SOFLO’s Alia Atkinson Makes Third Olympic Team On Final Day Of Santa Clara Grand Prix

SOFLO’s Alia Atkinson Makes Third Olympic Team On Final Day Of Santa Clara Grand Prix


WRITTEN BY SHARON ROBB

June 3, 2012

Alia Atkinson picked the right time to find her stroke, regain her confidence and swim one of the finest races of her life.

The South Florida Aquatic Club swimmer qualified for her third Jamaican Olympic team Sunday at the Santa Clara International Grand Prix.

Atkinson, 23, was second in the 100-meter breaststroke in a lifetime-best 1:08.45, well under the FINA “A” qualifying standard of 1:08.49 for the 2012 London Olympics. Her previous best was 1:08.86.

Australian veteran Leisel Jones, 26, a four-time Olympian, Olympic and world multi-gold medalist and record breaker, finished first in 1:07.37, the 13th fastest time in the world.

It is the first time Atkinson made the medal stand in a USA Swimming Grand Prix event and first time she has made the “A” standard in any event for the Olympics.

Swimming in Lane 7, Atkinson went out fast in 32.12, second fastest at the turn behind Jones (31.87). She brought it home in 36.33, third-fastest against an experienced field.

“I am excited and happy to be going to the Olympics,” said Atkinson, who was 15 at her first Olympics. “They all have a special meaning but this one I can actually do something. I can set my goals which is to make semifinals and finals.”

Atkinson made the FINA time standard just sixteen days before the June 18 qualifying deadline. 

“I knew what I was capable of and I actually did it,” Atkinson said.

“The main difference is that I found a stroke I have confidence in and able to hold longer,” Atkinson said. “Usually I try to rush my race and my stroke gets into the sprint mode a little bit quicker.

“After watching the Australians and Canadians in their races and on film, we noticed they keep the same stroke they do for the 200. They just put a little more effort into front pull. I do have a lot of power in my arms and legs for the longer distance. I tried it and it worked out. You always keep learning.”

Until Sunday, Atkinson was having mixed results in Santa Clara. On Friday, she was disqualified in the 200-meter breaststroke on a controversial call and the following day won the “C” final in the 50-meter freestyle in 26.28.

“I was a little bit down after the 200,” Atkinson admitted. “I was a little upset for sure. I was a little bit nervous going into the 100. I know I can do more now when I am tapered. I know what I have to work on and I know what I can do. This does help my confidence.”

The veteran women’s field brought out the best in Atkinson. “The majority of the swimmers were 28, 27 and 25 and it just shows me it does take a while,” Atkinson said. “The Aussie went 1:05 when she was 28. It does show that with age you can get better and to keep going. I was tired of going into these big races and not producing or moving in the direction I should be doing. I know I can get faster.”

Her longtime coach Chris Anderson was happy with her confidence-building swim and even more encouraged about the next five weeks of training.

“I think this just leads into the potential she has going into London,” Anderson said. “Look at the race, the first four strokes off the start and first four off the wall, she was competing and beating one of the best swimmers in the world. She can step it up and be a contender in the Olympics, and this proves it.”

After morning prelims, Atkinson focused on her stroke for finals.

“We watched the Aussies on film and implemented what we saw,” Anderson said. “Her mood was more confident for finals. We changed her stroke after this morning to get a little more power out of her kick. She is confident with the stroke she has. The next step is to take that stroke with that kick and get in a good five weeks of training, another meet with trials and finals and a training camp in London. I am excited for her.”

Atkinson saw a familiar face on the medal stand when Pine Crest Swimming coach and former Santa Clara coach Jay Fitzgerald awarded the top three medals for the women’s breaststroke.

Also on Sunday, SOFLO teammate Marcella Marinheiro, 17, competing in her third and final event, finished the 100-meter backstroke in 1:09.08 during morning prelims.

The international field dominated the fourth and final night of competition. In other championship finals:

Women’s 200-meter butterfly: Japan’s top-ranked Natsumi Hoshi held off American teenager Jasmine Tosky, 18, of Palo Alto and poured it on in the last 30 meters to win in 2:07.32. Tosky was second in 2:09.66 and Kimberly Vandenberg, 28, of New York Athletics was third in 2:10.02.

Men’s 200-meter butterfly: Japan swept the butterfly after Takeshi Matsuda led from wire-to-wire to win in 1:54.57. Aussie Nick D’Arcy, 24, was second in 1:56.43 and American Bobby Bollier, 22, was third in 1:56.77.

Men’s 100-meter breaststroke: In one of his biggest career wins, Canadian Scott Dickens, 27, knocked off reigning Olympic champion Kosuke Kitajima and a strong field to win in 1:00.69. New Zealand’s Glenn Snyders was second in 1:01.44 and Kitajima was third in 1:01.56. 

Women’s 100-meter backstroke: Aussie Emily Seebohm, 19, won in 1:00.00 followed by Canadian Julia Wilkinson in 1:00.45 and Olympian Natalie Coughlin third in 1:00.83.

Men’s 100-meter backstroke: The Aussies went 1-2 with Ashley Delaney, 26, first in 54.89 and Hayden Stoeckel, 27, second in 55.51. Randall Bal of New York Athletic Club was third in 56.03.

Women’s 200-meter individual medley: Caitlin Leverenz held off Aussie Olympic icon Stephanie Rice to win in 2:10.81. Rice was second in 2:11.18 and Madeline Dirado, 19, was third in 2:13.70.

Men’s 200-meter individual medley: Japan finished 1-2 with Ken Takakuwa in 2:00.55 and Yuya Horihate in 2:01.44. Scott Weltz, 25, was third in 2:03.31.

Women’s 800-meter freestyle: Lauren Boyle of New Zealand won in 8:29.44, followed by Canadian Alexa Komarnycky second in 8:32.68 and Mexican Andreina Pinto third in 8:33.28.

Men’s 1500-meter freestyle: Gator Swim Club’s Alejandro Gomez, 27, won in 15:30.06 followed by Korea’s Hyunseung Lee in 15:31.47 and American Adam Hinshaw in 15:36.52.

California Aquatics won the combined team title with 606.5 followed by Palo Alto Stanford with 522. SOFLO was 48th with Atkinson’s points

among the 90-team field.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Leave Lasting Impression At Comets FGC Area 2 Dwevelopmental Meet

SOFLO Swimmers Leave Lasting Impression At Comets FGC Area 2 Developmental Meet


WRITTEN BY SHARON ROBB

June 3, 2012

South Florida Aquatic Club swimmers took turns dominating the final day of the Comets Florida Gold Coast Area 2 Developmental Meet in their final long course home meet of the season at Academic Village Pool.

With several top meets still on the horizon including Junior Olympics in Plantation and Senior Championships in Coral Springs, SOFLO swimmers continue to improve with every race.

Most SOFLO swimmers turned in at least one best time in both the boys and girls events.

Andrea Pereira and Daniela Jimenez each won three events to lead the SOFLO girls.

Pereira, 11, won the 200-meter freestyle in 2:35.81; 50-meter backstroke in 38.12; and 100-meter freestyle in 1:12.00. All three were best times and Junior Olympic cuts.

Jimenez, 16, won the 400-meter freestyle in a best time 4:59.22; 100-meter breaststroke in 1:35.10; and 200-meter individual medley in a best time 2:46.13.

Elise Larin, 10, won the 200-meter freestyle in 2:57.39 and 200-meter breaststroke in 3:26.96, both best times. Her 200-meter freestyle time was also a Junior Olympic cut time.

Other SOFLO girls champions were:

Jennifer Rodriguez, 11, 400-meter individual medley, 6:04.19.

Jessica Rodriguez, 13, 200-meter butterfly 2:40.62, best time, JO.

Astrid Rigau, 16, 200-meter freestyle, 2:32.43, best time; 100-meter freestyle, 1:10.18, best time.

Carly Swanson, 14, 200-meter individual medley, 2:54.75.

Kelley Heron, 12, 50-meter butterfly, 34.80, best time, JO.

Clarisa Melendez, 15, 100-meter backstroke, 1:25.04 best time.

Sarah Bucaro, 12, 200-meter breaststroke, 3:35.92.

The SOFLO boys were led by double winners Edward Kon, Joshua Hanks and C.J. Kopecki.

Kon, 15, won the 400-meter freestyle in 4:37.80 and200-meter individual medley in 2:34.08, both best times.

Hanks, 8, won the 50-meter backstroke in 46.91 and 100-meter breaststroke in a best time 1:54.73.

Kopecki, 12, won the 50-meter backstroke in 38.08 and 50-meter butterfly in 32.57, both best times and JO cuts.

Other SOFLO boys winners were:

Jonathan Strod, 13, 400-meter individual medley, 5:28.80.

Xavier Brown, 17, 200-meter freestyle, 2:13.26 best time.

Diego Rodriguez, 14, 100-meter breaststroke, 1:26.06.

Bowie Suen, 16, 100-meter breaststroke 1:22.14.

Andres Lares, 12, 100-meter breaststroke, 1:39.98, best time.

Brandon Moran, 11, 100-meter freestyle 1:13.76, best time, JO.

Matthew Menocal, 13, 200-meter individual medley 2:53.37, best time.

Carlos Rodriguez, 13, 100-meter backstroke 1:13.75, best time, JO.

Bryant Segui, 10, 200-meter breaststroke, 3:22.41, JO.

Kevin Porto, 12, 200-meter breaststroke 3:17.50, JO.

Teddy Sandoval, 15, 200-meter butterfly, 2:58.36.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

400-meter individual medley:

1.Jennifer Rodriguez, SOFLO 6:04.19; SOFLO: 2. Stephanie Mlujeak 6:05.20, 3. Vanessa Mesa 6:16.60, 4. Katherine DeBarros 6:20.10, 5. Megan Schimansky 6:30.47, 6. Annita Huang 6:43.84, 7. Clarisa Melendez 6:52.79, 8. Jessie Cordero 6:55.35.

400-meter freestyle:

1.Daniela Jimenez, SOFLO 4:59.22, best time; SOFLO: 3. Lilli Calero 5:14.37, 4. Alani Carrasco 5:18.83, 5. Astrid Rigau 5:26.09, best time, 6. Hannah Doyle 5:31.17, 7. Natasha Testa 5:32.01, best time, 8. Kaitlin Armstrong 5:35.18, 9. Katherine De Barros 5:37.51, best time, 14. Zariya Harris 6:02.41, 15. Alisa Huang 6:09.77, best time, 16. Elise Larin 6:18.23, 17. Sarah Schimansky 6:24.26, 22. Katrina Del Vecchio 7:18.67; COMETS: 20. Sara Quintero 6:34.80.

200-meter freestyle relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:13.70, 2. SOFLO B 2:19.57, 3. SOFLO C 2:20.55, best time, 13-and-over, 1. SOFLO A 2:05.64, 3. SOFLO B 2:15.05, 4. SOFLO C 2:23.23.

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Elise Larin, SOFLO 2:57.39, best time; SOFLO: 7. Ivanna Fregoso 3:44.10, best time, 9. Kylie McIntosh 4:05.99, 10. Valerie Kon 4:06.26, 11. Sophia Bedoya 4:07.37, best time; COMETS: 4. Sara Quintero 3:11.42, 8. Isabella Lizarazo 3:53.12; 11-12, 1. Andrea Pereira, SOFLO 2:35.81, best time; SOFLO: 2. Anna Montgomery 2:45.00, best time, 4. Zariya Harris 2:47.40; 13-14, 1. Jessica Modrak, Midtown Weston 2:26.14; SOFLO: 2. Alani Carrasco 2:29.23, best time, 3. Lilli Calero 2:29.59, 7. Stephanie Mlujeak 2:34.45, 8. Natasha Testa 2:35.99, 14. Alisa Huang 2:57.46, best time; 15-and-over, 1. Astrid Rigau, SOFLO 2:32.43; SOFLO: 2. Kaitlin Armstrong 2:35.17, 3. Hannah Doyle 2:39.18, 5. Clarisa Melendez 2:58.96.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Gabrianna Banks, HAT 43.45; COMETS: 4. Sara Quintero 48.48, 13. Jena Legaspi 52.66, 19. Andrea Chacon 56.58, 21. Daniela Barreto 58.74, 25. Isabella Lizarazo 1:01.57, best time; SOFLO: 5. Emma Gomez 50.25, 9. Katrina Del Vecchio 50.91, best time, 10. Brooke Cordoba 51.74, 14. Salma Hegazy 54.41, best time, 15. Valerie Kon 54.77, 16. Gretchen Montgomery 55.48, 17. Morgan Cavanagh 56.18; 22. Analucia Raimont 59.17, best time, 23. Ivanna Fregoso 1:00.42, 24. Sophia Bedoya 1:01.16, 27. Kylie McIntosh 1:05.27; CSSC: 20. Ashley Nagy 58.19, best time, 26. Amber Candido 1:03.42, best time; 11-12, 1. Andrea Pereira, SOFLO 38.12, best time; SOFLO: 2. Delanie Perez 40.86, best time, 3. Daniela Gomez 41.30, 4. Katherine De Barros 41.40, best time, 6. Jennifer Rodriguez 41.69, best time, 7. Anna Montgomery 41.82, 9. Zariya Harris 43.94, best time, 10. Paola Huerta 49.88, 12. Jenna Weissman 1:02.23; 13-14, 1. Niki Urquidi, Gulliver 37.58; SOFLO: 2. Natasha Testa 39.83, 3. Lilli Calero 41.31, best time, 6. Alisa Huang 46.89, best time; 15-and-over, 1. Lucianne Kimura, Gulliver 35.30; SOFLO: 2. Daniela Jimenez 37.34, best time, 3. Kaitlin Armstrong 37.41, best time, 4. Clarisa Melendez 39.51, best time, 5. Astrid Rigau 39.75, 6. Hannah Doyle 40.27, best time.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Gabrianna Banks, HAT 1:45.67; SOFLO: 3. Vanessa Mesa 1:50.29, best time, 5. Brooke Cordoba 1:56.43, 7. Katrina Del Vecchio 2:02.71, best time, 9. Gretchen Montgomery 2:04.71; 12. Ivanna Fregoso 2:16.08, 13. Sophia Bedoya 2:21.27, 15. Morgan Cavanagh 2:23.25, best time, 17. Salma Hegazy 2:27.74; CSSC: 11. Victoria Grimaldi 2:12.60, best time, 20. Ashley Nagy 2:34.85; COMETS: 14. Jena Legaspi 2:22.88, 16. Daniela Barreto 2:27.52, 18. Isabella Lizarazo 2:30.25, 19. Kylie McIntosh 2:34.21, best time; 11-12, 1. Daniela Kim, YMCA 1:38.92; SOFLO: 2. Sarah Bucaro 1:41.10, best time, 4. Anna Montgomery 1:50.78, best time, 7. Paola Huerta 2:24.28; 13-14, 1. Jessica Modrak, Midtown Weston 1:29.01; SOFLO: 3. Alani Carrasco 1:30.01, best time, 7. Natasha Testa 1:36.95, best time, 9. Carly Swanson 1:39.03, best time, 10. Jessie Cordero 1:55.74; 15-and-over, 1. Daniela Jimenez, SOFLO 1:35.10; SOFLO: 3. Astrid Rigau 1:42.21, best time.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Marianna Serrao, YMCA 1:18.91; SOFLO: 9. Brooke Cordoba 1:36.07, 10. Katrina Del Vecchio 1:36.89, best time, 15. Gretchen Montgomery 1:46.10, 17. Morgan Cavanagh 1:47.51, 19. Salma Hegazy 1:50.86, 21. Ivanna Fregoso 1:51.97, 22. Analucia Raimont 1:53.60, 25. Valerie Kon 1:5.76, 26. Sophia Bedoya 2:00.31, 28. Kylie McIntosh 2:05.86; COMETS: 6. Sara Quintero 1:30.84, best time, 16. Jena Legaspi 1:46.48, 20. Isabella Lizarazo 1:51.16, best time, 23. Andrea Chacon 1:54.74, 27. Daniela Barreto 2:03.73; CSSC: 18. Victoria Grimaldi 1:50.31, best time; 11-12, 1. Andrea Pereira, SOFLO 1:12.00, best time; SOFLO: 2. Zariya Harris 1:16.71, best time, 3. Dominique Fajardo 1:17.14, best time, 8. Anna Montgomery 1:19.29, 13. Paola Huerta 1:41.66, 15. Jenna Weissman 1:50.77; 13-14, 1. Emiliana Pelaez, YMCA 1:08.36; SOFLO: 3. Stephanie Mlujeak 1:11.05, 6. Alani Carrasco 1:13.09, 7. Jessie Cordero 1:14.27, 9. Alisa Huang 1:19.82, best time; 15-and-over, 1. Astrid Rigau, SOFLO 1:10.18, best time; SOFLO: 3. Hannah Doyle 1:14.60.

200-meter individual medley:

13-14, 1. Carly Swanson, SOFLO 2:54.75; SOFLO: 2. Lilli Calero 2:54.88, 4. Natasha Testa 3:06.30, best time; 15-and-over, 1. Daniela Jimenez, SOFLO 2:46.13, best time; SOFLO: 2. Kaitlin Armstrong 2:58.80, 3. Clarisa Melendez 3:06.88, best time.

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Paige Lane, YMCA 42.83; SOFLO: 5. Elise Larin 47.67, 6. Katrina Del Vecchio 47.98, 10. Brooke Cordoba 53.47, 13. Emma Gomez 57.25, 14. Salma Hegazy 1:00.26, best time, 15. Analucia Raimont 1:00.51, best time, 16. Kailey Norusis 1:01.10, best time, 17. Morgan Cavanagh 1:02.54; COMETS: 9. Sara Quintero 51.26, 18. Jena Legaspi 1:02.80, 19. Daniela Barreto 1:13.22; CSSC: 20. Victoria Grimaldi 1:13.97; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 34.80, best time; SOFLO: 2. Andrea Pereira 37.20, best time, 4. Daniela Gomez 39.05, 5. Jennifer Rodriguez 39.19, 8. Katherine DeBarros 40.39, best time, 9. Zariya Harris 41.67, best time, 10. Dominique Fajardo 42.29, 15. Jenna Weissman 1:16.72.

100-meter backstroke:

13-14, 1. Hannah Krohn, YMCA 1:21.29; SOFLO: 2. Stephanie Mlujeak 1:22.78, best time, 3. Jessie Cordero 1:27.48, 4. Lilli Calero 1:27.84, 6. Alisa Huang 1:39.35; 15-and-over, 1. Clarissa Melendez, SOFLO 1:25.04, best time; SOFLO: 2. Hannah Doyle 1:26.83, best time, 3. Kaitlin Armstrong 1:27.10.

200-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Elise Larin, SOFLO 3:26.96, best time; SOFLO: 3. Annita Huang 3:43.39, 4. Vanessa Mesa 3:44.45, 5. Sarah Schimansky 3:55.92, 6. Kailey Norusis 3:59.92; 11-12, 1. Sarah Bucaro, SOFLO 3:35.92; SOFLO:  2. Megan Schimansky 3:38.07.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:40.62, best time.

BOYS

400-meter individual medley:

1.Jonathan Strod, SOFLO 5:28.80; SOFLO: 2. Ryan Capote 5:39.84, best time, 5. Diego Rodriguez 5:56.75, 6. Andres Lares 5:58.61, 7. Rafael Rodriguez 6:04.32, 8. Leonardo Mateus 6:18.91.

400-meter freestyle:

1.Edward Kon, SOFLO 4:37.80, best time; SOFLO: 2. Fernando Quintero 4:45.43, best time, 3. Teddy Sandoval 4:57.74, 5. William Perry 5:12.36, 6. Estaban Diaz-Velasco 5:18.69, 7. Jack Davies 5:21.19, best time, 8. Bryant Segui 5:27.36.   

200-meter freestyle relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:06.56, 2. SOFLO B 2:45.05; 13-and-over, 1. SOFLO B 1:53.81, best time, 2. SOFLO C 1:58.10, best time, 3. SOFLO A 1:59.08, 5. SOFLO D 2:09.77.

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Luis Cortez, HAT 2:52.35; 11-12, 1. Teolio Darias, Unattached 3:10.25; SOFLO: 2. Jonathan Hew 3:13.80, 4. Noah Molko 3:24.48, best time, 6. Ethan Hew 3:54.40, best time; 13-14, 1. Darwin Gomez, Big Gator 2:26.42; SOFLO: 2. Estaban Diaz-Velasco 2:28.31, best time, 3. Simon Ortiz 2:29.83, best time, 4. Matthew Menocal 2:30.30, best time, 5. Miguel Hernandez 2:31.97, 6. Baldwin Suen 2:33.12, best time, 8. Rodrigo Rodriguez 2:36.96, 10. Mathew Delvalle 2:41.45, best time, 11. Juan Medina 2:45.63, best time; 15-and-over, 1. Xavier Brown, SOFLO 2:13.26, best time; SOFLO: 2. Edward Kon 2:13.50, best time, 3. Fernando Quintero 2:13.91, best time, 4. William Perry 2:17.53, 5. Teddy Sandoval 2:20.32, 8. Bowie Suen 2:44.02.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Joshua Hanks, SOFLO 46.91; SOFLO: 4. Akira Huang 47.51, best time, COMETS: 7. Zackary Harris 51.38, 9. Tanner Gibson 53.50, best time, 12. Bennett Brown 1:00.30; 11-12, 1. C.J. Kopecki, SOFLO 38.08, best time; SOFLO: 2. Tanner Gibson 40.21, best time, 3. Brandon Moran 41.98, best time, 6. Jonathan Hew 48.91, 10. Noah Molko 51.17, 13. Ethan Hew 57.72, best time, 14. Darian Dixon 58.62; 13-14, 1. Estaban Diaz-Velasco, SOFLO 34.94; SOFLO: 2. Jack Davies 36.16, 3. Jonathan Strod 36.54, 4. Rodrigo Rodriguez 39.08, 5. Miguel Hernandez 39.33, best time, 6. Matthew Menocal 39.76, best time, 8. Bryan Moran 44.14, best time; 15-and-over, 1. Rafael Ramirez, Midtown Weston 35.00.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Joshua Hanks, SOFLO 1:54.73, best time; SOFLO: 2. Brooks Brown 2:00.99, 3. Gregory Trimble 2:04.65, best time, 4. Akira Huang 2:07.43, best time; COMETS: 6. Zackary Harris 2:23.57; 11-12, 1. Andres Lares, SOFLO 1:39.98, best time; SOFLO: 8. Ethan Hew 2:05.70, best time, 9. Jonathan Hew 2:11.69, 10. Darian Dixon 2:13.23; 13-14, 1. Diego Rodriguez, SOFLO 1:26.06; SOFLO: 2. Baldwin Suen 1:27.10, 4. Alfredo Mesa 1:29.52, best time, 5. Carlos Rodriguez 1:30.48, best time, 6. Ryan Capote 1:34.55, best time, 8. Mathew Delvalle 1:38.90, best time; 15-and-over, 1. Bowie Suen, SOFLO 1:22.14; SOFLO: 2. Fernando Quintero 1:25.81, best time, 4. Xavier Brown 1:31.55, best time.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Christian Perez, Gulliver 1:25.02; SOFLO: 3. Gregory Trimble 1:35.88, 8. Akira Huang 1:42.74, best time; COMETS: 5. Zackary Harris 1:39.02, 7. Tanner Gibson 1:41.74; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 1:13.76, best time; SOFLO: 3. Gianni Savino 1:18.31, 10. Jonathan Hew 1:33.06, 11. Noah Molko 1:34.55, best time, 16. Darian Dixon 1:44.04, 17. Ethan Hew 1:58.54, best time; 13-14, 1. Sean Arrington, Gulliver 1:06.55; SOFLO: 2. Estaban Diaz-Velasco 1:06.69, 3. Miguel Hernandez 1:07.25, best time, 5. Baldwin Suen 1:08.73, best time, 6. Simon Ortiz 1:09.30, best time, 7. Matthew Menocal 1:09.54, 8. Collin Burt 1:09.95, best time, 9. Rodrigo Rodriguez 1:10.47, 12. Juan Medina 1:14.19, best time, 13. Mathew Delvalle 1:14.47, best time, 19. Bryan Moran 1:27.77, best time; 15-and-over, 1. Rinaldo Sintjago, Gulliver 58.11; SOFLO: 3. William Perry 1:01.52, best time, 4. Fernando Quintero 1:02.24, best time, 5. Edward Kon 1:02.51, best time, 6. Teddy Sandoval 1:03.92, ties best time, 9. Bowie Suen 1:07.23.

200-meter individual medley:

13-14, 1. Matthew Menocal, SOFLO 2:53.37, best time; SOFLO: 3. Simon Ortiz 2:55.04, best time, 4. Estaban Diaz-Velasco 2:59.07, 5. Miguel Hernandez 2:59.42, best time, 7. Juan Medina 3:00.52, best time, 8. Mathew Delvalle 3:14.81; 15-and-over, 1. Edward Kon, SOFLO 2:34.08, best time; SOFLO: 3. Teddy Sandoval 2:39.35, 4. Bowie Suen 2:45.50, 5. William Perry 2:47.63.

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Tobias Sanchez, Big Gator 42.67; SOFLO: 5. Brooks Brown 49.50, 6. Joshua Hanks 51.74, 7. Gregory Trimble 53.31, 8. Akira Huang 55.36; COMETS: 9. Zackary Harris 1:04.94, 10. Tanner Gibson 1:08.01; 11-12, 1. C.J. Kopecki, SOFLO 32.57, best time; SOFLO: 2. Ricardo Roche 35.89, best time, 3. Tyler Gibson 36.07, best time, 4. Brendon Moran 37.98, best time, 6. Gianni Savino 42.55.

100-meter backstroke:

13-14, 1. Carlos Rodriguez, SOFLO 1:13.75, best time; SOFLO: 2. Jack Davies 1:17.96, 3. Jonathan Strod 1:18.65, best time, 4. Baldwin Suen 1:19.81, best time, 5. Collin Burt 1:20.03, 7. Diego Rodriguez 1:20.76, 8. Rodrigo Rodriguez 1:25.55, 9. Juan Medina 1:29.81, best time; 15-and-over, 1. Rafael Ramirez, Midtown 1:18.66; SOFLO: 2. William Perry 1:21.51.

200-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Bryant Segui, SOFLO 3:22.41; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 3:33.21, 3. Leonardo Mateus 3:45.68; 11-12, 1. Kevin Porto, SOFLO 3:17.50; SOFLO: 2. Gianni Savino 3:24.75, 4. Andres Lares 3:32.39.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Darwin Gomez, Big Gator 2:44.68; SOFLO: 2. Carlos Rodriguez 2:56.88, 3. Diego Rodriguez 3:10.18, 4. Collin Burt 3:20.56; 15-and-over, 1. Teddy Sandoval, SOFLO 2:58.36.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com