SOFLO Breaks Three Florida Gold Coast Records On Day Three Of Speedo Winter Championships

SOFLO Breaks Three Florida Gold Coast Records On Day Three Of Speedo Winter Championships


November 19, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

South Florida Aquatic Club broke three Florida Gold Coast records, including two relay records, Saturday at the 21st Speedo Winter Championships in Plantation.

Two-time Olympian Alia Atkinson broke the FGC record in the 100-yard individual medley during morning prelims.

Atkinson was the fastest qualifier in a career-best 55.85, improving her previous best of 57.61 and breaking the old FGC record of 57.01 set by former SOFLO swimmer Lindsey McKnight on Nov. 19, 2009.

SOFLO’s 11-12 boys broke two FGC relay records.

SOFLO’s “A” relay broke the 11-12 200-yard medley relay in 1:51.77 with Juan Lucas, 12, Tristan Celestin, 12, Carlos Rodriguez, 12, and Sebastian Vargas, 12. The foursome broke SOFLO’s previous record of 1:52.92 set on March 12, 2011 and bettered their own seed time of 1:54.46.

SOFLO’s “A”200-yard freestyle relay also broke the 11-12 FGC record of 1:40.98 in 1:40.46 with swimmers Juan Lucas, 12, Sebastian Vargas, 12, Carlos Rodriguez and Tristan Celestin. The previous record was held by Blue Marlins of Hialeah Gardens on March 14, 2010. SOFLO’s seed time was 1:43.47.

Other SOFLO individual champions were:

Rafael Rodriguez, 9-and-under 200-yard freestyle, 2:17.46, JOSC and 100-yard backstroke, 1:13.33, JOSC, both career-best times.

Juan Lucas, 12-year-olds 200-yard freestyle, 1:57.28, JOSC and 100-yard backstroke, 1:00.85, JOSC, both best times.

Julien Pinon, 13-year-olds 50-yard butterfly, 25.51, JOSC and 100-yard individual medley, 58.72, both lifetime bests.

Jessica Rodriguez, 12-year-olds 200-yard breaststroke, 2:33.90, SPSE, career-best.

Tristan Celestin, 12-year-olds 200-yard breaststroke, 2:23.21, SPSE and 100-yard individual medley, 1:00.44, best time, JOSC.

Vlad Polyakov, 27, open 200-yard breaststroke, 1:5611, SUJU.

SOFLO ended on a good note winning the men’s open 400-yard medley relay in 3:25.41 with Brandon Goldman, Vlad Polyakov, Luke Torres and Keegan Boisson-Yates.

“We had a lot of positive swims tonight and did a lot of good things in the pool,” said SOFLO head coach Chris Anderson. “It was nice to see those records broken.”

Heading into the fourth and final day of competition, SOFLO, the defending combined team champion, heads the combined team standings with 1,728 points followed by Fort Lauderdale Aquatics with 1,588.

SOFLO leads the men’s team standings with 925 ahead of Davie Nadadores with 844. FLA leads the women’s team standings with 988 followed by SOFLO with 781.

SATURDAY RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Fort Lauderdale Aquatics 988, 2. South Florida Aquatic Club 781, 3. Pine Crest Swimming 677, 4. Davie Nadadores 391, 5. Badger 329, 6. Miami Swimming 303.5, 7. Jupiter 300, 8. Plantation Swim Team 224.5, 9. Metro Aquatic Club 203, 10. Westchester 195, 11. Miami Beach Seahawks 153, 12. Rockway 146.5, 13. North Palm Beach 133.5, 14. Miami Dade 114.5, 15. St. Andrew’s 113, 16. Hialeah 107, 17. AK Sharks 102.5, 18. Coastal Maine 81, 19. Swift Swimming 75, 20. Y of South Palm Beach County 56, 21. Blue Marlins 52.5, 22. Annapolis 50, 23. Florida Keys 42, 24. SwimFast 36, 25. Atlantis 32, 26. Heritage Aquatics 28, 27. Martin County 24, 28. Sea Bees and Wahoos of Wellington, 15, 30. Devilrays 10, 31. Midtown Weston Aquatics 4, 32. North Miami Swim Team 1.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. WEST 2:17.46; 6. SOFLO “A” 2:25.71, best time (Delaney Biro, Annita Huang, Alexandra Crespo, Vanessa Mesa), 13. SOFLO “B” 2:39.87 (Anabel Vazquez, Elise Larin, Natalia Rossi, Lauren Noyola).

11-12, 1. SOFLO “A” 1:58.70 (Jessica Rodriguez, Kelley Heron, Isabella Pittinger, Catharine Cooper).

13-14, 1. Pine Crest “A” 1:50.06, 4. SOFLO “B” 1:57.74 (Danielle Ginzburg, Audrey Mason, Melissa Marinheiro, Kylie Herman), 5. SOFLO “A” 1:58.34 (Samantha Stinemire, Jillian Alexander, Steph Campo, Andrea Melendez).

Open, 1. Miami Swimming “A” 1:46.07; 8. SOFLO “A” 1:53.15 (Emily Greenwood, Anne Kuczynski, Maria Lopez, Jessie Alcaide).

400-yard medley relay:

13-14, 1. Pine Crest 4:01.54; 2. SOFLO “A” 4:14.93 (Steph Campo, Jillian Alexander, Haley Wright, Melissa Marinheiro); 5. SOFLO “B” 4:23.19 (Samantha Stinemire, Audrey Mason, Natasha Testa, Andrea Melendez).

Open, 1. Miami Swimming 3:52.82 (Brittany Selts, Annie Valls, Alexa Kalandiak, Daniela Johnson).

200-yard freestyle relay:

10-and-under: 1. Fort Lauderdale Aquatics 2:02.57; 5. SOFLO “A” 2:08.41 (Delaney Biro, Alexandra Crespo, Annita Huang, Vanessa Mesa), 11. SOFLO “B” 2:16.75 (Elise Larin, Anabel Vazquez, Julie Mason, Lauren Noyola).

11-12: 1. Pine Crest “A” 1:46.68; 2. SOFLO “A” 1:46.80 (Catharine Cooper, Sophia Bucaro, Jessica Rodriguez, Isabella Pittinger), 7. SOFLO “B” 1:55.40 (Luisa Suzuki, Charlene Forti, Bianca Monti, Kelley Heron).

200-yard freestyle:

9-and-under: 1. Andrea Santander, Miami Beach 2:15.88; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 2:20.43, JOSC.

10-year-olds: 1. Alexa Meszaros, FLA 2:16.17; SOFLO: 7. Annita Huang 2:27.13, best time, JOSC; 17. Alexander Crespo 2:34.52, best time, JOSC.

11-year-olds: SOFLO: 1. Jessica Nava, Pine Crest Swimming 2:03.42; SOFLO: 3. Catharine Cooper 2:08.23, best time, JOSC; 7. Delanie Perez 2:12.76, best time, JOSC; 17. Sarah Bucaro 2:22.13, JOSC; 21. Jennifer Rodriguez 2:23.72, best time.

12-year-olds: 1. Abbey Duncan, Unattached 1:57.07;  SOFLO: 8. Jessica Rodriguez 2:04.66, JOSC; 10. Kelley Heron 2:08.94, JOSC; 20. Stephanie Mlujeak 2:11.87, best time, JOSC; 34. Alani Carrasco 2:16.97, JOSC; 35. Charlene Forti 2:17.16, best time, JOSC; 37. Megan Schimansky 2:19.44, JOSC.

13-year-olds:  1. Rose Smiddy, AK Sharks 1:53.77, SPSE; SOFLO: 18. Lilli Calero 2:10.68.

14-year-olds:  1. Arianna Noya, Miami-Dade 1:52.54, SPSE; SOFLO: 4. Steph Campo 1:58.20, best time, SPSE; 7. Andrea Melendez 2:03.14, best time, JOSC; 15. Kelly Kealty 2:06.16, best time, JOSC; 16. Kylie Herman 2:06.59, best time, JOSC; 17. Lindsey Sauer 2:06.61, best time, JOSC; 19. Haley Wright 2:07.27, JOSC; 26. Carly Swanson 2:11.58.

15-16-year-olds: 1. Olivia Katcher, FLA 1:51.64, best time, SPSE; SOFLO: 25. Leonie Davies 2:01.67, JOSC; 32. Juliann Plasencia 2:03.83, best time, JOSC; 48. Natasha Payamps 2:07.82, JOSC.

Open: 1. Daniel Johnson, Miami Swimming 1:52.06, SPSE; SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 1:53.73, best time, SPSE; (Prelims) 2. Alia Atkinson 1:54.29.

50-yard butterfly:

9-and-unders: 1. Kondratovitch, Hialeah 33.89, JOSC; SOFLO: 4. Vanessa Mesa 37.53, JOSC.

10-year-olds: 1. Urbina Cortes, PST 29.57; SOFLO: 20. Delaney Biro 36.24, JOSC.

11-year-olds: 1. Jessica Nava, Pine Crest 27.94; SOFLO: 4. Catharine Cooper 30.73, JOSC; 6. Bianca Monti 31.09, JOSC; 9. Sarah Bucaro 32.26, best time, JOSC; 13. Delanie Perez 33.35, best time; 14. Hannah Virgin 33.81, best time.

12-year-olds: 1. Abbey Duncan, Unattached 26.59, JOSC; SOFLO: 4. Isabella Pittinger 28.72, JOSC; 25. Alani Carrasco 32.97.

13-year-olds: 1. Jessica Conway, Unattached 26.86, best time, JOSC: SOFLO: 9. Natasha Testa 29.29, JOSC; 24. Samantha Stinemire 31.11, JOSC; 33. Monica Rodriguez 32.28, JOSC.

14-year-olds: 1. Laine Morgan, Miami Swimming 26.08; SOFLO: 2. Melissa Marinheiro 26.18, best time, JOSC; 20. Andrea Melendez 29.63, JOSC; 27. Jenna Deal 30.02, JOSC; 28. Haley Wright 30.13, JOSC; 29. Kylie Herman 30.17, JOSC; 43. Veronica Postolski 31.43, best time, JOSC; 45. Jillian Alexander 31.62, JOSC.

15-16-year-olds: 1. Colby Harvey, CMA 26.23; SOFLO: 9. Maria Lopez 27.35, best time, JOSC; 13. Emma Lincoln 27.51, best time, JOSC; 20. Mia Fiorenzi 28.13, JOSC; 25. Amber Hunter 28.49, JOSC; 26. Kristina Brennan 28.56, JOSC; 30. Natasha Payamps 28.91, best time, JOSC; 55. Juliann Plasencia 30.49, JOSC; 68. Brianna Giordanella 32.13.

Open: 1. Brittany Selts, Miami Swimming 25.49, best time, JOSC; SOFLO: 5. Jessie Alcaide 26.33, JOSC; 33. Anne Kuczynski 30.39, best time, JOSC.

200-yard breaststroke:

11-year-olds: 1. Gaia Fella, FLA 2:40.08; SOFLO: 5. Delanie Perez 2:49.15, JOSC.

12-year-olds: 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:33.90, SPSE; SOFLO: 9. Kelley Heron 2:46.57, JOSC.

13-year-olds: 1. Kelly Fertel, Rockway 2:27.24; SOFLO: 5. Audrey Mason 2:33.04, best time, SPSE.

14-year-olds: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:23.49, SPSE; SOFLO: 5. Jillian Alexander 2:36.79, best time, SPSE; 11. Lindsey Sauer 2:44.64, best time, JOSC.

15-16-year-olds: 1. Emily Kopas, Unattached 2:17.37.

Open: 1. Lindsey McKnight, Unattached 2:14.97; SOFLO: 16. Kelly Kealty 2:46.62, best time, JOSC.

100-yard backstroke:

9-and-under: 1. Andrea Santander, Miami Beach 1:12.56.

10-year-olds: 1. Urbina Cortes, PST 1:10.58; SOFLO: 10. Annita Huang 1:20.04, JOSC; 11. Delaney Biro 1:20.19; 12. Anabel Vazquez 1:20.49; 33. Natalia Rossi 1:28.43.

11-year-olds: 1. Jessica Nava, Pine Crest 1:03.63; SOFLO: 7. Bianca Monti 1:13.13, JOSC; 17. Sarah Bucaro 1:17.58.

12-year-olds: 1. Abbey Duncan, Unattached 1:00.24; SOFLO: 5. Jessica Rodriguez 1:05.73, 8. Isabella Pittinger 1:06.75, best time, JOSC; 13. Kelley Heron 1:08.76; 14. Sophia Bucaro 1:09.42; 17. Megan Schimansky 1:10.77; 25. Stephanie Mlujeak 1:12.66; 30. Charlene Forti 1:16.48.

13-year-olds: 1. Carol Schirmer, Jupiter 1:01.29; SOFLO: 7. Samantha Stinemire 1:06.25, JOSC; 13. Monica Rodriguez 1:09.53, JOSC.

14-year-olds: 1. Megan Moroney, St. Andrew’s 58.30; SOFLO: 2. Melissa Marinheiro 59.07, best time, SPSE; 7. Steph Campo 1:02.33, best time, SPSE; 26. Carly Swanson 1:09.63, JOSC.

15-16-year-olds: 1. Beatrix Panitz, Badger 59.87; SOFLO: 8. Maria Lopez 1:01.75, best time, SPSE; 21. Amber Hunter 1:04.91, SPSE; 22. Leonie Davies 1:05.25, SPSE; 23. Emma Lincoln 1:05.37, SPSE; 26. Kristina Brennan 1:06.08, JOSC; 32. Natasha Payamps 1:07.51, JOSC.

Open: 1. Whitney Stephenson, Unattached 55.61; SOFLO: 5. Marcella Marinheiro 58.94, best time, SPSE; 7. Emily Greenwood 59.86, SPSE; 19. Anne Kuczynski 1:04.47, best time, SPSE.

100-yard individual  medley:

9-and-under: 1. Andrea Santander, Miami Beach 1:11.61; SOFLO: 3. Vanessa Mesa 1:18.78, best time, JOSC.

10-year-olds: 1. Urbina Cortes, PST 1:10.35; SOFLO: 21. Delaney Biro 1:21.58; 26. Alexandra Crespo 1:22.89; 28. Annita Huang 1:23.50.

11-year-olds: 1. Gaia Fella, FLA 1:06.35; SOFLO: 5. Bianca Monti 1:10.17, 6. Catharine Cooper 1:10.61, JOSC.

12-year-olds: 1. Nicole Parry, WEST 1:03.13; SOFLO: 14. Isabella Pittinger 1:09.46, best time, JOSC; 19. Sophia Bucaro 1:10.34, JOSC; 26. Alani Carrasco 1:12.55, best time, JOSC.

13-year-olds: 1. Jessica Conway, Unattached 1:00.83; SOFLO: 8. Audrey Mason 1:06.40; 19. Samantha Stinemire 1:10.87, JOSC; 21. Monica Rodriguez 1:11.48, JOSC.

14-year-olds: 1. Megan Moroney, St. Andrew’s 1:00.60; SOFLO: 12. Andrea Melendez 1:06.68; 21. Lindsey Sauer 1:08,75, best time, JOSC; 22. Kylie Herman 1:08.88, best time, JOSC; 23. Haley Wright 1:08.90, best time, JOSC; 24. Jenna Deal 1:08.95, best time, JOSC.

15-16: 1. Tasija Karosas, St. Andrew’s 59.43; SOFLO: 11. Mia Fiorenzi 1:03.91, best time, JOSC.

Open: 1. Lindsey McKnight, Unattached 56.53; SOFLO: (Prelims) 1. Alia Atkinson 55.85; 7. Jessie Alcaide 1:03.03.

BOYS TEAM TOTALS

1.South Florida Aquatic Club 925, 2. Davie Nadadores 844, 3. Fort Lauderdale Aquatics 584, 4. Metro Aquatics 482.5, 5. Blue Marlins 337, 6. Westchester 330, 7. Badger 215.5, 8. Pine Crest Swimming 210, 9. Hialeah Swim Club 162, 10. Swift Swimming 146, 11. Rockway 141, 12. Heritage Aquatics 121, 13. St. Andrew’s 112, 14. Miami Dade 93, 15. AK Sharks 91.5, 16. Barracuda Swim Club 91, 17. Miami Swimming 80, 18. Y of South Palm Beach County 79, 19. SwimFast, Plantation 73, 21. Coastal Maine 53, 22. Wahoos of Wellington 52, 23. Pompano Piranhas and Flying Fish 47, 25. Atlantis 46, 26. Jupiter 43, 27. Miami Beach 42, 28. Sea Bees 38, 29. North Miami 34. 30. Martin County 13.5, 31. Hammerhead USA 13, 32. Devilrays 9, 33. North Palm Beach, Annapolis 8, 35. Bone Island 3.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. West “A” 2:13.91, 2. SOFLO 2:19.72, best time, (Leonardo Mateus, Jonathan Skarie, Brandon Moran, Rafael Rodriguez), 9. SOFLO “B” 2:35.92 (Tom Derek, Carter Carlson, Sam Walters, Justin Irwin).

11-12, 1. SOFLO “A” 1:51.77, Florida Gold Coast record, (Juan Lucas, Tristan Celestin, Carlos Rodriguez, Sebastian Vargas), 2. Blue Marlins 1:58.36, 3. Davie Nadadores 1:59.74; 8. SOFLO “B” 2:09.25 (Andres Lares, Christian Carlson, Kevin Porto, Ricardo Roche).

13-14, 1. Davie Nadadores 1:44.37; 3. SOFLO “A” 1:48.38 (Gustavo Valery, Jordan Colon, Julien Pinon, David Stoddard), 6. SOFLO “B” 1:52.47 (Alfredo Mesa Jr., Jonathan Strod, Bryce Pierce, Cristian Rossi).

Open, 1. Davie “A” 1:33.11, 2. SOFLO “A” 1:33.68 (Brandon Goldman, Vlad Polyakov, Luke Torres, Keegan Boisson-Yates), 7. SOFLO “B” 1:39.34 (Ivan Parada, Alex Monti, Xavier Brown, Marc Rojas).

400-yard medley relay:

13-14, 1. Davie 3:49.86; 3. SOFLO “A” 4:02.32 (Gustavo Valery, Jordan Colon, Julien Pinon, David Stoddard); 7. SOFLO “B” 4:10.43 (Fernando Quintero, Jonathan Strod, Andres Menchaca, Cristian Rossi).

Open, 1. SOFLO “A” 3:25.41 (Brandon Goldman, Vlad Polyakov, Luke Torres, Keegan Boisson-Yates), 12. SOFLO “B” 3:41.86 (Ivan Parada, Marc Rojas, Xavier Brown, Hazem Tashkandi).

200-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. WEST “A” 1:59.71; 3. SOFLO “A” 2:05.79 (Jonathan Skarie, Connor Marks, Carter Carlson, Rafael Rodriguez); 11. SOFLO “B” 2:14.87 (Justin Irwin, Brandon Moran, Sam Walters, Leonardo Mateus).

11-12: 1. SOFLO “A” 1:40.46, Florida Gold Coast Record, (Juan Lucas, Sebastian Vargas, Carlos Rodriguez, Tristan Celestin), 9. SOFLO “B” 1:53.80 (Ricardo Roche, Bruno Berti, Collin Burt, Kevin Porto).

200-yard freestyle:

9-and-under: 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:17.46, best time, JOSC; SOFLO: 3. Jonathan Skarie 2:19.75, JOSC; 7. Leonardo Mateus 2:29.83; COMETS: 14. Nicolas Rossi 2:45.88.

10-year-olds: 1. Rene Peralta, Rockway 2:16.34; SOFLO: 11. Brandon Moran 2:28.57, JOSC; 22. Carter Carlson 2:43.23.

11-year-olds: 1. Jorge Depassier, Davie 2:02.83, JOSC; SOFLO: 2. Kevin Porto 2:05.10, best time, JOSC, 8. Andres Lares 2:13.32, best time, JOSC, 9. Samuel Quintero 2:14.84, best time, JOSC.

12-year-olds: 1. Juan Lucas, SOFLO 1:57.28, best time JOSC: SOFLO: 4. Carlos Rodriguez 2:00.86, JOSC; 9. Nicholas Perera 2:06.24, best time, JOSC; 13. Ricardo Roche 2:08.38, JOSC; 19. Rodrigo Rodriguez 2:10.54, best time, JOSC; 21. Sebastian Vargas 2:11.54, JOSC; 25. Matthew Menocal 2:1490, JOSC; 27. C.J. Kopecki 2:16.00, best time, JOSC; 29. Bruno Berti 2:16.30, best time, JOSC; 40. Collin Burt 2:1948, best time, JOSC; 47. Jack Davies 2:23.57.

13-year-olds: 1. Nico Medina, SwimFast 1:47.44; SOFLO: 2. Julien Pinon 1:49.32, best time, JOSC; 9. Jonathan Strod 1:59.87, JOSC; 10. Alfredo Mesa Jr. 2:00.57, JOSC; 11. Gustavo Valery 1:59.35, JOSC, 20. Alex Monti 2:01.82, best time, JOSC; 22. Ryan Capote 2:03.17, JOSC; 24. Cristian Rossi 2:03.61, JOSC.

14-year-olds: 1. Matthew Lyn, Davie 1:49.26; SOFLO:  8. Bryce Pierce 1:56.79, best time, JOSC; 14. Jordan Colon 1:58.76, best time, JOSC; 15. David Stoddard 1:59.43, best time, JOSC; 23. Teddy Sandoval 2:02.66, best time, JOSC; 34. Diego Rodriguez 2:04.91, JOSC.

15-16-year-olds: 1. Quinn Cassidy, St. Andrew’s 1:43.28, best time, SPSE; SOFLO: 5. Keegan Boisson-Yates 1:44.51, best time, SPSE; 16. Ivan Parada 1:49.03, best time, JOSC; 29. Kyle Desrosiers 1:51.39, JOSC; 44. Jacob Walters 1:53.69, best time, JOSC; 54. Roger Capote 1:56.07, best time, JOSC.

Open: 1. Jemal Le Grand, Davie 1:38.22; SOFLO: 4. Hazem Tashkandi 1:41.66, best time, SPSE; 7. Marc Rojas, 1:43.48, SPSE; 9. Luke Torres 1:44.15, SPSE; 31. Nawaf Al-Wazzan, 1:49.12, best time, JOSC; 39. Brian Arnaud 1:49.87, best time, JOSC; 43. Matthew Gonzalez 1:50.66, JOSC.

50-yard butterfly:

9-and-under: 1. Yugo Tsukikawa, WEST 32.68, best time, JOSC; SOFLO: 2. Jonathan Skarie 33.73, best time, JOSC.

10-year-olds: 1. Jalen Ramjohn, Unattached 30.85, best time, JOSC; SOFLO: 15. Brandon Moran 35.52, best times, JOSC; 27. Justin Irwin 38.27, best time, JOSC; 28. Sam Walters, 38.83, JOSC.

11-year-olds: 1. Alberto Gomez, Miami Dade 27.56; SOFLO: 9. Andres Lares 31.75, best time, 31.75.

12-year-olds: 1. Jose Llanio, Blue Marlins 25.62; SOFLO: 4. Tristan Celestin 27.83; 5. Carlos Rodriguez 28.59, best time, JOSC; 7. Sebastian Vargas 28.94; 18. Nicholas Perera 30.57, best time, JOSC.

13-year-olds: 1. Julien Pinon, SOFLO 25.51, best time, JOSC; SOFLO: 14. Alex Monti 28.66, best time, JOSC; 16. Ryan Capote 28.73, best time, JOSC; 17. Cristian Rossi 28.94, JOSC; 18. Jonathan Strod 28.99, best time, JOSC.

14-year-olds: 1. Jonathan Rodriguez, Blue Marlins 24.39; SOFLO: 15. Bryce Pierce 27.15, best time, JOSC; 27. Teddy Sandoval 28.63; 30. Diego Rodriguez 28.67, best time, JOSC; 31. Andres Menchaca 28.69, best time, JOSC; 33. David Stoddard 28.90, best time, JOSC.

15-16-year-olds: 1. T’Auren Moss, SBSC 23.11; SOFLO: 18. Jacob Walters 25.39, best time, JOSC; 36. Ben Fruitman 26.37, best time, JOSC; 51. Josh Cutter 27.25, best time, JOSC.

Open: 1. Fred Castro, Davie 22.15; SOFLO: 6. Zain Qali 23.71; 24. Xavier Brown 24.67, best time, JOSC; 43. Matthew Gonzalez 26.27, best time, JOSC; 56. Derek Maguire 27.73, best time, JOSC.

200-yard breaststroke:

11-year-olds: 1. Alberto Gomez, Miami Dade 2:25.02; SOFLO: 3. Samuel Quintero 2:46.61, best time, JOSC.

12-year-olds: 1. Tristan Celestim, SOFLO 2:23.21, best time, SPSE; SOFLO: 13. Rodrigo Rodriguez 2:58.25, best time, JOSC;

13-year-olds: 1. Julio Horrego, Hialeah 2:23.45.

14-year-olds: 1. Guarente Marco, Davie 2:13.18; SOFLO: 5. Jordan Colon 2:26.24, best time, SPSE.

15-16-year-olds: 1. Jordy Groters, Davie 2:05.76; SOFLO: 5. Marco Hosfeld 2:15.97, best time, SPSE; 14. Roger Capote 2:24.48.

Open: 1. Vlad Polyakov, SOFLO 1:56.11; SOFLO: 7. Luke Torres 2:07.47; 8. Marc Rojas 2:07.92, 19. Brian Arnaud 2:17.93.

100-yard backstroke:

9-and-under: 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:13.33, best time, JOSC; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 1:18.73, JOSC; 8. Connor Marks 1:23.16, JOSC.

10-year-olds: 1. Elv Kotikovski, FLA 1:09.11; SOFLO: 15. Sam Walters 1:24.37, best time, JOSC.

11-year-olds: 1. Garrett Towne, Badger 1:04.84; SOFLO: 3. Kevin Porto 1:07.90, 4. Christian Carlson 1:09.03, JOSC, 5. Andres Lares 1:09.74, best time, JOSC, 8. Samuel Quintero 1:10.78, best time, JOSC.

12-year-olds: 1. Juan Lucas, SOFLO 1:00.85, best time, JOSC; SOFLO: 4. Ricardo Roche 1:06.38, best time, JOSC; 8. Rodrigo Rodriguez 1:10.31, JOSC; 10. Bruno Berti 1:11.56, JOSC; 11. Nicholas Perera 1:09.92, JOSC; 13. Jack Davies 1:10.26, JOSC; 15. Collin Burt 1:11.60, best time, JOSC; 25. Matthew Menocal 1:15.79.

13-year-olds: 1. Raphael Marcou, Unattached 58.24; SOFLO: 3. Gustavo Valery 59.99, best time, JOSC; 10. Alfredo Mesa Jr. 1:06.29.

14-year-olds: 1. Dionisio Carey, St. Andrew’s 56.96; SOFLO: 15. Fernando Quintero 1:03.98; 20. David Stoddard 1:05.04; 22. Bryce Pierce 1:05.30.

15-16-year-olds: 1. Evan Coleman, CMA 51.79; SOFLO: 5. Brandon Goldman 53.79 SPSE, 27. Ben Fruitman 1:00.30.

Open: 1. Yousef Alaskari, Davie 51.16.

100-yard individual medley:

9-and-under: 1. Yugo Tsukikawa, WEST 1:12.90; SOFLO: 2. Jonathan Skarie 1:13.84, best time, JOSC; 3. Rafael Rodriguez 1:13.97, best time, JOSC; 10. Leonardo Mateus 1:21.03, JOSC; COMETS: 23. Nicolas Rossi 1:32.86.

10-year-olds: 1. Jalen Ramjohn, Unattached 1:11.28; SOFLO: 8. Brandon Moran 1:16.24, JOSC; 28. Carter Carlson 1:23.11, best time, JOSC; 34. Sam Walters 1:28.14.

11-year-olds: 1. Alberto Gomez, Miami Dade 1:02.51; SOFLO: 10. Kevin Porto 1:10.64, JOSC.

12-year-olds: 1. Tristan Celestin, SOFLO 1:00.44, best time, JOSC; SOFLO: 4. Juan Lucas 1:04.39, JOSC; 11. Carlos Rodriguez 1:06.51, 18. Sebastian Vargas 1:08.83, 24. Ricardo Roche 1:11.11, 27. Matthew Menocal 1:12.00, 29. CJ Kopecki 1:12.05, 31. Bruno Berti 1:12.31.

13-year-olds: 1. Julien Pinon, SOFLO 58.72; SOFLO: 6. Alex Monti 1:02.97, JOSC, 8. Jonathan Strod 1:04.10, JOSC; 9. Alfredo Mesa Jr. 1:07.76, JOSC; 14. Ryan Capote 1:05.60; 19. Cristian Rossi 1:06.29.

100-yard individual medley:

14-year-olds: 1. Guarente Marco, Davie 56.36; SOFLO: 17. Diego Rodriguez 1:05.01, 18. Teddy Sandoval 1:05.48.

15-16: 1. Jordy Groters, Davie 52.86; SOFLO: 12. Marco Hosfeld 57.44, 25. Ben Fruitman 1:00.36, 28. Jacob Walters 1:01.23.

Open: 1. Daniele Tirabassi, Unattached 51.12; SOFLO: 41. Xavier Brown 1:02.11.

IF YOU GO

What: 21st annual Speedo Florida Gold Coast Winter Championships.

When: Sunday.

Schedule: Sunday, 8:30 a.m. prelims, 1 p.m. 1,650-yard freestyles, 5 p.m. finals.

Where: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9141 NW 2nd St.

Admission: Adults $3, heat sheets $3. For more information call 954-452-2526.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com