By Sharon Robb

May 17, 2014

South Florida Aquatic Club got off to a great start Saturday morning during Session One of the Florida Gold Coast Coral Springs Invitational.

In the host club’s first long course meter meet of the season, SOFLO swimmers got the chance to swim against 19 clubs from throughout the Florida Gold Coast from Jupiter and North Palm Beach to Hialeah.

Several SOFLO swimmers turned in best times and qualified for the FGC Junior Olympics.

Marianna Serrao, 12, won the 50-meter breaststroke in 39.45. It was a best time dropping from 40.24 and first time she broke the 40-second barrier.

Serrao was also third in the 200-meter individual medley in a best time 2:43.00 dropping from 2:44.08. She was fifth in the 100-meter freestyle in 1:06.74, another best time bettering her previous best of 1:08.75.

Leonardo Mateus, 12, won the 100-meter freestyle in a best time 1:04.94, dropping from 1:07.83. He was also third in the 50-meter breaststroke in a best time 42.47.

His previous best was 44.25. Younger brother Alejandro Mateus, 9, was second in the 100-meter backstroke in a best time 1:33.51, dropping from 1:34.74.

Zackary Harris, 9, was second in the 200-meter individual medley in a best time 2:59.06, breaking 3 minutes for the first time. His previous best was 3:01.47. Harris was also third in the 50-meter butterfly in a best time 37.08, dropping from 41.51 and fourth in the 100-meter freestyle in 1:15.48.

SESSION ONE RESULTS
GIRLS

200-meter individual medley:
10-and-under, 1. Naomi Vera, Rockway 2:59.68; SOFLO: 2. Sara Quintero 3:03.09, 17. Sarah Acevedo 3:37.24, best time; 11-12, 1. Jennifer Secrest, North Palm Beach 2:37.12; SOFLO: 3. Marianna Serrao 2:43.00, best time, 7. Annita Huang 2:53.30, 10. Valentina Carrion 2:57.16, 12. Anabel Vazquez 2:58.44, 20. Rebekah Ling 3:11.87, best time, 21. Alana Acevedo 3:13.84, 28. Sophia Bedoya 3:35.54.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Simone Vale, Azura 36.15; SOFLO: 6. Jasmine Ahmet 38.81, 10. Erika Pelaez 39.65, best time, 14. Bella Leggett 42.15, 16. Jena Legaspi 43.78, best time, 22. Sarah Acevedo 47.78, best time, 40. Kaitlyn Barrios 57.25, 49. Hailey Ahn 1:07.77, 50. Samantha Solis 1:08.88, 51. Leah Prado 1:20.37; 11-12, 1. Delaney Biro, CSSC 31.43; SOFLO: 3. Vanessa Mesa 32.26, best time, 6. Isabella DiSalvo 33.90, best time, 10. Jacqueline Lugo 35.76, 14. Annita Huang 36.81, 14. Anabel Vazquez 37.26, best time, 19. Celen Lumelski 38.37, 20. Alana Acevedo 38.62, 25. Katrina DelVecchio 39.57, best time.

100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Margaret Miao, AquaKids Sharks 1:10.78; SOFLO: 9. Erika Pelaez 1:19.84, best time, 15. Sarah Acevedo 1:22.27, 18. Jasmine Ahmet 1:23.03, 21. Bella Leggett 1:25.71, 52. Luna Delgado 1:51.96, 57. Leah Pando 1:57.08, 61. Samantha Solis 2:02.25, 65. Carol Lambert 2:31.78; 11-12, 1. Jennifer Secrest, North Palm Beach 1:03.52; SOFLO: 5. Marianna Serrao 1:06.74, best time, 9. Isabella DiSalvo 1:08.62, best time, 10. Annita Huang 1:09.28, 16. Valentina Carrion 1:12.27, best time, 17. Jacqueline Lugo 1:12.75, 18. Katrina Del Vecchio 1:13.28, best time, 24. Alana Acevedo 1:15.39, 29. Rebekah Ling 1:16.68, best time, 37. Celen Lumelski 1:18.90, 42. Sophia Bedoya 1:21.23, best time, 46. Ivanna Fregoso 1:23.20, best time.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Adrian Gooding, Azura 1:23.71; SOFLO: 4. Sara Quintero 1:26.31, best time, 12. Bella Leggett 1:33.09, 21. Jasmine Ahmet 1:39.36, 40. Luna Delgado 2:04.98; 11-12, 1. Gabby Beltrano, CSSC 1:15.89; SOFLO: 3. Annita Huang 1:18.37, 4. Anabel Vazquez 1:19.60, 8. Jacqueline Lugo 1:25.36, best time, 10. Rebekah Ling 1:26.59, best time, 16. Celen Lumelski 1:31.87, 21. Alana Acevedo 1:34.94, 22. Ivanna Fregoso 1:36.91, best time, 31. Sophia Bedoya 1:46.26.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Margaret Miao, AquaKids Sharks 43.52; SOFLO: 8. Bella Leggett 48.40, 10. Erika Pelaez 50.00, best time, 14. Jena Legaspi 51.45, best time, 18. Jasmine Ahmet 53.29, 33. Sarah Acevedo 59.48, 34. Kaitlyn Barrios 59.90, 43. Samantha Solis 1:04.19, 46. Leah Pando 1:05.94, 48. Luna Delgado 1:06.63, 54. Hailey Ahn 1:12.68, 60. Carol Lambert 1:22.62; 11-12, 1. Marianna Serrao, SOFLO 39.45, best time; SOFLO: 4. Vanessa Mesa 41.47, best time, 6. Valentina Carrion 42.35, best time, 9. Jacqueline Lugo 45.28, 10. Anabel Vazquez 45.43, 16. Sophia Bedoya 47.02, best time, 21. Carol Lumelski 49.22, 23. Rebekah Ling 50.03, best time, 29. Ivanna Fregoso 52.08, best time.

BOYS

200-meter individual medley:
10-and-under, 1. Dominic Bono, AquaKids Sharks 2:54.86; SOFLO: 2. Zackary Harris 2:59.06, best time; 11-12, 1. Gavin Smith, North Palm Beach 2:41.43; SOFLO: 2. Joseph Lee 2:47.26, 4. John Paul Handal 2:48.80, best time, 15. Gabriel Ferdinand 3:34.40.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Sebastian Lares, Azura 35.22; SOFLO: 3. Zackary Harris 37.08, best time, 14. Alejandro Mateus 46.05, best time, 16. Mark DeGracia 49.17, best time, 22. Farouk Musa 56.95, 24. Chris Vasquez 57.31, 29. Tyler Hering 1:05.92, 31. Samuel Bullen 1:07.46; 11-12, 1. Gavin Smith, North Palm Beach 31.72; SOFLO: 5. Eiza Gantus 35.38.

100-meter freestyle
10-and-under, 1. Tre Monroe, North Palm Beach 1:08.47; SOFLO: 4. Zackary Harris 1:15.48, 8. Alejandro Mateus 1:23.84, best time, 14. Mark DeGracia 1:30.59, best time, 22. Chris Vasquez 1:38.65, best time, 27. Farouk Musa 1:40.89, 31. Samuel Bullen 1:46.57, best time, 31. Tyler Hering 1:46.57, 33. Pablo Navarro 1:48.21; 11-12, 1. Leonardo Mateus, SOFLO 1:04.93, best time; SOFLO: 15. Derek Tom 1:15.04, best time, 19. Robert Garrido 1:17.55, best time, 24. Marcos Vazquez 1:21.03, best time, 34. Gabriel Ferdinand 1:30.36.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Sebastian Lares, Azura 1:21.20; SOFLO: 2. Alejandro Mateus 1:33.51, 5. Mark DeGracia 1:41.99, 12. Pablo Navarro 2:00.46, 13. Chris Vazquez 2:00.60, best time; 11-12, 1. Gavin Smith, North Palm Beach 1:15.46; SOFLO: 3. John Paul Handal 1:20.54, 5. Derek Tom 1:25.04, best time, 7. Marcos Vazquez 1:26.50, 11. Robert Garrido 1:29.23.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Sebastian Lares, Azura 44.42; SOFLO: 7. Mark De Gracia 51.74, best time, 9. Samuel Bullen 53.93, best time, 14. Alejandro Mateus 56.69, best time, 16. Farouk Musa 1:00.08, 22. Pablo Navarro 1:05.47; 11-12, 1. Samuel Bauta, AquaKids Sharks 40.16; SOFLO: 2. Eiza Gantus 41.60, 3. Leonardo Mateus 42.47, best time, 16. Marcos Vazquez 50.78, 19. Gabriel Ferdinand 52.59.

IF YOU GO
WHAT: Florida Gold Coast Coral Springs Open Invitational

WHEN: Saturday-Sunday

WHERE: Coral Springs Aquatic Complex, Michael Lohberg Pool Of Champions, 12441 Royal Palm Boulevard

SCHEDULE: Saturday, Session 1, 8:30 a.m., Session 2, 1 p.m.; Sunday, Session 3, 8:30 p.m., Session 4, 1 p.m.

ADMISSION: $3 per session, heat sheets $3 per session. For information call 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Advertisements