SOFLO’s Parada, Rojas Qualify In Three Events At Region 4-2A Meet

SOFLO’s Parada, Rojas Qualify In Three Events At Region 4-2A Meet


November 5, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Ivan Parada and Marc Rojas of Pembroke Pines Charter are going to be busy at the FHSAA Class 2A Swimming and Diving Championships Saturday at the Orlando YMCA Aquatic Center.

Rojas, a senior, and Parada, a junior each qualified in two individual events and one relay Saturday night at the Region 4-2A Swimming and Diving Championship at Florida Gulf Coast University in Naples.

Rojas, a former state breaststroke champion his sophomore year, finished second in the 100-yard breaststroke in 1:01.08 and fifth in the 200-yard individual medley in 2:01.52.

Rojas is seeded ninth out of 24 qualifiers in the breaststroke and 16th in the 200 IM.

Parada was seventh in the 100-yard freestyle in 50.34 after qualifying in 50.07 in prelims. He was sixth in the 100-yard backstroke in 55.81.

Parada is seed 16th in the 100 backstroke and 24th in the final qualifying spot for the freestyle.

Rojas and Parada will be joined by sophomore Blake Kelley and freshman Jose Gomez on the 200-yard medley relay that finished seventh in 1:43.54 and grabbed the final 16th spot among relay qualifiers.

Sophomore diver Natasha Chew of Pembroke Pines qualified with 341.35 points.

Defending champions Miami Belen Jesuit (boys) and Riviera Beach Suncoast (girls) repeated as team champions. Belen had 316 points and Suncoast totaled 360.

Pembroke Pines Charter boys team was sixth with 107 points and Archbishop McCarthy made the top 10 with a ninth place finish and 94 points.

Pembroke Pines Charter girls team was 11th with 57 points and Archbishop McCarthy 13th with 37.

REGION 4-2 RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Suncoast 360, 2. Gulf Coast 301, 3. Estero 251, 4. Martin County 241, 5. Cape Coral 225, 6. Naples 133, 7. Fort Lauderdale 119, 8. Fort Myers 115.50, 9. Pompano Beach 88.5, 10. Forest Hill 86, 11. Pembroke Pines Charter 57, 12. Barron Collier 42, 13.  Archbishop McCarthy and Dreyfoos, 37, 15. South Fork 35, 16. Riverdale 31, 17. Jensen Beach 30, 18. North Fort Myers 25, 19. Cypress Lake 21, 20. Mater Academy 17, 21. Fort Pierce Westwood 13, 22. Okeechobee 12, 23. Key West 11, 24. Palmetto Ridge 4, 25. Naples Lely 2.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Suncoast 1:52.04 (Fabiana Ingram, Hannah Vandersluis, Daniela Vega Monroy, Carolyn Lee), 2. Estero 1:55.89, 3. Gulf Coast 1:56.26; SOFLO: 9. Pembroke Pines Charter 2:06.44 (Maddy Fernandez, Leysha Caraballo, Victoria Sage, Victoria Hill), 13. Archbishop McCarthy 2:10.28 (Cassidy Shorkey, Miranda Mila, Juliann Plasencia, Kaitlin Armstrong).

200-yard freestyle: 1. Macey Arnold, MC 1:52.33, 2. Olivia Langford, CC 1:53.30, 3. Daniela Vega Monroy, SUN 1:55.27; SOFLO: 9. Juliann Plasencia, ABM 2:02.37, 16. Victoria Sage, PPC 2:08.46, 23. Laura Betancur, ABM 2:29.98, 24. Viviana Calero, PPC 2:32.78.

200-yard individual medley: 1. Courtney DeVeny, EST 2:05.85, 2. Hannah Vandersluis, SUN 2:08.07, 3. Elise Haan, GC 2:09.00; SOFLO: 14. Maddy Fernandez, PPC 2:32.51, 18. Astrid Rigau, PPC 2:41.39.

50-yard freestyle: 1. Fabiana Ingram, SUN 24.77, 2. Kaylee Petik, FTL 24.84, 3. Carolyn Lee, SUN 25.18; SOFLO: 16. Kaitlin Armstrong, ABM 27.68.

1-meter springboard diving: 1. Daniela Sorgente, DREY 401.80, 2. Krissy Sherburne, NAP 396.75, 3. Brianna Felegi, SUN 389.20.

100-yard butterfly: 1. Aubrey Murray, MC 58.21, 2. Daniela Vega Monroy, SUN 59.12, 3. Monica Jaeger, CC 59.69; SOFLO: 15. Juliann Plasencia, ABM 1:07.40, 20. Leysha Caraballo, PPC 1:14.28, 21. Caroline Cabeza, PPC 1:14.79.

100-yard freestyle: 1. Lauren Suarez, FH 53.78, 2. Carolyn Lee, SUN 54.41, 3. Danilea Jordan, EST 54.43; SOFLO: 19. Victoria Hill, PPC 59.91, 20. Miranda Mila, ABM 1:01.40.

500-yard freestyle: 1. Julie Suarez, FH 4:58.40, 2. Macey Arnold, MC 5:00.27, 3. Olivia Langford, CC 5:03.26; SOFLO: 12. Victoria Sage, PPC 5:38.10, 17. Johmi Vargas, PPC 6:03.46, 18. Cassidy Shorkey, ABM 6:14.35, 22. Laura Betancur, ABM 6:32.48, 24. Viviana Calero, PPC 6:40.62.

200-yard freestyle relay: 1. Gulf Coast 1:42.56, 2. Suncoast 1:43.97, 3. Cape Coral 1:45.59.

100-yard backstroke: 1. Courtney DeVeny, EST 56.80, 2. Elise Haan, GC 56.92, 3. Julie Suarez, FH 57.67; SOFLO: 16. Maddy Fernandez, PPC 1:10.18, 18. Cassidy Shorkey, ABM 1:13.67.

100-yard breaststroke: 1. Hannah Vandersluis, SUN 1:06.77, 2. Kaitlyn Angiletta, CC 1:10.27, 3. Hannah Brown, CL 1:10.64; SOFLO: 14. Kaitlin Armstrong, ABM 1:17.74, 23. Miranda Mila, ABM 1:21.90.

400-yard freestyle relay: 1. Martin County 3:35.66, 2. Suncoast 3:37.46, 3. Estero 3:43.88; SOFLO: 9. Pembroke Pines Charter 4:00.20 (Maddy Fernandez, Leysha Caraballo, Victoria Hill, Victoria Sage), 10. Archbishop McCarthy 4:03.46 (Miranda Mila, Cassidy Shorkey, Kaitlin Armstrong, Juliann Plasencia).

BOYS TEAM TOTALS

1.Miami Belen Jesuit 316, 2. Naples Barron Collier 270, 3. Gulf Coast 241.5, 4. Fort Myers 230, 5. Martin County 204, 6. Pembroke Pines Charter 107, 7. Dreyfoos 99, 8. Cape Coral 95, 9. Suncoast, Archbishop McCarthy 94, 11. Fort Lauderdale 92, 12. Jensen Beach 82, 13. Estero 64.5, 14. Palmetto Ridge 38, 15. Cypress Lake 36, 16. South Fort Myers 35.5, 17. Riverdale 34, 18. Mater Academy 25, 19. Pompano Beach 20, 20. Key West 19.5, 21. Ida Baker 17, 22. South Fork 16, 23. Fort Pierce Westwood 13, 24. Lely 12, 25. Hialeah Miami Lakes 9, 26. Naples 6, 27. Okeechobee 4, 28. Forest Hill 2.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Martin County 1:39.37, 2. Miami Belen Jesuit 1:40.66, 3. Gulf Coast 1:41.67; SOFLO: 7. Pembroke Pines Charter 1:43.54 (Ivan Parada, Marc Rojas, Blake Kelley, Jose Gomez).

200-yard freestyle: 1. Lance Rutkin, FTL 1:41.99, 2. Michael Messuri, FM 1:42.19, 3. Jack Gillen, GC 1:42.87; SOFLO: 12. Matthew Gonzalez, ABM 1:50.40, 18. Jose Gomez, PPC 1:58.93.

200-yard individual medley: 1. Mack Martinock, MC 1:53.64, 2. Chase Gutknecht, GC 1:57.07, 3. Brandon Thomas, BC 1:57.70; SOFLO: 5. Marc Rojas, PPC 2:01.52, 17. Joseph Perez, ABM 2:16.12, 20. Juan Saldana, PPC 2:19.70, 22. Diego Rodriguez, PPC 2:23.91.

50-yard freestyle: 1. Alec Bourne, CL 22.02, 2. Michael Pineda, GC 22.55, 3. Maximilian Coulls, BC 22.64; SOFLO: 12. Alexander Bryan, ABM 23.38, 18. Blake Kelley, PPC 24.14.

1-meter springboard diving: 1. Nolan Mallet, DREY 447.70, 2. Sean O’Conner, IB 420.20, 3. Nicholas Rougraff, BC 388.70.

100-yard butterfly: 1. Daniel Hartley, MC 52.35, 2. Jack Gillen, GC 52.93, 3. Jose Alvarez, BJ 53.30; SOFLO: 18. Blake Kelley, PPC 59.24, 23. Joshua Coote, PPC 1:03.35.

100-yard freestyle: 1. Julian Ballestas, BJ 47.13, 2. Aidan Brennan, BC 47.84, 3. Alex Bourne, CL 48.51; SOFLO: 7. Ivan Parada, PPC 50.34, 11. Matthew Mila, ABM 52.05, 14. Alexander Bryan, ABM 53.05.

500-yard freestyle: 1. Michael Messuri, FM 4:33.21, 2. Lance Rutkin, FTL 4:35.02, 3. Logan Samuelson, FM 4:39.37; SOFLO: 13. Matthew Gonzalez, ABM 5:01.77, 18. Edward Kon, PPC 5:21.13.

200-yard freestyle relay: 1. Barron Collier 1:29.76, 2. Miami Belen Jesuit 1:29.76, 3. Fort Lauderdale 1:32.31; SOFLO: Archbishop McCarthy, Pembroke Pines Charter, DQ.

100-yard backstroke: 1. Daniel Hartley, MC 54.22, 2. Bolek Depawlikowski, BJ 54.83, 3. Chase Gutknecht, GC 55.02; SOFLO: 6. Ivan Parada, PPC 55.81; SOFLO: 23. Pedro Delgado, PPC 1:06.92.

100-yard breaststroke: 1. Mack Martinock, MC 59.25, 2. Marc Rojas, PPC 1:01.08, 3. Manuel Lopez, BJ 1:01.29; SOFLO: 10. Daniel Keegan, ABM 1:06.64, 13. Matthew Mila, ABM 1:08.71.

400-yard freestyle relay: 1. Barron Collier 3:15.72, 2. Miami Belen Jesuit 3:16.39, 3. Martin County 3:18.05; SOFLO: 6. Pembroke Pines Charter 3:22.50 (Ivan Parada, Francisco Gomez, Blake Kelley, Marc Rojas), 7. Archbishop McCarthy 3:22.89 (Ryan Hall, Kryan Nichlany, Matthew Gonzalez, Matthew Mila).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

AQUATIC NOTEBOOK, Issue 103: SOFLO’s Caroline Kuczynski Leads Arizona State Past Wisconsin

AQUATIC NOTEBOOK, Issue 103: SOFLO’s Caroline Kuczynski Leads Arizona State Past Wisconsin


November 5, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Still floating on Cloud Nine after watching fave R&B singer Chris Brown live in concert and posing for pictures with his dancers on Friday night at Ashley Furniture Home Store Pavilion in Phoenix, Caroline Kuczynski was unstoppable in the pool Saturday afternoon.

The junior Sun Devil won four events to lead Arizona State to a 174-104 victory over Wisconsin at the Mona Plummer Aquatic Center in Tempe.

Kuczynski, 20, won the 200-yard butterfly in 2:02.51 by a sizeable margin over teammate Lori Jayne Kremer in 2:05.23.

Kuczynski also won the 100-yard butterfly in a season-best 55.02. Her seed time was 55.46

Kuczynski also was a member of two winning relays. ASU won the 400-yard medley relay in 3:43.20. Kuczynski’s splits were 25.75 and 54.78 split, second fastest on the relay.

The Canadian Olympic hopeful was also a member of the winning 200-yard freestyle relay in 1:34.76. Her second leg split was 23.76.

Kuczynski tweeted to her followers, “I swam super well today against Wisconsin, excited for the rest of the season.”

While the ASU men lost, 152-126, ASU ended up winning the combined team title, 300-256.

Next weekend the Sun Devils host UCLA on Friday and USC on Saturday.

MORE COLLEGE NEWS

University of Florida’s women’s team knocked off Stanford, 194-169 and host Michigan, 206-159 in a double dual meet in Ann Arbor, Mich. The Gators won 14 of 20 events. The two-day meet was held in long course on Friday and short course on Saturday. Jamie Bohunicky, Elizabeth Beisel, Teresa Crippen and Rebecca Rainer were among individual winners. “I thought that we competed extremely well this weekend, especially after going up against Florida State on Wednesday and swimming well against them,” Gators coach Gregg Troy said. “We went up against two extremely strong teams in Michigan and Stanford, probably some of the best competition we’ve seen all year.”…

Former Coral Springs Swim Club swimmer Kevin Bandy, 20, of Louisville was third in the 200-yard butterfly in 1:51.99, fourth in the 1,000-yard freestyle in 9:35.68 and sixth in the 500-yard freestyle in 4:43.97 against Pittsburgh on Saturday…

FINA WORLD CUP

South African teenager Chad Le Clos and Swede Therese Alshammar lead the overall standings after the fifth stop of the FINA World Cup Series in Singapore. Le Clos has 111 points and $30,000 to lead the men. Alshammar has moved into a tie with American teenager Missy Franklin with 70 points and $18,500.

On the second and final day of the Singapore stop on Saturday, Le Clos won three more events in the 200-meter freestyle in 1:43.80 for his 14th gold medal, 100-meter butterfly in 50.63 and 200-meter individual medley in 1:54.06. Aussie Ian Thorpe, at his first meet in five years, failed to get out of the 100-meter butterfly prelims, finishing 11th in 54.09.

“Being able to race, having people in front of me having all that wash there, this is good for me and it’s good for what I’ll do in training next,” Thorpe told reporters. “Singapore was an important milestone.”

Other individual winners were: Aussie teenager David McKeon, 17, in the 1500-meter freestyle in 14:56.90; Aussie Emma McKeon knocked off Alshammar in the 100-meter freestyle in 52.41; Aussie Leiston Pickett, 50-meter breaststroke in 30.29; Ausie Christian Sprenger, 100-meter breaststroke in 57.91; Japan’s Miyu Otuska, 400-meter individual medley in 4:31.35; Aussie Rachel Goh, 100-meter backstroke in 57.30; Jeremy Stravius of France, 50-meter backstroke in 23.76; Korea’s Choi Hye Ra, 200-meter butterfly in 2:04.11; Aussie Blair Evans, 400-meter freestyle in 4:01.15; China’s Lu Zhiwu, 50-meter freestyle in 21.56; Japan’s Kanako Watanabe, 200-meter breaststroke in 2:20.32; Aussie Olivia Hackett, 100-meter individual medley in 59.86; Colombia’s Omar Pinzon, 200-meter backstroke in 1:52.27; and Alshammar in the 50-meter butterfly in 25.01. 

MISCELLANEOUS

Olympian Natalie Coughlin swam 52.97 in the 100-meter freestyle Saturday in the International Swim Meeting in Bolzano, Italy. “Kind of all over the place, but keeping that in mind, I’m happy with it,” she tweeted. Later on, Coughlin won the 100-meter individual medley in 58.72, her lifetime best and fastest time in the world this year while flirting with Ariana Kukors’ American record of 58.65. “My first two turns could have been better but my breaststroke was on…desperately need to warm down now, ouch.” Canadian Sinead Russell, who recently signed with Florida, was second in the 100 IM in 55.09. American Cullen Jones was second in the 100-meter freestyle in 48.95…

Olympian Rebecca Soni injured her neck in swim practice Saturday morning. She ended up with a twisted vertebrae. The cause of the injury was a sneeze. “No joke,” she tweeted…

Floridian Ryan Lochte continues to reap the benefits of being the “It Guy” of the 2012 London Olympics. On Saturday he was named Duke of Paducah by the City of Paducah, Ky. Lochte visited with the Paducah Swim Team and its coaching staff at morning practice and signed autographs on everything including a swimmer’s arm…

The Florida State-Florida dual swimming meet will be re-broadcast today (Sunday) on Florida Swim Network at 4 p.m…

Ronnie Schildknecht of Switzerland set a course record and became the first person to go under eight hours at an Ironman triathlon in North America when he won Ford Ironman Florida in Panama City on Saturday. He finished in 7:59:42, ahead of runner-up Maxim Kriat of Clermont, who finished second in 8:10:43. Former Pine Crest swimmer James Bonney was among the leaders after the swim and bike before finishing ninth in 8:29:56. Defending champion Jessica Jacobs of Green Bay, Wis. won the women’s race in a course record 8:55:10, her third Ironman victory in one year. Fort Lauderdale’s Anton Van Zyl was fourth in the age group competition in 9:16:27.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Marinheiro Sisters Dominate Region 4-3A Meet, Headed To First State Meet

SOFLO’s Marinheiro Sisters Dominate Region 4-3A Meet, Headed To First State Meet


November 5, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Sisters Melissa and Marcella Marinheiro of West Broward left a lasting impression at their Region 4-3A Swimming and Diving Championship debut on Thursday night.

The South Florida Aquatic Club swimmers moved from Brazil last December and have been turning heads ever since with their talent in the pool.

Melissa Marinheiro, a freshman, won the 200-yard freestyle by 1/100th

of a second ahead of SOFLO teammate Emma Lincoln of Cypress Bay in 1:52.23 and won the 500-yard freestyle in 5:00.85 after qualifying in 4:58.63.

Marcella Marinheiro, a junior, won the 100-yard backstroke in 58.62 and was third in the 200-yard freestyle in 1:53.48

The sisters were also members of the winning 400-yard freestyle relay along in 3:38.52 and finished second in the 200-yard medley relay in 1:54.83 with SOFLO swimmers Amber Hunter and Leonie Davies.

Leading the SOFLO boys swimmers was St. Thomas Aquinas junior Brandon Goldman.

Goldman led off the winning 200-yard medley relay that won in 1:40.03, finished second in the 100-yard backstroke in 53.14 and third in the 200-yard individual medley in 1:57.58.

Other SOFLO individual finalists were:

Sophomore Emma Lincoln of Cypress Bay was just out-touched to finish second in the 200-yard freestyle in 1:52.24 and second in the 100-yard freestyle in 51.79.

Sophomore Mia Fiorenzi of St. Thomas Aquinas was second in the 200-yard individual medley in 2:10.80, fifth in the 100-yard breaststroke in 1:10.18 and member of the second place 200-yard freestyle relay.

Junior Leonie Davies of West Broward was fifth in the 200-yard individual medley in 2:18.74 and fifth in the 500-yard freestyle in 5:18.26.

Sophomore Kristina Brennan was sixth in the 100-yard freestyle in 55.03 and seventh in the 50-yard freestyle in 25.07.

Ashley Monaghan was fourth in the 100-yard breaststroke in 1:09.66 and member of the third place 200-yard medley relay in 1:55.00

Sophomore Maria Lopez of Hialeah Gardens was fourth in the 100-yard butterfly in 58.84, fourth in the 100-yard backstroke in 1:01.36 to qualify for her second consecutive state meet appearance. She was also  a member of the tenth place 200-yard medley relay that finished in 2:08.57.

Sophomore Kyle Desrosiers of St. Thomas Aquinas was eighth in the 500-yard freestyle in 5:00.45 after qualifying in 4:57.68.

St. Thomas Aquinas swept the boys and girls team titles. The boys won for the second consecutive year with 398 points. Cypress Bay was second with 250. The boys won six of eleven events.

The Raider girls team, clinched it on the strength of its divers, Amanda Habig, Carly Alexander and Julia Hackett who swept the top three spots, won for the fourth year with 321 points, followed closely by Miami Palmetto with 282. West Broward was third with 212 points.

GIRLS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 321, 2. Miami Palmetto 282, 3. West Broward 212, 4. Nova 188, 5. South Plantation 151, 6. Cypress Bay 145, 7. Hialeah Gardens 138, 8. Reagan 137, 9. Miami Beach 125, 10. Coral Reef 123, 11. Ferguson 107, 12. Cooper City 98, 13. Dr. Krop 73, 14. American 31, 15. Our Lady of Lourdes and Hialeah 27, 17. Northeast 24, 18. South Broward 21, 19. Western and Coral Gables 20, 21. Flanagan 12, 22. Southwest Miami 11, 23. South Dade 6.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Miami Palmetto 1:51.14 (Breanna Selts, Daniela Johnson, Gabriela Garcia, Jessica Tandlich), 2. West Broward 1:54.83 (Marcella Marinheiro, Melissa Marinheiro, Amber Hunter, Leonie Davies), 3. St. Thomas Aquinas 1:55.00 (Ashley Monaghan, Marie Borrelli, Mikaela Michalowitz, Carolina Vargas).

200-yard freestyle: 1. Melissa Marinheiro, WB 1:52.23, 2. Emma Lincoln, CB 1:52.54, 3. Marcella Marinheiro, WB 1:53.48; SOFLO: 10. Haley Wright, CB 2:04.81, 12. Jenna Diaz, STA 2:08.29, 19. Brianna Giordanella, STA 2:18.37.

200-yard individual medley: 1. Isabella Paez, REA 2:08.47, 2. Mia Fiorenzi, STA 2:10.80, 3. Veronica Gruelach, MB 2:12.07; SOFLO: 5. Leonie Davies, WB 2:18.74, 13. Amber Hunter, WB 2:24.49.

50-yard freestyle: 1. Carla Robles, CR 24.43, 2. Gabriela Garcia, MP 24.46, 3. Khamai Simpson, CR 24.63; SOFLO: 7. Kristina Brennan, STA 25.07.

1-meter springboard diving: 1. Amanda Habig, STA 474.70, 2. Carly Alexander, STA 471.10, 3. Julia Hackett, STA 458.55.

100-yard butterfly: 1. Isabella Paez, REA 56.75, 2. Arianna Noya, REA 58.09, 3. Omaira German, AME 58.58; SOFLO: 4. Maria Lopez, HG 58.84, 11. Amber Hunter, WB 1:02.87, 17. Haley Wright, CB 1:05.37.

100-yard freestyle: 1. Daniela Johnson, MP 51.36, 2. Emma Lincoln, CB 51.79, 3. Khamai Simpson, CR 53.01; SOFLO: 6. Kristina Brennan, STA 55.03.

500-yard freestyle: 1. Melissa Marinheiro, WB 5:00.85, 2. Daniela Veloza, NOVA 5:09.89, 3. Alejandra Gonzalez, FERG 5:13.73; SOFLO: 5. Leonie Davies, WB 5:18.26.

200-yard freestyle relay: 1. Miami Palmetto 1:40.30 (Breanna Selts, Morgan Gullage, Jessica Tandlich, Gabriela Garcia), 2. St. Thomas Aquinas 1:40.67 (Kristina Brennan, Mia Fiorenzi, Carolina Vargas, Sophia Oliva), 3. Nova 1:41.03 (Amanda Tipton, Daniela Veloza, Sam Sanchez, Ali Moser); SOFLO: 4. Cypress Bay 1:44.78 (Whitney Johnson, Haley Wright, Jennifer Huchler, Emma Lincoln), 11. West Broward 1:51.84 (Gabriella Fawaz, Maria Rodriguez, Jade Grimes, Alyssa Hunter).

100-yard backstroke: 1. Marcella Marinheiro, WB 58.62, 2. Amanda Tipton, NOVA 1:00.19, 3. Breanna Selts, MP 1:01.29; SOFLO: 4. Maria Lopez, HG 1:01.36, 16. Ashley Monaghan, STA 1:14.62.

100-yard breaststroke: 1. Gabriela Garcia, MP 1:06.46, 2. Daniela Johnson, MP 1:06.95, 3. Vanessa Aycart, FERG 1:09.56; SOFLO: 4. Ashley Monaghan, STA 1:09.66, 5. Mia Fiorenzi, STA 1:10.18.

400-yard freestyle relay: 1. West Broward 3:38.52 (Marcella Marinheiro, Amber Hunter, Leonie Davies, Melissa Marinheiro), 2. Miami Palmetto 3:38.75, 3. St. Thomas Aquinas 3:40.32 (Kristina Brennan, Mikaela Michalowitz, Mia Fiorenzi, Sophia Oliva); SOFLO: 5. Cypress Bay 3:45.74 (Whitney Johnson, Haley Wright, Andrea Vallejo, Emma Lincoln), 6. Hialeah Gardens 3:47.46 (Evelin Jimenez, Kelly Aleman, Daniela Jimenez, Maria Lopez). 

BOYS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 398, 2. Cypress Bay 250, 3. Miami Palmetto 248, 4. Columbus 142, 5. Ferguson and Nova 135, 7. Hialeah Gardens 115.5, 8. Reagan 114, 9. Miami Beach 85, 10. Hialeah 80, 11. Dr. Krop and Western, 66, 13. Coral Gables 60, 14. South Broward 57, 15. Miami Sunset 51, 16. South Plantation 47, 17. Mourning 44, 18. Cooper City 33, 19. Miami 24, 20. West Broward 15, 21. American 9, 22. Southwest Miami 8, 23. Flanagan 7, 24. Coral Reef 8, 25. Miami Killian 4.5.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:40.03 (Brandon Goldman, Josh Asseraf, Alex Lilley, Felipe Bricio), 2. Miami Palmetto 1:40.03, 3. Cypress Bay 1:40.59.

200-yard freestyle: 1. Dylan Marsolek, STA 1:42.82, 2. Franco Lupoli, CB 1:43.03, 3. Derek Chait, MP 1:43.89; SOFLO: 10. Kyle Desrosiers, STA 1:51.94.

200-yard individual medley: 1. Samuel Smiddy, MP 1:56.03, 2. Jose Serra, CB 1:57.10, 3. Brandon Goldman, STA 1:57.58.

50-yard freestyle: 1. Nicolas Coard, DK 21.41, 2. Anthony Soto, CG 21.91, 3. Gabriel Perez Silva, STA 22.46.

1-meter springboard diving: 1. John Harrington, STA 419.20, 2. Brendann Rosa, HIA 304.70.

100-yard butterfly: 1. Aaron Tam, REA 51.67, 2. Kristof Kertesz, SB 52.14, 3. Alex Lilley, STA 52.16; SOFLO: 16. Jacob Walters, WB 59.39.

100-yard freestyle: 1. Alex Wathen, STA 47.95, 2. Anthony Soto, CG 48.13, 3. Francisco Parra, CB 48.80; SOFLO: 11. Matthew Plunkett, CC 50.67.

500-yard freestyle: 1. Dylan Marsolek, STA 4:35.85, 2. Franco Lupoli, CB 4:41.33,  3. Derek Chait, MP 4:42.47; SOFLO: 8. Kyle Desrosiers, STA 5:00.45, 9. Roger Capote, AMER 5:04.37.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:28.72 (Alex Lilley, Gabriel Perez Silva, Alec Wathen, RJ Moore), 2. Miami Palmetto 1:29.27, 3. Miami Columbus 1:29.30; SOFLO: 10. West Broward 1:38.82 (Joel Perez-Nunez, Jiewon Lee, William Perry, Jacob Walters).

100-yard backstroke: 1. Nicolas Coard, DK 53.10, 2. Brandon Goldman, STA 53.14, 3. Samuel Smiddy, MP 53.55; SOFLO: 20. Matthew Plunkett, CC 1:00.89.

100-yard breaststroke: 1. Kristof Kertesz, SB 59.42, 2. Juan Olano, SUN 1:00.02, 3. Javier Diaz, FERG 1:00.36; SOFLO: 20. Roger Capote, AMER 1:08.71.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:14.83 (Alex Lilley, Felipe Bricio, Alec Wathen, Dylan Marsolek), 2. Cypress Bay 3:18.41, 3. Miami Palmetto 3:21.31; SOFLO: 11. Cooper City 3:35.08 (Matthew Plunkett, Wyatt Deleon, Brenton Weathersbee, Santiago Salinas).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com