SOFLO Region Qualifiers And Meet Sites

SOFLO Region Qualifiers And Meet Sites


October 31, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

After a week of district meets, the final 24 high school swimmers in individual events and 16 relay teams have been decided for this week’s region meets throughout South Florida.

The region meet is the final stepping stone to the Nov. 10-12 State Meets in Orlando.

The following is a list of South Florida Aquatic Club region qualifiers in swimming and information on the region meets.

Friday, Nov. 4, Region 3-3A: Lake Lytal Aquatic Complex, 3645 Gun Club Road, West Palm Beach, prelims 9 a.m., finals 5:30 p.m.

GIRLS

200-yard medley relay: Douglas 1:58.66, Deerfield Beach 1:58.89, Taravella 2:15.57, Coral Glades 2:20.39.

200-yard freestyle: Bar Bogoslavky, DOUG 2:17.56, Catalina Gonella, MON 2:20.02, Finn Kernes, DOUG 2:35.48.

200-yard individual medley: Anne Kuczynski, DOUG 2:18.26, Emily Jurich, DOUG 2:38.36, Nathalie Perez, MON 2:44.49, Nicole Cacurak, DB 2:53.13.

50-yard freestyle: Emily Greenwood, DOUG 25.57, Kennedy Sanes, CGL 27.29, Kelly Kealty, TAR 28.26.

100-yard butterfly: Morgan Nixon, MON 1:09.44, Sarah Araujo, DOUG 1:12.02.

100-yard freestyle: Ann Kuczynski, DOUG 57.34, Kennedy Sanes, CGL 1:00.36.

500-yard freestyle: Morgan Nixon, MON 6:00.15, Catalina Gonella, MON 6:14.32.

200-yard freestyle relay: Douglas 1:52.25, Coral Glades 1:59.56, Taravella 2:02.66.

100-yard backstroke: Emily Greenwood, DOUG 1:02.27, Sarah Araujo, DOUG 1:14.10.

100-yard breaststroke: Kelly Kealty, TAR 1:13.39, Emily Jurich, DOUG 1:20.63, Nicole Cacurak, DB 1:26.65.

400-yard freestyle relay: Douglas 4:22.74, Monarch 4:25.92. 

BOYS

200-yard medley relay: Taravella 1:48.17, Douglas 2:01.14, Deerfield Beach 2:02.38.

200-yard freestyle: None.

200-yard individual medley: Mauricio Hidalgo, DOUG 2:06.30, Alex Evdokimov, TAR 2:14.09, Dylan Allen, DOUG 2:30.13.

50-yard freestyle: Keegan Boisson-Yates, TAR 22.52, David Stoddard, DOUG 24.08, Josh Cutter, DOUG 24.27.

100-yard butterfly: Mauricio Hidalgo, DOUG 55.26, Dylan Allen, DOUG 1:08.26.

100-yard freestyle: Keegan Boisson-Yates, TAR 48.04, David Stoddard, DOUG 53.03, Josh Cutter, DOUG 53.70, Justin Torres, TAR 57.00.

500-yard freestyle: Matias Sisnandez, TAR 5:56.64.

200-yard freestyle relay: Taravella 1:36, Douglas 1:36.52, Deerfield Beach 1:43.12.

100-yard backstroke: None.

100-yard breaststroke: Alex Evdokimov, TAR 1:07.32, Justin Torres, TAR 1:13.68, Charles Schwab, DOUG 1:15.45.

400-yard freestyle relay: Douglas 3:55.30, Deerfield Beach 3:57.50.

Thursday, Nov. 3, Region 4-3A: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9151 NW Second St., prelims 9 a.m., finals 5 p.m.

GIRLS

200-yard medley relay: West Broward 1:56.66, St. Thomas Aquinas 1:56.87, Hialeah Gardens 2:09.19, Cypress Bay 2:09.86.

200-yard freestyle: Melissa Marinheiro, WB 1:54.02, Marcella Marinheiro, WB 1:55.31, Emma Lincoln, CB 1:56.98, Haley Wright, CB, 2:07.19, Jenna Diaz, STA 2:10.74, Brianna Giordanella, STA 2:14.79.

200-yard individual medley: Mia Fiorenzi, STA 2:14.80, Leonie Davies, WB 2:21.96, Amber Hunter, WB 2:21.97.

50-yard freestyle: None.

100-yard butterfly: Maria Lopez, Hialeah Gardens 58.61, Amber Hunter, WB 1:01.93, Haley Wright, CB 1:05.86.

100-yard freestyle: Emma Lincoln, CB 53.12.

500-yard freestyle: Melissa Marinheiro, WB 4:58.12, Leonie Davies, WB 5:19.26.

200-yard freestyle relay: Hialeah Gardens 1:46.88, Cypress Bay 1:49.11, West Broward 1:55.57.

100-yard backstroke: Marcella Marinheiro, WB 59.66, Maria Lopez, HG 1:02.34,  Ashley Monaghan, STA 1:05.80.

100-yard breaststroke: Ashley Monaghan, STA 1:10.60, Mia Fiorenzi, STA 1:12.35.

400-yard freestyle relay: St. Thomas Aquinas 3:41.55, West Broward 3:43.02, Hialeah Gardens 3:48.11, Cypress Bay 3:51.57. 

BOYS

200-yard medley relay: St. Thomas Aquinas 1:40.18.

200-yard freestyle: Kyle Desrosiers, STA 1:53.08.

200-yard individual medley: Brandon Goldman, STA 1:58.18.

50-yard freestyle: None.

100-yard butterfly: Jacob Walters, WB, 1:05.63.

100-yard freestyle: Matthew Plunkett, CC 50.29.

500-yard freestyle: Kyle Desrosiers, STA 4:58.78, Roger Capote, AMER 5:08.62.

200-yard freestyle relay: St. Thomas Aquinas 1:29.99, Flanagan 1:41.78, West Broward 1:42.40.

100-yard backstroke: Brandon Goldman STA 54.40, Matthew Plunkett, CC 1:01.32.

100-yard breaststroke: Roger Capote, AMER 1:11.13.

400-yard freestyle relay: St. Thomas Aquinas 3:18.41, Cooper City 3:34.89.

Saturday, Nov. 5, Region 4-2A: Florida Gulf Coast University, prelims 9 a.m., finals 5:30 p.m.

GIRLS

200-yard medley relay: Archbishop McCarthy, 2:09.53, Pembroke Pines Charter 2:11.06.

200-yard freestyle: Julianne Plasencia, ABM 2:04.02, Victoria Sage, PPC 2:08.68, Viviana Calero, PPC 2:32.59.

200-yard individual medley: Maddy Fernandez, PPC 2:28.22, Astrid Rigau, PPC 2:41.12.

50-yard freestyle: Kaitlin Armstrong, ABM 27.09.

100-yard butterfly: Julianne Plasencia, ABM 1:05.26, Leysha Caraballo, PPC 1:14.27.

100-yard freestyle: Victoria Hill, PPC 1:02.32, Miranda Mila, ABM 1:03.20.

500-yard freestyle: Victoria Sage, PPC 5:35.23, Johmi Vargas, PPC 6:08.46, Viviana Calero, PPC 6:39.20.

200-yard freestyle relay: None.

100-yard backstroke: Maddy Fernandez, PPC 1:10.55.

100-yard breaststroke: Kaitlin Armstrong, ABM 1:18.39, Miranda Mila, ABM 1:23.10.

400-yard freestyle relay: Pembroke Pines Charter 4:02.74, Archbishop McCarthy 4:05.53.

BOYS

200-yard medley relay: Pembroke Pines Charter 1:47.82.

200-yard freestyle: Matthew Gonzalez, ABM, 1:56.72.

200-yard individual medley: Marc Rojas, PPC 2:01.91, Juan Saldana, PPC 2:20.94, Diego Rodriguez, PPC 2:23.00.

50-yard freestyle: Blake Kelley, PPC 23.87.

100-yard butterfly: Blake Kelley, PPC 58.56, Joshua Coote, PPC 1:02.35.

100-yard freestyle: Ivan Parada, PPC 51.79, Matthew Mila, ABM 52.04.

500-yard freestyle: Matthew Gonzalez, ABM 5:17.16, Edward Kon, PPC 5:24.32.

200-yard freestyle relay: Archbishop McCarthy 1:33.65, Pembroke Pines Charter 1:39.74.

100-yard backstroke: Ivan Parada, PPC 59.96, Pedro Delgado, PPC 1:05.47.

100-yard breaststroke: Marc Rojas, PPC 1:01.44, Daniel Keegan, ABM 1:07.33, Matthew Mila, ABM 1:08.77.

400-yard freestyle relay: Archbishop McCarthy 3:26.16, Pembroke Pines Charter 3:20.20.

Friday, Nov. 4, Region 4-1A: Fort Lauderdale Aquatic Complex, prelims 9 a.m., finals 5 p.m.

GIRLS

200-yard medley relay: Pine Crest 1:52.36, Coral Springs Charter 1:55.72, South Florida Heat 2:04.08.

200-yard freestyle: Steph Campo, CSC 2:03.18, Lindsey Sauer, SFH 2:06.20.

200-yard individual medley: Jenna Diamond, CSC 2:13.19.

50-yard freestyle: Natasha Payamps, CSC 26.36.

100-yard butterfly: Tyla Martin, PC 58.38.

100-yard freestyle: None.

500-yard freestyle: Kylie Herman, POS 5:35.87, Lindsey Sauer, SFH 5:39.22.

200-yard freestyle relay: South Florida Heat 1:45.10, Coral Springs Charter 1:46.18.

100-yard backstroke: Tyla Martin, PC 1:01.36, Jenna Diamond, CSC 1:02.01, Steph Campo, CSC 1:04.60.

100-yard breaststroke: Jillian Alexander, CSC 1:11.54.

400-yard freestyle relay: South Florida Heat 3:50.57, Coral Springs Charter 3:56.01.

BOYS

200-yard medley relay: South Florida Heat 1:51.35, Coral Springs Charter 1:56.18.

200-yard freestyle: Marco Hosfeld, US 1:45.16.

200-yard individual medley: Matthew Smutny, SFH 2:08.74.

50-yard freestyle: None.

100-yard butterfly: Luke Torres, AH 51.02.

100-yard freestyle: None.

500-yard freestyle: Marco Hosfeld, US 4:42.65, Matthew Smutny, SFH 5:01.80, Austin Pillado, CSC 5:29.66.

200-yard freestyle relay: None

100-yard backstroke: August Charni, CSC 1:02.47.

100-yard breaststroke: Luke Torres, AH 1:00.70.

400-yard freestyle relay: University School 3:31.55, South Florida Heat 3:34.64.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s