SOFLO’s Meyer, Sanes, Savino Win On Final Day Of Area 2 Developmental Meet

SOFLO’s Meyer, Sanes, Savino Win On Final Day Of Area 2 Developmental Meet


WRITTEN BY SHARON ROBB

July 8, 2012

Alex Meyer of South Florida Aquatic Club came up with two more victories to highlight final day action at the Florida Gold Coast Area 2 Developmental Meet Sunday at Nova Southeastern Aquatic Complex.

Meyer, 9, won the 200-meter individual medley in 3:27.59. He swam back-to-back best times in morning prelims in 3:27.84 and again in finals, bettering his previous best of 3:36.31.

Meyer was also a member of the winning 10-and-under 200-meter medley relay team that won in 2:12.04 with teammates Andrew McDade, 10, Brooks Brown, 10, and Gregory Trimble, 10.

Kennedy Sanes, 16, seeded second after morning prelims, won the 50-meter breaststroke in 42.80 bettering her prelim time of 43.25.

SOFLO’s Fabio Savino, 9, won the 50-meter breaststroke in a best time 51.36, lowering his previous best of 52.53. SOFLO swept the top four places with Andres Garcia (best time 52.58), Andrew McDade (best time 53.12) and Brooks Brown (best time 53.57).

Swimmers turning in best times were:

Coral Springs Swim Club’s Victoria Grimaldi, 8, dropping from 4:30.29 to 4:16.11 in the 200-meter individual medley prelims and again in finals in 4:05.85; from 1:50.31 to 1:48.93 in the 100-meter freestyle.

Treasure D’Souza, 10, dropping from 48.24 to 48.13 in the 50-meter backstroke; from 52.88 to 52.26 in prelims and again in finals in 52.01 to finish seventh in the 50-meter breaststroke.

Coral Springs Swim Club’s Cara Virgin, 9, dropping from 56.34 to 53.31 in the 50-meter backstroke; from 1:28.17 to 1:25.91 in the 100-meter freestyle finals to finish fifth.

Daniela Gomez, 12, dropping from 3:18.42 to 3:12.12 in the 200-meter individual medley and again in finals in 3:04.84 to finish second.

Andrew McDade, 10, dropping from 3:49.09 to 3:32.63 in the 200-meter individual medley; from 56.86 to 54.53 in the 50-meter breaststroke.

Alexander Meyer, 9, dropping from 3:36.31 to 3:27.84 in the 200-meter individual medley, a Junior Olympic cut time; from 45.59 to 45.24 in the 50-meter backstroke to finish in fourth.

Joshua Hanks, 8, dropping from 3:35.46 to 3:30.32, a JO cut, in the 200-meter individual medley.

Gregory Trimble, 10, dropping from 47.86 to 45.07 and 44.72 in finals to finish third in the 50-meter backstroke; from 59.03 to 57.80 in the 50-meter breaststroke.

Coral Springs Swim Club’s Bennett Brown, 8, dropping from 1:00.30 to 51.55 in the 50-meter backstroke.

Julie Mason, 11, dropping from 3:20.94 to 3:11.45 in the 200-meter individual medley and again in finals in 3:09.93 to finish fourth; from 44.83 to 43.18 and 42.04 in finals to finish eighth in the 50-meter backstroke; from 48.03 to 46.95 in the 50-meter breaststroke prelims.

Lauren Noyola, 11, dropping from 3:20.74 to 3:20.04 in the 200-meter individual medley and again in finals in 3:14.45 to finish eighth; from 45.49 to 43.06 and again in 41.42 in finals to finish sixth in the 50-meter backstroke; from 1:20.00 to 1:17.71 in the 100-meter freestyle; from 1:20.00 to 1:16.50 in the 100-meter freestyle finals.

David Stoddard, 15, dropping from 2:42.42 to 2:33.21 in the 200-meter individual medley.

Bryce Pierce, 15, dropping from 2:31.91 to 2:30.45 in the 200-meter individual medley to finish third.

Bar Bogoslavsky, 16, dropping from 37.98 to 37.83 in the 50-meter backstroke prelims and finishing second in 38.02.

Guy Bogoslavsky, 12, dropping from 1:18.47 to 1:15.33 in the 100-meter freestyle prelims and 1:14.64 in finals to finish fifth.

Andres Garcia, 10, dropping from 59.76 to 55.02 in the 50-meter breaststroke.

Fabio Savino, 9, dropping from 52.53 to 51.36, a JO cut, in the 50-meter breaststroke.

Brooks Brown, 10, dropping from 55.24 to 53.06 in the 50-meter breaststroke.

Charlene Forti, 13, dropping from 39.96 to 37.14, a JO cut, in the 50-meter backstroke prelims and finished second in 37.20; from 45.45 to 44.91 in the 50-meter breaststroke prelims and 43.01 in finals to finish fourth.

Kristin Sauer, 13, dropping from 46.64 to 39.46 in the 50-meter backstroke and again in finals in 38.13 to finish fourth.

Brendan Teeters, 15, dropping from 34.71 to 34.26 in prelims and 34.24 in finals to finish sixth in the 50-meter backstroke.

Maya Ginzburg, 12, dropping from 50.63 to 44.02, a JO cut, in the 50-meter breaststroke prelims and 42.69 in finals to finish second; from 1:20.82 to 1:13.17 in the 100-meter freestyle prelims; from 1:20.82 to 1:13.17 in the 100-meter freestyle prelims.

Danielle Ginzburg, 14, dropping from 45.69 to 42.29 in the 50-meter breaststroke prelims; from 1:11.96 to 1:08.80 in the 100-meter freestyle prelims.

Carly Brewington, 12, dropping from 49.13 to 48.43 in the 50-meter breaststroke; 1:28.36 to 1:22.49 in the 100-meter freestyle.

Brianna Hanks, 12, dropping from 1:45.42 to 1:43.48 in the 100-meter freestyle.

Sebastian Vargas, 13, dropping from 53.46 to 36.02 in prelims and again in finals in 34.96 to finish third in the 50-meter backstroke; from 42.92 to 42.61 in prelims and 41.62 in the 50-meter breaststroke final to finish third.

Lydia Szakacs, 10, dropping from 50.43 to 48.81, a JO cut, in the 50-meter breaststroke and again in finals in 48.25 to finish second; from 1:25.70 to 1:24.29 in the 100-meter freestyle prelims.

Gianni Savino, 11, dropping from 46.14 to 45.95 in prelims and 44.12 in finals to finish third in the 50-meter breaststroke.

Coral Springs Swim Club/SOFLO White and Blue coach Matt Jordan was pleased with his swimmers’ progress.

“Our swimmers combined for over 35 best times which include a handful of Junior Olympics cuts and some individual wins,” Jordan said.

“Despite being tired the kids raced extremely well in both prelims and finals and look forward to the upcoming JO Championships at the end of the month.”

SUNDAY RESULTS

GIRLS

400-meter individual medley:

13-14, 1. Ayesha Espaillat, Davie Nadadores 6:00.65; 15-18, 1. Nilza Helena Costa, Davie Nadadores 5:44.12.

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Paige Lane, YBC 3:20.44; CSSC: 4. Victoria Grimaldi 4:05.85; 11-12, 1. Juanita Pombo, Davie Nadadores 2:54.49; SOFLO: 2. Daniela Gomez 3:04.84, 4. Julie Mason 3:09.93, 8. Lauren Noyola 3:14.45, 10. Kailey Norusis 3:42.14; 13-14, 1. Laryssa Bedley, Davie Nadadores 2:42.42; 15-18, 1. Natasha Payamps, Davie Nadadores 2:44.12.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Kai Kibler, Plantation 43.79; SOFLO: 5. Treasure D’Souza 48.58, 17. Madelyne Garcia 58.78; CSSC: 10. Cara Virgin 53.31, 15. Meredith McDade 55.31, 20. Bree Haigis 1:03.69, 23. Riley McCormick 1:06.10, 24. Olivia Alvarez 1:07.93; 11-12, 1. Rafaela Branco Dos Santos, Davie Nadadores 35.47; SOFLO: 6. Lauren Noyola 41.42, 8. Julie Mason 42.04, 11. Megan Appelbaum 43.52, 12. Carly Brewington 44.57; 13-14, 1. Stefania Piccardo, Davie Nadadores 35.35; SOFLO: 2. Charlene Forti 37.20, 4. Kristin Sauer 38.13; 15-18, 1. Natasha Payamps, Davie Nadadores 35.61; SOFLO: 2. Bar Bogoslavsky 38.02.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1.  Kai Kibler, Plantation 47.51; SOFLO: 2. Lydia Szakacs 48.25, 7. Treasure D’Souza 52.01; CSSC: 10. Cara Virgin 56.01, 13. Victoria Grimaldi 59.92, 17. Meredith McDade 1:01.94, 20. Madelyne Garcia 1:03.88, 27. Amber Candido 1:18.83, 28. Bree Haigis 1:20.56, 29. Riley McCormick 1:28.63, 30. Olivia Alvarez 1:40.60, 31. Ellie Gomez 1:46.08; 11-12, 1. Molly Weidner, HAT 42.19; SOFLO: 2. Maya Ginzburg 42.69, 6. Dominique Fajardo 46.49, 8. Julie Mason 47.81, 9. Carly Brewington 48.43, 11. Kailey Norusis 49.12, 16. Daniela Gomez 52.43, 17. Brianna Hanks 52.67; 13-14, 1. Gabriela Machado Cristo, Davie Nadadores 39.04; SOFLO: 4. Charlene Forti 43.01, 5. Daniella Ginzburg 43.04; 15-18, 1. Kennedy Sanes, SOFLO 42.80.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Gabrianna Banks, HAT 1:20.29; CSSC: 5. Cara Virgin 1:25.91, 15. Meredith McDade 1:41.64, 18. Victoria Grimaldi 1:48.93, 20. Amber Candido 1:52.71; SOFLO: 6. Lydia Szakacs 1:27.30, 21. Madelyne Garcia 1:55.36; 11-12, 1. Rafaela Branco Dos Santos, Davie Nadadores 1:06.03; SOFLO: 6. Maya Ginzburg 1:13.54, 7. Lauren Noyola 1:16.50, 8. Dominique Fajardo 1:17.95, 11. Megan Appelbaum 1:19.82, 12. Carly Brewington 1:22.49, 22. Brianna Hanks 1:43.48 13-14, 1. Stefania Piccardo, Davie Nadadores 1:05.51; SOFLO: 7. Daniella Ginzburg 1:01.13, 13. Kristin Sauer 1:12.98; 15-18, 1. Roxana Stark, Davie Nadadores 1:05.74; SOFLO: 6. Nicole Gautieri 1:08.62, 7. Kennedy Sandes 1:09.26, 8. Bar Bogoslavsky 1:13.17.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Racine Ross, Davie Nadadores 21:26.90; 13-14, 1. Vanessa Comunale, Davie Nadadores 20:02.30.

100-meter breaststroke time trial:

CSSC: 1. Cara Virgin 1:58.46.

BOYS

200-meter medley relay:

10-and-under, 1. SOFLO (Andrew McDade, Alexander Meyer, Brooks Brown, Gregory Trimble) 2:12.04.

400-meter individual medley:

13-14, 1. Francisco Cantu, Davie Nadadores 5:34.21; 15-18, 1. Lucas Brito, Davie Nadadores 4:58.03.

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Alexander Meyer, SOFLO 3:27.59; SOFLO; 3. Joshua Hanks 3:31.34; 11-12, 1. Fausto Huerta, Davie Nadadores 2:43.65; 13-14, 1. Pedro Tavares Dos Reis, Davie Nadadores 2:36.77; 15-18, 1. Derek Sibley, HAT 2:25.57; SOFLO: 3. Bryce Pierce 2:30.45, 6. David Stoddard 2:34.39.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Eiza Gantus, Plantation 42.93; SOFLO: 3. Gregory Trimble 44.72, 4. Alexander Meyer 45.24, 7. Joshua Hanks 46.65, CSSC: 10. Bennett Brown 51.55, 17. Sam McCormick 58.46; 11-12, 1. Christopher Kohanyi, Plantation 38.30; 13-14, 1. Fernando Alatorre, Davie Nadadores 29.99; SOFLO; 3. Sebastian Vargas 34.96; 15-18, 1. Christian Garcia, HAT 32.40; SOFLO: 6. Brandon Teeters 34.24.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Fabio Savino, SOFLO 51.36; SOFLO: 2. Andres Garcia 52.58, 3. Andrew McDade 53.12, 4. Brooks Brown 53.57, 7. Sam McCormick 56.03, 9. Gregory Trimble 57.80; 11-12, 1. Fausto, Davie Nadadores 36.82; SOFLO: 3. Gianni Savino 44.12, 8. Guy Bogoslavky 46.56; 13-14, 1. Enzo Dantas Santos, Davie Nadadores 37.85; SOFLO: 3. Sebastian Vargas 41.62; 15-18, 1. Alejandro Zambrano, Davie Nadadores 32.32.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Daniel Lobaton Vargas, Davie Nadadores 2:39.30; 15-18, 1. Alex Lilley, Davie Nadadores 2:19.87.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Tyler Gulnac, Davie Nadadores 1:25.51; SOFLO: 4. Joshua Hanks 1:27.93, 6. Brooks Brown 1:32.18, 7. Sam McCormick 1:35.62, 13. Andres Garcia 1:43.42; CSSC: 16. Bennett Brown 1:51.33; 11-12, 1. Fausto Huerta, Davie Nadadores 1:07.53; SOFLO: 5. Guy Bogoslavsky 1:14.64, 7. Gianni Savino 1:20.28; 13-14, 1. Fernando Alatorre, Davie Nadadors 59.77; SOFLO: 5. Collin Burt 1:08.14, 10. Luiz Hosfeld 1:12.52; 15-18, 1. Brenton Weathersbee, Plantation 59.28; SOFLO; 6. Dylan Allen 1:03.39, 7. Brendan Teeters 1:04.31.

50-meter freestyle time trial:

SOFLO: 2. Collin Burt 31.77, 3. Gianni Savino 36.25, 4. Gregory Trimble 39.24, 5. Fabio Savino 41.81.

100-meter backstroke time trial:

SOFLO: 3. Collin Burt 1:21.06.

50-meter butterfly time trial:

SOFLO: 1. Brooks Brown 46.61.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com