SOFLO Swimmers Dominate Final Day, Defend FGC Junior Olympics Titles

SOFLO Swimmers Dominate Final Day, Defend FGC Junior Olympics Titles

Advertisements

WRITTEN BY SHARON ROBB

July 22, 2012

South Florida Aquatic Club continued to make history on the final day of the Florida Gold Coast 14-and-Under Junior Olympics Long Course Championships.

For the third year in a row, SOFLO swept the combined, boys and girls team titles, dominating a field of well-established teams including former champions Lake Lytal Lightning, Metro Aquatics and Pine Crest Swimming.

Nike-sponsored SOFLO, in only its third year of existence, had the depth and talent to lower more than 350 best times and break the Florida Gold Coast girls’ 11-12 200-meter medley relay age group record.

Rafael Rodriguez, 10, and Kelley Heron, 12, won high point award honors in their age groups. Rodriguez totaled 61 points in the 10-and-under boys competition. Heron amassed 59 points, the most by any girl or boy in the 11-12 age group division.

Other SOFLO top five high points finishers were Vanessa Mesa, 10, Delaney Biro, 10, and Nicholas Perera, 12.

Rain played havoc on the final day of the three-day meet. Meet officials cancelled finals and decided morning prelims were timed finals. On late Sunday afternoon remaining heats of the 13-14 100-meter freestyle and 1500 freestyle events were held.

SOFLO swimmers didn’t let bad weather rain on their parade as they continued to dominate the final day events.

Heron won the 200-meter individual medley in a best time 2:38.68 and the 50-meter breaststroke in 38.38, also a best time. Heron was also second in the 1500-meter freestyle in a best time 18:45.16.

Isabella Pittinger won the 50-meter backstroke in a best time 34.12.

Rodriguez won the 200-meter individual medley in a best time 2:46.70 and 100-meter freestyle in a best time 1:06.79.

Tristan Celestin won his first JO long course title as a 13-year-old in the 50-meter breaststroke in a best time 32.87.

Nicholas Perera won the 1500-meter freestyle in a best time 17:59.59 followed by Ricardo Roche in 18:18.43, also a best time.

Headed into the third and final day of competition SOFLO led the combined team results with 2,571 followed by Davie Nadadores, 1,083 and Metro Aquatics, 941; girls team results with 1,297 points followed by Jupiter, 655 and Pine Crest, 624 and boys team results with 1,274 points followed by Metro Aquatics, 784 and Davie Nadadores, 751. Final three-day results were not available.

Next week older swimmers will get their chance in the spotlight at the FGC Senior Championships hosted by the Coral Springs Swim Club at the Coral Springs Aquatic Complex Friday through Sunday.

COMBINED TEAM TOP FINISHERS: 1. South Florida Aquatic Club, 2. Davie Nadadores, 3. Pine Crest Swimming, 4. Metro Aquatics, 5. Lake Lytal Lightning.

GIRLS TEAM TOP FINISHERS: 1. South Florida Aquatic Club, 2. Pine Crest Swimming, 3. Jupiter Dragons, 4. FLA Aquatics, 5. Lake Lytal Lightning.

BOYS TEAM TOP FINISHERS: 1. South Florida Aquatic Club, 2. Davie Nadadores, 3. Metro Aquatics, 4. Blue Marlins of Hialeah Gardens, 5. City of Hialeah Storm.

HIGH POINT AWARDS

Girls 10-and-under: 1. Andrea Santander, Miami Beach 63, 2. Vanessa Mesa, SOFLO 49.50, 3. Dakota Brisco, Lake Lytal Lightning 43.50, 4. Delaney Biro, SOFLO 31, 5. Nicole Gomez, North Palm Beach 27.

Boys 10-and-under: 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 61, 2. Jonathan Skarie, Martin County 43, 3. Elvis Kotikovski, FLA Aquatics 38.50, 4. Michael Fernandez, City of Hialeah 34, 5. Andres Wong, Metro Aquatics 33.

Girls 11-12: 1. Kelley Heron, SOFLO 59, 2. Jessica Nava, Pine Crest 48, 3. Alicia Mancilla, Miami Dade 44, 4. Melannie Vargas, Miami Dade 35 and Paloma Sanchez, FLA Aquatics 35.

Boys 11-12: 1. Ervin Marin, Blue Marlins 58, 2. Bryan Quintero, Miami Beach 48, 3. Gabriel Munoz, Davie Nadadores 44 and Albert Gomez, Miami Dade 44, 5. Nicholas Perera, SOFLO 42.

Girls 13-14: 1. Hannah Burdge, Martin County 56.50, 2. Kelly Fertel, Rockway 52, 3. Allison Kopas, Davie Nadadores 40, 4. Marta Ciesla, Pine Crest 39, 5. Caroline Schirmer, Jupiter, 34 and Rose Smiddy, AK Sharks, 34.

Boys 13-14: 1. William Pisani, Lake Lytal Lightning 60, 2. Nico Medina, Davie Nadadores 56, 3. Carlos Gallego, Davie Nadadores 39, 4. Henry Contich, Pine Crest 36 and Julio Horrego, City of Hialeah 36.

SUNDAY TIMED FINAL RESULTS

GIRLS

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Andrea Santander, Miami Beach 2:43.34; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 2:56.12, 4. Anabel Vazquez 2:59.48, best time, 5. Delaney Biro 2:59.71, best time,  15. Camila Alvarez 3:13.18, 20. Gabriella Beltrano 3:15.40, best time; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:38.68, best time; SOFLO: 11. Jennifer Rodriguez 2:51.63, best time, 14. Andrea Pereira 2:53.41, best time, 18. Katherine DeBarros 2:55.23, best time, 25. Abolade Oyetunji 3:01.93; 13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 2:31.66; SOFLO: 6. Jessica Rodriguez 2:36.70.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Gabriella Beltrano, SOFLO 38.58; SOFLO: 3. Delaney Biro 39.19, 15. Kyana Castro 41.95, best time, 19. Anabel Vazquez 42.64, 21. Isabella DiSalvo 42.84, 27. Camila Alvarez 44.42; 11-12, 1. Isabella Pittinger, SOFLO 34.12, best time; SOFLO: 4. Megan Schimansky 35.90, best time, 9. Andrea Pereira 36.93, best time, 12. Bianca Monti 37.27, best time, 16. Hannah Virgin 37.89, best time, 20. Ashley Tan 38.94, best time, 27. Annita Huang 39.51, 35. Daniela Gomez 42.19; 13-14, 1. Marta Ciesla, Pine Crest 32.49; SOFLO: 8. Veronica Postolski 34.90, best time, 9. Jenna Deal 35.07, 16. Danielle Ginzburg 36.30, 25. Natasha Testa 37.05, best time, 28. Monica Rodriguez 37.15, 29. Charlene Forti 37.22, 37. Carly Swanson 37.91, 43. Kristin Sauer 39.29, 44. Stephanie Mlujeak 39.34.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Andrea Santander, Miami Beach 40.54; SOFLO: 13. Isabella Di Salvo 48.46, 15. Sarah Schimansky 48.78, 16. Lydia Szakacs 48.98, 18. Gabriella Beltrano 49.40; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 38.38, best time; SOFLO: 7. Delanie Perez 41.22, 11. Elise Larin 42.54, best time, 17. Jennifer Rodriguez 43.46, best time, 18. Katherine DeBarros 44.04, best time, 26. Maya Ginzburg 44.65; 13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 36.54; SOFLO: 9. Audrey Mason 37.96, best time, 23. Jenna Deal 40.64, 30. Natasha Testa 42.14, 33. Alani Carrasco 42.57.

200-meter butterfly:

11-12, 1. Alicia Mancilla, Miami Dade 2:37.52; 13-14, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 2:30.72; SOFLO: 11. Jessica Rodriguez 2:47.79.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Andrea Santander, Miami Beach 1:06.71; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 1:09.09, best time, 5. Delaney Biro 1:11.23, best time, 7. Anabel Vazquez 1:14.21, best time, 14. Kyana Castro 1:15.80, best time, 26. Camila Alvarez 1:18.12, best time, 30. Sarah Schimansky 1:18.83, best time, 33. Isabella DiSalvo 1:19.80, best time, 34. Michelle Marinheiro 1:19.81, best time; 11-12, 1. Annabella Lyn, Davie 1:04.70; SOFLO:  5. Bianca Monti 1:05.67, best time, 9. Isabella Pittinger 1:07.61, best time, 10. Andrea Pereira 1:07.79, best time, 14. Abolade Oyetunji 1:08.47, best time, 18. Hannah Virgin 1:09.35, 27. Annita Huang 1:10.66, best time, 32. Ashley Tan 1:11.24, best time, 49. Zariya Harris 1:12.90, best time, 54. Maya Ginzburg 1:13.48, 63. Lisa Strod 1:14.42, best time, 67. Daniela Gomez 1:15.20, best time; 13-14, 1. Hannah Burdge, Martin County 1:00.35; SOFLO: 12. Veronica Postolski 1:03.69, best time, 20. Jenna Deal 1:05.20, best time, 23. Natasha Testa 1:05.66, best time, 29. Charlene Forti 1:06.11, best time, 40. Carly Swanson 1:07.61, 46. Lilliana Calero 1:08.44, 52. Christina Villegas 1:09.70, 55. Monica Rodriguez 1:10.89.

1500-meter freestyle:

11-12, 2. Kelley Heron, SOFLO 18:45.16, best time, 5. Delanie Perez, SOFLO 19:39.54, 6. Megan Schimansky, SOFLO 19:53.39, best time, 13. Katherine DeBarros, SOFLO 20:48.40, best time.

BOYS

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:46.70, best time; SOFLO: 3. Leo Mateus 2:53.28, best time, 13. Carter Carlson 3:11.09, 20. Nicolas Rossi 3:16.38, 25. Derek Tom 3:21.94, best time, 32. Nicolas Drolet 3:31.00, 34. Alexander Meyer 3:32.86, 37. Joshua Hanks 3:40.54; 11-12, 1. Ervin Marin, Blue Marlins 2:30.33; SOFLO: 8. Ricardo Roche 2:40.99, best time, 10. Kevin Porto 2:42.31, 11. Samuel Quintero 2:43.04, best time, 20. Brandon Moran 2:55.90, 31. Sam Walters 3:04.68; 13-14, 1. William Pisani, Lake Lytal Lightning 2:19.30; SOFLO: 4. Julien Pinon 2:22.60, 6. Jonathan Strod 2:25.64, best time, 7. Alexander Monti 2:28.98, best time, 15. Tristan Celestin 2:31.71, best time, 18. Alfredo Mesa 2:32.87, best time, 25. Cristian Rossi 2:36.10, 27. Sebastian Vargas 2:36.66, 28. C.J. Kopecki 2:36.87, best time, 42. Baldwin Suen 2:41.37, best time, 53. Tyler Gibson 2:47.24.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Elvis Kotikovski, FLA 36.76; SOFLO: 4. Connor Marks 39.33, best time, 5. Leo Mateus 39.79, 9. Andrew McDade 40.88, best time, 10. Derek Tom 41.10, best time, 20. Jie Hoon Lee 42.76, best time, 22. John Paul Handal 42.94 best time, 27. Nicolas Rossi 43.42, best time, 29. Gregory Trimble 43.90, best time, 31. Nicolas Drolet 44.78; 11-12, 1. James Burnette, Heritage 33.79; SOFLO: 3. Andres Lares 34.32, best time, 4. Kevin Porto 34.91, best time, 8. Christian Carlson 35.97, 11. Ricardo Roche 36.49, 23. Andres Arias 39.35, 28. Salomon Molko 40.62; 13-14, 1. William Pisani, Lake Lytal Lightning 30.26; SOFLO: 4. Gustavo Valery 31.06, 5. Juan Lucas 31.54, best time, 11. Ryan Capote 32.51, best time, 15. Estaban Diaz-Velasco 33.91, best time, 21. Collin Burt 35.30, 24. Simon Ortiz 36.18.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Jonathan Skarie, Martin County 41.95; SOFLO: 2. Carter Carlson 43.46, best time, 26. Alexander Meyer 50.72, best time, 29. Joshua Hanks 51.60, 30. Fabio Savino 51.85; 11-12, 1. Bryan Quintero, Miami Beach 35.20; SOFLO: 8. Christian Carlson 40.94, best time, 14. Brandon Moran 43.56, best time, 18. Gian Savino 44.04, best time, 21. Andres Arias 45.31; 13-14, 1. Tristan Celestin, SOFLO 32.87, best time; SOFLO: 6. Jonathan Strod 35.22, best time, 8. Alexander Monti 36.08, best time, 23. Baldwin Suen 38.81, best time, 24. Brendan Cassie 38.90, 27. Cristian Rossi 40.13.

200-meter butterfly:

11-12, 1. Maximilian Asnis, Blue Marlins 2:28.34; SOFLO: 5. Nicholas Perera 2:34.72, best time, 12. Samuel Quintero 2:53.37, best time, 13. Gabriel Segui 3:08.39; 13-14, 1. Nico Medina, Davie 2:16.75.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:06.79, best time; SOFLO: 7. Leo Mateus 1:12.38, 16. Nicolas Rossi 1:14.97, best time, 26. Connor Marks 1:17.37, best time, 30. Carter Carlson 1:17.79, 40. Jie Hoon Lee 1:20.38, best time, 42. John Paul Handal 1:20.63, best time, 50. Nicolas Deolet 1:21.95, 54. Andrew McDade 1:22.48, best time, 60. Alexander Meyer 1:23.75; 11-12, 1. Ervin Marin, Blue Marlins 1:00.33; SOFLO: 11. Andres Lares 1:04.81, best time, 14. Kevin Porto 1:06.05, best time, 35. Brandon Moran 1:11.88, best time, 37. Luis Bucaro 1:12.11, best time, 44. Andres Arias 1:12.98, 49. Salomon Molko 1:14.44; 13-14, 1. William Pisani, Lake Lytal Lightning 55.42; SOFLO: 2. Julien Pinon 56.79, 7. Jonathan Strod 59.34, best time, 8. Cristian Rossi 59.47, best time, 10. Gustavo Valery 59.63, best time, 11. Alfredo Mesa 59.64, best time, 12. Tristan Celestin 59.82, best time, 13. Juan Lucas 59.96, best time, 19. Sebastian Vargas 1:00.76, 20. Ryan Capote 1:00.92, best time, 21. Alexander Monti 1:01.33, best time, 38. Miguel Hernandez 1:04.16, best time, 54. Simon Ortiz 1:06.43, 58. Baldwin Suen 1:07.75.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Nicholas Perera, SOFLO 17:59.59, best time, 2. Ricardo Roche, SOFLO 18:18.43, best time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s