WRITTEN BY SHARON ROBB

October 31, 2013

St. Thomas Aquinas set themselves up nicely for the region meet by sweeping the boys and girls titles Wednesday at the District 9-4A Swimming Championships at the Deerfield Beach Aquatic Center.

The girls’ team won with 548 points. South Plantation was runner-up with 355 and Douglas was third with 314 points.

The Raiders swept all three girls relays.

Individual winners for St. Thomas were Jenna Diaz in the 200-yard freestyle in 2:06.19; Sophia Oliva won the 50-yard freestyle in 24.72; diver Karlee Price (462.80 points); Mia Fiorenzi in the 100-yard butterfly; Vanessa Comunale in the 500-yard freestyle in 5:29.65 and Sammy Stinemire in the 100-yard backstroke in 59.09.

The boys’ team totaled 486 points ahead of runner-up Douglas with 358 and Monarch third with 312 points.

The Raiders won the 200- and 400-yard freestyle relays. Douglas, with CSSC’s Josh Cutter anchoring, won the 200-yard medley relay in 1:44.51 to spoil the sweep.

The Raiders only double winner was Gabriel Perez Silva in the 50-yard freestyle in 21.76 and 100-yard freestyle in 48.46. The team’s individual winner was Esteban Velasquez in the 500-yard freestyle in 4:51.23.

Lydia Musleh of Coral Glades and Alex Evdokimov of Taravella were also double winners.

Musleh, a junior, won the 200-yard individual medley in 2:09.54, nearly 7 seconds ahead of runner-up Sarah Asseraf of St. Thomas Aquinas.

She also won the 100-yard freestyle in 53.79, the only swimmer to crack 54 seconds.

Evdokimov, a senior, won the 200-yard individual medley in 2:00.75 and 100-yard breaststroke in 59.75, the only swimmer to crack one minute.

A special moment for the Raiders girls team was when they befriended a young boy with Down Syndrome during the meet. He posed with the girls team and district trophy. “He was a little ham with the girls,” said Raiders coach Jimmy Parmenter, who gave the young boy the team trophy.

The psych sheet for the Nov. 9th Region 3-4A meet at Boca Raton High School will be posted Saturday night after all district results from around the state are turned in at fhsaa.org. Like districts, the region meet is also timed finals.

DISTRICT 9-4A RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 548, 2. South Plantation 355, 3. Douglas 314, 4. Coral Glades 219, 5. Deerfield Beach 192, 6. Monarch 169, 7. Taravella 80, 8. Plantation 55, 9. Coral Springs 47.

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:53.15 (Sammy Stinemire, Natalya Wozab, Sarah Asseraf, Kristina Brennan), 2. Douglas 1:55.54 (Adrianna Cuevas, Emily Jurich, Samantha Roth, Nicole Gautieri), 3. South Plantation 1:56.02 (Skye Downey, Allison Abad, Meagan Abad, Zoie Balthazar), 4. Coral Glades 2:06.56 (Danielle Ginzburg, Lydia Musleh, Breanna Malone, Shevanese Williams).

200-yard freestyle: 1. Jenna Diaz, STA 2:06.19, 2. Catalina Gonella, MON 2:06.83, 3. Vanessa Comunale, STA 2:07.01, 4. Allison Abad, SP 2:08.09; CSSC: 11. Hannah Pillado, CG 2:33.37.

200-yard individual medley: 1. Lydia Musleh, CG 2:09.54, 2. Sarah Asseraf, STA 2:16.18, 3. Samantha Roth, DOUG 2:16.25, 4. Natalya Wozab, STA 2:20.27.

50-yard freestyle: 1. Sophia Olivia, STA 24.72, 2. Mia Fiorenzi, STA 24.87, 3. Zoie Balthazar, SP 25.19, 4. Nicole Gautieri, DOUG 25.76; CSSC: 6. Luisa Suzuki, MON 27.80, 7. Kelly Kealty 28.17, 9. Adrianna Cuevas, DOUG 28.28, 12. Carly Brewington, CG 28.68.

1-meter diving: 1. Karlee Price, STA 462.80, 2. Alexa Elkins, STA 446.80, 3. Gabriella Comunale, STA 432.75. (Held Tuesday at Coral Springs)

100-yard butterfly: 1. Mia Fiorenzi, STA 58.32, 2. Sarah Asseraf, STA 1:01.02, 3. Kristina Brennan, STA 1:01.13, 4. Meagan Abad, SP 1:01.67; CSSC: 6. Samantha Roth, DOUG 1:03.08, 8. Emily Jurich, DOUG 1:05.59.

100-yard freestyle: 1. Lydia Musleh, CG 53.79, 2. Sophia Oliva, STA 54.25, 3. Zoie Balthazar, SP 55.84, 4. Nicole Gautieri, DOUG 58.05; CSSC: 5. Sarah Araujo 1:01.36, 11. Nicole Cacurak, DB 1:07.63.

500-yard freestyle: 1. Vanessa Comunale, STA 5:29.65, 2. Catalina Monarch, MON 5:38.18, 3. Jenna Diaz, STA 5:40.26, 4. Morgan Nixon, MON 5:41.89; CSSC: 6. Danielle Ginzburg, CG 5:57.39, 18. Samantha Cacurak, DB 7:34.86.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:41.44 (Mia Fiorenzi, Sammy Stinemire, Kristina Brennan, Sophia Oliva), 2. Douglas 1:45.24 (Samantha Roth, Adiranna Cuevas, Emily Jurich, Nicole Gautieri), 3. South Plantation 1:54.54 (Nicolle Miranda Munoz, Isabella Mino, Tania Diaz, Allison Abad), 4. Deerfield Beach 1:54.82 (Angela Romero, Hayley Johnson, Felisha Santos, Teaghan Skulski), 5. Coral Glades 1:59.67 (Carly Brewington, Stephanie Acevedo, Hannah Pillado, Breanna Malone), 6. Taravella 1:59.73 (Hailey Albright, Marina Gonzalez, Daria Charella, Kelly Kealty).

100-yard backstroke: 1. Sammy Stinemire, STA 59.09, 2. Meagan Abad, SP 1:00.41, 3. Quinn Connor, STA 1:05.42, 4. Skye Downey, SP 1:05.44; CSSC: 5. Adrianna Cuevas, DOUG 1:07.27, 7. Danielle Ginzburg, CG 1:11.74, 8. Sarah Araujo, DOUG 1:12.95, 15. Lily Skopp, DOUG 1:22.86

100-yard breaststroke: 1. Emily Jurich, DOUG 1:07.55, 2. Natalya Wozab, STA 1:11.30, 3. Hayley Johnson, DB 1:13.28, 4. Chloe Gerena, STA 1:16.76; CSSC: 7. Luisa Suzuki, MON 1:20.25, 8. Nicole Cacurak, DB 1:21.11, 11. Carly Brewington, CG 1:23.45, 16. Hannah Pillado 1:26.62

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:43.59 (Mia Fiorenzi, Kristina Brennan, Sammy Stinemire, Sophia Oliva), 2. South Plantation 3:54.09 (Nicolle Miranda Munoz, Zoie Balthazar, Sky Downey, Meagan Abad), 3. Monarch 4:03.98 (Catalina Gonella, Morgan Nixon, Gabriela Montecchiari, Luisa Suzuki), 4. Douglas 4:11.55 (Sarah Araujo, Hannah Roseman, Melanie Lalinde, Brianne Merchant), 5. Coral Glades 4:18.68 (Lydia Musleh, Shevanese Williams, Danielle Ginzburg, Stephanie Acevedo).

BOYS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 486, 2. Douglas 358, 3. Monarch 312, 4. South Plantation 257, 5. Deerfield Beach 241, 6. Taravella 202, 7. Coral Glades 121, 8. Coral Springs 77, 9. Plantation 55.

200-yard medley relay: 1. Douglas 1:44.51 (David Stoddard, Tristan Celestin, Henrique Yamamoto, Josh Cutter), 2. Monarch 1:44.72 (Christian Lewis, Santiago Ospina, Otavio Metzker, Drew Roth), 3. St. Thomas 1:45.59 (Esteban Velasquez, Alfred Maria, Kearn Kurbanali, Andrew Szatkowski), 4. Deerfield Beach 1:51.22 (Matt Silva, Andre Bacic, Jacob Beccera, Timur Krijestorac).

200-yard freestyle: 1. Kyle Desrosiers, STA 1:48.18, 2. Felipe Farias, TAR 1:53.33, 3. Padraic Cassidy, STA 1:58.94, 4. Andy Hofmann, DOUG 1:59.92.

200-yard individual medley: 1. Alex Evdokimov, TAR 2:00.75, 2. Esteban Velasquez, STA 2:01.32, 3. Katana Sato, SP 2:03.96, 4. Henrique Yamamoto, DOUG 2:11.06; CSSC: 6. Dylan Allen, DOUG 2:12.90, 10. Charles Schwab, DOUG 2:24.42.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez Silva, STA 21.76, 2. Sean Chen, SP 22.51, 3. Santiago Ospina, MON 22.82; CSSC: 6. Joshua Cutter 23.36, 9. Justin Torres 24.11.

1-meter diving: 1. Logan Downey, SP 560.05, 2. Devin Nugent, STA 394.55, 3. David Caudra, MON 194.65. (Held Tuesday at Coral Springs).

100-yard butterfly: 1. Katana Sato, SP 53.60, 2. Felipe Farias, TAR 55.51, 3. Henrique Yamamoto, DOUG 56.73, 4. Christian Lewis, MON 57.15; CSSC: 11. Marco Caceres, TAR 1:08.58.

100-yard freestyle: 1. Gabriel Perez Silva, STA 48.46, 2. Sean Chen, SP 49.95, 3. August Charni, CG 50.29, 4. David Stoddard, DOUG 50.31; CSSC: 7. Joshua Cutter, CS 51.96, 11. Andrew Szatkowski, STA 54.35.

500-yard freestyle: 1. Esteban Velasquez, STA 4:51.23, 2. Kyle Desrosiers, STA 4:55.24, 3. David Stoddard, DOUG 4:50.50, 4. Padraic Cassidy, STA 5:08.66; CSSC: 5. Dylan Allen, DOUG 5:12.93. 22. Autumn Charni, CG 7:43.58.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:30.73 (Justin Falcon, Esteban Velasquez, Kyle Desrosiers, Gabriel Perez Silva), 2. Douglas 1:33.20 (David Stoddard, Tristan Celestin, Gregory Roseman, Joshua Cutter), 3. Monarch 1:35.62 (Quinn Roth, Cole Roth, Otavio Metzker, Christian Lewis), 4. Taravella 1:37.50 (Alex Evdokimov, Felipe Farias, Justin Torres, Darron Ginsberg).

100-yard backstroke: 1. August Charni, CG 57.28, 2. Kearn Kurbanali, STA 57.58, 3. Christian Lewis, MON 59.389, 4. James Burnette, STA 1:01.50.

100-yard breaststroke: 1. Alex Evdokimov, TAR 59.75, 2. Tristan Celestin, DOUG 1:01.25, 3. Justin Torres, TAR 1:05.38, 4. Santiago Ospina, MON 1:05.42; CSSC: 6. Andrew Szatkowski, STA 1:07.08, 11. Charles Schwab, DOUG 1:12.24.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:24.15 (Kyle Desrosiers, Kearn Kurbanali, Francisco Gallo, Gabriel Perez Silva), 2. Monarch 3:30.00 (Quinn Roth, Cole Roth, Drew Roth, Santiago Ospina), 3. Douglas 3:34.39 (Gregory Roseman, Andy Hoffman, Thiago Pereira, Henrique Yamamoto), 4. South Plantation 3:38.05 (Katana Sato, Cameron Lindsey, Blake Anderson, Sean Chen).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements