By Sharon Robb

November 16, 2013

Miami Belen Jesuit, making its debut in a new classification in the FHSAA State 3A Swimming and Diving Championships, won its seventh state boys title and second consecutive Friday night at the Sailfish Splash Water Park in Stuart.

The boys title came down to the final event, the 400-yard freestyle relay where Bolko De Pawlikowski anchored the winning relay to clinch the title.

Belen Jesuit won by nine points with 249 points ahead of Gainesville with 240 and Venice with 165.

“I was trying not to think about finishing first, just going fast,” De Pawlikowski said after the meet. “Whatever the outcome, I was going to be happy, but my teammates gave me a great start and I had enough left to win it.”

Those relay mates were Ryan Guso, Juan Perez Costa and Alejandro Carriazo that won in 3:09.55. Belen also won the 200-yard medley relay and finished second in the 200-yard freestyle.

De Pawlikowski, a senior, making his final state meet appearance, won the 100-yard backstroke in 50.13 and was fourth in the 500-yard freestyle in 4:30.73.

Tallahassee Chiles won the girls team title with 250 points. Fort Lauderdale was 15th with 53 points.

CeCe Williams of Chiles, Logan Samuelson of Fort Myers, Andrew Wojcik of Sebastian River and Danny Hartley of Jensen Beach each won two individual events to highlight 3A action.

Pembroke Pines Charter freshman Juan Lucas was 11th in the 100-yard backstroke overall and third in the “B” final in 54.86, duplicating his prelim time.

Lucas was also 24th in the 200-yard freestyle in 1:49.28.

Pembroke Pines Charter sophomore Lilli Calero was 16th in the 500-yard freestyle in 5:23.55.

Alfredo Mesa, a freshman, led off and Jordan Colon anchored Mater Academy’s 15th place 200-yard medley relay that finished in 1:44.50.

Colon led off and Mesa swam the third leg of the 15th place 400-yard freestyle relay that finished in 3:24.92.

Colon, a junior, was 11th in the 100-yard breaststroke in 1:01.26, faster than his prelim time of 1:01.39 and was also 14th in the 200-yard individual medley in 2:00.67, faster than his prelim time of 2:01.16.

American High sophomore Ryan Capote was 11th in the 100-yard freestyle in 48.36, slower than his prelim time of 48.05 and 15th in the 50-yard freestyle in 22.37, slower than his prelim time of 22.11.

STATE 3A RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Chiles 250, 2. Gulf Coast 220, 3. Niceville 144, 4. Osceola 132, 5. St. Petersburg Northeast 121, 6. Gainesville 116, 7. Creekside 114, 8. Fleming Island 108, 9. Columbia 107, 10. Lakewood Ranch 92, 11. Martin County 87, 15. Fort Lauderdale 53, 16. Forest Hill 46, 32. Oakland Park Northeast 14, 45. Pembroke Pines Charter 1.

INDIVIDUAL RESULTS

1-meter diving: 1. Caylie Hirapara, AC 428.85, 2. Alex Martorana, FI 416.70, 3. Abigail Howell, ER 413.40.

200-yard medley relay: 1. Gulf Coast 1:46.26, AA-C, 2. Columbia 1:49.70, 3. Creekside 1:50.38.

200-yard freestyle: 1. CeCe Williams, CHI 1:47.31, AA-A, 2. Hannah James, CHAR 1:49.46, AA-C, 3. Alexander Wittman, OS 1:49.58, AA-C, 7. Chloe Adams, FTL 1:55.66.

200-yard individual medley: 1. Hannah Burns, COL 2:00.95, AA-A, 2. Meghan Haila, CR 2:04.16, AA-C, 3. Kayla Tennant, GC 2:06.90.

50-yard freestyle: 1. Taylor Anderson, MIT 23.39, AA-A, 2. Elise Haan, GC 23.55, AA-C, 3. Caitlin Myers, NICE 24.02, 10. Fatimah Westbrook, FTL 24.61.

100-yard butterfly: 1. Kayla Tennant, GC 55.39, AA-C, 2. Madison Jean, LR 55.47, AA-C, 3. Hannah James, CHAR 55.58, AA-C .

100-yard freestyle: 1. Delaney Barnard, CHI 51.02, AA-C, 2. Hannah Bridge, MC 51.80, 3. Caitlin Myers, NICE 52.75, 5. Chloe Adams, FTL 53.04.

500-yard freestyle: 1. CeCe Williams, CHI 4:45.67, AA-A, 2. Hannah Burns, COL 4:48.99, AA-A, 3. Kendall Brent, FTM 4:50.95, AA-A, 16. Lilli Calero, PPC 5:23.55.

200-yard freestyle relay: 1. Chiles 1:37.71, AA-C, 2. Gainesville 1:38.64, 3. Fleming Island 1:39.89.

100-yard backstroke: 1. Elise Haan, GC 53.22, AA-A, 2. Julie Suarez, FH 55.58, AA-C, 3. Lindsay Lee, COL 57.46.

100-yard breaststroke: 1. Meghan Haila, CR 1:02.73, AA-A, 2. Dani Gordon, CR 1:04.88, AA-C, 3. Sydney Simpson, LIN 1:05.43, 7. Fatimah Westbrook, FTL 1:08.53.

400-yard freestyle relay: 1. Chiles 3:30.77, AA-C, 2. Gulf Coast 3:32.82, AA-C, 3. Niceville 3:33.56, 13. Fort Lauderdale 3:44.25 (Morgan Meadows, Adrienne Aponte, Fatimah Westbook, Chloe Adams).

BOYS TEAM TOTALS

1.Miami Belen Jesuit 249, 2. Gainesville 240, 3. Venice 165, 4. Lakewood Ranch 159, 5. Sebastian River 124, 6. Charlotte 120, 7. Jensen Beach 106, 8. Winter Haven 75, 9. Bartram Trail 74, 10. Niceville 73, 15. Fort Lauderdale 53, 17. Pace 49, 19. Mater 45, 36. American 8, 40. Pembroke Pines Charter 6, 45. Martin County 2.

INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Belen Jesuit 1:34.95, AA-C (Boleck De Pawlikowski, Manuel Lopez, Alejandro Carriazo, Ryan Guso), 2. Gainesville 1:35.83, AA-C, 3. Sebastian River 1:37.37.

200-yard freestyle: 1. Logan Samuelson, FTM 1:38.58, AA-A, 2. Calvin Bryant, OSC 1:39.37, AA-C, 3. Jonathan Ratliff, MOS 1:39.74, AA-C.

200-yard individual medley: 1. Andrew Wojcik, SR 1:53.17, AA-C, 2. Marco Leo, BC 1:53.65, 3. Peyton Leeson, VEN 1:53.84, 7. Manuel Lopez, BJ 1:57.67, 9. Julio Horrego,, MA 1:57.88, 14. Jordon Colon, MA 2:00.67.

50-yard freestyle: 1. Danny Hartley, JB 20.73, AA-A, 2. Nathaniel Thomas, PACE 20.95, AA-C, 3. Ryan Guso, BJ 21.20, 4. Raphael Marcoux, FTL 21.22, 15. Ryan Capote, AH 22.37.

100-yard butterfly: 1. Danny Hartley, JB 49.57, AA-A, 2. Jonathan Ratliff, MOS 49.83, AA-C, 3. Aleja Carriazo, BJ 50.82, 11. Max Garcia del Pozo, BJ 53.39, 14. Ian Vicnansky, FTL 53.63, 15. Jose Llanio, MA 53.75.

100-yard freestyle: 1. Nathaniel Thomas, PACE 45.91, AA-C, 2. Cameron Guy, GAI 47.15, 3. John Hutton, FI 47.65, 7. Raphael Marcoux, FTL 48.15, 9. Juan Perez Costa, BJ 47.90.

500-yard freestyle: 1. Logan Samuelson, FTM 4:22.77, AA-A, 2. Calvin Bryant, OSC 4:23.47, AA-A, 3. Rafael Davila, GAI 4:30.46, AA-C, 4. Bolko De Pawlikowski, BJ 4:30.73, AA-C.

200-yard freestyle relay: 1. Venice 1:27.35, 2. Belen Jesuit 1:27.79 (Juan Perez Costa, Ryan Guso, Max Garcia Del Pozo, Daniel Simpson), 3. Gainesville 1:28.64.

100-yard backstroke: 1. Bolko De Pawlikowski, BJ50.13, AA-A, 2. Erin Erlenmeyer, LR 52.39, 3. Harrison Howerton, BT 52.44, 5. Alejandro Carriazo, BJ 53.63, 11. Juan Lucas, PPC 54.86, 12. Juan Perez Costa, BJ 55.13.

100-yard breaststroke: 1. Andrew Wojcik, SR 56.77, AA-A, 2. Julio Horrego, MA 58.21, 3. I.V. Simons, WH 58.55, 4. Manuel Lopez, BJ 59.30, 10. Bernardo Lima, BJ 1:00.91, 11. Jordan Colon, MA 1:01.26.

400-yard freestyle relay: 1. Belen Jesuit 3:09.55, AA-C (Ryan Guso, Juan Perez Costa, Alejandro Carriazao, Boleck DePawlikowski), 2. Venice 3:09.57, AA-C, 3. Gainesville 3:11.17, 8. Fort Lauderdale 3:18.40 (Philippe Marcoux, Ian Vicnansky, James Dika, Raphael Marcoux), 15. Mater Academy 3:24.92 (Jordon Colon, Jose Llanio, Alfredo Mesa, Julio Horrego).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements