By Sharon Robb

February 1, 2014

Molly Golding of South Florida Aquatic Club continued her winning streak on Day Two of the Florida Gold Coast SOFLO Open Invitational.

Golding, 10, picked up four more wins during Session Three at Academic Village Pool on Saturday afternoon.

Golding won the 200-yard breaststroke in 2:51.11; 50-yard breaststroke in 38.25; 50-yard freestyle in 29.96; and 500-yard freestyle in a best time of 5:54.98. She now had six gold medals over two days.

Rafael Rodriguez, 12, led the SOFLO boys. He won the 50-yard breaststroke in a best time 32.22 and 500-yard freestyle in 5:08.12.

Other SOFLO individual winners were:

Elise Larin, 12, 50-yard breaststroke, 34.94.

Sara Quintero, 10, 100-yard butterfly, 1:14.43.

Kyana Castro, 11, 100-yard butterfly, 1:05.93, best time.

Vanessa Mesa, 11, 500-yard freestyle, 5:37.09.

Bryant Segui, 12, 200-yard breaststroke 2:36.94, best time.

Nicolas Rossi, 10, 500-yard freestyle, 5:51.75.
The three-day meet concludes on Sunday with two sessions at 8:30 a.m. and 1:30 p.m.

SESSION THREE, SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:03.80 (Andrea Pereira, Elise Larin, Isabella DiSalvo, Vanessa Mesa), 2. SOFLO B 2:05.42, 3. SOFLO C 2:14.83.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 2:51.11; SOFLO: 2. Sara Quintero 3:14.46, best time; 11-12, 1. Gabriela Fernandez, Hialeah 2:41.77; SOFLO: 2. Elise Larin 2:44.32, 5. Vanessa Mesa 2:51.66.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Liesel Alfonso, North Miami 1:11.27; SOFLO: 2. Analucia Raimont 1:12.78, best time, 4. Kayla Cunningham 1:14.56, best time, 6. Katrina Del Vecchio 1:15.42, best time, 8. Sara Quintero 1:17.54, best time, 9. Jena Legaspi 1:20.70, 11. Daniela Barreto 1:28.46, best time, 14. Sarah Acevedo 1:34.27, 19. Bella Leggett 1:39.29, 33. Carol Lambert 2:22.93.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 38.25; SOFLO: 3. Sally Golding 42.70, best time, 7. Bella Leggett 44.50, best time, 10. Valerie Vank 45.41, best time, 12. Kayla Cunningham 46.27, 13. Daniela Barreto 47.07, 14. Sabrina Osorio 47.38, best time, 17. Jena Legaspi 48.29, 29. Kerry Cunningham 55.68, best time, 32. Mariann Catalasan 57.44, best time, 36. Analucia Raimont 1:00.00, best time, 48. Carol Lambert 1:15.68; 11-12, 1. Elise Larin, SOFLO 34.94; SOFLO: 3. Marianna Serrao 35.55, 6. Mikaela DeGracia 37.80, 7. Valentina Carrion 37.86, best time, 8. Isabella DiSalvo 38.15, best time, 9. Anabel Vazquez 38.95, 20. Sophia Bedoya 42.46, best time, 23. Celenia Lumelski 43.65, best time, 29. Rebekah Ling 46.57, 30. Paola Huerta 46.60, best time, 32. Lauren Siegman 47.98, best time, 33. Salma Hegazy 48.94, best time.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Sara Quintero, SOFLO 1:14.43; SOFLO; 2. Kayla Cunningham 1:21.00, 3. Jasmine Ahmet 1:28.66, 4. Jena Legaspi 1:30.11, 6. Daniela Barreto 1:45.64, best time, 9. Analucia Raimont 1:51.36; 11-12, 1. Kyana Castro, SOFLO 1:05.93, best time; SOFLO: 3. Isabella DiSalvo 1:07.29, 5. Vanessa Mesa 1:08.56, best time, 7. Annita Huang 1:12.20, 8. Marianna Serrao 1:14.77, 11. Michelle Marinheiro 1:17.92, best time, 12. Anabel Vazquez 1:18.53, 13. Alana Acevedo 1:18.64, 19. Lauren Siegman 1:31.96, best time, 22. Salma Hegazy 1:34.41.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 29.96; SOFLO: 8. Sally Golding 34.78, 12. Valerie Vank 35.28, best time, 13. Jena Legaspi 35.51, 14. Jasmine Ahmet 35.78, 18. Bella Leggett 36.36, 21. Sarah Acevedo 38.31, 22. Daniela Barreto 38.35, 26. Sabrina Osorio 40.25, best time, 40. Analucia Raimont 45.78, 48. Kayla Cunningham 50.20, 51. Mariann Catalasan 54.59, 55. Carol Lambert 1:02.66; 11-12, 1. Claudia Acosta, Hialeah 26.66; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 26.80, 3. Andrea Pereira 26.95, best time, 4. Annita Huang 27.35, best time, 7. Elise Larin 28.36, 7. Kyana Castro 28.36, best time, 13. Mikaela DeGracia 29.39, best time, 15. Jacqueline Lugo 29.96, 16. Anabel Vazquez 30.02, 21. Valentina Carrion 30.74, best time, 23. Paola Huerta 30.96, best time, 26. Alana Acevedo 31.34, best time, 28. Rebekah Ling 31.54, best time, 31. Celenia Lumelski 32.89, best time, 32. Sophia Bedoya 33.04, 33. Salma Hegazy 33.08, best time, 40. Lauren Siegman 35.07, best time.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 5:54.98, best time; SOFLO: 2. Sara Quintero 6:22.97, 3. Kayla Cunningha, 6:26.51, 4. Sally Golding 6:58.30; 11-12, 1. Vanessa Mesa, SOFLO 5:37.09; SOFLO: 2. Annita Huang 5:38.30, 3. Andrea Pereira 5:38.35, best time, 4. Michelle Marinheiro 5:58.16, best time, 12. Rebekah Ling 6:51.80.

BOYS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO 2:01.55 (Leonardo Mateus, Brandon Moran, Bryant Segui, Rafael Rodriguez), 2. SOFLO 2:16.67,3. SOFLO C 2:21.80.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Victor Valdes, Hialeah 2:45.87; SOFLO: 3. Zackary Harris 3:08.25, 5. Miguel Crespo 4:15.25; 11-12, 1. Bryant Segui, SOFLO 2:36.94, best time.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Nikita Efimov, North Miami 1:18.42; SOFLO: 2. Alex Golding 1:24.57, best time, 4. Alejandro Mateus 1:26.94, best time, 5. Randy Smith 1:27.79, 6. Mark Andre De Gracia 1:30.71, best time, 12. Noah Hew 1:39.61, best time, 16. Chris Vasquez 1:46.45, 17. Pablo Navarro 1:47.84, 19. Ian Chalmers 1:52.52; 11-12, 1. John Torres, Rockway 1:01.13; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 1:05.46, 8. John Paul Handal 1:10.69, 10. Joseph Lee 1:11.63, 13. Brandon Moran 1:12.65, 15. Michael Arias 1:12.70, 18. Derek Tom 1:14.22, best time, 19. Gabriel Saavedra 1:15.64, best time, 20. Roberto Garrido 1:18.48, best time, 21. Carlo Roche 1:19.23, best time, 25. Marcos Vazquez 1:22.91, best time, 29. David Diaz Venturo 1:30.98, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Victor Valdes, Hialeah 34.53; SOFLO: 4. Nicolas Rossi 42.14, 6. Juan Colmenares 42.56, 7. Javier Colmenares 43.18, 8. Zackary Harris 43.68, 12. Alex Golding 44.80, best time, 16. Samuel Bullen 48.27, best time, 18. Mark Andre De Gracia 49.14, 24. Alejandro Mateus 51.74, 25. Odin Farkas 51.87, 28. Noah Hew 52.90, best time, 32. Chris Vazquez 55.13, best time, 35. Fernando Barreto 55.93, best time, 40. Pablo Navarro 58.08, 43. Miguel Crespo 59.74; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 32.22, best time; SOFLO: 4. Bryant Segui 34.97, best time, 10. Leonardo Mateus 37.17, best time, 15. Joseph Lee 38.83, 16. Sebastian Sevilla 39.83, best time, 21. Gabriel Saavedra 41.15, best time, 24. Akira Huang 43.18, best time, 30. Carlo Roche 45.31, best time, 34. Marcos Vazquez 47.92, best time, 38. Gabriel Ferdinand 50.41, 41. David Diaz Venturo 52.82.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Nikita Efimov, North Miami 1:18.31; SOFLO: 2. Zackary Harris 1:23.39, 9. Ian Chalmers 1:48.95; 11-12, 1. John Torres, Rockway 1:00.00; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:00.67, 5. Leonardo Mateus 1:06.87, 7. Brandon Moran 1:08.33, 9. Joseph Lee 1:10.32, 10. John Paul Handal 1:11.35, 13. Sebastian Sierra 1:12.72, best time, 18. Gabriel Saavedra 1:18.81, best time, 24. Gabriel Ferdinand 1:51.13, best time.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Miguel Sierra, DRSC 29.04; SOFLO: 3. Nicolas Rossi 29.65, 5. Juan Colmenares 30.54, 6. Zackary Harris 30.66, best time, 12. Alex Golding 34.92, best time, 13. Randy Smith 35.22, best time, 16. Aldo Zepeda 35.73, best time, 21. Javier Colmenares 37.02, 22. Mark Andre De Gracia 37.08, best time, 26. Alejandro Mateus 37.71, 33. Noah Hew 38.95, best time, 37. Odin Farkas 40.90, 39. Fernando Barreto 41.41, best time, 42. Samuel Bullen 41.97, best time, 46. Chris Vasquez 43.37, 47. Miguel Crespo 43.53; 11-12, 1. Kevin Barranco, Rockway 25.32; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 25.48, 11. Bryant Segui 27.82, 14. Brandon Moran 28.51, best time, 17. Sebastian Sevilla 29.02, best time, 18. Sebastia Sierra 29.17, best time, 20. Gabriel Saavedra 30.17, best time, 21. Joseph lee 30.34, best time, 30. Akira Huang 31.98, 32. Carlo Roche 32.61, 36. Roberto Garrido 33.09, 37. Marcos Vazquez 33.21, 42. David Diaz Venturo 34.11, best time, 48. Gabriel Ferdinand 39.00, best time, 51. Lucas Gandarillas 39.12.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Nicolas Rossi, SOFLO 5:51.75; SOFLO: 3. Juan Colmenares 6:49.00, 5. Alex Golding 7:11.62; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 5:08.12; SOFLO: 3. Leonardo Mateus 5:24.22, 6. Bryant Segui 5:45.75, 9. Derek Tom 6:19.92, best time, 10. Roberto Garrido 6:30.35, best time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements