WRITTEN BY SHARON ROBB

July 30, 2013

Marc Rojas continued his Herculean efforts Wednesday at the Southern Zone Senior Long Course Championships at Plantation Aquatic Complex.

Rojas, 19, one of the meet’s workhorses, won the 200-meter freestyle in 1:57.69, faster than his prelim time of 2:00.02.

The top-seed in the 200-meter freestyle has now won three events over two days.

Rojas, a sophomore at Indian River State College, has two events remaining. He is seeded second in the 200-meter individual medley and third in the 100-meter breaststroke.

Rojas also anchored the runner-up 800-meter freestyle relay in 8:08.78 and picked up 30 points.

SOFLO’s girls 800-meter freestyle relay of Marcella Marinheiro, Maria Lopez, Kelley Heron and Melissa Marinheiro won in 8:42.24 and picked up another 40 points.

Marcella Marinheiro was also one of the team’s workhorses, swimming in four of the day’s five events.

Marinheiro, 18, headed to Florida Gulf Coast in two weeks, finished second in the 50-meter backstroke in 31.79, eighth in the 200-meter freestyle in 2:12.31, fifth in the 50-meter butterfly in 29.61 and had enough in the tank to anchor the winning relay.

SOFLO picked up 90 points alone with its relay finishes and moved from eighth place to fourth with 380 points among a field of 32 teams.

Thirty-six attached teams and 381 swimmers are competing in the weeklong meet.

In addition to SOFLO other Florida Gold Coast teams Pine Crest Swimming, FLA, Flying Fish, Heritage Aquatics, North Miami Swim Team, Performance Aquatics, Titan Aquatics and Plantation Swim Team.

WEDNESDAY RESULTS

WOMEN

50-meter backstroke: 1. Harper Bruens, FLA 30.00; SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 31.79, 19. Bianca Muniz 35.10, 22. Bianca Monti 37.09, best time.

200-meter freestyle: 1. Alina Schulhofer, PAQ 2:06.93; SOFLO: 8. Marcella Marinheiro 2:12.31, 19. Amber Hunter 2:12.48, best time finals and prelims, 2:13.70, dropping from 2:14.04, 21. Maria Lopez 2:13.56, 26. Kylie Herman 2:13.57, best time, 95. Bianca Monti 2:24.14.

400-meter individual medley: 1. Kaitlyn Swinney, FCST 5:01.26; SOFLO: 27. Kylie Herman 5:28.58, best time, 30. Delanie Perez 5:33.12, best time.

50-meter butterfly: 1. Harper Bruens, FLA 28.78; SOFLO: 5. Marcella Marinheiro 29.61, best time, 7. Maria Lopez 30.23, 12. Amber Hunter 30.23, 34. Bianca Muniz 33.45, best time, 39. Bianca Monti 34.21.

800-meter freestyle relay: 1. South Florida Aquatic Club “A” 8:42.24 (Marcella Marinheiro, Maria Lopez, Kelley Heron, Melissa Marinheiro), 14. South Florida Aquatic Club “B” 9:14.87 (Kylie Herman, Bianca Monti, Delanie Perez, Amber Hunter).

MEN

50-meter backstroke: 1. Guy Fernandes, FLA 28.35; SOFLO: 9. Gustavo Valery 30.31, best time, 16. Ryan Capote 32.06, best time, 23. Edward Kon 33.19.

200-meter freestyle: 1. Marc Rojas, SOFLO 1:57.69; SOFLO: 26. Ryan Capote 2:03.35, 27. Roger Capote 2:03.79, best time dropping from 2:07.21, 38. Gustavo Valery 2:06.62.

400-meter individual medley: 1. Carter Wallace, COOG 4:36.82.

50-meter butterfly: 1. Jason McCormick, FLA 26.00; SOFLO: 10. Endi Babi 27.87, 14. Matthew Gonzalez 28.22, best time.

800-meter freestyle relay: 1. Memphis Thunder 8:06.56, 2. South Florida Aquatic Club “A” 8:08.78 (Carlo Morante, Gustavo Valery, Alex Monti, Marc Rojas), 12. South Florida Aquatic Club “B” 8:30.28 (Matthew Gonzalez, Roger Capote, Jonathan Strod, Ivan Parada).

IF YOU GO

WHAT: Southern Zone Senior Long Course Championships.

WHEN: Thursday-Friday

WHERE: Plantation Aquatic Complex, 9151 NW Second Street

SCHEDULE: Thursday-Friday, prelims 9 a.m., finals 5 p.m.

ADMISSION: $3 per session, $3 heat sheets.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com.
http://www.swim4soflo.com

Advertisements