BROWARD COUNTY HONOR ROLL, Week Eight: High School News

BROWARD COUNTY HONOR ROLL, Week Eight: High School News


October 31, 2012

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:48.24 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Kaelah Chaney), 2. University School 1:50.84 (Allison Kopas, Emily Kopas, Krissa Robinson, Evy Sands), 3. Coral Springs Charter 1:52.32 (Steph Campo, Kristina Figueroa, Jenna Diamond, Natasha Payamps), 4. St. Thomas Aquinas 1:53.70, 5. Westminster Academy 1:54.56 (Alexa Rivera, Elizabeth Zubero, Amy Kranz, Caroline Israels), 6. Cardinal Gibbons 1:54.74 (Jenny Zislin, Regan Byrne, Shanese Langsett, Elizabeth Ryder), 7. Douglas 1:55.44 (Cuevas, Jurich, Deal, Kuczynski), 8. American Heritage 1:56.93 (Lindsay Hay, Audrey Mason, Claudia Reyes, Jessica Randolph), 9. West Broward 1:57.06 (Marcella Marinheiro, Whitney Johnson, Amber Hunter, Melissa Marinheiro), 10. Nova 1:58.00 (Sam Sanchez, Daniela Veloza, Amanda Tipton, Ali Moser), 11. South Plantation 1:59.25 (Skye Downey, Allison Abad, Meagan Abad, Zoie Balthazar), 12. Pompano Beach 2:00.26 (Taylor Aseere, Julia Schulte, Margaret Collier, Courtney Stewart),13. Northeast 2:01.87 (Sabra Gargum, Fatimah Westbrook, Osianna McReed, Jade Chalkley), 14. Fort Lauderdale 2:02.50 (Chloe Adams, Tara Lawson-Curley, Hayley Hill, Shannon McCulloch), 15. Deerfield Beach 2:04.41,16. Coral Glades 2:06.43 (Danielle Ginzburg, Lydia Musleh, Breanna Malone, Caitlyn Heelan), 17. Deerfield Beach 2:06.43 (Skulszki, Sicard, Chong, Haus), 18. Pembroke Pines Charter 2:06.85 (Fernandez, Calero, Rodriguez, Caraballo), 19. Cypress Bay 2:07.32 (Jessica Modrak, Alemy Barreto, Andrea Vallejo, Carly Swanson), 20. South Florida Heat 2:07.81 (Anderton, Smiddy, Sauer, Anderton), 21. Archbishop McCarthy 2:08.40 (Fernandez, Armstrong, Plasencia, McDonald), 22. Zion Lutheran 2:10.45 (Brooke Gest, Megan Gest, Samantha Breistol, Kelly Gest), 23. Western 2:12.80 (Jaramillo, Fergula, Pazos, Manrique).

200-yard Freestyle: 1. Jessica Randolph, American Heritage 1:51.24, 2. Emma Lincoln, Cypress Bay 1:52.96, 3. Brittany Hammond, Pine Crest 1:52.97, 4. Caroline Nava, Westminster Academy 1:54.27, 5. Melissa Marinheiro, West Broward 1:54.38, 6. Casey Francis, Pine Crest 1:54.45, 7. Daniela Veloza, Nova 1:55.29, 8. Daniela Vandenberg, Sagemont 1:55.73, 9. Marcella Marinheiro, West Broward 1:56.10, 10. Mia Fiorenzi, St. Thomas Aquinas 1:57.00, 11. Steph Campo, Coral Springs Charter 1:57.24, 12. Tyla Martin, Pine Crest 1:57.54, 13. Emily Kopas, University 1:57.69, 14. Lydia Musleh, Coral Glades 1:57.85, 15. Anne Kuczynski, Douglas 1:58.01, 16. Chloe Adams, FTL 1:58.09, 17. Lindsay Hay, American Heritage 1:58.28, 18. Claudia Reyes, American Heritage 1:58.41, 19. Nilza Costa, Sagemont 1:58.93, 20. Geena Squartino, North Broward Prep 1:58.66, 21. Julia Chui, Pine Crest 1:58.67, 22. Sabrina Gornisiewicz, Pine Crest 1:58.94, 23. Zoe Balthazar, South Plantation 1:59.29, 24. Kristina Figueroa, Coral Springs Charter 1:59.37, 25. Alina Schulhofer, American Heritage 1:59.75.

200-yard Individual Medley: 1. Casey Francis, Pine Crest 2:07.87, 2. Brittany Hammond, Pine Crest 2:08.67, 3. Tyla Martin, Pine Crest 2:09.22, 4. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:09.78, 5. Emily Kopas, University School 2:09.85, 6. Allison Kopas, University School 2:09.87, 7. Mia Fiorenzi, St. Thomas Aquinas 2:10.18, 8. Jenna Diamond, Coral Springs Charter 2:11.35, 9. Rose Smiddy, South Florida Heat 2:12.13, 10. Lydia Musleh, Coral Glades 2:13.49, 11. Krissa Robinson, University School 2:13.71, 12. Jessica Randolph, American Heritage 2:13.87, 13. Kaelah Chaney, Pine Crest 2:14.69, 14. Geena Squartino, North Broward Prep 2:15.42, 15. Lindsay Hay, American Heritage 2:15.85, 16. Alexa Rivera, Westminster Academy 2:16.35, 17. Elizabeth Zubero, Westminster Academy 2:16.57, 18. Daniela Veloza, Nova 2:16.72, 19. Fatima Westbrook, Northeast 2:17.53, 20. Melissa Marinheiro, West Broward 2:18.03, 21. Anastasia Hediger, Pine Crest 2:18.70, 22. Amanda Tipton, Nova 2:18.90, 23. Miriyam Ghali, Pine Crest 2:19.02, 24. Julia Chui, Pine Crest 2:19.25, 25. Skye Downey, South Plantation 2:19.95.

50-yard Freestyle: 1. Caroline Nava, Westminster Academy 24.22, 2. Hannah Veale, Pine Crest 24.89, 3. Kaelah Chaney, Pine Crest 24.96, 4. Jessica Rodriguez, West Broward and Osianna McReed, Northeast, 25.00, 6. Jessica Randolph, American Heritage 25.02, 7. Alexa Rivera, Westminster Academy 25.03, 8. Elizabeth Ryder, Cardinal Gibbons 25.06, 9. Zoie Balthazar, South Plantation 25.08, 10. Sophia Oliva, St. Thomas Aquinas 25.13, 11. Julia Chui, Pine Crest 25.19, 12. Alina Schulhofer, American Heritage 25.21, 13. Emma Lincoln, Cypress Bay 25.22, 14. Brianna Schlunaker, Cooper City 25.25, 15. Natasha Payamps, Coral Springs Charter 25.27, 16. Brittany Hammond, Pine Crest 25.34, 17. Fatimah Westbrook, Northeast 25.49, 18. Kristina Brennan, St. Thomas Aquinas 25.55, 19. Sammy Stinemire, St. Thomas Aquinas 25.62, 20. Carolina Vargas, St. Thomas Aquinas and Katherine Callahan, West Broward 25.67, 22. Brooke Bernstein, Pine Crest 25.72, 23. Alex Pacitti, American Heritage and Ali Moser, Nova 25.75, 25. Caroline Israels, Westminster Academy 25.78,

1-meter Springboard Diving: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 505.55, 2. Alexa Elkins, Western 452.70, 3. Gabrielle Comunale, St. Thomas Aquinas 422.65, 4. Emily Ramos, Douglas 400.05, 5. Juliette Pozzuoli, Pine Crest 398.65, 6. Carly Ehrlich, Pine Crest 389.90, 7. Jennifer Huchler, Cypress Bay 376.20, 8. Nerissa Scott, St. Thomas Aquinas 366.10, 9. Jade Degouveia, Fort Lauderdale 343.10, 10. Jessica Brownell, Calvary Christian 323.30, 11. Lauren Peretz, University School 319.85, 12. Lauren Mades, Flanagan 319.05, 13. Caroline Franco, Cardinal Gibbons 315.35, 14. Skye Cassanelli-Warriner, Fort Lauderdale 310.90, 15. Gabrielle Sheerer, Flanagan 309.95, 16. Bonnie Rutherford, Fort Lauderdale 306.20, 17. Ishani Singh, Pine Crest 304.05, 18. Morgan Insel, South Plantation 273.85, 19. Amanda Paolillo, Calvary Christian 273.05, 20. Jessica Modrak, Cypress Bay 270.40, 21. Marisa Lefton, Western 250.25.

100-yard Butterfly: 1.Tyla Martin, Pine Crest 56.12, 2. Mia Fiorenzi, St. Thomas Aquinas 57.86, 3. Miriyam Ghali, Pine Crest 58.45, 4. Amanda Tipton, Nova 58.55, 5. Jessica Nava, Westminster Academy 58.78, 6. Krissa Robinson, University School 59.04, 7. Alina Schulhofer, American Heritage 59.18, 8. Caroline Nava, Westminster Academy 59.23, 9. Emma Lincoln, Cypress Bay 59.46, 10. Casey Francis, Pine Crest 59.58, 11. Amber Hunter, West Broward 1:00.00, 12. Claudia Reyes, American Heritage 1:00.01, 13. Brittany Hammond, Pine Crest 1:00.81,14. Marcella Marinheiro, West Broward 1:00.85, 15. Maria Aponte, Fort Lauderdale 1:00.93, 16. Julia Chui, Pine Crest 1:00.95, 17. Melissa Marinheiro, West Broward 1:01.08, 18. Kaelah Chaney, Pine Crest and Angela Petrillo, FTL, 1:01.13, 20. Allison Kopas, University School 1:01.25, 21. Elizabeth Ryder, Cardinal Gibbons 1:01.99, 22. Jenny Zislin, Cardinal Gibbons 1:02.00, 23. Lindsey Swarz, Pine Crest 1:02.17, 24. Diana Rodriguez, Cardinal Gibbons 1:02.35, 25. Amy Kranz, Westminster Academy 1:02.80.

100-yard Freestyle: 1. Emma Lincoln, Cypress Bay 52.23, 2. Caroline Nava, Westminster Academy 52.66, 3. Brittany Hammond, Pine Crest 52.73, 4. Clara Smiddy, South Florida Heat 53.29, 5. Jessica Randolph, American Heritage 53.91, 6. Hannah Veale, Pine Crest 54.01, 7. Kaelah Chaney, Pine Crest 54.03, 8. Julia Chui, Pine Crest 54.38, 9. Ali Moser, Nova 54.48, 10. Sophia Oliva, St. Thomas Aquinas 54.53, 11. Zoie Balthazar, South Plantation 54.66, 12. Anne Kuczynski, Douglas 54.81,13. Rose Smiddy, South Florida Heat 55.01, 14. Chloe Adams, Fort Lauderdale 55.28, 15. Tyla Martin, Pine Crest 55.46, 16. Natasha Payamps, Coral Springs Charter 55.53, 17. Kristina Brennan, St. Thomas Aquinas 55.59, 18. Osianna McReed, Northeast 55.61, 19. Claudia Reyes, American Heritage 55.68, 20. Sivan Fraiman, Posnack 55.78, 21. Daniela Veloza, Nova 56.04, 22. Jamie Flores, Pine Crest 56.27, 23. Brianna Schlunaker, Cooper City 56.35, 24. Brooke Bernstein, Pine Crest and Evy Sands, University School 56.69.

500-yard Freestyle: 1. Casey Francis, Pine Crest 4:57.99, 2. Melissa Marinheiro, West Broward 4:58.07, 3. Brittany Hammond, Pine Crest 4:58.48, 4. Jessica Randolph, American Heritage 5:01.40, 5. Tyla Martin, Pine Crest 5:04.26, 6. Daniela Veloza, Nova 5:05.22, 7. Daniela Vandenberg, Sagemont 5:06.81, 8. Clara Smiddy, South Florida Heat 5:08.06, 9. Steph Campo, Coral Springs Charter 5:09.00, 10. Nilza Costa, Sagemont 5:11.57, 11. Emily Kopas, University School 5:12.15, 12. Geena Squartino, North Broward Prep 5:12.16, 13. Sabrina Gornisiewicz, Pine Crest 5:12.65, 14. Alex Pacitti, American Heritage 5:18.54, 15. Allison Kopas, University School 5:17.33, 16. Alina Schulhofer, American Heritage 5:18.09, 17. Miriyam Ghali, Pine Crest 5:18.96, 18. Julia Chui, Pine Crest 5:20.64, 19. Kylie Herman, Cypress Bay 5:22.18, 20. Rose Smiddy, South Florida Heat 5:25.27, 21. Lindsey Sauer, South Florida Heat 5:26.65, 22. Jade Grimes, West Broward 5:28.10, 23. Haley Wright, Cypress Bay 5:28.87, 24. Kristina Figueroa, Coral Springs Charter 5:29.71, 25. Lilli Calero, Pembroke Pines Charter 5:29.77.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:38.25 (Kaelah Chaney, Julia Chui, Hannah Veale, Brittany Hammond), 2. Westminster Academy 1:39.45 (Caroline Nava, Alexa Rivera, Jessica Nava, Caroline Isaraels), 3. St. Thomas Aquinas 1:41.50 (Kristina Brennan, Mia Fiorenzi, Carolina Vargas, Sophia Oliva), 4. American Heritage 1:41.84 (Audrey Mason, Claudia Reyes, Alex Pacitti, Jessie Randolph), 5. South Florida Heat 1:42.80 (Rose Smiddy, Ainsley Anderton, Jillian Contich, Clara Smiddy), 6. Nova 1:42.92 (Amanda Tipton, Daniela Veloza, Sam Sanchez, Ali Moser), 7. Cypress Bay 1:45.16 (Veronica Postolski, Carly Swanson, Kylie Herman, Emma Lincoln), 8. Pompano Beach 1:45.49, 9. Fort Lauderdale 1:47.20 (Chloe Adams, Adrienne Aponte, Angela Petrillo, Maria Aponte), 10. University School 1:47.82, 11. Cardinal Gibbons 1:48.52 (Brianna Dumas, Regan Byrne, Diana Rodriguez, Shanese Langsett), 12. South Plantation 1:48.75, 13. Douglas 1:48.76 (Anne Kuczynski, Adrianna Cuevas, Sarah Araujo, Jenna Deal), 14. Northeast 1:49.06 (Fatimah Westbrook, Jade Chalkley, Sahra Gargum, Osianna McReed), 15. Pembroke Pines Charter 1:49.83 (Cordoba, Hill, Villegas, Caraballo), 16. Coral Glades 1:50.48 (Lydia Musleh, Kennedy Sanes, Breanna Malone, Danielle Ginzburg), 17. Pompano Beach 1:51.20 (Taylor Aseere, Bruna Pavan, Courtney Stewart, Julia Schulte), 18. Cooper City 1:51.28, 19. Coral Springs Charter 1:52.16 (Jillian Alexander, Jade Tolomeo, Valeria Alfageme, Rebecca Wilkerson), 20. Western 1:52.77 (Antonia Jaramillo, Alexa Elkins, Alyssa Fergula, Camila Manrique), 21. Zion Lutheran 1:53.40 (Brooke Gest, Megan Gest, Kelly Gest, Samantha Breistol), 22. West Broward 1:57.81 (Maria Rodriguez, Kaycee Ash, Celine Rodriguez, Jades Grimes), 23. Archbishop McCarthy 1:53.87 (Kaitlin Armstrong, Juliann Plasencia, Maria Fernandez, Raleigh McDonald), 24. Calvary Christian 1:54.50.

100-yard Backstroke: 1. Clara Smiddy, South Florida Heat 58.07, 2. Marcella Marinheiro, West Broward 59.54, 3. Jenna Diamond, Coral Springs Charter 59.70, 4. Amanda Tipton, Nova 59.79, 5. Miriyam Ghali, Pine Crest 1:00.34, 6. Brittany Hammond, Pine Crest 1:00.40, 7. Lindsay Hay, American Heritage 1:01.25, 8. Sammy Stinemire, St. Thomas Aquinas 1:01.28, 9. Jessica Nava, Westminster Academy 1:01.40, 10. Casey Francis, Pine Crest 1:01.51, 11. Alexa Rivera, Westminster Academy 1:01.86, 12. Allison Kopas, University School and Meagan Abad, South Plantation 1:01.96, 14. Jenny Zislin, Cardinal Gibbons 1:02.15, 15. Steph Campo, Coral Springs Charter 1:02.56, 16. Taylor Aseere, Pompano Beach 1:03.43, 17. Jamie Flores, Pine Crest 1:03.58, 18. Amber Hunter, West Broward 1:03.78, 19. Sam Sanchez, Nova 1:03.84, 20. Krissa Robinson, University School 1:04.34, 21. Kristina Brennan, St. Thomas Aquinas 1:04.39, 22. Amber Lubie, Pine Crest 1:04.44, 23. Maria Aponte, Fort Lauderdale 1:04.45, 24. Zoe Balthazar, South Plantation 1:04.58, 25. Rachael Sabra, Chaminade 1:04.90.

100-yard Breaststroke:1. Emily Kopas, University School 1:05.70, 2. Lindsey Swartz, Pine Crest 1:06.55, 3. Kristina Figueroa, Coral Springs Charter 1:07.89, 4. Brittany Hammond, Pine Crest 1:08.16, 5. Lydia Musleh, Coral Glades 1:08.46, 6. Kaelah Chaney, Pine Crest 1:08.62, 7. Elizabeth Zubero, Westminster Academy 1:08.74, 8. Kelly Kealty, Taravella 1:09.26, 9. Fatimah Westbrook, Northeast 1:09.43, 10. Jillian Alexander, Coral Springs Charter 1:09.95, 11. Regan Byrne, Cardinal Gibbons 1:10.19, 12. Emily Jurich, Douglas 1:10.21, 13. Anastasia Hediger, Pine Crest 1:10.98, 14. Allison Kopas, University School 1:11.50, 15. Casey Francis, Pine Crest 1:11.71, 16. Alexa Rivera, Westminster Academy 1:11.81, 17. Rebecca Wilkerson, Coral Springs Charter 1:12.07, 18. Natalya Wozab, St. Thomas Aquinas 1:12.47, 19. Tyla Martin, Pine Crest 1:12.54, 20. Audrey Mason, American Heritage 1:12.58, 21. Chloe Gerena, St. Thomas Aquinas 1:12.72, 22. Koral Lastella, Westminster Academy 1:13.50, 23. Julia Schulte, Pompano Beach 1:13.95, 24. Marie Borrelli, St. Thomas Aquinas 1:14.40, 25. Alemy Barreto, Cypress Bay 1:15.31.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:34.33 (Tyla Martin, Julia Chui, Hannah Veale, Brittany Hammond), 2. St. Thomas Aquinas 3:38.50 (Kristina Brennan, Carolina Vargas, Mia Fiorenzi, Sophia Oliva), 3. West Broward 3:40.51 (Marcella Marinheiro, Amber Hunter, Whitney Johnson, Melissa Marinheiro) 4. American Heritage 3:40.76 (Claudia Reyes, Alex Pacitti, Lindsay Hay, Jessie Randolph), 5. South Florida Heat 3:43.39 (Rose Smiddy, Jillian Contich, Lindsey Sauer, Clara Smiddy), 6. Westminster Academy 3:44.48 (Caroline Nava, Jessica Nava, Amy Kranz, Elizabeth Zubero), 7. Coral Springs Charter 3:44.70 (Natasha Payamps, Steph Campo, Kristina Figueroa, Jenna Diamond), 8. Cypress Bay 3:44.72 (Haley Wright, Veronica Postolski, Kylie Herman, Emma Lincoln), 9. University School 3:45.69 (Evy Sands, Emily Kopas, Laryssa Bedley, Allison Kopas), 10. Fort Lauderdale 3:50.55 (Maria Aponte, Adrienne Aponte, Angela Petrillo, Chloe Adams), 11. Cardinal Gibbons 3:51.26 (Brianna Dumas, Jenny Zislin, Diana Rodriguez, Elizabeth Ryder), 12. Nova 3:51.68 (Daniela Veloza, Ali Moser, Sam Sanchez, Sarah McGinnis), 13. South Plantation 3:54.64 (Allison Abad, Zoie Balthazar, Meagan Abad, Skye Downey), 14. Pembroke Pines Charter 3:56.64 (Calero, Cabeza, Hill, Fernandez), 15. Douglas 3:59.22 (Anne Kuczynski, Emily Jurich, Adrianna Cievas, Jenna Deal).

4×50-yard Medley Relay: 1. University School 1:56.06 (Annabella Lyn, Emily Kopas, Allison Kopas, Krissa Robinson), 2. Coral Springs Charter 1:58.40 (Steph Campo, Jillian Alexander, Jenna Diamond, Kristina Figueroa).

4×50-yard Freestyle Relay: 1. University School 1:54.45 (Annabella Lyn, Krissa Robinson, Evy Sands, Allie Elam), 2. Coral Springs Charter 2:01.82 (Jade Tolomeo, Alexa Young, Katalina Gomez, Rebecca Wilkerson).  

GIRLS TEAM RANKINGS

1.Pine Crest, 2. St. Thomas Aquinas, 3. American Heritage Plantation, Cypress Bay, 4. Coral Springs Charter, Pembroke Pines Charter, South Florida Heat, Westminster Academy, 5. West Broward.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:40.09 (Brandon Goldman, Michael Crispo, Alex Lilley, RJ Moore), 2. University School 1:42.75 (Matthew Lyn, Daniel Pereira, Marco Hosfeld, Sebastian Oberndorfer) 3. Nova 1:42.81 (Parkinson, O’Hara, Aleks Kuzjomkin, Anton Kuzjomkin), 4. American Heritage 1:43.58 (Taylor Eaddy, Daniel Spas, Nicolas Medina, Julien Pinon), 5. Pine Crest 1:43.76 (Anton Gueneralov, Alex Evenson, Thomas Doolittle, Christiaan Bijlsma), 6. Taravella 1:43.87 (Boisson-Yates, Evdokimov, Arnov, Torres), 7. Cardinal Gibbons 1:44.22 (Chad Moody, Matt Yakymiw, Dylan Hall, Fisher Crist), 8. Archbishop McCarthy 1:45.56 (Ryan Hall, Jojo Perez, Kry Nichlany, Matt Mila), 9. South Florida Heat 1:46.69 (Matt Smutny, Kevin Wilson, Luke Smutny, Bryce Pierce), 10. South Plantation 1:47.15, 11. Westminster Academy 1:47.87 (Micah Smith, Nicolas Shyne, Jason Woodburn, Daniel Zubero), 12. Chaminade 1:48.76, 13. Flanagan 1:49.00, 14. Hollywood Hills 1:49.25, 15. Cardinal Gibbons 1:49.68 (Chad Moody, Fisher Crist, AJ Martin, Dylan Hall), 16. Sagemont 1:49.87, 17. Pembroke Pines Charter 1:50.33, 18. Pompano Beach 1:50.43, 19. Western 1:50.82 (Francisco Alvarez, Adam Saryeldin, Patrick Funderburk, Jaide Francis), 20. Cypress Bay 1:51.07, 21. West Broward 1:51.26, 22. Cooper City 1:51.29, 23. Flanagan 1:51.45 (Quintero, Edelstein, Dolce, Valery), 24. Monarch 1:53.41 (Lewis, Ospina, C. Roth, D. Roth), 25. Calvary Christian 1:53.47 (Joey Gushue, Hank Contich, Clayton Adkins, Matthew Diaz).

200-yard Freestyle: 1. Jemal Le Grand, Sagemont 1:40.00, 2. Kent Haeffner, Pine Crest 1:43.35, 3. Lance Rutkin, Fort Lauderdale 1:43.47, 4. Julien Pinon, American Heritage 1:43.78, 5. Francisco Parra, Cypress Bay 1:43.81, 6. Marco Hosfeld, University School 1:44.33, 7.  Lucas Debrito, Sagemont 1:45.76, 8. Ferrucio Rossi, Sagemont 1:45.98, 9. Keegan Boisson-Yates, Taravella 1:47.19, 10. Fernando Bohorquez, American Heritage 1:47.51, 11. Brandon Goldman, St. Thomas Aquinas 1:47.53, 12. Matthew Lyn, University School 1:47.57, 13. Ryan Hall, Archbishop McCarthy 1:47.67, 14. Carlos Gomez, Sagemont 1:48.04, 15. Chris Garcia, American Heritage 1:48.59, 16. Kyle Desrosiers, St. Thomas Aquinas 1:49.19, 17. Sebastian Oberndorfer, University School 1:48.91, 18. Jacob Walters, West Broward 1:50.29, 19. Katana Sato, South Plantation 1:50.53, 20. Alex Behnam, St. Thomas Aquinas 1:50.65, 21. Alex Evdokimov, Taravella 1:50.74, 22. David Cantu, Nova 1:50.90, 23. Kyle Desrosiers, St. Thomas Aquinas 1:52.06, 24. Joseph Ring, Pompano Beach 1:52.10, 25. Gabriel Silva, St. Thomas Aquinas 1:52.25.

200-yard Individual Medley: 1. Daniel Spas, American Heritage 1:53.65, 2. Brandon Goldman, St. Thomas Aquinas 1:54.81, 3. Luca Debrito, Sagemont 1:59.89, 4. Alex Evenson, Pine Crest 2:00.18, 5. Katana Sato, South Plantation 2:01.18, 6. Matt Smutny, South Florida Heat 2:01.81, 7. Daniel Pereira, University School 2:02.01, 8. Fernando Bohorquez, American Heritage 2:02.27, 9. Marco Hosfeld, University School 2:03.59,  10. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 2:03.87, 11. Gabriel Perez Silva, St. Thomas Aquinas 2:04.42, 12. Alex Evdokimov, Taravella 2:05.69, 13. Jonathan Farah, American Heritage 2:05.75, 14. David Cantu, Nova 2:05.98, 15. Vidal Cantu, Nova 2:06.23, 16. Brandon Parkinson, Nova 2:06.24, 17. Kearn Kurbanali, St. Thomas Aquinas 2:06.39, 18. Alex Lilley, St. Thomas Aquinas 2:06.93, 19. Kyle Desrosiers, STA 2:07.17, 20. Matthew Yakymiw, Cardinal Gibbons 2:06.94, 21. Jacob Walters, West Broward 2:07.14, 22. Felipe Bricio, St. Thomas Aquinas 2:08.11, 23. Ryan Graff, Pine Crest 2:08.49, 24. Ryan O’Hara, Nova 2:08.86, 25. Alexander Viloria, Pembroke Pines Charter 2:09.43.

50-yard Freestyle: 1. Daniel Spas, American Heritage 21.17, 2. Jemal Le Grand, Sagemont 21.36, 3. Alex Lilley, St. Thomas Aquinas 21.59, 4. Descartes Holland, Pine Crest 21.76, 5. RJ Moore, St. Thomas Aquinas 22.01, 6. Dylan Hall, Cardinal Gibbons 22.25, 7. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 22.32, 8. Scott Clark, American Heritage 22.43, 9. Sean Chen, South Plantation 22.50, 10. Matthew Mila, Archbishop McCarthy 22.63, 11. Ivan Parada, Pembroke Pines Charter 22.66, 12. Hank Contich, Calvary Christian 22.67, 13. David Stoddard, Douglas 22.75, 14. Christiaan Bijlsma, Pine Crest 22.79, 15. Francisco Parra, Cypress Bay 22.81, 16. Nick McKenna, South Plantation 22.91, 17. Anton Kuzjomokin, Nova 22.93, 18. Ben Fruitman, Sagemont 22.95, 19. Lance Rutkin, Fort Lauderdale and Ben Fruitman, Sagemont, 23.00, 21. Digby Nothard, American Heritage 23.02, 22. Jack Cawley, Pine Crest 23.07, 23. Christian Grochowski, Coral Glades 23.12, 24. Ryan O’Hara, Nova 23.13, 25. Taylor Stewart, Northeast 23.16.

1-meter Springboard Diving: 1. Connor Gerrits, Pine Crest 437.25, 2. Austin Fields, Pine Crest 436.75, 3. Zach Laurence, University School 435.05, 4. Jack Harrington, St. Thomas Aquinas 413.55, 5. Lyle Hayes-Macaluso, Pine Crest 403.25, 6. Corey Balko, West Broward 353.80, 7. Alex Warters, Westminster Academy 320.35, 8. Alex Honner, Fort Lauderdale 312.90, 9. Fabien Dumareille, Nova 275.10, 10.  Antony Novak, Pine Crest 236.50, 11. Cary Postma, Westminster Academy 226.15, 12. Jared Assam, Taravella 203.70, 13. Kenneth McIntyre, Flanagan 196.20, 14. Tyler Coken, Nova 194.25, 15. Steven Ho, Deerfield Beach 185.70, 16. Jacob Henren, Westminster Academy 168.10, 17. Dempsey Wever, Deerfield Beach 167.40, 18. Johnny Kovalcik, Douglas 148.74, 19. Corey Folz, Fort Lauderdale 144.90, 20. Arturo Valery, Flanagan 124.20, 21. Albert Sanchez, Pembroke Pines Charter 124.20, 22. Ben Albert, Deerfield Beach 122.05.

100-yard Butterfly: 1. Lucas Debrito, Sagemont 50.16, 2. Keegan Boisson-Yates, Taravella 51.89, 3. Jemal Le Grand, Sagemont 52.12, 4. Alex Lilley, St. Thomas Aquinas 52.28, 5. Brandon Goldman, St. Thomas Aquinas 52.90, 6. Jacob Walters, West Broward 53.31, 7. Kry Nichlany, Archbishop McCarthy 53.47, 8. Fernando Bohorquez, American Heritage 53.76, 9. Chad Moody, Cardinal Gibbons 53.85, 10. Nico Medina, American Heritage 53.88, 11. Javier Menchaca Gallegos, St. Thomas Aquinas 54.15, 12. Katana Sato, South Plantation 54.17, 13. Digby Nothard, American Heritage 54.22, 14. Chad Moody, Cardinal Gibbons 54.55, 15. Gerado Noguera, Nova 54.65, 16. Javier Menchaca, St. Thomas Aquinas 54.76, 17. Gabriel Perez Silva, St. Thomas Aquinas 54.93, 18. Aleks Kuzjomkin, Nova 55.19, 19. Carlos Gallego, Cypress Bay 55.27, 20. Brandon Parkinson, Nova 55.53, 21. Alex Evenson, Pine Crest 56.01, 22. Thomas Doolittle, Pine Crest 56.38, 23. Julien Pinon, American Heritage 56.44, 24. Matt Smutny, South Florida Heat and Francisco Alvarez, Western 56.68.

100-yard Freestyle: 1. Jemal Legrand, Sagemont 45.52, 2. Daniel Spas, American Heritage 45.55, 3. Descartes Holland, Pine Crest 47.72, 4. Francisco Parra, Cypress Bay 47.95, 5. Julien Pinon, American Heritage 48.29, 6. Ivan Parada, Pembroke Pines Charter 49.36, 7. Nick McKenna, South Plantation 49.38, 8. Alex Behnam, St. Thomas Aquinas 49.48, 9. Keegan Boisson-Yates, Taravella 49.49, 10. Derek Sibley, South Broward 48.90, 11. Alex Lilley, St. Thomas Aquinas 48.91, 12. RJ Moore, St. Thomas Aquinas 49.00, 13. Chad Moody, Cardinal Gibbons 49.09, 14. Taylor Eaddy, American Heritage 49.29, 15. Ben Fruitman, Sagemont 49.45,  16. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale and Ryan Hall, Archbishop McCarthy, 49.46, 18. Kent Haeffner, Pine Crest 49.47, 19. Scott Clark, American Heritage 49.53, 20. Ferrucio Rossi, Sagemont 49.62, 21. Matt Mila, Archbishop McCarthy 49.65, 22. Brandon Parkinson, Nova 49.79, 23. Anton Kuzjomkin, Nova 50.30, 24. Felipe Bricio, St. Thomas Aquinas 50.44, 25. Christian Bijlsma, Pine Crest 50.57.

500-yard Freestyle: 1. Kent Haeffner, Pine Crest 4:37.02, 2. Lucas Debrito, Sagemont 4:38.90, 3. Lance Rutkin, Fort Lauderdale 4:40.74, 4. Marco Hosfeld, University School 4:41.48, 5. Nicolas Medina, American Heritage 4:42.87, 6. Ferruccio Rossi, Sagemont 4:46.11, 7. Sebastian Oberndorfer, University School 4:48.87, 8. Carlos Gomez, Sagemont 4:49.02, 9. Fernando Bohorquez, American Heritage 4:49.62, 10. Matthew Lyn, University School 4:49.82, 11. Alex Evenson, Pine Crest 4:51.66, 12. Esteban Velasquez, St. Thomas Aquinas 4:52.51, 13. Nicolas Oberndorfer, University School 4:54.30, 14. Carlos Gallego, Cypress Bay 4:55.16, 15. Kyle Desrosiers, St. Thomas Aquinas 4:58.45, 16. Matt Smutny, South Florida Heat 4:58.68, 17. David Cantu, Nova 5:00.80, 18. Randall Funderburk, Western 5:00.30, 19. Daniel Pereira, University School 5:01.66, 20. Alex Behnam, St. Thomas Aquinas 5:02.20, 21. Samuel Asnis, University School 5:03.00, 22. Ryan Hall, Archbishop McCarthy 5:04.34, 23. Austin Pillado, Coral Glades 5:05.05, 24. Javier Menchaca, St. Thomas Aquinas 5:05.81, 25. Joshue Kon, Pembroke Pines Charter 5:06.64.

200-yard Freestyle Relay: 1. American Heritage 1:28.02 (Scott Clark, Taylor Eaddy, Julien Pinon, Daniel Spas), 2. Sagemont 1:28.64 (Jemal Legrand, Ben Fruitman, Ferrucio Rossi, Lucas Debrito), 3. Pine Crest 1:28.73 (Descartes Holland, Kent Haeffner, Christian Bijlsma, Jack Cawley), 4. St. Thomas Aquinas 1:30.81 (Alex Lilley, Felipe Bricio, Alex Behnam, RJ Moore) 5. Sagemont 1:31.08, 6. Archbishop McCarthy 1:32.00 (Matthew Mila, Philippe Coppee, Alex Appleby, Alec Schubert) and Fort Lauderdale, 8. Nova 1:33.07 (Ryan O’Hara, Vidal Cantu, Sammy McGinnis, David Cantu), 9. Taravella 1:33.30 (Dakdouk, Evdokimov, Torres, Boisson-Yates), 10. Cypress Bay 1:33.65, 11. Cardinal Gibbons 1:33.66 (Chad Moody, Matt Yakymiw, Dylan Hall, Fisher Crist), 12. University School 1:33.66 (Daniel Pereira, Nicolas Oberndorfer, Samuel Asnis, Grant Besner), 13. Douglas 1:35.37 (Roseman, Cutter, Allen, Stoddard), 14. Pompano Beach 1:36.04 (Joseph Ring, Victor Zielinski, Andrew Coffey, Dillon Copa), 15. Cooper City 1:36.56, 16. Westminster Academy 1:36.59 (Jason Woodburn, Nicolas Shyne, Micah Smith, Charles Clemons), 17. West Broward 1:36.78, 18. Pompano Beach 1:36.94, 19. Monarch 1:39.19 (Greiner, D. Roth, Lewis, Metzker), 20. Pembroke Pines Charter 1:39.34, 21. Flanagan 1:39.80 (Fernando Quintero, Arturo Valery, Nick Dolce, Gustavo Valery), 22. Western 1:40.40 (Julio Mata, Brendan Roth, Adam Saryeldin, Jaide Francis).

100-yard Backstroke: 1. Brandon Goldman, St. Thomas Aquinas 51.74, 2. Chad Moody, Cardinal Gibbons 55.02, 3. Keegan Boisson-Yates, Taravella 55.40, 4. Esteban Velasquez, St. Thomas Aquinas 56.57, 5. Fernando Bohorquez, American Heritage 56.59, 6. Matt Smutny, South Florida Heat 56.70, 7. Nico Medina, American Heritage 57.05, 8. Ivan Parada, Pembroke Pines Charter 57.10, 9. Alex Evenson, Pine Crest 57.11, 10. Felipe Bricio, St. Thomas Aquinas 57.65, 11. Francisco Alvarez, Western 57.73, 12. Nicolas Oberndorfer, University School 57.77, 13. Anton Gueneralov, Pine Crest 58.29, 14. Jacob Brookins, South Florida Heat 58.31, 15. Teddy Eaddy, American Heritage 58.39, 16. Kearn Kurbanali, St. Thomas Aquinas 58.43, 17. August Charni, Coral Glades 58.50, 18. Matthew Lyn, University School 58.66, 19. Nicolas Oberndorfer, University School 58.97, 20. Jonathan Farah, American Heritage 59.03, 21. Vidal Cantu, Nova 59.06, 22. Gustavo Valery, Flanagan 59.16, 23. Dillon Copa, Pompano Beach 59.28, 24. David Cantu, Nova 59.29, 25. Brandon Parkinson, Nova 59.46.

100-yard Breaststroke:1. Alex Evdokimov, Taravella 58.54, 2. Daniel Pereira, University School 1:01.81, 3. Hank Contich, Calvary Christian 1:02.34, 4. Alex Evenson, Pine Crest 1:02.43, 5. Daniel Spas, American Heritage 1:02.82, 6. Ryan O’Hara, Nova 1:03.94, 7. Ryan Graff, Pine Crest 1:04.13, 8. Thomas Doolittle, Pine Crest 1:04.19, 9. Matthew Yakymiw, Cardinal Gibbons and Derek Sibley, South Broward 1:04.41, 11. Matthew Mila, Archbishop McCarthy 1:04.56, 12. Brandon Goldman, St. Thomas Aquinas 1:04.58, 13. Lorenzo Cabrera, St. Thomas Aquinas 1:04.91, 14. Andras Doolittle, Pine Crest 1:05.15, 15. Samuel Korntner, Pine Crest 1:05.64, 16. Digby Nothard, American Heritage 1:05.71, 17. Nicolas Shyne, Westminster Academy 1:05.80, 18. Katana Sato, South Plantation 1:05.95, 19. Michael Crispo, St. Thomas Aquinas 1:05.98, 20. Chris Garcia, American Heritage 1:06.01, 21. Bowie Suen, Cypress Bay 1:06.80, 22. Jonathan Strod, Cypress Bay 1:07.06, 23. Kevin Wilson, South Florida Heat 1:07.29, 24. Alfred Maria, St. Thomas Aquinas 1:07.93, 25. Alex Monti, West Broward 1:08.57.

400-yard Freestyle Relay: 1. Sagemont 3:11.13 (Lucas Debrito, Ferrucio Rossi, Ben Fruitman, Jemal Legrand), 2. American Heritage 3:13.09 (Scott Clark, Ferrnando Bohorquez, Julien Pinon, Daniel Spas), 3. Pine Crest 3:18.47 (Descartes Holland, Kent Haeffner, Alex Evenson, Jack Cawley) 4. St. Thomas Aquinas 3:21.03 (Alex Behnam, Esteban Velasquez, Kyle Desrosiers, Brandon Goldman), 5. Nova 3:22.57 (Vidal Cantu, Aleks Kuzjomkin, Anton Kuzjomkin, Brandon Parkinson), 6. University School 3:22.67 (Matthew Lyn, Marco Hosfeld, Sebastian Oberndorfer, Nicolas Oberndorfer); 7. Cypress Bay 3:24.26 (Francisco Parra, Carlos Neira, Carlos Gallego, Jonathan Strod), 8. Archbishop McCarthy 3:24.90 (Ryan Hall, Matt Mila, Kry Nichlany, Jojo Perez), 9. Fort Lauderdale 3:26.43 (Raphael Marcoux, James Dika, Conor Heatherman, Lance Rutkin), 10. South Plantation 3:28.57 (Nick McKenna, Sean Grant, Katana Sato, Sean Chen), 11. Pembroke Pines Charter 3:32.40,12. South Florida Heat 3:33.09 (Bryce Pierce, Kevin Wilson, Luke Smutny, Matt Smutny), 13. Douglas 3:34.89 (Cutter, Hofmann, Roseman, Stoddard), 14. Coral Glades 3;37.54 (Pillado, Charni, Gonzalez, Grochowski), 15. Cardinal Gibbons 3:38.13 (Sean Woods, Andrew Zielinski, Nicholas Hediger, AJ Martin),16. West Broward 3:38.39 (Perry, Callahan, Monti, Walters), 17. Monarch 3:40.20,18.Western 3:42.58, 19. Monarch 3:43.17 ( Metzker, C. Roth, Greiner, Ospina), 20. Westminster Academy 3:44.20 (Charles Clemons, Robert Tannhauser, James Sparks, Daniel Zubero), 21. Calvary Christian 3:45.33, 22. Western 3:47.33, 23. Pompano Beach 3:49.13.

4×50-yard Medley Relay: 1. University School 1:58.64 (Nicolas Oberndorfer, John Silvera, Grant Besner, Christian Wong), 2. Coral Springs Charter 2:09.35 (Giancarlo Payamps, Tyler Tolomeo, Justin Irwin, Gabriel Tenaglia).

4×50-yard Freestyle Relay: 1. Sagemont 1:29.72 (Jemal Le Grand, Carlos Gomez, Ben Fruitman, Lucas Debrito), 2. University School 1:35.09 (Matthew Lyn, Daniel Pereira, Marco Hosfeld, Nicolas Oberndorfer).

BOYS TEAM RANKINGS

1.American Heritage, 2. Pine Crest, 3. St. Thomas Aquinas, 4. Westminster Academy, 5. Archbishop McCarthy, Nova, Sagemont, Taravella, University School.

http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s