College roundup: O’Shaughnessy Wins Two, Leads Seton Hall, Prepares For Big East Championships

College roundup: O’Shaugnessy Wins Two, Leads Seton Hall, Prepares For Big East Championships

Advertisements

WRITTEN BY SHARON ROBB

January 31, 2011

Sophomore Ryan O’Shaughnessy won two events to lead Seton Hall to a convincing 182.5-108.5 victory over Marist this past weekend in the Pirates regular season-ender at the Arthur E. Imperatore Natatorium in South Orange, N.J.

The Pirates finished the regular season at 9-2.

O’Shaughnessy, 19, won the 200-yard breaststroke in 2:12.41 and 200-yard individual medley in 1:58.18. He was second in the 100-yard breaststroke in 59.63.

O’Shaugnessy was also a member of the third-place 200-yard medley relay that finished in 1:38.47.

The team’s 19 men’s qualifiers, including O’Shaughnessy, are now preparing for the Feb. 10-19 Big East Championships in Louisville.

O’Shaugnessy made it all the way to the Big East finals last year as a freshman.

Gators Sweep Tennessee, Indian River; McKnight Finishes Third

University of Florida’s men’s and women’s teams ended the regular season with a sweep of Indian River on Sunday in Gainesville.

One day after sweeping No. 10-ranked Tennessee on Seniors Day, the No. 5 men’s team (6-3, 2-1) defeated the Pioneers, 165-120 and No. 8 women’s team (6-4, 1-2) topped the Pioneers, 157-106.

On Saturday, the Gators topped Tennessee 198-101 in the men’s competition and 180-120 in the women’s.

“It was a tremendous weekend for the seniors,” Florida head coach Gregg Troy said. “They had great performances. It was a tremendous way to finish up the dual meet season for the seniors.”

The Gators won all 34 events. The men are now 25-0 in head-to-head matchups against Indian River and women are 26-2.

SOFLO’s Taylor McKnight, 18, a freshman, finished third in the 200-yard butterfly in 2:07.57. She was fifth in the 200-yard breaststroke in 2:27.13. She led off the Gators’ 800-yard freestyle that finished in 7:47.14.

The Gators will now break from competition before hosting the SEC Swimming and Diving Championships Feb. 11-13 (diving) and Feb. 16-19 (swimming).

Penn State Knocks Off Michigan

SOFLO’s Natasha Moodie of Michigan won the 50-yard freestyle in 23.06 but it wasn’t enough as No. 25 ranked Penn State upset No. 15 Michigan, 123-120, snapping the Wolverines four-meet win streak on Seniors Day in Ann Arbor, Mich.

Moodie also anchored the Wolverines second place 200-yard medley relay team that finished in 1:42.99 and second place 400-yard freestyle relay that finished in 3:23.16. Michigan was leading 110-97 with two events remaining.

SOFLO’s Bandy, Phelan Compete At Same Meet

In a double dual meet against Louisville and Virginia Tech, Indiana’s women’s team ended its dual meet season with five pool records and wins over the Cardinals, 181-119 and VPI, 223-77, in Louisville.

SOFLO’s Brittney Phelan, a freshman at Indiana, was seventh in the 100-yard breaststroke in 1:05.95.

The Hoosiers will now focus on the Feb. 16-19 Big 10 championships in Bloomington. Indiana is a two-time defending champion.

In the men’s competition, Louisville topped VPI, 154-146 and lost to Indiana, 176-124.

Louisville sophomore Kevin Bandy was 10th in the 1,000-yard freestyle in 9:38.26, 12th in the 500-yard freestyle in 4:43.98 and 13th in the 200-yard butterfly in 1:55.24.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO Rules Pool On Final Day Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO Rules Pool On Final Day Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 30, 2110

The South Florida Aquatic Club wrapped up its first swim meet of the 2011 season in style on Sunday at the Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Of the 28 events held on the final day of the Comets Florida Gold Coast Open Invitational, SOFLO swept 16 of them including both relays.

Brazilian sisters Melissa and Marcella Marinheiro led SOFLO’s impressive early-season showing.

Melissa Marinheiro, 13, won the 13-14 100-yard freestyle in a career-best 56.21, also a FGC JO cut time. SOFLO teammate Leonie Davies, 14, was second in 56.60, also a best time.

Melissa also won the 200-yard backstroke in 2:15.66, a FGJO cut time. Davies was third in 2:17.97.

Marcella Marinheiro, 16, won the 15-and-over 100-yard freestyle in 54.33, also a best time. Maria Lopez, 15, was second in 56.60. Marcella won the 200-yard backstroke in a best time 2:11.11, a FLSC qualifier.

Other SOFLO individual girls winners:

Adrian Cuevas, 13, won the 13-14 50-yard backstroke in a best time 32.80.

Emma Lincoln, 15, won the 15-and-over 50-yard backstroke in a best time 29.90, a FLSC qualifying time and won the 100-yard breaststroke in a best time 1:13.68, a FLSC qualifier.

Maria Lopez, 15, won the 15-and-over 200-yard butterfly in 2:11.62, a FLSC qualifier.

In the boys competition, Keegan Boisson-Yates won the 15-and-over 100-ayrd freestyle in 48.93 finishing ahead of Luke Torres, 16, 49.27 and Abbas Qali, 18, 49.96. Boisson-Yates also won the 50-yard backstroke in 26.83.

Other SOFLO boys winners:

Marco Hosfeld, 14, won the 13-14 100-yard freestyle in a best time 50.32, a FGJO qualifying time.

Dylan Sell, 14, won the 13-14 200-yard backstroke in 2:11.57.

Brandon Goldman, 15, won the 200-yard backstroke in a best time 1:58.16 followed by Boisson-Yates in 2:02.07.

SOFLO swept the 200-yard freestyle relay events. The girls team of Leonie Davies, Carly Swanson, Amber Hunter and Maria Lopez won in 1:47.65. The boys team of Marc Rojas, Dylan Sell, William Perry III and Xavier Brown won in 1:38.28.

SUNDAY RESULTS/Session 5

GIRLS

100-yard freestyle

13-14, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 56.21, SOFLO: 2. Leonie Davies 56.60, 10. Carly Swanson 58.77, 15. Jillian Alexander 1:01.75, 20. Monica Rodriguez 1:02.74, 21. Jenna Deal 1:03.29, 24. Jessie Cordero 1:04.29, 26. Astrid Rigan 1:05.36.

15-and-over, 1. Marcella Marinheiro, SOFLO 54.33, SOFLO: 2. Maria Lopez 56.60, 5. Kristina Brennan 57.46, 10. Katie Brennan 58.00, 14. Amber Hunter 58.70, 21. Kennedy Sanes 1:03.95.

50-yard backstroke

13-14, 1. Adriana Cuevas, SOFLO 32.80, SOFLO: 4. Jenna Deal 33.46, 5. Jillian Alexander 33.51, 7. Jessie Cordero 35.89, 8. Hannah Doyle 36.95, 10. Finn Kernes 37.09, 11. Vivi Calero 37.28, 14. Nicole Cacurak 40.01, 16. Rachel Butts 41.44, 17. Miranda Fuentes 45.59.

15-and-over, 1. Emma Lincoln, SOFLO 29.90.

200-yard butterfly

13-14, 1. Arianna Noya, Miami Dade County Aquatic Club 2:16.65, SOFLO: 6. Monica Rodriguez 2:35.80.

15-and-over, 1. Maria Lopez, SOFLO 2:11.62, SOFLO: 3. Amber Hunter 2:22.58.

100-yard breaststroke

13-14, 1. Annie Valls, Unattached Miami Swimming 1:09.27, SOFLO: 12. Leysha Caraballo 1:23.70, 18. Astrid Rigau 1:30.41, 19. Hannah Doyle 1:32.39, 22. Vivi Calero 1:33.79, 23. Finn Kernes 1:38.30, 25. Cameron Grant 1:42.22, 26. Miranda Fuentes 1:43.25.

15-and-over, 1. Emma Lincoln, SOFLO 1:13.68.

200-yard backstroke

13-14, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 2:15.66, SOFLO: 3. Leonie Davies 2:17.97, 5. Carly Swanson 2:27.45, 6. Monica Rodriguez 2:30.55.

15-and-over, 1. Marcella Marinheiro, SOFLO 2:11.11, SOFLO: 3. Emma Lincoln 2:17.81, 6. Kristina Brennan 2:25.41.

50-yard butterfly

13-14, 1. Laine Morgan, Miami Swimming 27.79, SOFLO: 3. Jenna Deal 30.54, 5. Jillian Alexander 31.29, 10. Leysha Caraballo 32.98, 14. Astrid Rigau 34.13, 15. Jessie Cordero 34.40, 19. Nicole Cacurak 38.69, 20. Cameron Grant 39.00, 21. Adriana Cuevas 41.26.

15-and-over, 1. Breanna Selts, Miami Swimming 28.21, SOFLO: 2. Kristina Brennan 28.39, 4. Amber Hunter 29.35, 7. Katie Brennan 30.24.

400-yard individual medley

13-and-over, 1. Marcella Marinheiro, SOFLO 4:46.37, SOFLO: 3. Leonie Davies 4:56.48, 5. Maria Lopez 4:56.50.

200-yard freestyle relay

13-and-over, 1. SOFLO (Leonie Davies, Carly Swanson, Amber Hunter, Maria Lopez) 1:47.65, SOFLO: 3. (Vivi Calero, Hannah Doyle, Melany Freiria, Jessie Cordero) 2:07.16.

BOYS

100-yard freestyle

13-14, 1. Marco Hosfeld, SOFLO 50.32, SOFLO: 4. Dylan Sell 54.24, 7. William Perry III 56.21, 11. Diego Rodriguez 57.22, 15. David Stoddard 57.52, 20. Juan Saldana 59.76, 21. Edward Kon 1:00.12, 29. Austin Iglesias 1:02.83.

15-and-over, 1. Keegan Boisson-Yates, SOFLO 48.93, SOFLO: 2. Luke Torres 49.27, 3. Abbas Qali 49.96, 12. Xavier Brown 52.67, 14. Ivan Parada 53.10, 23. Roger Capote 55.09, 28. Derek Schwab 56.66.

50-yard backstroke

13-14, 1. Guy Fernandes, FLA 29.45, SOFLO: 2. Diego Rodriguez 31.77, 4. David Stoddard 32.17, 5. William Perry III 33.26, 6. Juan Saldana 33.50, 12. Jackson Battle 41.06.

15-and-over, 1. Keegan Boisson-Yates, SOFLO 26.83.

200-yard butterfly

13-14, 1. David Bischoff, Rockway 2:17.27, SOFLO: 3. Teddy Sandoval 2:41.01.

15-and-over, 1. Santi Olano 2:02.65, SOFLO: 3. Marc Rojas 2:06.46, 6. Xavier Brown 2:20.78, 7. Josh Coote 2:31.06.

100-yard breaststroke

13-14, 1. Manuel Lopez, MAC 1:04.32, SOFLO: 3. Marco Hosfeld 1:09.07, 4. Diego Rodriguez 1:12.57, 8. William Perry III 1:17.62, 18. Austin Iglesias 1:25.24, 21. Stefano Dioguardi 1:27.20, 22. Aaron Diener 1:28.63.

15-and-over, 1. Jose Alvarez, FLA 1:05.99, SOFLO: 12. Roger Capote 1:14.24, 21. Daniel Lee 1:21.89.

200-yard backstroke

13-14, 1. Dylan Sell, SOFLO 2:11.57, SOFLO: 5. Edward Kon 2:25.47.

15-and-over, 1. Brandon Goldman, SOFLO 1:58.16, SOFLO: 2. Keegan Boisson-Yates 2:02.07, 5. Marc Rojas 2:16.60.

50-yard butterfly

13-14, 1. AJ Reid, FLA 27.18, SOFLO: 9. David Stoddard 32.50, 11. Aaron Diener 36.13, 12. Stefano Dioguardi 37.40, 13. Jackson Battle 48.22.

15-and-over, 1. Brandon Selts, Miami Swimming 24.62, SOFLO: 2. Abbas Qali 24.64, 3. Xavier Brown 25.41, 7. Matias Sisnandez 27.69, 13. Josh Coote 30.48.

400-yard individual medley

13-and-over, 1. Santi Olano, Rockway Swimming 4:18.33, SOFLO: 1. Marc Rojas 4:23.21, 10. Roger Capote 4:59.62, 14. Daniel Lee 5:07.29, 15. Juan Saldana 5:08.63, 16. Edward Kon 5:14.20, 18. Austin Iglesias 5:26.73,

200-yard freestyle relay

13-and-over, 1. SOFLO (Marc Rojas, Dylan Sell, William Perry III, Xavier Brown) 1:38,28, SOFLO: 3. (Edward Kon, Roger Capote, Daniel Lee, Diego Rodriguez) 1:48.21.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Dominates On Final Day Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO Dominates On Final Day Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 30, 2011

The South Florida Aquatic Club wrapped up one of its most successful showings at a swim meet.

For the second day in a row, the 10-and-under and 11-12 age group swimmers dominated Session 4 of the Comets Florida Gold Coast Open Invitational Sunday at the Academic Village Pool in Pembroke Pines.

On the third and final day, several SOFLO swimmers turned in some impressive swims highlighted by Tristan Celestin, 11, who won three individual events and anchored the winning relay.

In the girls competition:

SOFLO’s Samantha Stinemire, 12, won the 11-12 50-yard backstroke in 30.92, a FGC JO cut time.

Kelley Heron, 11, won the 11-12 100-yard breaststroke in 1:15.03, a career-best time and FGC JO cut time. SOFLO swept the top three spots in the event with Audrey Mason, 1:16.39 and Jessica Rodriguez, 1:17.90.

Allison Kopas, 12, won the 11-12 100-yard freestyle in 1:00.23, a FGJO cut time. She led a SOFLO sweep of the top three spots. Catharine Cooper was second in 1:00.69 and Jessica Rodriguez third in 1:01.91.

Jessica Rodriguez, 12, won the 100-yard individual medley in a career-best 1:07.90, also a FGJO cut time. SOFLO swept the top four spots in the event.

The boys were led by:

Tristan Celestin, 11, won the 11-12 100-yard breaststroke in a career-best 1:09.59, a FGJO qualifying time. He also won the 50-yard butterfly in 29.40 and 100-yard freestyle in 56.53 as SOFLO took the top five spots in the freestyle. He also anchored the winning 200-yard freestyle relay.

Gustavo Valery, 12, won the 11-12 50-yard backstroke in 29.98.

Samuel Quintero, 10, won the 10-and-under 100-yard breaststroke in a career-best 1:26.82, a FGJO cut. He also won the 50-yard butterfly in 33.42.

Alfredo Mesa Jr., 12, won the 100-yard individual medley in a best time 1:07.97, the first of four SOFLO swimmers in the event.

SOFLO swept the boys and girls 12-and-under 200-yard freestyle relays. The girls team of Catharine Cooper, Allison Kopas, Kelley Heron and Samantha Stinemire won in 1:15.18.

The boys relay team of Cristian Rossi, Ryan Capote, Gustavo Valery and Tristan Celestin won in 1:45.95.

SUNDAY RESULTS/Session 4

GIRLS

50-yard backstroke

10-and-under, 1. Gaby Antonini, FLA 35.26, SOFLO: 3. Hannah Virgin 38.47, 4. Vanessa Mesa 39.76, 6. Amanda Kopas 41.18, 7. Delaney Biro 41.30, 9. Adrianne Silva 42.41, 11. Isabel Shashaty 44.43, 13. Kellie Wilcox 44.84, 18. Lauren Noyola 48.33.

11-12, 1. Samantha Stinemire, SOFLO 30.92, SOFLO: 4. Sophia Bucaro 33.87, 5. Maya Hirian 34.08, 8. Catharine Cooper 35.58, 10. Bridgette Ostan 35.76, 12. Cristina Villegas 37.05, 14. Lilli Calero 38.18, 18. Megan Schimansky 40.11.

100-yard breaststroke

10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 1:18.76, SOFLO: 4. Delanie Perez 1:29.13, 5. Sarah Bucaro 1:35.41, 6. Katherine DeBarros 1:36.43, 7. Jennifer Rodriguez 1:37.58, 9. Amanda Kopas 1:39.62, 11. Anna Montgomery 1:43.89, 13. Nicole Venema 1:47.40, 14. Julie Mason 1:47.64, 15. Adrianne Silva 1:48.13, 17. Natalia Rossi 1:50.10, 18. Alexandra Crespo 1:50.67, 19. Kimberly Gil 1:51.82.

11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 1:15.03, SOFLO: 2. Audrey Mason 1:16.39, 3. Jessica Rodriguez 1:17.90, 5. Allison Kopas 1:19.31, 7. Alani Carrasco 1:24.31, 8. Sophia Bucaro 1:26.13, 10. Natalia Valderrama 1:26.27, 11. Natasha Testa 1:26.34, 15. Lilli Calero 1:29.13, 17. Samantha Stinemire 1:30.02, 20. Alisa Kislych 1:37.34.

50-yard butterfly

10-and-under, 1. Gaby Antonini, FLA 32.97, SOFLO: 3. Delaney Biro 39.91, 5. Kelly Cifuentes 44.61, 6. Kimberly Gil 45.21, 11. Lauren Noyola 49.42, 12. Isabel Shashaty 49.89, 13. Julie Mason 50.69, 21. Annita Huang 1:00.96, CSSC: 16. Cara Virgin 53.50, 18. Lydia Szakacs 59.10, 22. Emma Gomez 1:09.00.

11-12, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 30.71, SOFLO: 5. Natasha Testa 32.61, 6. Kelley Heron 33.35, 7. Bridgette Ostan 33.67, 9. Natalia Valderrama 34.29, 11. Catharine Cooper 35.14, 17. Katalina Gomez 38.25, 19. Lauren Simm 44.68, 20. Zariya Harris 45.08.

100-yard freestyle

10-and-under, 1. Sophia Perez, Miami Dade County Aquatic club 1:00.94, SOFLO: 5. Sarah Bucaro 1:05.26, 8. Vanessa Mesa 1:11.01, 9. Jennifer Rodriguez 1:11.16, 10. Hannah Virgin 1:13.72, 11. Delanie Perez 1:13.78, 13. Katherine DeBarros 1:15.77, 15. Nicole Venema 1:19.17, 17. Kelly Cifuentes 1:21.79, 18. Anna Montgomery 1:22.77, 20. Catalin Grant 1:23.94.

11-12, 1. Allison Kopas, SOFLO 1:00.23, SOFLO: 2. Catharine Cooper 1:00.69, 3. Jessica Rodriguez 1:01.91, 5. Audrey Mason 1:02.56, 8. Cristina Villegas 1:04.11, 16. Alani Carrasco 1:05.77, 18. Lilli Calero 1:06.03, 21. Alisa Kislych 1:07.42, 22. Maya Hirian 1:07.76.

100-yard individual medley

10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 1:11.65, SOFLO: 5. Sarah Bucaro 1:17.96, 7. Delanie Perez 1:21.60, 8. Jennifer Rodriguez 1:22.22, 10. Hannah Virgin 1:23.80, 11. Vanessa Mesa 1:24.74, 12. Delaney Biro 1:25.87, 13. Katherine DeBarros 1:25.87, 14. Amanda Kopas 1:27.28, 16. Nicole Venema 1:32.61, 18. Monica Cordero 1:35.29, 19. Anna Montgomery 1:35.33, 20. Alexandra Crespo 1:36.61, 21. Julie Mason 1:36.78, 22. Catalin Grant 1:42.48, 23. Natalia Rossi 1:43.73, 24. Annita Huang 1:47.80, 25. Mikaela DeGracia 1:50.33.

11-12, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 1:07.90, SOFLO: 2. Kelley Heron 1:08.05, 3. Allison Kopas 1:10.04, 4. Audrey Mason 1:11.34, 6. Samantha Stinemire 1:11.82, 9. Sophia Bucaro 1:13.49, 12. Bridgette Ostan 1:14.24, 11. Alani Carrasco 1:14.43, 16. Natalia Valderrama 1:15.87, 19. Natasha Testa 1:16.36, 21. Maya Hirian 1:17.41, 23. Cristina Villegaas 1:19.03, 24. Alisa Kislych 1:20.82.

200-yard freestyle relay

12-and-under, 1. SOFLO (Catharine Cooper, Allison Kopas, Kelley Heron, Samantha Stinemire) 1:51.18, SOFLO: 2. (Audrey Mason, Natalia Valderrama, Jessica Rodriguez, Sophia Bucaro) 1:53.87, 5. (Alani Carrasco, Sarah Bucaro, Natasha Testa, Cristina Villegas) 2:00.88. 

BOYS

50-yard backstroke

10-and-under, 1. Guido Dominguez, FLA 34.21, SOFLO: 2. Samuel Quintero 34.73, 23. Jonathan Hew 45.33, CSSC, 27. Joshua Hanks, 30. Connor Marks 50.63.

11-12, 1. Gustavo Valery, SOFLO 29.98, SOFLO: 3. Kevin Porto 32.96, 4. Carlos Rodriguez 33.18, 7. Cristian Rossi 33.63, 9. Ricardo Roche 33.93, 12. Rodrigo Rodriguez 34.88, 13. Nicholas Perera 35.18, 15. Andres Lares 35.83, 18. Collin Burt 37.12, 21. Matthew Menocal 38.08, 22. Giancarlo Payamps 38.16.

100-yard breaststroke

10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 1:26.82, SOFLO: 3. Jonathan Skarie 1:32.01, 6. Matthew Liang 1:39.81, 7. Rafael Rodriguez 1:39.83, 12. Pablo Ziehm 2:15.82, 13. Sebastian Sevilla 2:19.59, CSSC: 11. Joshua Hanks 2:06.04.

11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 1:09.59, SOFLO: 5. Alex Monti 1:20.08, 7. Carlos Rodriguez 1:22.61, 8. Juan Lucas 1:22.67, 13. Matthew Menocal 1:28.28, 14. Federico Maeso 1:28.48, 15. Matthew Cooper 1:29.88, 17. C.J. Kopecki 1:33.12, 18. Tyler Gibson 1:33.24, 22. Giancarlo Payamps 1:42.62.

50-yard butterfly

10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 33.42, SOFLO: 15. Leonardo Mateus 42.65, 17. Justin Irwin 45.13.

11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 29.40, SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 30.35, 4. Cristian Rossi 30.51, 5. Jorge Depassier 31.06, 6. Ryan Capote 31.29, 8. Nicholas Perera 31.85, 9. Juan Lucas 32.00, 13. Gustavo Valery 32.47, 17. Federico Maeso 33.82, 19. Giancarlo Payamps 34.55, 20. Ricardo Roche 34.58, 21. Andres Lares 34.99.

100-yard freestyle

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatic Club of Miami 1:07.10, SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:10.23, 3. Jonathan Skarie 1:10.48, 4. Matthew Liang 1:10.61, 16. Leonardo Mateus 1:20.02, 23. Justin Irwin 1:24.01, 29. Jonathan Hew 1:35.02.

11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 56.53, SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 56.75, 3. Jorge Depassier 59.69, 4. Ryan Capote 1:00.08, 5. Carlos Rodriguez 1:00.44, 9. Kevin Porto 1:01.82, 13. Alex Monti 1:02.69, 14. Rodrigo Rodriguez 1:03.50, 17. Matthew Menocal 1:05.57, 20. Andres Lares 1:07.07.

100-yard individual medley

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MAC 1:15.94, SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 1:22.35, 4. Jonathan Skarie 1:22.36, 6. Matthew Liang 1:23.93, 17. Leonardo Mateus 1:34.07, CSSC: 21. Joshua Hanks 1:45.24, 23. Connor Marks 2:02.80.

11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 1:07.97, SOFLO: 2. Juan Lucas 1:08.34, 3. Gustavo Valery 1:08.47, 4. Cristian Rossi 1:08.60, 6. Ryan Capote 1:10.60, 8. Ricardo Roche 1:11.44, 9. Jorge Depassier 1:11.81, 10. Kevin Porto 1:11.96, 12. Nicholas Perera 1:14.84, 13. Rodrigo Rodriguez 1:14.93, 16. Federico Maeso 1:15.58, 18. Alex Monti 1:16.67, 22. Jack Davies 1:21.76.

200-yard freestyle relay

12-and-under, 1. SOFLO (Cristian Rossi, Ryan Capote, Gustavo Valery, Tristan Celestin) 1:45.95, SOFLO: 2. (Juan Lucas, Carlos Rodriguez, Jorge Depassier, Alfredo Mesa Jr.) 1:46.62, 4. (Alex Monti, Nicholas Perera, Federico Maeso, Kevin Porto) 1:55.48.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Dominates Session 3 Of Comets FGC Open Invitational, Hosfeld Makes Select Camp

SOFLO Dominates Session 3 Of Comets FGC Open Invitational, Hosfeld Makes Select Camp


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 29, 2011

Marco Hosfeld had a great day in and out of the pool.

The South Florida Aquatic Club swimmer won the 13-14 100-yard butterfly and finished second in two other events during Session 3 on Day Two of the Comets Florida Gold Coast Open Invitational Saturday at the Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Hosfeld won the 100-yard butterfly in a career-best 57.44 and was second in the 100-yard backstroke (1:00.15) and 200-yard breaststroke (2:25.94). All three times were Florida Gold Coast Junior Olympics cut times.

Hosfeld, 14, also received news that he was invited to the 2011 Southern Zone Select Camp scheduled for May 26-29 at the University of Louisville in Kentucky. He is one of a select group of 56 athletes selected by USA Swimming based on his performances in 2009.

SOFLO continued its winning ways in the afternoon session after the younger swimmers dominated the morning session.

Marc Rojas swept the distance events by winning the 500-yard freestyle in 4:49.74. On Friday night in chilly weather he won the 1,650-yard freestyle dropping 15 seconds off his career-best.

Other individual SOFLO champions were:

Melissa Marinheiro, 13, won the 13-14 100-yard backstroke in a best time of 1:02.71, a Florida Gold Coast Junior Olympics qualifying time. Her seed time was 1:04.72.

Julie Stupp, 24, won the 15-and-over 100-yard backstroke in 1:02.03 ahead of teammate Emma Lincoln, 15, who finished in a best time 1:03.32. Stupp also won the 100-yard butterfly in 58.69 followed by teammates Maria Lopez, 15, (59.55) and Kristina Brennan, 15, (1:02.44).

Emily Kopas, 14, won the 13-14 50-yard breaststroke in 31.44.

Two-time Olympian Alia Atkinson, 22, won the 15-and-over 50-yard breaststroke in 28.69 followed by teammates Gina Gautieri (33.59) and Arlene Semeco (33.83).

Brandon Goldman, 15, won the 15-and-over 100-yard backstroke in a best time 54.33. Teammate Keegan Boisson-Yates, 15, was second in 54.75, also a best time.

Abbas Qali, 18, won the 15-and-over 100-yard butterfly in 53.54.

Olympian Arlene Semeco, 27, won the 15-and-over 50-yard freestyle in 23.51 followed by teammates Linea Cutter, 17, (25.26) and Emma Lincoln, 15, (25.39).

Gina Gautieri, 17, won the 15-and-over 200-yard breaststroke in 2:32.22 and Lincoln was second in 2:36.05.

Sisters Melissa, 13, and Marcella, 16, Marinheiro finished 1-2 in the 500-yard freestyle in 5:11.12 and 5:12.49 respectively, both career-best times.

SOFLO won the boys 13-and-over 200-yard medley relay in 1:50.10 with Ivan Parada, Marc Rojas, Xavier Brown and Dylan Sell.

SATURDAY’S RESULTS/Session 3

GIRLS

100-yard backstroke

13-14, 1. Melissa Marinheiro, Un-SOFLO 1:02.71, SOFLO: 3. Emily Kopas 1:05.98, 4. Leonie Davies 1:06.36, 12. Monica Rodriguez 1:09.35, 16. Carly Swanson 1:10.48.

15-and-over, 1. Julie Stupp, SOFLO 1:02.03, SOFLO: 2. Emma Lincoln 1:03.32, 4. Emily Greenwood 1:04.00, 5. Maria Lopez 1:04.63, 6. Kristina Brennan 1:05.39, 7. Amber Hunter 1:06.08, 11. Linea Cutter 1:06.99, 14. Anne Kuczynski 1:08.12, 21. Gabriella Fawaz 1:15.12.

50-yard breaststroke

13-14, 1. Emily Kopas, SOFLO 31.44, SOFLO: 3. Jillian Alexander 35.72, 4. Rebecca Sadler 36.55, 7. Kylie Herman 38.22, 8. Nicole Gautieri 38.25, 9. Leysha Caraballo 38.26, 12. Emily Neville 39.73, 14. Nicole Cacurak 41.93, 15. Vivi Calero 41.95, 16. Astrid Rigau 42.79, 17. Finn Kernes 44.27, 18. Rachel Butts 44.99, 19. Miranda Fuentes 47.07.

15-and-over, 1. Alia Atkinson, SOFLO 28.69, SOFLO: 2. Gina Gautieri 33.59, 3. Arlene Semeco 33.83, 7. Anne Kuczynski 35.67, 9. Kennedy Sanes 39.02.

100-yard butterfly

13-14, 1. Alexa Kalandiak, Miami Swimming 1:01.80, SOFLO: 3. Melissa Marinheiro 1:03.40, 8. Emily Kopas 1:06.57, 10. Carly Swanson 1:08.77,13. Kylie Herman 1:09.39, 15. Monica Rodriguez 1:11.34, 18. Jenna Deal 1:12.84, 20. Johmi Vargas 1:14.31, 21. Emily Neville 1:19.86, 22. Jessie Cordero 1:20.06.

15-and-over, 1. Julie Stupp, SOFLO 58.69, SOFLO: 2. Maria Lopez 59.55, 3. Kristina Brennan 1:02.44, 5. Amber Hunter 1:03.44, 10. Katie Brennan 1:06.44, 15. Linea Cutter 1:06.90, 20. Gabriella Fawaz 1:14.12.

50-yard freestyle

13-14, 1. Laine Morgan, Miami Swimming 26.05, SOFLO: 4. Leonie Davies 27.36, 5. Kylie Herman 28.12, 7. Kelly Kealty 28.36, 8. Nicole Gautieri 28.40, 9. Lindsey Sauer 28.47, 11. Rebecca Sadler 28.66, 14. Jenna Deal 28.84, 15. Leysha Caraballo 28.89, 16. Jillian Alexander 28.90, 17. Adriana Cuevas 29.07, 20. Monica Rodriguez 29.40, 21. Astrid Rigau 29.46, 22. Emily Neville 29.50.

15-and-over, 1. Arlene Semeco, SOFLO 23.51, SOFLO: 2. Linea Cutter 25.26, 3. Emma Lincoln 25.39, 4. Marcella Mairinheiro 25.62, 5. Alia Atkinson 25.84, 12. Emily Greenwood 27.17, 13. Katie Brennan 27.23, 14. Brittany Williford 27.28.

200-yard breaststroke

13-14, 1. Annie Valls, Miami Swimming 2:31.00, SOFLO: 8. Kelly Kealty 2:48.19, 9. Lindsey Sauer 2:52.42, 14. Leysha Caraballo 3:01.05, 17. Vivi Calero 3:14.95.

15-and-over, 1. Gina Gautieri, SOFLO 2:32.22, SOFLO: 2. Emma Lincoln 2:36.05.

500-yard freestyle

13-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 5:11.12, SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 5:12.49, 5. Leonie Davies 5:18.61, 7. Maria Lopez 5:28.44, 11. tie, Brittany Williford, Amber Hunter 5:38.18, 16. Hannah Doyle 6:05.20, 19. Johmi Vargas 6:18.67.

200-yard medley relay

13-and-over, 1. Heritage Aquatic Team (Alexandra Pacitti, Lindsay Hay, Chantal Bouthillier, Camila Manrique) 2:03.28, SOFLO: 2. (Amber Hunter, Leysha Caraballo, Maria Lopez, Brittany Williford) 2:03.49, 3. (Monica Rodriguez, Emily Neville, Carly Swanson, Leonie Davies) 2:09.86, 4. (Jessie Cordero, Astrid Rigau, Johmi Vargas, Gabriella Fawaz) 2:20.49.

BOYS

100-yard backstroke

13-14, 1. Juan Perez-Costa, Rockway 58.92, SOFLO: 2. Marco Hosfeld 1:00.15, 6. Diego Rodriguez 1:06.26, 10. David Stoddard 1:09.44, 12. William Perry III 1:10.89, 13. Juan Saldana 1:11.37, 14. Austin Iglesias 1:12.12, 21. Stefano Dioguardi 1:18.32.

15-and-over, 1. Brandon Goldman, SOFLO 54.33, SOFLO: 2. Keegan Boisson-Yates 54.75, 5. Ivan Parada 59.84, 15. Kyle Desrosiers 1:05.57, 16. Xavier Brown 1:06.07, 18. Daniel Lee 1:07.78, 20. Daniel Reyna 1:12.50.

50-yard breaststroke

13-14, 1. AJ Reid, FLA 31.29, SOFLO: 3. Diego Rodriguez 33.75, 5. Teddy Sandoval 36.63, 6. Juan Saldana 37.11, 12. Andres Menchaca 39.71, 15. David Stoddard 43.47, 16. Jackson Battle 51.08.

15-and-over, 1. Jose Alvarez, FLA 30.95, SOFLO: 6. Joshua Cutter 33.76, 7. Roger Capote 33.84, 8. Derek Maguire 34.68, 10. Kyle Desrosiers 35.22.

100-yard butterfly

13-14, 1. Marco Hosfeld, SOFLO 57.44, SOFLO: 7. Andres Menchaca 1:07.27, 10. Teddy Sandoval 1:09.58, 11. Edward Kon 1:12.38, 13. Austin Iglesias 1:13.21.

15-and-over, 1. Abbas Qali, SOFLO 53.54, SOFLO: 5. Marc Rojas 56.21, 9. Xavier Brown 58.01, 15. Derek Schwab 1:02.76, 19. Jaafar Bouland 1:04.29, 24. Josh Coote 1:07.46, 25. Daniel Lee 1:09.08, 26. Daniel Reyna 1:13.15.

50-yard freestyle

13-14, 1. Facundo Betancor, FLA 24.67, SOFLO: 2. Dyan Sell 24.87, 6. William Perry III 25.60, 10. Teddy Sandoval 24.65, 12. David Stoddard 26.63, 15. Juan Saldana 27.40, 22. Stefano Dioguardi 29.39.

15-and-over, 1. Brandon Selts, Miami Swimming 21.92, SOFLO: 2. Keegan Boisson-Yates 22.47, 6. Marc Rojas 23.41, 9. Xavier Brown 23.71, 21. Ivan Parada 24.68.

200-yard breaststroke

13-14, 1. Manuel Lopez, MAC 2:16.24, SOFLO: 2. Marco Hosfeld 2:25.94, 3. Dylan Sell 2:28.67, 6. Diego Rodriguez 2:38.42, 8. William Perry III 2:48.61, 9. Edward Kon 2:53.06, 11. Austin Iglesias 2:54.88, 14. Andres Menchaca 2:57.64.

15-and-over, 1. Santi Olano, Rockway 2:17.51, SOFLO: 10. Roger Capote 2:39.09.

500-yard freestyle

13-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 4:49.74, SOFLO: 7. Roger Capote 5:08.33, 10. Dylan Sell 5:13.73, 16. Edward Kon 5:37.74, 19. Stefano Dioguardi 5:53.49.

200-yard medley relay

13-and-over, 1. SOFLO (Ivan Parada, Marc Rojas, Xavier Brown, Deylan Sell) 1:50.10, SOFLO: 3. (Diego Rodriguez, Roger Capote, Teddy Sandoval, William Perry III) 2:01.64, 5. (Austin Iglesias, Stefano Dioguardi, Andres Menchaca, Edward Kon) 2:15.37.

IF YOU GO

What: Comets FGC Open Invitational

When: Sunday

Schedule: Sunday, Session 4, 8:30 a.m., Session 5, 2 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17189 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Young Swimmers Shine On Day Two Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO’s Young Swimmers Shine On Day Two Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 29, 2011

The future looks bright for the South Florida Aquatic Club.

SOFLO’s 10-and-under and 11-12 swimmers dominated Session II on Day Two of the Comets Florida Gold Coast Open Invitational Saturday at the Academic Village Pool in Pembroke Pines.

“Our younger kids are doing well,” said SOFLO CEO and coach Chris Anderson.

Double winners Samuel Quintero, 10, Tristan Celestin, 11, Samantha Stinemire, 12, and Jessica Rodriguez, 12, led SOFLO’s strong showing in the younger age groups.

Quintero, 10, won the 10-and-under 100-yard backstroke in 1:14.00, a Florida Gold Coast JO cut time. He also won the 10-and-under 100-yard butterfly in 1:13.28, another FGJO cut.

Celestin, 11, won the 11-12 50-yard breaststroke in 31.11, an FGJO cut time. He also won the 11-12 50-yard freestyle in 25.64, a JO cut time and led a top three SOFLO sweep.

Jessica Rodriguez and Samantha Stinemire tied for first in the 11-12 100-yard backstroke in 1:06.88, a FGJO cut.

Stinemire, 12, also won the 11-12 50-yard freestyle in 27.41, a FGJO cut, just ahead of teammate Allison Kopas, 12, in a best-time 27.57, also a FGJO cut.

Rodriguez, 12, and Allison Kopas, 12, finished 1-2 in the 12-and-under 500-yard freestyle. Rodriguez won in 5:37.59 and Kopas was second in 5:41.48, both career-best times.

Juan Lucas, 11, won the 11-12 100-yard backstroke in 1:05.15 to lead a top six SOFLO sweep.

Alfredo Mesa Jr., 12, won the 12-and-under 500-yard freestyle in 5:28.13. SOFLO took 10 of the top 11 spots in the distance event.

SOFLO dominated the relay events.

The girls 12-and-under 200-yard medley relay team of Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas and Catharine Cooper won in 2:03.89.

The boys 12-and-under 200-yard medley relay team of Gustavo Valery, Tristan Celestin, Alfredo Mesa Jr. and Cristian Rossi won in 1:58.46.

The third and final day action (Session 4) is Sunday at 8:30 a.m.

SATURDAY’S RESULTS/Session 2

GIRLS

100-yard backstroke

10-and-under, 1. Gaia Fella 1:12.51, SOFLO: 4. Sarah Bucaro 1:17.46, 7. Jennifer Rodriguez 1:22.65, 8. Vanessa Mesa 1:25.51, 9. Nicole Venema 1:26.13, 10. Katherine DeBarros 1:26.23, 11. Hannah Virgin 1:26.62, 12. Delaney Biro 1:26.68, 14. Delanie Perez 1:28.19, 15. Amanda Kopas 1:29.03.

11-12, 1. tie, Jessica Rodriguez, SOFLO 1:06.88 and Samantha Stinemire, SOFLO 1:06.88, 4. Kelley Heron 1:09.12, 5. Allison Kopas 1:09.25, 7. Sarah Bucaro 1:10.38, 9. Maya Hirian 1:13.25, 14. Alani Carrasco 1:15.71, 15. Bridgette Ostan 1:16.06.

50-yard breaststroke

10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 36.92, SOFLO: 7. Hannah Virgin 46.21, 9. tie, Delaney Biro 47.08, 9. tie, Amanda Kopas 47.08, 11. Anna Montgomery 48.24, 14. Natalia Rossi 49.95, 15. Adrianne Silva 50.12.

11-12, 1. Carlotta Verita, FLA 34.28, SOFLO: 3. Audrey Mason 36.44, 7. Natasha Testa 39.22, 10. Natalia Valderrama 39.77, 13. Samantha Stinemire 40.86.

100-yard butterfly

10-and-under, 1. Sophia Perez, Miami Dade County Aquatic Club 1:10.87, SOFLO: 6. Delanie Perez 1:22.82, 7. Sarah Bucaro 1:28.81, 8. Jennifer Rodriguez 1:28.95, 9. Ashley Tan 1:29.87, 10. Monica Cordero 1:43.40, 11. Anna Montgomery 1:46.00.

11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 1:03.75, SOFLO: 3. Jessica Rodriguez 1:09.52, 6. Bridgette Ostan, 1:12.56, 7. Kelley Heron 1:12.85, 9. Natasha Testa 1:13.19, 12. Alani Carrasco 1:14.67, 13. Sophia Bucaro 1:14.85.

50-yard freestyle

10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 29.16, SOFLO: 6. Delaney Biro 32.63, 7. Hannah Virgin 33.07, 8. Vanessa Mesa 33.20, 10. Ashley Tan 35.02, 12. Kelly Cifuentes 35.70, 13. Nicole Venema 35.76, 16. Amanda Kopas 36.51.

11-12, 1. Samantha Stinemire, SOFLO 27.41, SOFLO: 2. Allison Kopas 27.57, 3. Catharine Cooper 27.66, 4. Kelley Heron 28.11, 6. Sarah Bucaro 28.30, 7. Audrey Mason 28.56, 10. Natalia Valderrama 29.54, 14. Natasha Testa 30.01, 16. Alani Carrasco 30.17.

500-yard freestyle

12-and-under, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 5:37.59, SOFLO: 2. Allison Kopas 5:41.48, 5. Audrey Mason 5:57.55, 7. Catharine Cooper 5:58.21, 11. Lilli Calero 6:09.25, 15. Sarah Bucaro 6:27.65, 16. Jennifer Rodriguez 6:34.78, 17. Alisa Kislych 6:37.96, 18. Delanie Perez 6:38.77, 20. Megan Schimansky 6:44.29.

200-yard medley relay

12-and-under, 1. SOFLO (Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas, Catharine Cooper) 2:03.89, SOFLO: 3. (Jessica Rodriguez, Kelley Heron, Natasha Testa, Sophia Bucaro) 2:06.72, 6. (Maya Hirian, Natalia Valderrama, Sarah Bucaro, Cristina Villegas) 2:18.79, 7. (Alisa Kislych, Alani Carrasco, Vanessa Garcia, Luisa Suzuki) 2:19.42, 8. (Megan Schimansky, Delanie Perez, Hannah Virgin, Lilli Calero) 2:28.49.

BOYS

100-yard backstroke

10-and-under, 1. Samuel Quintero 1:14.00, SOFLO: 3. Jonathan Skarie 1:21.40, 4. Rafael Rodriguez 1:22.52, 5. Matthew Liang 1:27.29, 6. Lorenzo Lanaro 1:28.68, 11. Leonardo Mateus 1:33.80.

11-12, 1. Juan Lucas, SOFLO 1:05.15, SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 1:06.59, 3. Kevin Porto 1:08.90, 4. Ryan Capote 1:09.74, 5. Ricardo Roche 1:10.84, 6. Carlos Rodriguez 1:11.23, 8. Cristian Rossi 1:12.75, 10. Andres Lares 1:13.54, 11. Rodrigo Rodriguez 1:13.90, 15. Nicholas Perera 1:14.94.

50-yard breaststroke

10-and-under, 1. Eric Vives, MAC 39.70, SOFLO: 17. Lorenzo Lamaro 49.41, 20. Nicholas Dworet 50.29.

11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 31.11, SOFLO: 3. Alex Monti 36.00, 4. Cristian Rossi 36.20, 11. Gustavo Valery 38.15, 12. Juan Lucas 38.56, 13. Jorge Depassier 38.78, 15. Federico Maeso 39.79, 18. Matthew Cooper 40.65, 19. Nicholas Perera 41.45.

100-yard butterfly

10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 1:13.28, SOFLO: 3. Jonathan Skarie 1:23.27, 5. Matthew Liang 1:35.54.

11-12, 1. Sean Arrington, Big Gator Swimming 1:05.66, SOFLO: 2. Carlos Rodriguez 1:06.47, 4. Alfredo Mesa Jr. 1:08.28, 11. Andres Lares 1:14.70, 12. Federico Maeso 1:14.92, 13. Ricardo Roche 1:15.17, 14. Gustavo Valery 1:15.18.

50-yard freestyle

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MAC 30.02, SOFLO: 20. Lorenzo Lanaro 35.81, 26. Justin Irwin 37.01.

11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 25.64, SOFLO: 2. Cristian Rossi 25.90, 3. Ryan Capote 27.30, 5. Jorge Depassier 27.59, 6. Juan Lucas 27.69, 7. Carlos Rodriguez 27.89, 12. Alex Monti 28.86, 13. Matthew Menocal 29.16, 14. Kevin Porto 29.28, 16. Nicholas Perera 29.62, 18. Rodrigo Rodriguez 29.76.

500-yard freestyle

12-and-under, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 5:28.13, SOFLO: 3. Gustavo Valery 5:38.92, 4. Ricardo Roche 5:41.97, 5. Ryan Capote 5:43.75, 6. Jorge Depassier 5:45.32, 7. Kevin Porto 5:51.53, 8. Federico Maeso 5:55.57, 9. Rodrigo Rodriguez 5:5.62, 10. Matthew Menocal 6:03.84, 11. Samuel Quintero 6:05.70, 13. Andres Lares 6:27.82, 15. Jonathan Skarie 6:32.85, 18. Tristan Celestin 6:37.02, 19. Rafael Rodriguez 6:41.23, 21. Jack Davies 6:52.24, 23. Matthew Liang 7:08.44.

200-yard medley relay

12-and-under, 1. SOFLO (Gustavo Valery, Tristan Celestin, Alfredo Mesa Jr., Cristian Rossi) 1:58.46, SOFLO: 2. (Juan Lucas, Alex Monti, Jorge Depassier, Carlos Rodriguez) 2:04.06, 4. (Kevin Porto, Ricardo Roche, Federico Maeso, Ryan Capote) 2:14.44, 7. (Jack Davies, Jonathan Skarie, Nicholas Perera, Matthew Menocal) 2:20.04, 8. (Rodrigo Rodriguez, Matthew Cooper, Samuel Quintero, Collin Burt) 2:21.17.

IF YOU GO

What: Comets FGC Open Invitational

When: Sunday

Schedule: Sunday, Session 4, 8:30 a.m., Session 5, 2 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17189 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Rojas Swims Career-Best On Day One Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO’s Rojas Swims Career-Best On Day One Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 28, 2011

On a chilly opening night, Marc Rojas heated up the pool with a career-best swim in the mile Friday night at the Comets Florida Gold Coast Open Invitational.

Rojas, 16, won the 1,650-yard freestyle in 16:29.96, shaving 15 seconds off his previous best time of 16:46.83 at the Academic Village Pool in Pembroke Pines where temperatures dipped into the mid-50s.

His closest competitor, Fernando Bohorquez, 14, of Broward Aquatics finished second in 17:03.53, bettering his previous best of 17:26.29. Nicolas Medina, 12, of Broward Aquatics (17:14) and SOFLO’s Roger Capote, 15, (17:40.03) also turned in best times.

Rojas is using the 2011 season-opening FGC meet as a tune-up for the Feb. 18-21 USA Swimming Grand Prix in Columbia, Missouri.

Other individual SOFLO champions were:

Melissa Marinheiro, 13, swimming unattached for SOFLO, won the girls 13-14 200-yard freestyle in a best time of 1:59.91, a FGC Junior Olympics qualifying time. Her previous best was 2:20.20. She also won the 200-yard individual medley in a best time 2:16.75, also a JO cut time.

Marcella Marinheiro, 16, swimming unattached for SOFLO, won the girls 15-and-over 200-yard freestyle in a best time 1:56.19, bettering her previous best of 2:02.01.

Samuel Quintero, 10, won the boys 10-and-under 200-yard freestyle in a best time 2:21.01. His previous best was 2:24.51. He also won the 200-yard individual medley in a best and JO time of 2:40.19, bettering his seed time of 2:43.17.

Gustavo Valery, 12, won the 11-12 200-yard freestyle in a best and JO time of 2:05.82. His previous best was 2:10.49.

Dylan Sell, 14, won the boys 13-14 200-yard individual medley in a best time of 2:10.66, a JO cut time. His previous best time was 2:10.73.

SOFLO dominated the boys 10-and-under 200-yard individual medley taking all nine places in the event, with the top four finishers turning in JO cut times.

FRIDAY’S RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle

10-and-under, 1. Sophia Perez, Miami Dade County Aquatic Club 2:12.62; SOFLO: 5. Sarah Bucaro 2:23.32, 6. Delanie Perez 2:27.86, 8. Jennifer Rodriguez 2:32.05, 9. Vanessa Mesa 2:34.85, 11. Delaney Biro 2:42.61, 12. Karla Jimenez 2:45.83, 13. Katherine DeBarros 2:46.48, 14. Amanda Kopas 2:48.06, 15. Kelly Cifuentes 2:49.26.

11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 2:07.05, SOFLO: 2. Sophia Bucaro 2:07.59, 3. Allison Kopas 2:07.74, 4. Kelley Heron 2:08.73, 5. Jessica Rodriguez 2:11.17, 7. Samantha Stinemire 2:13.45, 10. Alani Carrasco 2:18.12, 12. Cristina Villegas 2:19.32, 14. Natalia Valderrama 2:20.78.

13-14, 1. Melissa Marinheiro, Un-SOFLO 1:59.91, SOFLO: 2. Emily Kopas 2:01.97, 8. Kylie Herman 2:11.97, 10. Monica Rodriguez 2:17.74, 12. Johnni Vargas 2:19.92, 13. Jessie Cordero 2:20.65, 14. Emily Neville 2:25.53.

15-and-over, 1. Marcella Marinheiro, Un-SOFLO 1:56.19, SOFLO: 5. Maria Lopez 2:06.21, 7. Kristina Brennan 2:07.47, 11. Amber Hunter 2:08.15, 15. Gabriella Fawaz 2:13.16.

200-yard individual medley

10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 2:31.55, SOFLO: 4. Sarah Bucaro 2:46.46, 5. Delanie Perez 2:51.51, 7. Katherine DeBarros 3:03.34, 8. Vanessa Mesa 3:07.33, 9. Jennifer Rodriguez 3:09.41, 10. Kelly Cifuentes 3:11.33, 11. Nicole Venema 3:17.69, 12. Anna Montgomery 3:17.71, 13. Karla Jimenez 3:18.15, 15. Monica Cordero 3:26.78.

11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 2:24.93, SOFLO: 2. Jessica Rodriguez 2:26, 3. Kelley Heron 2:28.21, 6. Alani Carrasco 2:36.51, 7. Sophia Bucaro 2:36.59, 8. Samantha Stinemire 2:37.70, 14. Natalia Valderrama 2:43.23, 15. Lilli Calero 2:43.35.

13-14, 1. Melissa Marinheiro, Un-SOFLO 2:16.75, SOFLO: 9. Carly Swanson 2:31.87, 11. Monica Rodriguez 2:34.09, 13. Leysha Caraballo 2:40.03, 14. Johmi Vargas 2:42.03, 15. Emily Neville 2:46.99.

15-and-over, 1. Daniela Johnson, Miami Swimming 2:14.32, SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 2:15.75, 3. Maria Lopez 2:18.70, 9. Amber Hunter 2:25.84.

1,650-yard freestyle

1.Geena Squartino, SwimFast 17:50.03, SOFLO: 4. Leonie Davies 18:27.54, 5. Brittany Williford 18:37.63, 16. Hannah Doyle 20:37.05.

BOYS

200-yard freestyle

10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 2:21.01, SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 2:26.75, 3. Jonathan Skarie 2:30.31, 5. Matthew Liang 2:37.43, 8. Lorenzo Lanaro 2:48.06, 9. Brandon Iglesias 3:04.79, 10. Sam Walters 3:07.99, 11. Sergio Morizot-Leite 3;21.58, 12. Gabriel Saavedra 3:43.84.

11-12, 1. Gustavo Valery, SOFLO 2:05.82, SOFLO: 2. Cristian Rossi 2:06.64, 3. Carlos Rodriguez 2:07.85, 5. Ricardo Roche 2:13.70, 6. Ryan Capote 2:15.37, 7. Mathew Menocal 2:16.88, 8. Alex Monti 2:20, 13. Andres Lares 2:28.30, 14. Jack Davies 2:32.59.

13-14, 1. Juan Perez-Costa, Rockway 1:59.04, SOFLO: 7. David Stoddard 2:08.49, 10. Juan Saldana 2:14.34, 12. Stefano Dioguardi 2:16.87.

15-and-over, 1. Carlos Blandon, FLA 1:50.65, SOFLO: 2. Keegan Boisson-Yates 1:52.50. 

200-yard individual medley

10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 2:40.19, SOFLO: 2. Jonathan Skarie 2:50.97, 3. Rafael Rodriguez 2:57.70, 4. Matthew Liang 3:04.62, 5. Lorenzo Lanaro 3:14.99, 6. Leonardo Mateus 3:15.45, 7. Sam Walters 3:29.50, 8. Brandon Iglesias 3:49.84, 9. Gabriel Saavedra 4:29.98.

11-12, 1. Matias Junghahn, FLA 2:25.02, SOFLO: 2. Cristian Rossi 2:27.36, 3. Gustavo Valery 2:27.40, 4. Carlos Rodriguez 2:30.94, 5. Ryan Capote 2:37.86, 7. Ricardo Roche 2:39.26, 8. Matthew Menocal 2:43, 10. Alex Monti 2:45.85, 11. Andres Lares 2:47.25, 13. Jack Davies 3:05.41, 15. Matthew Cooper 3:10.26.

13-14, 1. Dylan Sell, SOFLO 2:10.66, SOFLO: 6. William Perry III 2:25.72, 7. Diego Rodriguez 2:26.68, 8. Juan Saldana 2:27.81, 9. Edward Kon 2:27.96, 13. Austin Iglesias 2:38.43.

15-and-over, 1. Cheyenne Rodriguez, FLA 2:07.70, SOFLO: None.

1,650-yard freestyle

1.Marc Rojas, SOFLO 16:29.96, SOFLO: 4. Roger Capote 17:40.03, 10. Ivan Parada 18:43.71, 12. Juan Lucas 18:45.57, 16. Alfredo Mesa Jr. 19:22.89, 17. Kevin Porto 19:24.93, 19. Rodrigo Rodriguez 19:55.52, 20. Nicholas Perera 20:01.89.

The three-day meet that features fifteen teams and 580 athletes, continues on Saturday with two sessions at 8:30 a.m. and 2 p.m.

IF YOU GO

What: Comets FGC Open Invitational

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday, Session II, 8:30 a.m., Session III, 2 p.m.; Sunday, Session 4, 8:30 a.m., Session 5, 2 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17189 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

AQUATIC NOTEBOOK: Issue 25, Eddie Reese Recovering After Heart Surgery

AQUATIC NOTEBOOK: Issue 25, Eddie Reese Recovering After Heart Surgery


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 27, 2011

University of Texas men’s coach Eddie Reese, one of the most distinguished coaches in swimming, was back on the pool deck watching his swimmers train after undergoing heart surgery.

Reese, 69, underwent emergency surgery in an Austin hospital last week to clear a blockage. He had three stents inserted into the affected artery that was 99.9 percent blocked.

The surgery was done by cardiologist Dr. Paul Tucker, father of Samantha Tucker, a member of the Longhorns’ women’s team.

Reese told friends he felt symptoms while walking uphill to the Erwin Center to watch a basketball game between Texas and Texas A&M. He was short of breath and started feeling shooting pains in his arm and decided to get checked out by doctors.

The Daytona Beach-born Reese, who has coached at Texas for 33 years and was inducted into the International Swimming Hall of Fame in 2002, exercises regularly but has a family history of heart disease.

For the next few weeks Reese’s activity will be limited.

“I’m fixed,” Reese said. “It’s like that country song, I’m not afraid of dying, but I don’t want to do it today.”

Reese, a University of Florida graduate who has coached swimmers at three Olympic Games and has had teams win NCAA titles in four decades including 2010, is expected to be fully-recovered for his head coaching stint of the U.S. national team for this summer’s FINA World Championships in Shanghai.

Fort Lauderdale Aquatic Complex Grandstand Shut Down

YMCA officials learned that city engineers for the City of Fort Lauderdale recommended “the closure of the entire grandstand seating area” at Fort Lauderdale Aquatic Complex.

YMCA is scheduled to hold the YMCA Short Course Nationals at the complex on April 5-8.

According to its website, YMCA officials will meet with several local officials to try and reconfigure the seating that lost 1,500 seats to the closure or may look for alternate event locations.

An on-site visit is scheduled for Jan. 31-Feb. 2. 

Florida Senior Games Qualifying This Weekend

The Delray Beach Senior Games opens the 2011 calendar of local Senior Games qualifying events, including swimming, this weekend in South Florida.

Eleven local senior games events will be held between this weekend and March.

Swimming is still open for registration according to meet officials. Both Delray Beach residents and non-residents are eligible to compete. Athletes ages 50 and over who finish in the top five of their age group will qualify for the Dec. 3-11 Senior Games State Championships in Polk County.

The only other qualifying site in South Florida is Palm Beach Gardens, March 28-April 8. For information on the Delray Beach event call 1-561-243-7277.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com