SOFLO Girls Rule Pool In Session Three Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO Girls Rule Pool In Session Three Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 21, 2012

South Florida Aquatic Club’s girls team dominated the third session of the Comets’ Florida Gold Coast Open Invitational Saturday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Kylie Herman, 14, won the 13-14 200-meter freestyle in 2:17.40, both a best and Junior Olympic cut time. Jessica Rodriguez, 13, was second in 2:19.18, also a best and JO cut time.

Herman also won the 800-meter freestyle in 10:08.43.

Rodriguez won the 13-14 200-meter breaststroke in 2:57.04, a JO cut time and won the 200-meter backstroke in 2:35.09, another JO time.

Melissa Marinheiro, 15, won the 15-and-over 200-meter freestyle in a best time of 2:07.64. Marinheiro also won the 50-meter butterfly in a best time 30.00 and 100-meter butterfly in best time of 1:07.00.

Amber Hunter, 16, coming off a six personal-best time performance at the FSU Spring Invite, was second in the 100-meter butterfly in 1:08.72.

Natasha Testa, 13, won the 13-14 50-meter butterfly in a best time and JO cut of 31.69. 

SOFLO boys were led by Alex Monti, 14, who won the 13-14 50-meter breaststroke in 36.58, both a best time and JO cut. Diego Rodriguez, 14, was second in 37.58, a JO cut.

Jonathan Strod, 13, was second in the 50-meter butterfly in 30.88, a best time and JO cut.

SESSION THREE RESULTS

GIRLS

200-meter medley relay:

13-and-over, 1. SOFLO A 1:58.47, 2. SOFLO C 2:28.67, 3. SOFLO B 2:29.72, 4. SOFLO D 2:34.79.

200-meter freestyle:

13-14, 1. Kylie Herman, SOFLO 2:17.40, best time; SOFLO: 2. Jessica Rodriguez 2:19.18, best time, 6. Carly Swanson 2:29.03, 11. Stephanie Mlujeak 2:30.59, best time, 12. Alani Carrasco 2:31.42, 14. Cristina Villegas 2:33.49, 15. Natasha Testa 2:34.77, best time, 18. Jessie Cordero 2:41.10; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 2:07.64, best time; SOFLO: 5. Haley Wright 2:21.69, best time, 6. Daniela Jimenez 2:23.08, 16. Kaitlin Armstrong 2:36.35, 17. Miranda Mila 2:37.76, 20. Vivi Calero 2:52.93, 21. Maria Fernandez 2:53.39, 22. Clarisa Melendez 2:54.84.

50-meter butterfly:

13-14, 1. Natasha Testa, SOFLO 31.69, best time; SOFLO: 8. Cristina Villegas 39.10; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 30.00, best time; SOFLO: 4. Amber Hunter 31.74, 12. Astrid Rigau 37.30, best time, 13. Vivi Calero 41.41, best time.

200-meter breaststroke:

13-14, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:57.04; SOFLO: 2. Alani Carrasco 3:15.39, best time, 5. Kylie Herman 3:19.40, 9. Stephanie Mlujeak 3:43.32, best time; 15-and-over, 1. Annie Valls, Miami Swimming 2:54.33; SOFLO: 5. Kaitlin Armstrong 3:22.11, 6. Miranda Mila 3:32.57, 7. Maria Fernandez 3:41.68.

100-meter butterfly:

13-14, 1. Julia Talamo, Rockway 1:10.93; SOFLO: 4. Natasha Testa 1:14.74, best time, 5. Jessica Rodriguez 1:16.94, 8. Carly Swanson 1:23.78; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 1:07.00, best time; SOFLO: 2. Amber Hunter 1:08.72, 8. Haley Wright 1:14.30, 10. Daniela Jimenez 1:20.15, 13. Astrid Rigau 1:28.05.

50-meter breaststroke:

13-14, 1. Emiliana Pelaez, YMCA of Broward County 41.79; SOFLO: 2. Alani Carrasco 42.49, best time, 7. Stephanie Mlujeak 48.68, best time; 15-and-over, 1. Annie Valls, Miami Swimming 35.99; SOFLO: 3. Kaitlin Armstrong 43.27, best time, 5. Maria Fernandez 45.90, 6. Clarisa Melendez 47.42, best time, 7. Vivi Calero 48.40.

200-meter backstroke:

13-14, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:35.09; SOFLO: 3. Kylie Herman 2:49.36, best time, 4. Stephanie Mlujeak 2:50.31, best time, 5. Carly Swanson 2:52.15, best time, 8. Cristina Villegas 3:02.58; 15-and-over, 1. Kelsea Volland, Florida Keys 2:38.12; SOFLO: 9. Daniela Jimenez 2:55.23, 11. Haley Wright 2:58.64, 13. Clarisa Melendez 3:10.86, 14. Miranda Mila 3:20.33.

50-meter freestyle:

13-14, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 30.83; SOFLO: 3. Natasha Testa 31.41, best time, 9. Carly Swanson 33.09, 10. Cristina Villegas 33.18, 11. Alani Carrasco 33.48, best time; 15-and-over, 1. Khamai Simpson, AK Sharks 28.92; SOFLO: 11. Kaitlin Armstrong 31.58, 12. Astrid Rigau 31.62, 15. Miranda Mila 33.24, 18. Clarisa Melendez 34.35, best time, 19. Maria Fernandez 34.48, best time, 21. Vivi Calero 36.84.

800-meter freestyle:

13-and-over, 1. Kylie Herman, SOFLO 10:08.43; SOFLO: 3. Daniela Jimenez 10:40.32. 

BOYS

200-meter medley relay:

13-and-over, 1. SOFLO B 2:06.56, 2. SOFLO C 2:10.40, 3. SOFLO A 2:10.58, 4. SOFLO E 2:16.21, 5. SOFLO F 2:23.48, 6. SOFLO D 2:25.17

200-meter freestyle:

13-14, 1. Nicolas Medina, Davie 2:02.57; SOFLO: 4. Jordan Colon 2:11.60, best time, 5. Alfredo Mesa 2:12.01, best time, 6. Gustavo Valery 2:12.58, best time, 9. Ryan Capote 2:14.68, best time, 11. Alex Monti 2:15.72, best time, 12. Cristian Rossi 2:16.25, best time, 14. Carlos Rodriguez 2:18.71, best time, 19. Bruno Berti 2:26.42, 23. Simon Ortiz 2:30.55, best time, 24. Andres Menchaca 2:33.12, best time, 25. Baldwin Suen 2:33.30, 26. Jack Davies 2:34.04, best time, 27. Matthew Menocal 2:34.26, 31. Bryan Moran 3:15.88; 15-and-over, 1. Austin Manganiello, AK Sharks 1:59.83; SOFLO: 9. Jacob Walters 2:09.19, best time, 15. Ivan Parada 2:12.29, 20. Edward Kon 2:15.49, best time, 22. William Perry III 2:17.23, best time, 26. Teddy Sandoval 2:19.75, 28. Jonathan Rivas 2:26.44, best time, 30. Josemiguel Fernandez 2:28.42, best time, 31. Juan Saldana 2:28.80, 33. Daniel Reyna 2:32.13, 34. Bowie Suen 2:33.00.

50-meter butterfly:

13-14, 1. Connor Dolan, YMCA of Broward County 30.40; SOFLO: 2. Jonathan Strod 30.88, best time, 4. Diego Rodriguez 31.88, best time, 5. Cristian Rossi 32.00, best time, 6. Carlos Rodriguez 32.25, best time, 7. Ryan Capote 32.27, best time, 8. Alexander Viloria 32.74, best time, 9. Juan Lucas 32.76, best time, 12. Gustavo Valery 33.11, best time; 15-and-over, 1. Austin Manganiello, AK Sharks 26.83; SOFLO: 7. Jacob Walters 28.61, best time, 18. Josemiguel Fernandez 33.01, 19. Daniel Reyna 34.27.

200-meter breaststroke:

13-14, 1. Julio Horrego, Hialeah SC 2:41.44; SOFLO: 2. Jordan Colon 2:49.43, best time, 4. Alex Monti 2:54.77, 8. Julien Pinon 3:01.41, 10. Baldwin Suen 3:08.24, 15. Alexander Viloria 3:29.40; 15-and-over, 1. Jared Fish, YMCA of Broward County 2:48.90; SOFLO: 6. Bowie Suen 2:55.32, 7. Fernando Quintero 3:05.45, 10. Juan Saldana 3:12.97, 11. William Perry III 3:15.56, 12. Jonathan Rivas 3:27.76.

100-meter butterfly:

13-14, 1. Carlos Gallego, Davie 1:06.40; SOFLO: 4. Jonathan Strod 1:10.83, 6. Ryan Capote 1:11.71, best time, 7. Andres Menchaca 1:13.68, 8. Carlos Rodriguez 1:14.05, 9. Cristian Rossi 1:14.40, best time, 11. Juan Lucas 1:15.35, best time, 12. Diego Rodriguez 1:15.81, best time, 13. Alexander Viloria 1:15.87, best time, 16. Bruno Berti 1:19.81, best time, 18. Simon Ortiz 1:24.32, best time, 19. Baldwin Suen 1:28.49, best time, 21. Matthew Menocal 1:32.20, best time, 22. Jack Davies 1:51.54, best time; 15-and-over, 1. Austin Manganiello, AK Sharks 1:00.22; SOFLO: 5. Jacob Walters 1:02.97, 17. Edward Kon 1:12.21, best time, 20. Teddy Sandoval 1:15.46, 22. Josemiguel Fernandez 1:16.87, 24. Daniel Reyna 1:25.17, best time.

50-meter breaststroke:

13-14, 1. Alex Monti, SOFLO 36.58; SOFLO: 2. Diego Rodriguez 37.58, 7. Andres Menchaca 47.08, 10. Bryan Moran 54.32; 15-and-over, 1. Liam Hunt, AK Sharks 35.26; SOFLO: 3. Fernando Quintero 40.66, best time, 6. Juan Saldana 41.73, best time.

200-meter backstroke:

13-14, 1. Nicolas Medina, Davie 2:23.44; SOFLO: 3. Gustavo Valery 2:29.19, 4. Juan Lucas 2:33.05, 6. Julien Pinon 2:36.70, 7. Jordan Colon 2:39.31, 8. Alfredo Mesa 2:39.37, 10. Jack Davies 2:41.07, best time, 18. Bruno Berti 2:50.67, best time, 19. Simon Ortiz 2:52.86, best time, 20. Matthew Menocal 3:00.97, 22. Bryan Moran 3:45.01; 15-and-over, 1. Blake Manganiello, AK Sharks 2:20.95; SOFLO: 3. Ivan Parada 2:31.47, 6. Fernando Quintero 2:40.90, 7. Edward Kon 2:42.25, best time, 9. Bowie Suen 2:48.25, 10. Teddy Sandoval 2:49.77, best time, 11. William Perry III, 2:56.48, best time.

50-meter freestyle:

13-14, 1. Nicolas Medina, Davie 27.04; SOFLO: 2. Gustavo Valery 27.99, 3. Cristian Rossi 28.35, 4. Ryan Capote 28.36, 6. Juan Lucas 28.60, best time, 7. Carlos Rodriguez 28.69, best time, 9. Alfredo Mesa 28.96, 10. Diego Rodriguez 28.97, best time, 12. Alex Monti 29.12, best time, 13. Jonathan Strod 29.30, best time, 19. Baldwin Suen 30.53, 21. Bruno Berti 30.62, best time, 23. Alexander Viloria 30.75, 26. Andres Menchaca 31.71, 28. Matthew Menocal 32.36, 29. Simon Ortiz 32.99, best time, 34. Bryan Moran 42.21; 15-and-over, 1. Brandon Selts, Miami Swimming 24.92; SOFLO: 5. Ivan Parada 26.85, 12. Jacob Walters 27.60, 16. Fernando Quintero 28.71, best time, 17. William Perry III 28.81, 19. Teddy Sandoval 29.40, 21. Juan Saldana 29.69, best time, 22. Bowie Suen 29.71.

800-meter freestyle:

13-and-over, 1. Ronald Santos, Rockway 9:05.23; SOFLO: 3. Julien Pinon 9:22.30, 5. Jordan Colon 9:43.35, 6. Edward Kon 9:49.37, best time, 9. Jonathan Strod 10:14.25, 12. Jack Davies 11:39.70.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

Goldman’s Success Continues On Final Day; Torres Wins Final Tune-Up In Texas Before Trials

Goldman’s Success Continues On Final Day; Torres Wins Final Tune-Up In Texas Before Trials


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 20, 2012

Brandon Goldman of the South Florida Aquatic Club was at his best during the three-day Texas Senior Circuit Meet in College Station, Tex.

In four events, Goldman, 17, who will be a senior at St. Thomas Aquinas in the fall, posted six best times, all back-to-back in three events during prelims and finals including a second Junior National qualifying cut time.

On Sunday, Goldman showed no signs of letting up, placing second in the 100-meter backstroke in 59.88. Goldman was third at the turn in 29.47 and came home in 30.41, second fastest split of the field, to place second, his highest finish in the meet.

Goldman was also third in the 200-meter individual medley in back-to-back best times of 2:13.56 in prelims and 2:12.04 in finals, bettering his previous best of 2:15.34.

It was Goldman’s best performance at a national-caliber meet. Goldman has junior national cut times in both the 400-meter individual medley (4:39.27) and 100-meter backstroke (59.26).

In what looked like a time trial at the Coral Springs Aquatic Complex, five-time Olympian Dara Torres of the Coral Springs Swim Club won the 50-meter freestyle in 25.43 in her final pre-Olympic Trials tune-up.

Two-time Olympian and teammate Arlene Semeco of Venezuela was second in 25.83 and three-time U.S. Olympic trials qualifier and teammate Jessie Alcaide was third in 26.36. Fifteen-year-old Simone Manuel was fourth in 26.39 after competing in both the 200-meter butterfly and 100-meter backstroke.

Several other SOFLO swimmers, looking to gain experience on the national stage, turned in a solid final day of swims including two best times against a competitive field.

In the men’s 50-meter freestyle, Xavier Brown, 17, qualified for the “C” final in 25.86 and came back to finish third in consolations and 11th overall in 25.79.

Leaving a lasting impression, Leonie Davies, 15, posted a best time of 9:30.15 in the 800-meter freestyle to finish 12th. Her previous best was 9:46.50.

Davies was competing in her first meet in Texas, where she will move with her family next month and start training at The Woodlands.

Evelin Jimenez, 16, posted a best time in the 50-meter freestyle in 29.16 bettering her previous best of 29.19.

In the women’s 200-meter butterfly, Maria Lopez, 16, qualified for the “B” final in 2:25.87 and came back to finish second in consolations and 10th overall in 2:24.76.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Kelley Heron Wins Four In Session Two Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO’s Kelley Heron Wins Four In Session Two Of Comets FGC Open Ivitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 20, 2012

Kelley Heron looked like the Energizer Bunny during the second session of the Comets’ Florida Gold Coast Open Invitational Saturday at Academic Village Pool.

Heron, 12, captured four individual events with four career-best and Junior Olympic times during Session Two of the three-day meet.

Heron won the 11-12 200-meter backstroke in 2:37.74, bettering her  previous best of 2:42.59.

She also won the 50-meter breaststroke in 38.99, bettering her previous best of 39.59. She won the 100-meter backstroke in 1:14.74, bettering her previous best of 1:15.76 and won the 50-meter freestyle in 29.90, cracking the 30-second barrier and dropping from 31.76.

Other SOFLO champions were:

Nicolas Rossi, 9, 10-and-under 200-meter individual medley in 3:20.87, JO cut.

Leonardo Mateus, 10, 200-meter backstroke, 2:57.60, best time.

Brandon Moran, 10, 50-meter breaststroke, 43.95 best time and JO cut, previous best 49.59.

Rafael Rodriguez, 10, 100-meter backstroke, 1:22.37, JO cut and best time, 1:22.38 previous best; 50-meter freestyle, 32.82, best time and JO cut, 34.37 previous best.

Vanessa Mesa, 10, 100-meter butterfly, 1:22.22 JO, best time, previous best 1:30.69.

Bryant Segui, 10, 1:19.58, JO cut and best time, previous best 1:21.42;  200-meter butterfly in 3:04.76.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

SESSION TWO

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Amanda Kopas, Davie 3:05.62; SOFLO: 3. Camila Alvarez 3:24.39, 5. Kyana Castro 3:32.05, 6. Michelle Marinheiro 3:32.23, best time, 9. Trinity Hoyos 3:42.52; 11-12, 1. Halie Murphy, Unattached 2:49.88; SOFLO: 2. Katherine DeBarros 2:58.68, best time, 3. Jennifer Rodriguez 3:00.38, best time, 5. Abolade Oyetunji 3:13.79, best time, 6. Lauren Simm 3:17.08, best time, 7. Lisa Strod 3:18.26, best time, 9. Isabel Shashaty 3:24.06, best time, 10. Kellie Wilcox 3:30.62, 11. Catalin Grant 3:39.43, best time.

200-meter medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:26.76, 2. SOFLO B 2:35.91, 3. SOFLO 2:48.46, 4. SOFLO 2:52.75.

200-meter backstroke:

10-and-under, 1. Valeria Villa, Davie 3:00.95; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:37.74, best time; SOFLO: 3. Sarah Bucaro 2:51.61, 6. Andrea Bucaro 2:57.04, 7. Ann Montgomery 3:04.62, 8. Valentina Diaz 3:11.46.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Andrea Santander 41.39; SOFLO: 3. Elise Larin 45.24, best time, 4. Annita Huang 47.58, best time, 6. Anabel Vazquez 49.01, best time, 7. Camila Alvarez 49.12, 9. Vanessa Mesa 51.22, best time, 15. Isabella DiSalvo 52.97, 17. Kyana Castro 53.58, 22. Trinity Hoyos 55.85, best time, 23. Michelle Marinheiro 55.88, best time; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 38.99, best time; SOFLO: 4. Delanie Perez 42.29, best time, 6. Andrea Bucaro 43.87, 7. Jennifer Rodriguez 44.54, 10. Katherine DeBarros 45.72, best time, 13. Lisa Strod 47.62, 15. Abolade Oyetunji 47.89, 16. Lauren Simm 47.98, best time, 17. Valentina Diaz 48.76, 20. Kellie Wilcox 50.15, best time, 23. Zariya Harris 51.07, best time, 25. Isabel Shashaty 51.80, best time, 26. Ann Montgomery 52.60, 28. Catalian Grant 55.06, 32. Paola Huerta 1:01.23.

100-meter backstroke:

10-and-under, 1. Andrea Santander, Miami Beach 1:20.22; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 1:22.12, best time, 4. Annita Huang 1:24.50, best time, 5. Anabel Vazquez 1:26.56, best time, 8. Elise Larin 1:33.62, best time, 10. Camila Alvarez 1:35.95, best time, 12. Kyana Castro 1:37.58, best time, 13. Isabella DiSalvo 1:40.23, best time, 14. Michelle Marinheiro 1:40.46, 16. Trinity Hoyos 1:46.79; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 1:14.74, best time; SOFLO: 2. Sarah Bucaro 1:19.85, best time, 3. Bianca Monti 1:19.99, best time, 7. Andrea Bucaro 1:23.49, 9. Delanie Perez 1:27.03, best time, 10. Katherine DeBarros 1:27.92, best time, 11. Anna Montgomery 1:28.46, best time, 12. Jennifer Rodriguez 1:28.53, 16. Zariya Harris 1:32.22, best time, 17. Lauren Simm 1:32.86, 18. Kellie Wilcox 1:33.55, best time, 19. Isabel Shashaty 1:33.62, best time, 20. Abolade Oyetunji 1:34.58, 21. Lisa Strod 1:34.65, 29. Catalin Grant 1:46.18, 33. Paola Huerta 1:57.86.

100-meter butterfly:

10-and-under, 1. Vanessa Mesa, SOFLO 1:22.22, best time; SOFLO: 5. Camila Alvarez 1:39.02, best time, 6. Kyana Castro 1:42.02, best time, 7. Anabel Vazquez 1:44.76, best time, 9. Elise Larin 1:49.56, best time, 10. Isabella DiSalvo 1:53.63, 12. Michelle Marinheiro 1:55.63, 13. Trinity Hoyos 1:58.91; 11-12, 1. Racine Ross, Davie 1:13.21; SOFLO: 2. Bianca Monti 1:14.48, best time, 3. Sarah Bucaro 1:21.41, best time, 4. Delanie Perez 1:22.00, 5. Jennifer Rodriguez 1:27.50, best time, 7. Katherine DeBarros 1:30.06, best time, 9. Isabel Shashaty 1:33.97, best time, 10. Abolade Oyetunji 1:34.07, best time, 11. Zarriya Harris 1:34.21, best time, 12. Lauren Simm 1:34.78, best time, 20. Lisa Strod 1:47.65, best time, 21. Catalin Grant 1:50.99, best time.

200-meter butterfly:

11-12, 1. Maria Kleimann, Rockway 2:56.57.

50-meter freestyle:

10-and-under, 1. Andrea Santander, Miami Beach 30.95; SOFLO: 3. Vanessa Mesa 33.47, best time, 4. Annita Huang 33.92, best time, 5. Anabel Vazquez 35.74, 8. Kyana Castro 36.93, 9. Tie, Camila Alvarez 37.06, best time, 9. Tie, Elise Larin 37.06, best time, 11. Michelle Marinheiro 38.18, best time, 13. Isabella DiSalvo 38.57, 21. Trinity Hoyos 41.51; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 29.90, best time; SOFLO: 2. Bianca Monti 30.43, best time, 5. Andrea Bucaro 32.47, 6. Delanie Perez 32.73, best time, 7. Abolade Oyetunji 32.74, 9. Sarah Bucaro 33.01, 12. Jennifer Rodriguez 33.83, best time, 16. Katherine DeBarros 34.77, best time, 17. Zariya Harris 35.25, best time, 19. Lauren Simm 35.54, best time, 23. Lisa Strod 35.81, 24. Isabel Shashaty 36.22, best time, 25. Anna Montgomery 36.95, 27. Kellie Wilcox 38.49, best time, 31. Catalin Grant 40.78, best time, 34. Paola Huerta 41.52.

BOYS

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Nicolas Rossi, SOFLO 3:20.87; SOFLO: 2. Joseph Lee 3:24.30, 3. Nicolas Drolet 3:27.81, best time, 4. John Paul Handal 3:33.27; 11-12, 1. Gabriel Munoz, Davie 2:43.82; SOFLO: 5. Luis Bucaro 3:16.71, best time, 6. Sam Walters 3:21.20, best time, 7. Andres Arias 3:22.38, best time, 9. Andre Molko 3:32.78, 10. Gabriel Saavedra 3:33.45, best time, 11. Brandon Carrasco 3:41.45.

200-meter medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO 2:22.03, 2. SOFLO B 2:30.63, 3. SOFLO C 2:40.96, 4. SOFLO D 2:48.84.

200-meter backstroke:

10-and-under, 1. Leonardo Mateus 2:57.60; 11-12, 1. Jorge Depassier, Davie 2:39.76; SOFLO: 2. Kevin Porto 2:40.85, 3. Andres Lares 2:41.00, 5. Nicholas Perera 2:44.17, best time, 9. C.J. Kopecki 2:54.29, 13. Miguel Hernandez 3:03.65.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Brandon Moran, SOFLO 43.95, best time; SOFLO: 2. Bryant Segui 46.22, 3. Rafael Rodriguez 46.42, best time, 4. Leonardo Mateus 52.14, 5. Nicolas Rossi 52.38, best time, 6. John Paul Handal 52.63, 7. Nicolas Drolet 54.28, 13. Dylan Face 1:03.28; COMETS: 9. Sebastian Lares 54.85, best time; 11-12, 1. Bryan Quintero, Miami Beach 35.92, best time; SOFLO: 3. C.J. Kopecki 40.07, best time, 4. Tyler Gibson 40.79, best time, 8. Ricardo Roche 44.31, 9. Miguel Hernandez 44.82, best time, 10. Matthew Liang 45.74, 19. Sam Walters 50.63, best time, 20. Andre Molko 51.06, best time, 25. Andres Arias 52.47, 26. Gabriel Saavedra 54.12, 28. Noah Molko 54.85, best time, 31. Ethan Hew 56.56, best time, 34. Brandon Carrasco 1:02.27, best time.

100-meter backstroke:

10-and-under, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:22.37, best time; SOFLO: 2. Leonardo Mateus 1:26.52, 3. Brandon Moran 1:27.79, best time, 5. Nicolas Drolet 1:32.59, 7. Nicolas Rossi 1:34.26, 8. Joseph Lee 1:37.13, 9. John Paul Handal 1:40.43, 13. Roberto Garrido 1:47.78, best time, 17. Dylan Face 1:51.46; COMETS: 11. Sebastian Lares 1:42.41; 11-12, 1. Jorge Depassier, Davie 1:15.79; SOFLO: 2. Kevin Porto 1:17.32, 3. Ricardo Roche 1:17.85, best time, 4. Nicholas Perera 1:18.41, best time, 10. Matthew Liang 1:23.77, best time, 13. Tyler Gibson 1:30.24, best time, 14. Andres Arias 1:31.13, best time, 16. Sam Walters 1:31.95, best time, 18. Luis Bucaro 1:33.51, best time, 20. Andre Molko 1:34.75, 24. Gabriel Saavedra 1:38.58, best time, 28. Brandon Carrasco 1:41.52, 33. Ethan Hew 2:03.47.

100-meter butterfly:

10-and-under, 1. Bryant Segui, SOFLO 1:19.58, best time; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:21.96, best time; 5. Nicolas Drolet 1:42.43, best time; 6. Joseph Lee 1:43.40, 7. John Paul Handal 1:47.07, best time, 8. Nicolas Rossi 1:48.99; 11-12, 1. Gabriel Munoz, Davie 1:09.32; SOFLO: 3. Nicholas Perera 1:12.49, best time, 4. C.J. Kopecki 1:12.85, best time, 6. Kevin Porto 1:17.64, 9. Ricardo Roche 1:22.69, 10. Tyler Gibson 1:22.70, best time, 13. Miguel Hernandez 1:33.49, 14. Matthew Liang 1:34.52, 15. Sam Walters 1:38.79, best time, 17. Andres Arias 1:48.80, 19. Gabriel Saavedra 1:54.96, 20. Brandon Carrasco 1:56.67, best time.

200-meter butterfly:

10-and-under, 1. Bryant Segui, SOFLO 3:04.76; 11-12, 1. Gabriel Munoz, Davie 2:34.97; SOFLO: 2. Nicholas Perera 2:35.59, best time, 5. Andres Lares 2:58.84, best time.

50-meter freestyle:

10-and-under, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 32.82, best time; SOFLO: 2. Brandon Moran 33.77, best time, 4. Nicolas Rossi 34.12, best time, 5. Bryant Segui 34.62, 7. Leonardo Mateus 35.20, best time, 8. Nicolas Drolet 38.41, 9. John Paul Handal 38.79, 10. Joseph Lee 39.53, best time, 16. Roberto Garrido 42.41, best time, 22. Dylan Face 45.71, best time; COMETS: 12. Sebastian Lares 40.28, best time; 11-12, 1. Bryan Quintero, Miami Beach 28.63; SOFLO: 5. C.J. Kopecki 30.36, best time, 6. Kevin Porto 30.47, best time, 8. Andres Lares 30.84, best time, 9. Miguel Hernandez 31.14, best time, 10. Ricardo Roche 31.29, best time, 14. Tyler Gibson 32.95, best time, 16. Matthew Liang 34.37, ties best time, 19. Luis Bucaro 35.55, best time, 24. Andres Arias 36.21, 25. Andre Molko 36.65, 26. Sam Walters 36.70, best time, 36. Gabiel Saavedra 40.54, best time, 37. Noah Molko 40.59, best time, 39. Brandon Carrasco 42.39, best time, 44. Ethan Hew 54.79, best time

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Brandon Goldman Races To Second USA Swimming Junior National Cut In Texas

SOFLO’s Brandon Goldman Races To Second USA Swimming Junior National Cut In Texas


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 19, 2012

For the second night in a row, Brandon Goldman turned in the team’s top performance at the Texas Senior Circuit Meet Saturday night in College Station, Tex.

Goldman, 17, earned his second junior national cut time and placed fourth in the 400-meter individual medley in a career-best time of 4:39.27 in the “A” championship final, more than a five second time drop.

Goldman had bettered his previous best time (4:44.46) in morning prelims in 4:42.09 and then turned it on in the championship final including a 31.60 split in the last 50-meter freestyle.

“This whole meet I have been really nervous before each race because I wasn’t sure how I would do,” Goldman said. “I had been training well. I knew I would get it together. I am excited about the times I’ve been going and happy to get have two junior national cuts.

“I’ve been doing a lot more training and been getting close to best times in practice. Aerobically and physically I’ve been more fit. I feel like I am getting a lot stronger.”

After dropping time in morning prelims, Goldman saw there was still room for improvement for the finals.

“I knew in the morning my fly was too slow,” Goldman said. “In my back I kept the tempo up. The breaststroke I did whatever comes out for me. The freestyle I was a little bit tired, a little bit dead. I gave whatever I had.”

Goldman said the 200 backstroke and 400 IM were his two best races.

“I wasn’t tapered for this meet at all, so I was just thinking let’s see what I can do,” Goldman said. “I didn’t have any specific cuts.

“This helps my confidence a lot. I’ve always been a nervous swimmer. The more and more swims I get, it helps my confidence. I swim best when I am confident obviously. When I feel my back is up against the wall I really swim well.”

It is Goldman’s third appearance at the Texas Senior Circuit meet. The indoor facility and meet are among his favorites. “I love the pool,” he said.

Goldman has the 100-meter backstroke and 200-meter individual medley left to swim on Sunday, the third and final day of the meet.

“These are shorter, more fun events for me,” Goldman said. “They are two of my best races and important to me.”

Goldman’s 400 IM splits were: butterfly (29.04, 33.65), backstroke (35.99, 35.19), breaststroke (40.10, 41.09) and freestyle (32.61, 31.60).

Goldman got his first junior national cut in March at the Purdue Invitational in the 100-meter backstroke where he won the “B” final in 59.26 and swam back-to-back best times despite being sick.

It was also Goldman’s second consecutive appearance in an “A” final at the Texas meet. On Friday, he swam back-to-back best times and finished fourth in the 200-meter backstroke in 2:08.60 on opening night.

“He has been training really harder lately,” said Coral Springs Swim Club head coach Bruno Darzi. “We didn’t really back off training for him at all and he’s not really tapered for this meet.

“I can’t really say I am surprised because of the way he’s been training,” Darzi said. “It was a good race and good confidence-boost for him.”

Goldman and Darzi sat down and talked about the race on Friday. Both wrote predicted splits for his race. Darzi nailed the backstroke and breaststroke splits and was 4/10ths off his finish time.

In other SOFLO swimmer performances:

Evelin Jimenez and Maria Lopez, a pair of 16-year-olds, turned in best times. Jimenez swam 1:09.51 in the 100-meter butterfly and Lopez went 2:16.31 in the 200-meter freestyle. Lopez also swam the 100-meter butterfly in 1:06.86.

U.S. Olympic trials qualifier Jessie Alcaide, 27, was sixth in the 100-meter butterfly in 1:03.26, better than her morning time of 1:03.79 but off her best time of 1:02.23.

Xavier Brown, 17, swam 1:03.25 in the 100-meter butterfly.

In Sunday’s women’s 50-meter freestyle, Dara Torres of Coral Springs Swim Club and SOFLO swimmers Jessie Alcaide, Arlene Semeco and Evelin Jimenez will compete. It will be Torres’ final tune-up meet before the U.S. trials where she attempts to qualify for her sixth Olympic team.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Heron, Marinheiro Win On Opening Night Of Comets FGC Open Invitational

SOFLO’s Heron, Marinheiro Win On Opening Night Of Comets FGC Open Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 18, 2012

Despite less-than-ideal weather, Kelley Heron and Melissa Marinheiro of the South Florida Aquatic Club weathered the storm and won individual distance events on the opening night of the Comets’ Florida Gold Coast Open Invitational Friday night.

After a slight weather delay at the Academic Village Pool in Pembroke Pines, SOFLO swimmers posted 21 best times (15 boys and 6 girls) in the 400-meter individual medley and 400-meter freestyle events.

Heron, 12, one of the youngest swimmers in the girls’ 400-meter individual medley, won in 5:34.34.

SOFLO swept the top five places with Kylie Herman, 14, Bianca Monti, 12, Delanie Perez, 11, and Sarah Bucaro, 12.

Perez and Bucaro posted best times with big time drops. Perez went from 6:11.36 to 5:52.48 and Bucaro dropped from 6:11.76 to 5:54.10.

Melissa Marinheiro, 15, won the 400-meter freestyle in a best time of 4:24.25. Her previous best was 4:25.52. Her sister, Marcella Marinheiro, 17, was second in 4:42.57 and teammate Jessica Rodriguez, 13, was third in 4:51.61.

In the boys’ 400-meter individual medley, Jordan Colon, 14, was SOFLO’s top finisher placing fifth in a best time of 5:14.66. His previous best was 5:28.66.

Jacob Walters, 16, was SOFLO’s top finisher in the 400-meter freestyle placing fourth in a best time 4:31.85, dropping from 4:50.83. Teammates Gustavo Valery and Alfredo Mesa also finished in the Top 10 with best times. Valery was seventh in 4:36.17 and Mesa was eighth in 4:36.40.

Because of the bad weather, the 200-meter individual medley was rescheduled for Saturday and 12-and-under 400-meter freestyle on Sunday.

FRIDAY RESULTS

GIRLS

400-meter individual medley:

1.Kelley Heron, SOFLO 5:34.34; SOFLO: 2. Kylie Herman 5:39.33, 3. Bianca Monti 5:52.14, 4. Delanie Perez 5:52.48, best time, 5. Sarah Bucaro 5:54.10, best time, 7. Alani Carrasco 5:54.85, 8. Andrea Bucaro 5:55.08, 9. Stephanie Mlujeak 6:05.12, best time, 10. Kaitlin Armstrong 6:26.56, 11. Natasha Testa 6:28.99, best time, 12. Astrid Rigau 6:32.34, 13. Miranda Mila 6:34.67.

400-meter freestyle:

1.Melissa Marinheiro, SOFLO 4:24.25, best time; SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 4:42.57, 3. Jessica Rodriguez 4:51.61, 5. Haley Wright 4:54.92, best time, 6. Amber Hunter 4:58.70, 7. Daniela Jimenez 5:03.55, 14. Maria Fernandez 6:03.18, 15. Vivi Calero 6:05.91, 17. Clarisa Melendez 6:20.94.

BOYS

400-meter individual medley:

1.Ronald Santos, Rockway 5:02.07; SOFLO: 5. Jordan Colon 5:14.66, best time, 10. Nicholas Perera 5:32.80, best time, 11. Julien Pinon 5:33.11, 13. Alex Monti 5:34.90, best time, 14. Juan Lucas 5:35.63, best time, 16. Ricardo Roche 5:40.09, best time, 18. Carlos Rodriguez 5:41.61, 19. CJ Kopecki 5:42.97, 11. Samuel Quintero 5:46.85, best time, 24. Alexander Viloria 5:47.43, 25. Juan Saldana 5:54.06, 26. Bruno Berti 5:56.33, 27. Baldwin Suen 5:56.48, best time, 31. Andres Menchaca 6:02.91, best time, 32. Diego Rodriguez 6:06.64, 33. Tyler Gibson 6:08.38, 34. Matthew Menocal 6:09.10, 35. Bryant Segui 6:11.07, 36. Miguel Hernandez 6:21.71, 37. Daniel Reyna 6:23.42.

400-meter freestyle:

1.Nicolas Medina, Davie Nadadores 4:16.48; SOFLO: 4. Jacob Walters 4:31.85, best time, 7. Gustavo Valery 4:36.17, 8. Alfredo Mesa 4:36.40, best time, 14. Ryan Capote 4:45.11, best time, 16. Fernando Quintero 4:46.26, best time, 18. Edward Kon 4:48.68, best time, 22. Cristian Rossi 4:54.81, best time, 23. William Perry III 4:56.64, 26. Teddy Sandoval 5:01.31, 28. Simon Ortiz 5:15.42, best time, 30. Jonathan Rivas 5:20.35, 31. Jack Davies 5:23.46, best time, 34. Bowie Suen 5:44.77.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Goldman Swims Back-To-Back Best Times, Makes “A” Final At Texas Senior Circuit Meet

SOFLO’s Goldman Swims Back-To-Back Best Times, Makes “A” Final At Texas Senior Circuit Meet


SOFLO’s Goldman Swims Back-To-Back Best Times, Makes “A” Final At Texas Senior Circuit Meet

WRITTEN BY SHARON ROBB

May 18, 2012

Shaking off a few pre-race jitters, Brandon Goldman swam back-to-back best times and finished fourth in the 200-meter backstroke to highlight opening day action at the Texas Senior Circuit Meet Friday in College Station, Tex.

Goldman, 17, seeded tenth going into the race, finished morning prelims in 2:08.62 bettering his previous best time of 2:09.86 and qualified for the “A” final.

Goldman, who will be a senior this fall at St. Thomas Aquinas, then came back in the championship final to finish fourth, lowering his best time again in 2:08.60.

It was the first of four events for Goldman who will also compete in the 400-meter individual medley, 100-meter backstroke and 200-meter individual medley against some of the nation’s top age group and college swimmers.

Four other SOFLO teenagers stole the show posting eight best times on opening day of the three-day meet.

Xavier Brown, 17, qualified for the “B” final in the 50-meter butterfly and finished 13th overall (fifth in the “B” final) in a best time 27.56, lowering his previous best of 27.73. He also swam the 100-meter freestyle in 57.92.

Leonie Davies, 15, posted a best time in the 400-meter freestyle prelims in 4:37.05, bettering her previous best of 4:39.91 and qualifying for “C” finals.

Evelin Jimenez, 16, posted back-to-back best times in the 50-meter butterfly in 31.08 to qualify for the “C” final and lowering it again with another best time of 30.98. She also swam the 100-meter freestyle in 1:02.59, another best time.

Maria Lopez, 16, qualified for the “C” final in the 50-meter butterfly in 31.12 and then swam a best time of 30.90, lowering her previous best of 31.01. She also swam a best time in the 100-meter freestyle in 1:03.17.

Veteran SOFLO swimmers Arlene Semeco and Jessie Alcaide also competed on the first day.

Semeco, 28, a three-time Olympian for Venezuela, finished second in the 100-meter freestyle in 56.54. Semeco is using the competition as a training meet.

U.S. Olympic trials qualifier Jessie Alcaide, 27, finished fifth in the 100-meter freestyle in 57.84 after going 57.72 in morning prelims, a half second off her best time.

SOFLO’s Polyakov Misses Qualifying Time

Two-time Olympian Vlad Polyakov of Kazakhstan just missed making the Olympic qualifying time in the 100-meter breaststroke Friday at the Kazakhstan Cup.

Polyakov qualified for the final in 1:01.83 where he said he “cruised.” He went out relaxed and easy in 29.01 and came back in 32.82 to save energy for the final.

In the final, he went out in 28.76 and was right on pace but tightened up with 15 meters to go and finished in 1:02, off the 1:00.79 “A” time he was looking for.

“It was really disappointing,” Polyakov said.

Polyakov still has a good chance of making his third Olympic team. His 1:01.48 he swam at the Indianapolis Grand Prix is his best time to date and he may be invited by FINA based on the “B” invitational times. After this meet, he has another shot at improving his time at the Santa Clara Grand Prix.

Polyakov has two more races in the Kazakhstan meet this weekend.

On Saturday he will compete on the medley relay in an attempt to make the Top 16 times in the world which may qualify them for London. The relay needs to finish in 3:37 or lower. On Sunday, he will compete in the 200-meter breaststroke.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Stay Busy With Home And Away Swim Meets

SOFLO Swimmers Stay Busy With Home And Away Swim Meets


WRITTEN BY SHARON ROBB

May 17, 2012

Olympians Dara Torres and Arlene Semeco head the field for the three-day Texas Senior Circuit Meet that begins Friday at the Texas A&M University Student Rec Center in College Station, Tex.

Torres, 45, a five-time Olympian representing the Coral Springs Swim Club, is competing in the 50-meter freestyle, another tune-up for next month’s U.S. Olympic Trials in Nebraska where Torres will attempt to qualify for her sixth Olympic team.

Semeco, 28, a three-time Olympian for Venezuela, is competing in both the 50- and 100-meter freestyle. Semeco is seeded first in the 100-meter freestyle (54.92) and second in the 50 freestyle in 24.76 behind Torres (24.62).

In addition to Semeco, South Florida Aquatic Club will be represented by Brandon Goldman, 17, Xavier Brown, 17, Jessie Alcaide, 27, Leonie Davies, 15, Evelin Jimenez, 16, and Maria Lopez, 16.

Goldman, a Junior National qualifier, will compete in the 200-meter backstroke, 400-meter individual medley, 100-meter backstroke and 200-meter individual medley.

Brown, 17, is entered in the 50-meter butterfly, 100-meter freestyle, 100-meter butterfly and 50-meter freestyle.

Alcaide, 27, who has qualified for the U.S. Olympic Trials in three events will compete in those events, 100-meter freestyle, 100-meter butterfly and 50-meter freestyle, trying to lower her qualifying times for a better seeding at Trials.

Davies, 15, who will be moving to Texas next month with her family, will compete in her first meet in the Lone Star state. She is entered in the 400-meter freestyle, 200-meter freestyle and 800-meter freestyle.

Jimenez, 16, will compete in the 50- and 100-meter butterfly and 50- and 100-meter freestyle.

Lopez, 16, is entered in the most events with five. She will swim the 50-, 100- and 200-meter butterfly and 100- and 200-meter freestyle.

The long course meters indoor meet features prelims and finals and is the third meet on the Texas Senior Circuit Long Course Meet. Live results will be provided on the aggieathletics.com website.

SOFLO’s Polyakov Ready For Nationals

Two-time Olympian Vlad Polyakov, looking to make his third Olympic team, will compete in his country’s nationals Friday through Sunday in Temirtau, Kazakhstan. Polyakov will compete in the 100- and 200-meter breaststroke in the Kazakhstan Cup/Olympic Trials. Polyakov is just off the 100-meter breaststroke standard by .7 of a second. He is going after a 1:00.79 in the 100 and 2:11.74 in the 200.

SOFLO Comets/CSSC Host FGC Meets

SOFLO is hosting two meets this weekend.

The SOFLO/Comets will host a three-day timed finals meet at Academic Village Pool in Pembroke Pines Friday through Sunday. The meet has nearly 400 swimmers and ten teams.

Among top-seeds for SOFLO are:

Melissa Marinheiro, 15, 400-meter freestyle, 4:25.52

Kevin Porto, 12, 200-meter backstroke 2:36.98; 100-meter backstroke 1:15.76

Kelley Heron, 12, 50-meter breaststroke 39.59; 100-meter backstroke, 1:15.76; 200-meter freestyle 2:24.06; 100-meter breaststroke 1:23.92; 100-meter freestyle 1:07.71

Bianca Monti, 12, 100-meter butterfly 1:16.67

Nicholas Perera, 12, 200-meter butterfly 2:42.64

Ivan Parada, 17, 200-meter backstroke 2:21.36

Rachel Ling, 17, 50-meter backstroke 32.07

The SOFLO/Coral Springs Swim Club will host a two-day timed final meet at Coral Springs Aquatic Complex Saturday and Sunday.

Among top seeds for SOFLO are:

Delaney Biro, 10, 50-meter butterfly 38.64; 50-meter freestyle 33.03

Catharine Cooper, 12, 50-meter butterfly 33.16; 50-meter freestyle 29.11

Gabby Beltrano, 10, 100-meter backstroke 1:28.73; 50-meter breaststroke 48.05; 50-meter backstroke 41.79

Christian Carlson, 12, 100-meter backstroke 1:19.97

Carter Carlson, 10, 50-meter breaststroke 48.21; 200-meter freestyle 2:49.41; 100-meter breaststroke 1:40.59

Andres McKeon, 10, 100-meter backstroke 1:31.22

Keegan Boisson-Yates, 16, 100-meter backstroke 1:01.24

Jillian Alexander, 15, 50-meter breaststroke 36.32

Isabella Pittinger, 12, 50-meter backstroke 34.26

Emily Greenwood, 17, 50-meter backstroke 31.55

Lydia Szakacs, 10, 100-meter breaststroke 1:53.22

Audrey Mason, 13, 100-meter breaststroke 1:21.11

IF YOU GO                                                                                                       

What: Comets FGC Open Invitational   

When: Friday-Sunday, timed finals

Schedule: Friday-5:30 p.m. opening session, Saturday-8:30 a.m. second session, 2 p.m. third session, Sunday-8:30 a.m. fourth session, 2 p.m. fifth session.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan St., Pembroke Pines

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-538-3721.

IF YOU GO

What: Coral Springs FGC Open Invitational

When: Saturday-Sunday, timed finals

Schedule: Saturday, 9 a.m. opening session, 1 p.m. second session; Sunday, 9 a.m. third session, 1 p.m. fourth session.

Where: Coral Springs Aquatic Center, 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-345-2121 or 954-340-5032.

Mullins Park/CSSC At Pine Crest Sizzler

A week after SOFLO/Comets’ young swimmers dominated the Pompano Beach Spring Sizzler, SOFLO/CSSC Mullins Park swimmers will compete in the 8&Under Broward Sizzler hosted by Pine Crest Swimming.

Many FGC swimmers in the field will be getting their feet wet by competing in their first meet.

Swimmers will get a chance to work on their skills in race situations in the 25-yard butterfly, 25-yard backstroke, 25-yard breaststroke and 25-yard freestyle in sprint races as well as 100-yard freestyle relay.

IF YOU GO

What: 8&Under Broward Sizzler

When: Friday, 5 p.m. warm-up, 5:30 p.m. timed events

Where: Pine Crest School, Schlesinger Aquatics Center’s Woodson Pool, 1501 Northeast 62nd Street, Fort Lauderdale

Admission: $2 gate, $2 heat sheets. For information call 954-492-4173.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com