By Sharon Robb

March 16, 2014

Michael Andrew broke a 27-year-old national age group record Sunday night to close out the Speedo Championships Series Southern Zone South Sectional Championships at Plantation Aquatic Complex.

Andrew, 14, who had already broken the 100-meter backstroke and 100-meter butterfly national 13-14 age group records earlier in the meet, broke the 100-meter freestyle record in 51.30 and finished fourth.

He broke the 27-year-old mark of 51.59 set by Noel Strauss in 1987. At the time, Strauss was 13 and junior national champion.

Florida Gold Coast swimmer Clara Smiddy of AquaKids Sharks won another event, this time the 200-meter backstroke in 2:14.71.

Pine Crest Swimming won the 400-meter freestyle relay in 4:02.23 with Caroline Nava, Marta Ciesla, Hannah Veale and Jessica Nava.

Azura swept the men’s top two spots in the 400-meter freestyle relay.

Azura Florida Aquatic captured the combined team title and men’s team title. Blue Dolfins won the women’s team titles.

Even though South Florida Aquatic Club only competed the first two days, the women’s team was third overall and the team finished sixth in the combined team standings.

Next up for Florida Gold Coast teams will be the March 21-23 Senior Championships hosted by South Florida Aquatic Club.

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Azura Florida Aquatic 857.5, 2. Blue Dolfins 721.5, 3. Pine Crest Swimming 508.5, 4. Swim Fort Lauderdale 405, 5. Loyola Blakefield 370, 6. South Florida Aquatic Club 343, 7. Club Wolverine 290, 8. Gator Swim Club 249, 9. Guelph Marlin Aquatic Club 249, 10. Toronto Swim Club 212.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Blue Dolfins 349, 2. Pine Crest 299.5, 3. SOFLO 271, 4. Guelph Marlin Aquatic Club 242, 5. Swim Fort Lauderdale 195.

MEN TEAM TOTALS: 1. Azura Florida Aquatic 690.5, 2. Blue Dolfins 372.5, 3. Loyola Blakefield 251, 4. Club Wolverine 214, 5. Swim Fort Lauderdale 210, 13. SOFLO 72.

WOMEN RESULTS

200-meter butterfly: 1. Kahra Williams, Gator Swim Club 2:19.22, 2. Josefina Lorda Taylor, Swim Fort Lauderdale 2:19.71, 3. Mary Clancy, Loyola Blakefield 2:21.38.

100-meter freestyle: 1. Patricia Castro Ortega, SwimMAC 56.44, 2. Theresa Michalak, Unattached 56.83, 3. Clara Smiddy, AquaKids Sharks 57.34.

200-meter breaststroke: 1. Martha McCabe, TSC 2:30.69, 2. Emily Kopas, Unattached 2:35.70, 3. Kelly Fertel, Rockway 2:38.29.

200-meter backstroke: 1. Clara Smiddy, AquaKids Sharks 2:14.71, 2. Fernando Gonzalez Ramirez, Gator Swim Club 2:17.89, 3. Georgia-Mae Hohmann, Unattached 2:22.28.

400-meter freestyle relay: 1. Pine Crest 4:02.23 (Caroline Nava, Marta Ciesla, Hannah Veale, Jessica Nava), 2. Blue Dolfins 4:03.54, 3. Azura 4:07.80.

800-meter freestyle: 1. Emily Brunemann, Club Wolverine 8:57.23, 2. Geena Squartino, SwimFast 9:17.30, 3. Daniella Vandenberg, Azura 9:20.69.

MEN RESULTS

200-meter butterfly: 1. Zack Chetrat, TSC 2:02.50, 2. Luke Torres, Unattached 2:03.37, 3. Luis Martinez, Azura 2:07.40.

100-meter freestyle: 1. Miguel Ortiz, Club Wolverine 50.72, 2. Thiago Sickert, Unattached 51.12, 3. Mario Todorovic, Bolles 51.26, 4. Michael Andrew, Indie Swimming 51.30.

200-meter breaststroke: 1. Anton Lobanov, Bolles 2;17.66, 2. Julio Horrego, Hialeah 2:24.76, 3. Marco Guarente, Azura 2:24.83.

200-meter backstroke: 1. Arkady Vyatchanin, New York Athletic Club 2:01.73, 2. Matt Myers, TSC 2:04.91, 3. Matthew Swanson, Newmarket 2:05.25.

400-meter freestyle relay; 1. Azura “A” 3:34.73 (Carlos Herrera, Luis Martinez, Mateo Gonzalez, Joshua Romany), 2. Azura “B” 3:40.50 (Marco Guarente, Nico Medina, Fernando Alatorre, Arvin Moradi), 3. Swim Fort Lauderdale 3:42.49.

1500-meter freestyle: 1. Michael Klueh, Club Wolverine 15:32.62, 2. Marcelo Acosta, Unattached 15:35.73, 3. Joey Pedraza, Azura 15:56.53.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements