SOFLO’s McKnight Places Second, Seventh On Day One Of Speedo Junior Nationals

SOFLO’s McKnight Places Second, Seventh On Day One Of Speedo Junior Nationals


 
WRITTEN BY SHARON ROBB

December 9, 2010

Lindsey McKnight of the South Florida Aquatic Club, competing with a broken toe, finished second and seventh Thursday night on opening night of the Speedo Short Course Junior Nationals in Atlanta.

McKnight, 16, was out-touched by Tan Kylliainen, 17, of Loyola Blakefield in the 200-yard individual medley. McKnight finished in in 1:59.39 just behind Kylliainen, who won in 1:59.34.

McKnight’s splits were 25.48, 29.96, 35.47 and 28.48. Kylliainen’s splits were 26.06, 31.00, 34.45 and 27.83.

After morning prelims, McKnight was seeded first going into the championship final in 2:00.27 and Kylliainen was seeded fifth in 2:01.79. Her seed time for the event was 1:58.03.

McKnight was seventh in the 50-yard freestyle in 23.16. Madeline Locus, 17, of First Colony Swimming won in 22.76. McKnight finished sixth in prelims in 23.20. Her seed time was 22.74.

McKnight was originally scheduled to compete in senior nationals with her SOFLO teammates in Columbus, Ohio but broke her toe at the Speedo Winter Championships and opted instead to enter the juniors meet.

At last year’s short course juniors meet, McKnight won four events and broke three meet records.

SENIOR NATIONALS ON TV SATURDAY  
NBC Sports will air taped coverage of the 2010 Short Course National Swimming Championships on Saturday at 3 p.m. from the Bill and Mae McCorkle Aquatics Pavilion on the campus of Ohio State University.

2008 Olympic medalist Ryan Lochte, high point winner of the meet, along with other top U.S. swimmers and SOFLO’s Vlad Polyakov of Kazakhstan and Emily Kopas competed in the 25-yard pool. Ted Robinson, Rowdy Gaines and Alex Flanagan provide commentary.

Sharon Robb can be reached at  sha11cats@aol.com This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it .

 http://www.swim4soflo.com

First Woman Head Coach Joins Florida’s Troy As 2012 London U.S. Olympic Coaches

First Woman Head Coach Joins Florida’s Troy As 2012 London U.S. Olympic Coaches


 
WRITTEN BY SHARON ROBB

December 8, 2010

USA Swimming made history when it selected a woman to head the 2012 Olympic women’s team for the first time.

Teri McKeever, longtime coach at University of California at Berkeley, will join University of Florida coach Gregg Troy as head coaches at the 2012 London Games.

McKeever is best known for her work with Olympic champion Natalie Coughlin, Dana Vollmer, Haley Cope and Staciana Stitts.

McKeever was an assistant on the 2004 and 2008 Olympic teams. In 2004, her selection earned her recognition as the first woman in the history of the U.S. to be a part of the U.S. Olympic swim team’s coaching staff.

McKeever was named 2009 NCAA Woman’s Swimming Coach of the Year. The 19th-year Cal coach was

an All-American swimmer at USC.

Both McKeever and Troy were head coaches at the Pan Pacific Championships in Irvine, Calif. in August.

Troy is one of only two head coaches in the University of Florida’s history to be head coach at the Olympics. Track coach Jimmy Carnes was named in 1980 during the boycott Olympics.

The selection as head coach comes just two weeks after USA Swimming named Troy its 2010 Coach of the Year, his fourth Coach of the Year honor in the last nine months.

At the 2010 Pan Pacific Championships, the world’s largest international meet of 2010, Troy coached the U.S. men’s squad to a meet-high 21 total medals, helping the Americans capture the Championship Team trophy with 47 medals in all (nearly double the medal count of second-place Australia).

“It’s certainly a tremendous honor any time you have the
opportunity to represent your country,” Troy said. “If you ask any
young swimmer what their goal is, they’ll all tell you it’s to go to
the Olympics.

“I think coaches are no different. I’m fortunate to have
an athletics department at Florida that makes that (coaching) available to me, as well as a tremendous coaching staff that I work with here that can help me go forward towards London.”

Embarking on his fifth Olympic coaching appointment and his third with the United States, the 33-year coaching veteran made his Olympic debut in 1988 as an assistant coach with Guam in Seoul, South Korea, before becoming head coach of the Thailand National Team at the 1992 Barcelona Olympics.

Troy joined the U.S. squad as an assistant coach for the women
at the 1996 Atlanta Olympics, with his last stint as an Olympic coach being the 2008 Beijing Olympics, where the coaching veteran served as an assistant coach for the men’s U.S. National Team.

As part of the 2008 squad, Troy helped coached the U.S. to 11 world records and 31 medals, accounting for nearly one-third of the total U.S. medals won. He has coached 70 Olympians and athletes to more than 150 U.S. and international records, and more than 500 All-Americans.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it .

http://www.swim4soflo.com

Gold Coast Masters Break World Age Group Record At Holiday Classic

Gold Coast Masters Break World Age Group Record At Holiday Classic


 

 

WRITTEN BY SHARON ROBB

December 9, 2010

Gold Coast Masters team took up where it left off with another masters world age group record at the recent Holiday Classic at the Coral Springs Aquatic Complex.

The relay team of Maureen Hughes, 57, Debbie Cavanaugh, 52, Olympian and SwimAmerica director Biggi Lohberg, 46, and Pat Sargeant, 57, broke the FINA Masters world record in the 200-meter medley relay for the 200-239 age group in 2 minutes, 15.83 seconds.

Lohberg also won the 45-49 100-meter freestyle in 1:02.65 and 100-meter butterfly in 1:07.62.

Cavanaugh won the 50-54 100-meter freestyle in 1:10.80, 200-meter freestyle in 2:35.51, 50-meter backstroke in 36.78 and 200-meter backstroke in 2:54.29.

HOLIDAY CLASSIC RESULTS

WOMEN

100-meter freestyle: 18-24, 1. Sara Holman, GSC 1:04.40, 2. Mary Holman, GSC 1:05.27; 25-29, 1. Sunshine Scharf, GOLD 1:05.14, 2. Julia Bisschops, FLA 1:07.32, 3. Edymar Uzcategui, GOLD 1:52.54; 30-34, 1. Heidi Hester, PST 1:02.14; 35-39, 1. Katie Broussard, GOLD 1:04.66; 40-44, 1. Dale LeClair, GOLD 1:05.42; 45-49, 1. Biggi Lohberg, GOLD 1:02.65;  2. Elizabeth Herbst, FLA 1:19.46; 50-54, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 1:10.80, 2. Lydia Seier, GOLD 1:13.64, 3. Cindi Wood, GOLD 2:05.99; 55-59, 1. Pat Sargeant, GOLD 1:06.27, 2. Darcy LaFountain, FLA 1:11.90, 3. Barbara Protzman, GOLD 1:15.36; 60-64, 1. Brigitte Edelmaier, GOLD 1:23.23; 65-69, 1. Carolynn Foley, AAA 1:40.76; 70-74, 1. Marian Carlson, FLA 3:13.94.     

200-meter freestyle: 18-24, 1. Sara Holman, GSC 2:14.26, 2. Mary Holman, GSC 2:17.11; 25-29, 1. Julia Bisschops, FLA 2:28.97; 30-34, 1. Heidi Hester, PST 2:12.66; 35-39, 1. Katie Broussard, GOLD 2:22.52; 40-44, 1. Dale LeClair, GOLD 2:23.33;  45-49, 1. Lori Schick, FLA 2:49.50, 2. Elizabeth Herbst, FLA 2:55.34, 3. Cheryl Keeney, FLA 3:38.27; 50-54, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 2:35.51, 2. Celia Devanney, GOLD 2:38.30, 3. Lydia Seier, GOLD 2:40.53, 4. Ann Thomas, FLA 2:47.50; 50-54, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 2:35.51, 2. Celia Devanney, GOLD 2:38.30, 3. Lydia Seier, GOLD 2:40.53, 4. Ann Thomas, FLA 2:47.50; 55-59, 1. Pat Sargeant, GOLD 2:28.71, 2. Peggy McDonnel, GOLD 2:32.67, 3. Darcy LaFountain, FLA 2:38.81, 4. Barbara Protzman, GOLD 2:40.62, 5. Becky Willman, GOLD 3:01.86; 60-64, 1. Cathy Mancino, GOLD 2:59.83, 2. Brigitte Edelmaier, GOLD 3:05.07; 65-69, 1. Carolynn Foley, AAA 3:38.76.    

800-meter freestyle: 18-24, 1. Sara Solman, GSC 9:41.47, 2. Mary Holman, GSC 9:41.50; 25-29, 1. Julia Bisschops, FLA 10:48.72; 30-34, 1. Heidi Hester, PST 9:57.40, 2. Sonja Koppenwallner, FLA 10:41.55; 40-44, 1. Dale LeClair, GOLD 11:02.81; 45-49, 1. Jill Johnson, GOLD 10:46.27, 2. Elizabeth Herbst, FLA 12:51.14; 55-59, 1. Darcy LaFountain, FLA 11:15.35, 2. Judith Sharlin, NEM 13:42.43, 3. Becky Willman, GOLD 13:53.74; 60-64, 1. Jeannie Mitchell, GOLD 13:29.67; 65-69, 1. Carolynn Foley, AAA 15:48.65, 2. Kitty Kessler, GOLD 20:05.09.

50-meter backstroke: 25-29, 1. Edymar Uzcategui, GOLD 1:03.66; 35-39, 1. Janey Mayville-Armas, FLA 33.38, 2. Yukako Beatty, GOLD 39.76; 40-44: 1. Dale LeClair, GOLD 36.36, 2. Ann Stewart, GOLD 37.48; 45-49, 1. Jill Johnson, GOLD 39.04, 2. Lori Schick, FLA 42.46, 3. Cheryl Keeney, FLA 52.89; 50-54, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 36.78, 2. Ann Thomas, FLA 43.05, 3. Lydia Seier, GOLD 43.66; 55-59, 1. Maureen Hughes, GOLD 36.45, 2. Peggy McDonnel, GOLD 39.11; 60-64, 1. Jeannie Mitchell, GOLD 43.14, 2. Brigitte Edelmaier, GOLD 47.09; 65-69, 1. Carolynn Foley, AAA 51.83, 2. Kitty Kessler, GOLD 1:03.40.    

200-meter backstroke: 18-24, 1. Sara Holman, GSC 2:38.67, 2. Mary Holman, GSC 2:53.32; 30-34, 1. Heidi Hester, PST 2:38.37; 35-39, 1. Janey Mayville-Armas, FLA 2:33.97; 40-44, 1. Ann Stewart, GOLD 3:00.21; 200-meter backstroke, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 2:54.29; 60-64, 1. Jeannie Mitchell, GOLD 3:26.89; 65-69, 1. Carolynn Foley, AAA 4:05.97, 2. Kitty Kessler, GOLD 4:55.37.

100-meter butterfly: 25-29, 1. Julia Bisschops, FLA 1:16.92; 30-34, 1. Sonja Koppenwallner, FLA 1:21.07; 35-39, 1. Katie Broussard, GOLD 1:09.98; 45-49, 1. Biggi Lohberg, GOLD 1:07.62. 

200-meter individual medley: 25-29, 1. Julia Bisschops, FLA 2:48.54; 30-34, 1. Sonja Koppenwallner, FLA 2:54.90; 45-49, 1. Lori Schick, FLA 3:07.15; 50-54, 1. Chris Wenzel, FLA 3:00.11; 55-59, 1. Barbara Protzman, GOLD 3:09.34.

50-meter breaststroke: 35-39, 1. Kelly Legaspi, FLA 35.61, 2. Katie Broussard, GOLD 41.10, 3. Yukako Beatty, GOLD 46.53; 45-49, 1. Lori Schick, FLA 41.27; 50-54, 1. Chris Wenzel, FLA 38.78, 2. Debbie Cavanaugh, GOLD 39.52; 55-59, 1. Peggy McDonnel, GOLD 40.69, 2. Judith Sharlin, NEM 48.95; 70-74, 1. Marian Carlson, FLA 1:28.92.

100-meter breaststroke: 35-39, 1. Kelly Legaspi, FLA 1:16.09; 45-49, 1. Lori Schick, FLA 1:28.69; 50-54, 1. Chris Wenzel, FLA 1:26.29; 55-59, 1. Peggy McDonnel, GOLD 1:30.83, 2. Judith Sharlin, NEM 1:46.72; 70-74, 1. Marian Carlson, FLA 3:32.37.

MEN

100-meter freestyle: 18-24, 1. JC Mejia, GOLD 1:06.72; 25-29, 1. Luis Galvan-Sarabia, FLA 56.64, 2. Diego Suarez, GOLD 1:02.24, 3. Todd Cavalcanto, GOLD 1:26.23; 30-34, 1. Louis Canaiy, GOLD 1:00.02; 35-39, 1. Stephen Andreades, FLA 1:00.32, 2. Robert Pardo, FLA 1:02.64, 3. Pablo Ziehm, CSTM 1:06.15; 40-44, 1. Andy Fisher, FLA 1:01.88, 2. Norbert Hoehne, SCA 1:02.26, 3. Thomas Spino, NCMJ 1:09.42; 45-49, 1. James Jacobson, GOLD 59.98, 2. Philip Parrish, GOLD 1:15.87, 3. Ismael Montes, GOLD 1:22.66; 50-54, 1. Joe Wotton, GOLD 59.38, 2. Nick Cronin, Unattached 1:02.97, 3. Chris Kane, FLA 1:06.48, 4. Jim Flautt, GOLD 1:09.00; 55-59, 1. Lars Ferron, GOLD 1:11.96; 60-64, 1. Ray Venture, GOLD 1:56.29; 70-74, 1. Nahum Gorwitz, FLA 1:50.56, 2. Carl House, GOLD 1:52.28; 75-79, 1. Cav Cavanaugh, GOLD 1:15.62, 2. Alan Rapperport, GOLD 1:23.46.

50-meter breaststroke: 18-24, 1. JC Mejia, GOLD 37.25; 25-29, 1. Brian Glassman, PST 34.49, 2. Todd Wilson, PST 34.76; 30-34, 1. Ivan Drusc, Unattached 30.76, 2. Lee Scharf, GOLD 56.67; 35-39, 1. John Actor, FLA 37.19, 2. Stephen Andreades, FLA 39.19, 3. Justin Bullard, GOLD 41.16; 40-44, 1. Sean Frampton, GOLD 31.44, 2. Terry Lage, FLA 34.77; 45-49, 1. Scott Tolomeo, PST 39.63; 50-54, 1. Bill Brenner, SYSM 33.23; 55-59, 1. Timothy Shead, GOLD 33.20, 2. Beda Dondi, FLA 39.10; 60-64, 1. George Schmidt, GOLD 35.04, 2. Robert Jacobsohn, FLA 49.44; 65-69, 1. Tony Riker, GOLD 42.38, 2. William Ragan, FMM 2:01.14; 70-74, 1. Doug Messineo, FACT 46.77, 2. Carl House, GOLD 57.37, 3. Nahum Gorwitz, FLA 58.02.       

100-meter breaststroke: 18-24, 1. JC Mejia, GOLD 1:19.36; 25-29, 1. Brian Glassman, PST 1:18.90; 35-39, 1. Zeus Boiser, GOLD 1:34.35; 40-44, 1. Sergio Farias, GOLD 1:39.85; 50-54, 1. Bill Brenner, SYSM 1:14.26; 55-59, 1. Timothy Shead, GOLD 1:10.69, 2. Beda Dondi, FLA 1:26.89; 60-64, 1. Markus Frankel, FLA 1:33.43, 2. Juan Navarro, SFL 1:43.09, 3. Robert Jacobsohn, FLA 1:54.19; 65-69, 1. Tony Riker, GOLD 1:36.34, 2. William Ragan, FMM 4:19.85; 70-74, 1. Doug Messineo, FACT 1:38.11, 2. Nahum Gorwitz, FLA 2:09.02, 3. Carl House, GOLD 2:19.51.     

200-meter freestyle: 25-29, 1. Roberto Cabreera, GOLD 2:03.18, 2. Todd Wilson, PST 2:15.38, 3. Andres Miyares, GOLD 2:47.71, 4. Todd Cavalcanto, GOLD 3:02.79; 30-34, 1. Lee Scharf, GOLD 3:47.46; 35-39, 1. Stephen Andreades, FLA 2:12.06, 2. Robert Pardo, FLA 2:21.37, 3. Zeus Boiser, GOLD 2:59.85; 40-44, 1. Terry Lage, FLA 2:13.23, 2. Thomas Spino, NCMJ 2:27.36; 45-49, 1. Jonathan Olsen, GOLD 2:06.87, 2. James Jacobson, GOLD 2:14.42, 3. Philip Parrish, GOLD 2:55.97, 4. Ismael Montes, GOLD 3:18.63; 50-54, 1. Jim Flautt, GOLD 2:37.25; 55-59, 1. Barry Gollop, GOLD 2:37.94; 60-64, 1. George Schmidt, GOLD 2:23.43, 2. Juan Navarro, SFL 3:17.93; 70-74, 1. Nahum Gorwitz, FLA 4:00.79, 2. Carl House, GOLD 4:14.07; 75-79, 1. Cav Cavanaugh, GOLD 2:57.97.   

800-meter freestyle: 25-29, 1. Tommie Cuticchia, PST 9:54.25, 2. Andres Miyares, GOLD 12:26.37; 35-39, 1. Matt Hooper, Unattached 9:01.31; 40-44, 1. Norbert Hoehne, SCA 9:51.39, 2. Thomas Spino, NCMJ 11:22.08; 45-49, 1. Philip Parrish, GOLD 14:05.83; 50-54, 1. Bill Brenner, SYSM 9:42.16; 55-59, 1. Barry Gollop, GOLD 11:38.79, 2. Terry Laughlin, Unattached 12:04.51; 70-74, 1. Carl House, GOLD 21:49.31; 75-79, 1. Alan Rapperport, GOLD 14:46.99.   

50-meter backstroke: 25-29, 1. Brian Hornsky, Unattached 29.60; 30-34, 1. Lee Scharf, GOLD 53.97; 35-39, 1. Stephen Andreades, FLA 33.25, 2. Pablo Ziehm, CSTM 34.22; 40-44, 1. Daniel Arlotto, GOLD 32.43; 45-49, 1. Ismael Montes, GOLD 50.35; 50-54, 1. Joe Wotton, GOLD 32.89; 60-64, 1. Roger Parsons, GOLD 38.60, 2. Ray Venture, GOLD 59.54; 65-69, 1. William Ragan, FMM 1:28.99.     

200-meter backstroke: 25-29, 1. Tommie Cuticchia, PST 2:26.67; 40-44, 1. Daniel Arlotto, GOLD 2:41.54; 50-54, 1. Joe Wotton, GOLD 3:34.18; 60-64, 1. George Schmidt, GOLD 2:35.01.   

100-meter butterfly: 1. Luis Galvan-Sarabia, FLA 59.84, 2. Todd Wilson, PST 1:08.76, 3. Will Schnapp, Unattached 1:15.49, 4. Andres Miyares, GOLD 1:25.61; 30-34, 1. Louis Canaiy, GOLD 1:08.94; 35-39, 1. Matt Hooper, Unattached 1:00.78, 2. Zeus Boiser, GOLD 1:58.60; 40-44, 1. Andy Fisher, FLA 1:08.61, 2. Sergio Farias, GOLD 1:37.20; 45-49, 1. Jonathan Olsen, GOLD 1:04.72; 55-59, 1. Lars Ferron, GOLD 1:14.49, 2. Barry Gollop, GOLD 1:26.54; 60-64, 1. Ray Venture, GOLD 2:45.37.

200-meter individual medley: 25-29, 1. Roberto Cabrera, GOLD 2:24.02, 2. Tommie Cuticchia, PST 2:26.02, 3. Diego Suarez, GOLD 2:47.39, 4. Andres Miyares, GOLD 3:25.06; 35-39, 1. Stephen Andreades, FLA 2:36.15, 2. Zeus Boiser, GOLD 3:31.43; 40-44, 1. Norbert Hoehne, SCA 2:35.28, 2. Andy Fisher, FLA 2:42.67, 3. Sergio Farias, GOLD 3:30.17; 70-74, 1. Doug Messineo, FACT 3:38.45.

RELAYS

Women 120-159 200-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Sunshine Scharf, Katie Broussard, Ann Stewart, Dale LeClair) 2:01.81.

Women 120-159 200-meter medley relay: 1. Fort Lauderdale Aquatics “A” (Janey Mayville-Armas, Kelly Legaspi, Ann Thomas, Julia Bisschops) 2:19.60.

Women 160-199 200-meter freestyle relay: 1. Fort Lauderdale Aquatics “A” (Darcy LaFountain, Elizabeth Herbst, Cheryl Kenney, Ann Thomas) 2:26.20.

Women 160-199 400-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Debbie Cavanaugh, Ann Stewart, Dale LeClair, Katie Broussard) 4:33.65.

Women 200-239 200-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Celia Devanney, Yukako, Becky Willman, Lydia Seier) 2:19.89.

Women 200-239 400-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Celia Devanney, Peggy McDonnel, Biggi Lohberg, Pat Sargeant) 4:35.53.

Women 200-239 200-meter medley relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Maureen Hughes, Debbie Cavanaugh, Biggi Lohberg, Pat Sargeant) 2:15.82.

Women 240-279 200-meter medley relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Jeannie Mitchell, Peggy McDonnel, Brigitte Edelmaier, Kitty Kessler) 3:01.61.

Men 100-119 200-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Roberto Cabrero, Justin Bullard, JC Mejia, James Vaucher) 1:53.57, 2. Gold Coast Masters “B” (Diego Suarez, Zeus Boiser, Todd Cavalcanto, Louis Canaly) 2:11.32.

Men 120-159 200-meter freestyle relay: 1. FLA “A” (Beda Dondi, Robert Jacobsohn, Stephen Andreades, Markus Frankel) 1:57.92.

Men 120-159 400-meter freestyle relay: 1. FLA “A” (Terry Lage, Luis Galvan-Sarabia, John Actor, Andy Fisher) 3:58.75.

Men 160-199 200-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Glen Hanks, Sergio farias, Philip Parrish, Ismael Montes) 2:15.61.

Men 200-239 400-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (George Schmidt, James Jacobson, Jonathan Olsen, Joe Wotton) 4:02.39.

Men 200-239 200-meter medley relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Timothy Shead, Sean Frampton, Jonathan Olsen, Joe Wotton) 1:58.34, 2. Gold Coast Masters “B” (James Jacobson, Barry Gollop, Lars Ferron, Jim Flautt) 2:21.70.

Men 240-279 400-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Jim Flautt, Roger Parsons, Carl House, Lars Ferron) 5:29.67.

Men 240-279 200-meter medley relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Roger Parsons, Tony Riker, Daniel Arlotto, Carl House) 2:33.42.

Men 280-319 400-meter freestyle relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Cav Cavanaugh, Joseph Lammert, Alan Rapperport, Timothy Shead) 4:58.07.

Mixed 120-159 200-meter freestyle relay: 1. FLA “A” (Luis Galvan-Sarabia, Julia Bisschops, John Actor, Janey Mayville-Armas) 1:56.65, 2. Gold Coast Masters “A” (Lee Scharf, Jill Johnson, Edymar Uzcategui, Andres Miyares) 2:45.59.

Mixed 120-159 400-meter medley relay: 1. Gold Coast Masters “A” (Daniel Arlotto, Sean Frampton, Sunshine Scharf, Dale LeClair) 4:47.23.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com