AQUATIC NOTEBOOK, Issue 144: Pine Crest Freshman Tyla Martin Wins Three Golds At CARIFTA

AQUATIC NOTEBOOK, Issue 144: Pine Crest Freshman Tyla Martin Wins Three Golds At CARIFTA


WRITTEN BY SHARON ROBB

April 14, 2012

Tyla Martin of Trinidad and Tobago took up where she left off last year in international meets by winning at the CARIFTA 2012 Swimming Championships in Nassau, Bahamas.

On Friday night, the Pine Crest High School freshman won three gold medals and broke meet and national records bringing her two-day meet total to four golds.

Martin, 14, won the 200-meter freestyle in 2:09.73, bettering her prelim time of 2:14.13 and just missing the meet record of 2:09.51. She also won the 50-meter butterfly in 29.49.

In her best race of the evening, she won the 400-meter individual medley in 5:11.99 to break her own national record of 5:13.69 she swam last year at the ASATT Invitational.

Martin is competing in seven events (100 fly, 200 free, 50 fly, 400 IM, 200 IM, 400 free and 200 back) in the 13-14 age group.

Martin also anchored the fourth place 400-meter medley relay (4:54.74).

On Thursday’s opening day, Martin won the 100-meter butterfly in 1:03.81 bettering the previous record of 1:04.74 and national record of 1:04.92 set in 1994.

Several other Florida Gold Coast swimmers did well on the second night of competition.

Metro Aquatics Zuhayr Pigot, 14, of Surinam won the 13-14 50-meter butterfly in 26.81.

Jordy Groters, 15, of Aruba and Davie Nadadores won his second gold medal of the meet in the 400-meter individual medley in 4:40.97.

Dylan Carter, 15, also of Trinidad and Tobago, won the 15-17 50-meter butterfly in 25.34. Metro Aquatics’ Diguan Pigot, 17, was fifth in 25.98. Pigot was also fourth in the 100-meter backstroke in 1:00.73.

Carter was also second in the 200 freestyle in 1:53.23 behind Joshua Romany, 16, in 1:52.46 and second in the 100-meter backstroke in 57.70 behind Jamaica’s Timothy Wynter in 57.32 and led off the winning 400-meter medley relay (3:57.83).

Twenty-two countries are competing in the Caribbean meet that ends Sunday.

Elsewhere

Fourteen-year-old Becca Mann of Clearwater Aquatic Team (CAT) went a career-best 15:58.90 in the 1,650-yard freestyle at the Nike NASA Showcase Classic currently being held in Clearwater, breaking the 20-year-old Michelle Richardson’s record she set while swimming for Hurricane Swimming. Mann’s previous best was 16:16.38.

TWEET OF THE DAY

“I have my first ACT and my first prom tomorrow!!!!! Crazy Saturday. So excited.”—Missy Franklin

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

Broward County YMCA Wins Eleven Events, Thirteen Records Fall At YMCA Masters Nationals

Broward County YMCA Wins Eleven Events, Thirteen Records Fall At YMCA Masters Nationals


WRITTEN BY SHARON ROBB

April 13, 2012

Triple winner David Quiggin led Broward County YMCA’s big day at the YMCA Masters Short Course National Championships Friday at Fort Lauderdale Aquatic Complex.

Quiggin, 67, won two individual events and was a member of the winning 200-yard freestyle relay.

Quiggin won the 50-yard butterfly in 28.32, faster than his seed time of 29.10 and won the 50-yard freestyle in 25.64.

Quiggin was a member of the winning 65-plus 200-yard freestyle relay that won in 1:48.07, faster than its seed time of 1:56. Quiggin was joined by teammates Robert Smith, Joseph Lammert and Jose Ferraz.

Cav Cavanaugh, 76, was a double winner capturing the 50-yard butterfly in 39.65 and 50-yard freestyle in 28.57.

Other Broward YMCA winners were:

Leticia Castro, 52, 50-54, 400-yard individual medley, 5:37.38.

Cathy Mancino, 62, 60-64, 400-yard individual medley, 6:31.38, faster than her seed time of 6:40.

Jeanne Mitchell, 65, 200-yard backstroke, 3:06.14.

Kelly Legaspi, 40, 100-yard breaststroke, 1:07.94.

Joseph Lammert, 72, 50-yard butterfly, 30.57 faster than his 32.00 seed time.

Sean Frampton, 45, 100-yard breaststroke, 1:00.74.

Pembroke Pines police officer Jennifer Martin, 31, who trains at SOFLO and is representing Sarasota Masters, won three events in the 30-34 age group category. She won the 400-yard individual medley in 5:30.53, 50-yard butterfly in 28.87 and 50-yard freestyle in 25.64.

Twelve meet records and one U.S. Masters record was broken.

Deb Walker, 60, Sarasota Masters broke the USMS record in the 100-yard breaststroke in 1:18.75 (previous record was 1:19.98).

The meet records were:

Ellen Reynolds, 47, Treasure Valley, 400 IM, 4:41.31 broke her own record of 4:42.95.

Sarasota Masters breaking the 55-plus 200-yard mixed medley relay in 1:58.49 (1:59.22 old record by Broward YMCA).

Pat Sargeant, 58, Central Florida, 55-59, 50-yard butterfly in 29.28 broke her own record of 29.95 she set in 2009 with Broward YMCA.

Melinda Mann, 55, Oshkosh, 50-yard butterfly, 29.69 (29.95 old record).

Sheila Stolarski, 50, Westport Weston, 50-54 200-yard backstroke, 2:18.05 (old record 2:25.17).

Trina Schaetz, 39, Schroeder, 100-yard breaststroke, 1:06.99 (1:07.93 old record) and 50-yard freestyle in 24.36 (24.63 old record).

Melinda Mann, 55, Oshkosh, Wis., 100-yard breaststroke, 1:15.12 (1:16.47 old record).

Deb Coellner, 60, Cedar Rapids 100-yard breaststroke, 1:21.61 (1:22.82 old record).

Adam Dawkins, 36, Tri County, 400 IM, 4:20.41 (4:21.14 old record).

Bryan Tatterson, 47, Central Florida, 50-yard butterfly, 24.08 (24.21 old record).

Chris Vanderkaay, 30, Grand Rapids, 100-yard breaststroke, 57.13 (57.96 old record).

The four-day meet continues on Saturday with timed finals.

FRIDAY RESULTS

WOMEN

Combined team totals: 1. Sarasota Masters 1,200, 2. YMCA of the Chesapeake 669, 3. Tri County YMCA 502, 4. South Hills YMCA 402.5, 5. Broward County YMCA 384, 25. Naples 19, 33. YMCA of South Palm Beach 12.

400-yard individual medley:

18-24, 1. Jessica Looney, Andover, Mass. 5:14.29; 25-29, 1. Jennifer Hester, Powel Crosley, OH 4:52.28; 30-34, 1. Jennifer Martin, Sarasota 5:30.53; 35-39, 1. Melissa Varlas, Sarasota 5:08.34, 2. Deven Christopher, Broward County YMCA 5:25.47, 3. Suzanne Dearworth, Broward County YMCA 5:50.48, 5. Natalie Vaganova, Broward County YMCA 8:44.17; 40-44, 1. Nadine Day, Danville 4:54.65, 3. Kelly Legaspi, Broward County YMCA 5:07.70, 4. Dale LeClair, Broward County YMCA 5:23.48; 45-49, 1. Ellen Reynolds, Treasure Valley 4:41.31, meet record, 9. Sarah Bennett, Broward County YMCA 6:42.85; 50-54, 1. Leticia Castro, Broward County YMCA 5:37.38; 55-59, 1. Devitt Pujalet, Beavercreek 5:32.20, 2. Barbara Protzman, Broward County YMCA 6:09.84; 60-64, 1. Cathy Mancino, Broward County YMCA 6:31.38; 65-69, 1. Jackie Marr, South Hills 6:44.95; 70-74, 1. Susan Meyers, Tri County 7:02.49; 75-79, 1. Barbara Love, Wilton Family 8:43.48. 

Mixed 200-yard medley relay:

18-plus, 1. Beavercreek 2:00.59; 25-plus, 1. Wilton Family Y 1:51.47; 35-plus, 1. Wilton Family Y 1:52.55, 5. Broward County YMCA 1:57.94 (John Grzeszczak, Kelly Legaspi, Lars Ferron, Dale LeClair); 45-plus, 1. Sarasota 1:53.01, 7. Broward County YMCA 2:03.92 (Debbie Cavanaugh, Al Moreno, Leticia Castro, Jonathan Olsen); Mixed 55-plus, 1. Sarasota 1:58.49, meet record, 4. Broward County YMCA 2:15.42 (Danielle Ogier, Jack McCoy, Barbara Protzman, David Quiggin); 65-plus, 1. Sarasota 2:22.34, 75-plus, 1. Chesapeake 4:42.83.

50-yard butterfly:

18-24, 1. Kaitlin Smitts, Brandywine 27.96; 25-29, 1. Kris Thibodaux, Andover 28.28;  30-34, 1. Jennifer Martin, Sarasota 28.87; 35-39, 1. Kendra Garrow, Andover 40.98, 2. Natalie Vaganova 51.88; 40-44, 1. Linda Visser, Central Florida 28.76, 3. Dale LeClair, Broward County YMCA 29.38, 7. Ann Stewart, Broward County YMCA 32.30; 45-49, 1. Sylvia Buxton, Sarasota 27.83; 50-54, 1. Roberta Norwood, Tri County 29.48; 55-59, 1. Pat Sargeant, Central Florida 29.28, meet record, 5. Barbara Protzman, Broward County YMCA 34.51; 60-64, 1. Meredith Moore, Wilton Family Y 36.07; 65-69, 1. Emma Charron, Tampa Metro 39.14; 70-74, 1. Susan Meyers, Tri County 40.44; 75-79, 1. Barbara Love, Wilton Family Y 48.19; 80-84, 1. Alice Sluss, South Hills 1:11.83; 90-94, 1. Doris Russell, Chesapeake 1:34.32. 

200-yard backstroke:

18-24, 1. Jessica Looney, Andover 2:26.22; 25-29, 1. Jennifer Hester, Powel Crosley 2:16.01; 35-39, 1. Melissa Varlas, Sarasota 2:24.39, 2. Deven Christopher, Broward County YMCA 2:28.18, 3. Suzanne Dearworth, Broward County YMCA 2:47.33; 40-44, 1. Kristin Gary, Wilton Family Y 2:11.18, 6. Ann Stewart, Broward County YMCA 2:37.08; 45-49, 1. Ellen Reynolds, Treasure Valley 2:08.41; 50-54, 1. Sheila Stolarski, Westport 2:18.05, meet record, 3. Debbie Cavanaugh, Broward County YMCA 2:39.32; 55-59, 1. Devitt-Pujalet, Beavercreek 2:38.12; 60-64, 1. Bonnie Johnston, Chesapeake 2:55.06; 65-69, 1. Jeanne Mitchell, Broward County YMCA 3:06.14; 70-74, 1. Margit Jebe, Wilton Family Y 3:26.87; 75-79, 1. Patrick Tullman, Sarasota 4:00.59; 80-84, 1. Alice Sluss, South Hills 5:08.92; 85-89, 1. Margaret Menges, South Hills 5:19.70.

100-yard breaststroke:

18-24, 1. Bailey Nennig, Schroeder 1:08.09; 25-29, 1. Jessica Connors, Schroeder 1:06.85; 30-34, 1. Elizabeth Devlin, Chesapeake 1:16.07; 35-39, 1. Trina Schaetz, Schroeder 1:06.99, meet record; 40-44, 1. Kelly Legaspi, Broward County YMCA 1:07.94; 45-49, 1. Ellen Bennett, Sarasota 1:15.68; 50-54, 1. Karen Mareb, Andover 1:15.33; 55-59, 1. Melinda Mann, Oshkosh 1:15.12, meet record, 2. Danielle Ogier, Broward County YMCA 1:24.76; 60-64, 1. Deb Walker, Sarasota 1:18.75, USMS record; 65-69, 1. Linda Webb, Sarasota 1:34.46; 70-74, 1. Joanne Leilich, South Hills 1:29.83; 75-79, 1. Nancy Brown, Chesapeake 2:16.48.

50-yard freestyle:

18-24, 1. Bailey Nennig, Schroeder 25.25; 25-29, 1. Kris Thibodaux, Andover 26.15; 30-34, 1. Jennifer Martin, Sarasota 25.64; 35-39, 1. Trina Schaetz, Schroeder 24.36, meet record; 40-44, 1. Kristin Gary, Wilton Family Y 25.73, 2. Dale LeClair, Broward County YMCA 26.75, 6. Ann Stewart, Broward County YMCA 28.56; 45-49, 1. Susan Wager, Wilton Family Y 25.69; 50-54, 1. Sheila Stolarski, Westport 26.31; 55-59, 1. Pat Sargeant, Central Florida 27.56, 15. Catalina Fazano, Broward County YMCA 47.93; 60-64, 1. Meredith Moore, Wilton Family Y 30.63; 65-69, 1. Linda Webb, Sarasota 32.80, 3. Jeanne Mitchell, Broward County YMCA 34.37; 70-74, 1. Susan Meyers, Tri County 36.23; 75-79, 1. Barbara Love, Wilton Family Y 38.41, 4. Maria Menocal, Broward County YMCA 55.22; 80-84, 1. Alice Sluss, South Hills 49.05; 85-89, 1. Margaret Menges, South Hills 57.46; 90-94, 1. Doris Russell, Chesapeake 1:04.29.

200-yard freestyle relay:

18-plus, 1. Schroeder 1:42.65; 25-plus, 1. Wilton Family Y 1:44.77; 35-plus, 1. South Hills 1:51.10, 3. Broward County YMCA 1:55.11 (Dale LeClair, Ann Stewart, Suzanne Dearworth, Barbara Protzman); 45-plus, 1. Sarasota 1:48.09; 55-plus, 1. Sarasota 2:00.70; 65-plus, 1. South Hills 2:26.01.

MEN

Combined team totals: 1. Sarasota 1,294, 2. YMCA of the Chesapeake 719, 3. Tri County 556, 4. South Hills 420.5, 5. Broward County YMCA 412, 25. Naples 19, 33. YMCA of South Palm Beach 12.

400-yard individual medley:

18-24, 1. Brian Kemp, Tri County 4:50.34; 25-29, 1. Elliot Miller, Andover 5:30.95; 30-34, 1. Chris Vanderkaay, Grand Rapids 4:17.26; 35-39, 1. Adam Dawkins, Tri County 4:20.41, , meet record; 40-44, 1. Ramses Rodriguez, Sarasota 4:37.13; 45-49, 1. Arnaldo Perez, Sarasota 4:36.02; 50-54, 1. James Jacobson, Sarasota 4:35.58; 55-59, 1. Mark Drennen, Sarasota 4:47.85, 7. Lars Ferron, Broward County YMCA 6:14.97; 60-64, 1. Bruce Rollins, Cedar Rapids 5:30.17; 65-69, 1. Jack Iliff, Chesapeake 5:58.34.

50-yard butterfly:

18-24, 1. Dan Springer, Chesapeake 26.57; 25-29, 1. John Argenti, Andover 32.66; 30-34, 1. Jamie Kendig, Sarasota 24.02, 6. Lee Scharf, Broward County YMCA 43.35; 35-39, 1. Brodie Hynes, Central Florida 26.43; 40-44, 1. Noel Brewick, Sarasota 24.82, 4. Sanjiv Desai, Broward County YMCA 26.22; 45-49, 1. Bryan Tatterson, Central Florida 24.08, meet record, 2. Sean Frampton, Broward County YMCA 25.37; 50-54, 1. John Beattie, Central Florida 24.81, 7. John Grzeszczak, Broward County YMCA 27.74, 9. Al Moreno, Broward County YMCA 29.25, 15. Roy Sonenshein, Broward County YMCA 43.66; 55-59, 1. Jack Groselle, Sarasota 26.46; 60-64, 1. Rudy Vazmina, Sarasota 28.12; 65-69, 1. David Quiggin, Broward County YMCA 28.32, 3. Jose Ferraz, Broward County YMCA 31.10, 70-74, 1. Joseph Lammert, Broward County YMCA 30.57, 7. Carl House, Broward County YMCA 51.07; 75-79. 1 Cav Cavanaugh, Broward County YMCA 39.65.

200-yard backstroke:

18-24, 1. Zachary Chertok, North Shore 3:04.45; 25-29, 1. Elliot Miller, Andover 2:33.90; 30-34, 1. Thomas Patterson, Ridley 2:15.88; 35-39, 1. Guillermo Bez, Tri County 2:01.81; 40-44, 1. Steve Mortimer, Sarasota 2:02.98; 45-49, 1. Arnaldo Perez, Sarasota 2:08.53; 50-54, 1. Steven Newman, Sarasota 2:12.55, 5. Roy Sonenshein, Broward County YMCA 3:44.08; 55-59, 1. Jeff Perout, Sarasota 2:17.18; 60-64, 1. Jim Thompson, Tri County 2:28.16; 65-69, 1. Carl Bromer, Beavercreek 2:37.19; 70-74, 1. Tom Verth, Sarasota 2:49.06; 75-79, 1. Burwell Jones, Sarasoa 2:42.43, 2. Bill Dykstra, Broward County YMCA 3:18.73; 80-84, 1. Tom Michelson, Schroeder 4:07.63.

100-yard breaststroke:

18-24, 1. Mark Febus, Beavercreek 1:04.13; 25-29, 1. J.C. Mejia, Central Florida 1:09.70; 30-34, 1. Chris Vanderkaay, Grand Rapids 57.13, meet record, 7. Lee Scharf, Broward County YMCA 1:53.71; 35-39, 1. Ben Christoffel, Tri County 58.13; 40-44, 1. Noel Brewick, Sarasota 1:02.69; 45-49, 1. Sean Frampton, Broward County YMCA 1:00.74; 50-54, 1. James Jacobson, Sarasota 1:04.62, 7. Al Moreno, Broward County YMCA 1:08.67, 9. John Grzeszczak, Broward County YMCA 1:13.52; 55-59, 1. Jack Groselle, Sarasota 1:07.36; 60-64, 1. Rick Walker, Sarasota 1:09.27; 65-69, 1. Edward Nessel, South Hills 1:16.18, 3. Robert Smith, Broward County YMCA 1:21.65; 70-74, 1. Michael Laux, Westport 1:22.37, 2. Jack McCoy, Broward County YMCA 1:23.28; 75-79, 1. Bob Johnston, Chesapeake 1:35.20, 2. Lee Silverstein, Broward County YMCA 2:21.50; 85-89, 1. Chuck Eremchuk, Chesapeake 3:14.95.

50-yard freestyle:

18-24, 1. Mark Febus, Beavercreek 22.81; 25-29, 1. Elliot Miller, Andover 26.00; 30-34, 1. Jason Hill, Beavercreek 24.44; 35-39, 1. Ben Christoffel, Tri County 21.46; 40-44, 1. Laren Tiltman, Schroeder 21.92, 4. Terry Lage, Broward County YMCA 23.92; 45-49, 1. Bryan Tatterson, Central Florida 22.50, 9. Jonathan Olsen, Broward County YMCA 25.55; 50-54, 1. John Beattie, Central Florida 23.25, 9. Al Moreno, Broward County YMCA 26.28, 10. Jim Flautt, Broward County YMCA 26.37, 17. Miguel Dorante, Broward County YMCA 29.66; 55-59, 1. Jack Groselle, Sarasota 23.28; 60-64, 1. Bruce Rollins, Cedar Rapids 25.23; 65-69, 1. David Quiggin, Broward County YMCA 25.64, 4. Jose Ferraz, Broward County YMCA 26.79, 6. Robert Smith, Broward County YMCA 27.55; 70-74, 1. Tom Verth, Sarasota 27.77, 4. Joseph Lammert, Broward County YMCA 29.94; 75-79, 1. Cav Cavanaugh, Broward County YMCA 28.57; 80-84, 1. Francis McAree, Tri County 36.75; 85-89, 1. Geoff Revett, Chesapeake 1:00.12.

200-yard freestyle relay:

18-plus, 1. Beavercreek 1:34.44; 25-plus, 1. Schroeder 1:35.32; 35-plus, 1. Tri County 1:31.49; 45-plus. 1. Central Florida 1:31.82, 4. Broward County YMCA 1:39.02 (Sean Frampton, Jim Flautt, John Grzeszczak, Jonathan Olsen), 9. Broward County YMCA 2:03.46 (Miguel Dorante, Cav Cavanaugh, Roy Sonenshein, Lars Ferron); 55-plus, 1. Sarasota 1:35.96; 65-plus, 1. Broward County YMCA 1:48.07 (Robert Smith, Joseph Lammert, David Quiggin, Jose Ferraz); 75-plus, 1. Chesapeake 2:52.16.

IF YOU GO

What: YMCA Masters Short Course National Championships

When: Today-Sunday, 8 a.m.

Where: Fort Lauderdale Aquatic Complex, 501 Seabreeze Blvd.

Admission: Free. For information call 954-828-4580 or go to

www.ymcaswimminganddiving.org and www.fortlauderdale.gov/flac.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com