SOFLO’s Capote, Lopez, Jimenez Sisters Shine At Districts; Next Stop Friday Regions

SOFLO’s Capote, Lopez, Jimenez Sisters Shine At Districts; Next Stop Friday Regions


WRITTEN BY SHARON ROBB

November 1, 2012

SOFLO’s Maria Lopez, Evelin and Daniela Jimenez of Hialeah Gardens and Roger and Ryan Capote of American moved another step closer at the District 11-3A Meet advancing into the Region 4-3A Swimming and Diving Championships on Friday at Plantation Central Park Aquatic Complex.

The region meet is the one step away from qualifying for next week’s State 3A meet in Orlando.

The five swimmers will be joined by plenty of South Florida Aquatic Club teammates including West Broward’s Melissa and Marcella Marinheiro, Amber Hunter, Alexander Monti and Jacob Walters; Cypress Bay’s Kylie Herman, Haley Wright and Jonathan Strod and Flanagan’s Fernando Quintero and Gustavo Valery.

Several other SOFLO swimmers will compete on relays.

Melissa Marinheiro, a sophomore at West Broward, is seeded first in the 200-yard freestyle in 1:54.38 and first in the 500-yard freestyle in 5:01.36.

Maria Lopez, a junior at Hialeah Gardens, is seeded second in the 100-yard butterfly in 57.53 and will have a rematch against Isabella Paez, a junior at Reagan, who won districts in the event.

DISTRICT 11-3A RESULTS

GIRLS

TEAM TOTALS: 1. Tie, Miami Beach 350 and Hialeah Gardens 350; 3. Dr. Krop 248, 4. Reagan 240, 5. American 208, 6. Mourning 202, 7. Miami 174, 8. North Miami Beach 92, 9. Hialeah 81, 10. Goleman 24.

200-yard medley relay: 1. Miami Beach 1:59.99, 2. Reagan 2:00.26, 3. American 2:07.14.

200-yard freestyle: 1. Arianna Noya, Reagan 1:55.47, 2. Liz Gallardo, Reagan 1:56.99, 3. Maria Lopez, Hialeah Gardens 1:58.42; SOFLO: 4. Daniela Jimenez, Hialeah Gardens 2:04.62.

200-yard individual medley: 1. Veronica Gruelach, Miami Beach 2:15.54, 2. Sydney Vigille, Dr. Krop 2:24.88, 3. Jennifer Mesa, Hialeah Gardens 2:26.35.

50-yard freestyle: 1. Omaira German, American 25.37, 2. Brittany Graff, Miami Beach 25.56, 3. Kelly Aleman, Hialeah Gardens 25.77.

1-meter springboard diving: 1. Arianna Soto, Mourning 302.45.

100-yard butterfly: 1. Isabella Paez, Reagan 57.09, 2. Maria Lopez, Hialeah Gardens 57.53, 3. Omaira German, American 58.46; SOFLO: 5. Evelin Jimenez, Hialeah Gardens 1:00.17.

100-yard freestyle: 1. Brittany Graff, Miami Beach 55.96, 2. Dashley Reyes, Hialeah 56.15, 3. Kelly Aleman, Hialeah Gardens 56.38; SOFLO: 4. Evelin Jimenez, Hialeah Gardens 56.59.

500-yard freestyle: 1. Isabella Paez, Reagan 5:12.69, 2. Daniela Jimenez, Hialeah Gardens 5:29.53, 3. Macarena Marcos, Miami Beach 5:45.40.

200-yard freestyle relay: 1. Hialeah Gardens 1:43.44 (Daniela Jimenez, Evelin Jimenez, Kelly Aleman, Maria Lopez), 2. American 1:53.64, 3. Reagan 2:05.21.

100-yard backstroke: 1. Dashley Reyes, Hialeah 1:05.74, 2. Isabella Ortiz, Miami 1:06.73, 3. Jennifer Mesa, Hialeah Gardens 1:09.32.

100-yard breaststroke: 1. Sydney Vigille, Dr. Krop 1:12.28, 2. Sophie Fedotov, Miami Beach 1:14.53, 3. Karina Medina, American 1:21.43.

400-yard freestyle relay: 1. Hialeah Gardens 3:43.91 (Evelin Jimenez, Daniela Jimenez, Kelly Aleman, Maria Lopez) 3:43.91, 2. Reagan 3:47.47, 3. Miami Beach 3:56.31.

BOYS

TEAM TOTALS: 1. Hialeah Gardens 456, 2. Mourning 335, 3. Miami Beach 242, 4. Dr. Krop 222, 5. American 193, 6. Reagan 189, 7. Miami 133, 8. North Miami Beach 106, 9. Goleman 89, 10. Hialeah 80, 11. Westland Hialeah 18.

200-yard medley relay: 1. Miami Beach 1:44.95, 2. Reagan 1:45.66, 3. Hialeah Gardens 1:46.80, 5. American 1:54.17 (Roger Capote, Ryan Capote, Ivan Montoya, Raphael Mora).

200-yard freestyle: 1. Gabriel Ribeiro, Mourning 1:55.82, 2. Raphael Mora, American 1:56.41, 3. Mathew Diaz, Hialeah Gardens 1:59.99.

200-yard individual medley: 1. Cheyenne Rodriguez, Miami Beach 2:02.99, 2. Justin Vega, North Miami Beach 2:07.20, 3. Sebastiam Velandia, Hialeah Gardens 2:11.40.

50-yard freestyle: 1. Jose Gonzalez, Reagan 22.99, 2. Jonathan Rodriguez, Hialeah Gardens 23.00, 3. Facundo Betancor, Miami 23.09; SOFLO: 7. Ryan Capote, American 24.28.

1-meter springboard diving: 1. Gerya Freitas, Mourning 418.50, 2. Andrew Heldenmuth, Mourning 403.55, 3. Jonathan Rub, Mourning 303.85.

100-yard butterfly: 1. Santiago Lozano, Hialeah Gardens 54.19, 2. Alexander Reid, Miami Beach 55.95, 3. Christopher Romero, Hialeah Gardens 57.58.

100-yard freestyle: 1. Nicholas Coard, Dr. Krop 48.03, 2. Jonathan Rodriguez, Hialeah Gardens 50.00, 3. Che Dais, Dr. Krop 50.71; SOFLO: 6. Ryan Capote, American 52.84.

500-yard freestyle: 1. Roger Capote, American 4:55.24, 2. Miguel Madeira, Reagan 4:57.66, 3. Santiago Loazano, Hialeah Gardens 5:00.30.

200-yard freestyle relay: 1. Dr. Krop 1:34.13, 2. Hialeah Gardens 1:34.30, 3. Mourning 1:34.30, 4. American 1:40.89 (Roger Capote, Ryan Capote, Raphael Mora, Gualberto Plaza).

100-yard backstroke: 1. Nicholas Coard, Dr. Krop 56.33, 2. Justin Vega, North Miami Beach 58.51, 3. Tobias Fauchier, Reagan 59.81.

100-yard breaststroke: 1. Cheyenne Rodriguez, Miami Beach 1:01.21, 2. Alexander Reid, Miami Beach 1:01.24, 3. Karl Marvil, Reagan 1:05.43; SOFLO: 4. Roger Capote, American 1:05.84.

400-yard freestyle relay: 1. Hialeah Gardens 3:26.69, 2. Reagan 3:29.49, 3. Miami Beach 3:29.25.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com