SOFLO Girls Rule Pool, Roger Capote Double Winner At Developmental South Division Meet

SOFLO Girls Rule Pool, Roger Capote Double Winner At Developmental South Division Meet


WRITTEN BY SHARON ROBB

February 26, 2011

The South Florida Aquatic Club captured five individual girls’ titles at the Florida Gold Coast Area 3 Developmental South Division Championships Saturday night at the Academic Village Pool in Pembroke Pines.

After winning the mile on Friday night, Stephanie Mlujeak, 12, won the girls’ 11-12 100-yard backstroke in 1:13.52, a Florida Gold Coast Junior Olympics qualifying time. She swam 1:12.91 in morning prelims.

Maya Hirian, 12, won the girls’ 11-12 50-yard freestyle in 29.87, a FGCJO time bettering her prelim time of 30.17.

SOFLO girls swept three of the four age group divisions in the 200-yard freestyle.

Katherine De Barros, 10, won the girls’ 10-and-under 200-yard freestyle in 2:35.34, bettering her prelim time of 2:41.99.

Natasha Testa, 12, won the girls’ 11-12 200-yard freestyle in 2:18.75.

Gabriella Fawaz, 15, won the girls’ 15-18 200-yard freestyle in 2:18.31.

Roger Capote, 15, led SOFLO boys with two victories.

Capote won the boys’ 15-18 100-yard breaststroke in 1:11.04, bettering his prelim time of 1:11.32 and won the 200-yard freestyle in 1:56.22, also bettering his prelim time of 1:56.68.

The three-day meet ends on Sunday with two prelims (8 a.m., 11:30 a.m.) and one finals session (6 p.m.). More than 400 swimmers and 16 teams are competing.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Stephanie Rodriguez, FFSC 1:21.56; SOFLO: 2. Karla Jimenez 1:22.50, 4. Ann Montgomery 1:24.00, 6. Monica Cordero 1:27.36, 8. Kelly Cifuentes 1:28.14, 10. Camila Alvarez 1:29.90, 13. Alexandra Crespo 1:34.95, 15. Catalina Grant 1:37.52, 16. Natalia Rossi 1:38.02, 18. Daniela Ache 1:40.55, 19. Melanie Stahl 1:41.35, 22. Isabella Saker-Leftkowitz 1:43.91, 23. Annita Huang 1:44.31. 24. Mika DeGracia 1:48.43, 26. Catalina Lizarazo 1:49.13, 27. Natalie Simm, Unattached SOFLO 1:51.33, 28. Elise Larin 1:52.15; 11-12, 1. Stephanie Mlujeak, SOFLO 1:13.52, SOFLO: 2. Alani Carrasco 1:14.32, 3. Bianca Monti 1:14.53, 5. Cristina Villegas 1:16.10, 6. Lillian Calero 1:18.08, 8. Megan Damon 1:20.09, 9. Julia Montgomery 1:21.21, 12. Caitlin Coote 1:25.83, 13. Alisa Huang 1:32.76, 14. Lauren Simm 1:33.21, 15. Valentina Diaz 1:34.94, 16. Diana Secada 1:35.81, 17. El Garrison 1:37.90, 19. Gabriela Fernandez 1:47.02; 13-14, 1. Whitney Johnson, MAC 1:08.14, SOFLO: 6. Maria Fernandez 1:12.21, 8. Jessie Cordero 1:15.16, 10. Hannah Doyle 1:17.31, 17. Viv Calero 1:18.58, 18. Melany Freiria 1:20.50; 15-18, 1. Vanessa Aycart, DRSC 1:11.64; SOFLO: 4. Gabriela Llave 1:25.01.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Juliana Talamo, FKSC 36.43, SOFLO: 2. Vanessa Mesa 38.78, 10. Isabel Shashaty 47.60, 19. Isabella Saker-Leftkowitz, Unattached-SOFLO 52.94, 21. Natalia Rossi 55.03; 11-12, 1. Julia Talamo, FKSC 31.54, SOFLO: 5. Natalia Valderrama 32.99, 8. Bianca Monti 33.28, 9. Cristina Villegas 33.64, 14. Stephanie Mlujeak 35.48, 28. Zariya Harris 41.93; 13-14, 1. Megan Wells 31.94, SOFLO: 6. Johmi Vargas 33.37, 7. Astrid Rigau 33.71, 8. Jessie Cordero 33.77, 10. Emily Neville 35.13; 15-18, 1. Fernan Tilkian, GRSC 31.98.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Kiera Angelo, FKSC 1:34.00; SOFLO: 2. Katherine DeBarros 1:34.72, 5. Vanessa Mesa 1:40.38, 12. Elise Larin 2:02.96, 13. Anabel Vazquez 2:03.26, 14. Natalie Simm, Unattached-SOFLO 2:08.02; 11-12, 1. Ariel Paillere, FFSC 1:22.69, SOFLO: 2. Alani Carrasco 1:23.20, 6. Lillian Calero 1:26.73, 7. Natasha Testa 1:27.00, 19. Melanie Alicea 1:37.76, 22. Linda Mylly 1:44.57, 23. Valentina Diaz 1:47.20, 24. Diana Secada 1:56.55; 13-14, 1. Mashli Sanchez, ASC 1:20.63; SOFLO: 5. Maria Fernandez 1:23.78, 6. Emily Neville 1:26.07, 8. Vivi Calero 1:28.52, 12. Melany Freiria 1:39.11; 15-18, 1. None.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Juliana Talamo, FKSC 32.05; SOFLO: 2. Karla Jimenez 32.53, 4. Nicole Venema 33.04, 5. Katherine deBarros 33.06, 10. Ann Montgomery 35.80, 11. Kelly Cifuentes 35.47, 14. Alexandra Crespo 36.42, 16. Monica Cordero 37.22, 17. Catalina Grant 37.28, 22. Camila Alvarez 38.91, 25. Annita Huang 39.28; 11-12, 1. Maya Hirian, SOFLO 29.87; SOFLO: 8. Megan Damon 31.12, 19. Zariya Harris 32.52, 25. Caitlin Coote 34.66, 26. Alisa Huang 34.68, 28. Lauren Simm 35.43; 13-14, 1. Jordan Gullage, MAC 27.47, SOFLO: 3. Monica Rodriguez 28.17, 7. Emily Neville 28.77; 15-18, 1. Lauren Bromfield, Flying Fish 28.20; SOFLO: 5. Gabriella Fawaz 29.40, 8. Gabriela Llave 32.04.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Katherine DeBarros, SOFLO 2:35.34; SOFLO: 2. Nicole Venema 2:36.80, 3. Karla Jimenez 2:42.40, 4. Ann Montgomery 2:49.13, 5. Kelly Cifuentes 2:53.57, 7. Catalin Grant 2:56.31, 8. Isabel Shashaty 2:56.38, 9. Camila Alvarez 2:57.96, 10. Alexandra Crespo 2:58.83; 11-12, 1.  Natasha Testa, SOFLO 2:18.75; SOFLO: 4. Bianca Monti 2:22.95, 7. Maya Hirian 2:27.45; 13-14, 1. Loana Nardoni, Hialeah 2:09.01; SOFLO: 2. Monica Rodriguez 2:10.77, 7. Johmi Vargas 2:20.31; 15-18, 1. Gabriella Fawaz, SOFLO 2:18.31.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Kiera Angelo, Florida Keys 1:20.52; SOFLO: 6. Nicole Venema 1:30.01; 11-12, 1. Julia Talamo, Florida Keys 1:12.25; SOFLO: 2. Natalia Valderrama 1:12.62, 3. Alani Carrasco 1:13.25, 6. Maya Hirian 1:16.27, 7. Cristina Villegas 1:16.36, 9. Lilli Calero 1:18.24.

BOYS

100-meter backstroke: 10-and-under, 1. Alessandro Pascali, MAC 1:18.30, SOFLO: 2. Matthew Liang 1:19.13, 12. Brandon Iglesias 1:41.18, 16. Pablo Ziehm 1:53.22, 17. Ethan Hew 2:04.96; 11-12, 1. Joaquin Utz, Flying Fish 1:08.96; SOFLO: 3. Matthew Menocal 1:15.41, 9. Nicolas Raimont 1:26.62, 10. Tyler Gibson 1:28.49; 13-14, 1. Miguel Madeira, Miami Dade Aquatic Club 1:04.72; SOFLO: 6. Diego Rodriguez 1:08.98, 7. Teddy Sandoval 1:10.33, 9. Tomas Legaspi 1:13.59; 15-18, 1. Blake Manganiello, AK Sharks 1:00.08; SOFLO: 4. Jacob Walters 1:04.98.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Sebastian Roa, MAC 35.95; SOFLO: 3. Matthew Liang 38.29; 11-12, 1. Andres Solares, MAC 31.84; SOFLO: 4. Andres Lares 33.44; 13-14, 1. Nelson Diaz, Unattached-SOFLO 28.12; SOFLO: 3. William Perry III 29.37, 5. Ryan Capote 30.13, 6. Edward Kon 30.20, 7. Andres Menchaca 30.42; 15-18, 1. Rodrigo Simoes, Gulliver Swim Club 28.07; SOFLO: 7. Daniel Lee 29.58, 8. Josh Coote 29.73.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Alessandro Pascali, MAC 1:35.12; SOFLO: Nonel 11-12, 1. Joaquin Utz, Flying Fish 1:19.93; SOFLO: 3. Federico Maeso 1:25.37, 4. Matthew Cooper 1:31.59; 6. Tyler Gibson 1:35.47, 7. Marco Crespo 1:42.36, 8. Mathew Delvalle 1:43.61;  13-14, 1. Alejandro Santos, North Miami Swim Team 1:11.40; SOFLO: 2. Diego Rodriguez 1:12.26, 4. William Perry III 1:13.76, 5. Teddy Sandoval 1:16.50, 9. Juan Saldana 1:19.11; 15-18, 1. Roger Capote, SOFLO 1:11.04; SOFLO: 5. Jacob Walters 1:14.93.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. David Montana, MAC 32.52; SOFLO: 6. Leonardo Mateus, Unattached-SOFLO 34.45; 11-12, 1. Andres Solares, MAC 29.18; SOFLO: 9. Jack Davies 31.77, 10. Matthew Cooper 33.86; 13-14, 1. Miguel Basalo, MAC 26.19; SOFLO: 3. Ryan Capote 26.75, 9. Juan Saldana 27.43, 10. Nelson Diaz, Unattached-SOFLO 28.29; 15-18, 1. John Worthley, Devilrays SC 24.62; SOFLO: 2. Roger Capote 24.85.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alessandro Pascali, MAC 2:30.93; SOFLO: 6. Leonardo Mateus, Unattached-SOFLO 2:51.74; 11-12, 1. Daniel Simon, C 218.61;SOFLO 2. Andres Lares 2:19.27, 5. Jack Davies231.87, 7. Miguel Hernandez 2:41.73, 8 Matthew Cooper 43.87, 9. Nicolas Raimont 2:47.19, 10. Mathew Delvalle 2:52.67; 13-14, 1. Robert Matias-Saez, Rockway 2:05.34; SOFLO: 7. Stefano Dioguardi 2:12.68, 10. Tomas Legaspi 2:24.31; 15-18, 1. Roger Capote 1:56.22; SOFLO: 5. Jacob Walters 1:59.05. 

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Jonathan Rodriguez, Unattached 1:24.50; 11-12, 1. Pablo Luchau, AK Sharks 1:11.98; SOFLO: 2. Federico Maeso 1:12.94, 3. Rodrigo Rodriguez 1:13.34, 6. Matthew Menocal 1:14.46.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s