By Sharon Robb

May 19, 2014

Sabrina Osorio and several of her South Florida Aquatic Club teammates turned in some outstanding swims during the two-session Florida Gold Coast Metro Aquatic Club of Miami Long Course Invitational Saturday at Tamiami Aquatic Center.

Osorio, 9, her twin sister Sofia and several other SOFLO swimmers had best times and winning performances during the daylong meet.

“The Meteorite Group did a nice job, most of them had best times,” SOFLO coach Chris Anderson said. “We had some nice swims out of our senior development group, gold group and silver group swimmers.”

Anderson singled out impressive swims by Meteorite Sabrina Osorio, Victoria Hill of the Senior Development Group, Ricardo Roche of the Gold Group and Abolade Oyetunji of the Silver Group.

“The kids are getting better and stepping it up at these small meets where there is not a lot of competition,” Anderson said. “Our kids did really well. We have new kids emerging for the long course season.”

Sabrina Osorio won the 50-meter butterfly in 46.75; 50-meter backstroke in a best time 51.74; 50-meter breaststroke in a best time 49.97; 50-meter freestyle in a best time 42.00; 100-meter freestyle in a best time 1:34.86.

Andrea Pereira, 13, was a triple winner capturing the 50-meter butterfly in 34.33, 50-meter backstroke in 36.21 and 50-meter freestyle in 30.67.

Oyetunji, 14, had one of her best meets posting six career-best times. She won the 100-meter freestyle in a best time 1:06.39, 200-meter freestyle in a best time 2:22.84 and 400-meter freestyle in a best time 5:03.98.

Oyetunji was also second in the 50-meter butterfly in a best time 35.26, 50-meter freestyle in a best time in 30.75 and 100-meter backstroke in a best time 1:20.30 and third in the 50-meter backstroke in 38.07.

Delanie Perez was a double winner in the 100-meter butterfly in 1:17.29 and 200-meter breaststroke in 3:04.39.

Brandon Moran won the 50-meter butterfly in a best time 34.81; 50-meter backstroke in a best time 37.77, 50-meter breaststroke in 39.00, 50-meter freestyle in 31.79; 200-meter breaststroke in a best time 3:00 and 100-meter breaststroke in a best time 1:22.86.

Kevin Porto won the 50-meter butterfly in a best time 31.27; 50-meter backstroke in a best time 32.85; 50-meter freestyle in a best time 27.98; and 400-meter freestyle in 4:32.75.

Bruno Berti won the 50-meter backstroke in a best time 33.08 and 50-meter freestyle in a best time 27.90.

Gabriel Segui won the 100-meter butterfly in a best time 1:13.10 and teammate Ricardo Roche won the 13-14 100-meter butterfly in a best time 1:14.51 and 200-meter breaststroke in a best time 3:01.94.

SESSION ONE RESULTS

GIRLS

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 46.75; SOFLO: 5. Sofia Osorio 57.98; 11-12, 1, Ruth Kauffman, NM 38.22; 13-14, 1. Andrea Pereira, SOFLO 34.33; SOFLO: 2. Abolade Oyetunji 35.26, best time, 3. Liz Travieso 35.54, 4. Isabel Shashaty 36.27, best time, 5. Alexandra Crespo 36.65, best time, 6. Jennifer Rodriguez 36.66; 15-and-over, 1. Jennifer Alfani, Gulliver Prep 30.31; SOFLO: 2. Natasha Testa 32.93, 3. Victoria Hill 34.54, 4. Astrid Rigau 35.78.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 51.74, dropped; SOFLO: 3. Sofia Osorio 52.34, dropped; 11-12, 1. Solana Capalbo, North Miami 41.36; 13-14, 1. Andrea Pereira, SOFLO 36.21; SOFLO: 2. Liz Travieso 36.32, best time, 3. Abolade Oyetunji 38.07, 4. Kellie Wilcox 39.28, 5. Isabel Shashaty 39.87; 15-and-over, 1. Jennifer Alfani, Gulliver Prep 31.79; SOFLO: 2. Victoria Hill 36.24, best time, 3. Astrid Rigau 39.52.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 49.97, best time; SOFLO: 3. Sofia Osorio 57.79, best time; 11-12, 1. Emily Fernandez, North Miami 44.50; 13-14, 1. Jennifer Rodriguez, SOFLO 42.07; SOFLO: 2. Alexandra Crespo 44.30, 3. Andrea Pereira 44.66, 4. Kellie Wilcox 45.36, 5. Liz Travieso 45.97, best time, 6. Abolade Oyetunji 46.27; 15-and-over, 1. Jennifer Alfani, Gulliver Prep 36.53; SOFLO: 2. Natasha Testa 44.50, 3. Victoria Hill 45.66, 4. Astrid Rigau 46.72.

50-meter freestyle:

10-and-under, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 42.00, best time; SOFLO: 3. Sofia Osorio 43.93, best time; 11-12, 1. Solana Capalbo, North Miami 33.29; 13-14, 1. Andrea Pereira, SOFLO 30.67; SOFLO: 2. Abolade Oyetunji 30.75, best time, 3. Isabel Shashaty 32.29, best time, 4. Liz Travieso 32.31, best time, 6. Kellie Wilcox 34.14, best time, 7. Alexandra Crespo 34.74; 15-and-over, 1. Jennifer Alfani, Gulliver Prep 28.55; SOFLO: 2. Victoria Hill 30.41, best time, 3. Astrid Rigau 32.78.

BOYS

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Anthony Fernandez, North Miami 49.81; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 34.81, best time; SOFLO: 2. Sebastian Sevilla 38.90, best time; 13-14, 1. Kevin Porto, SOFLO 31.27, best time; SOFLO: 3. Juan Osorio 32.85, 4. Ricardo Roche 33.65, best time, 6. Sebastian Sierra 36.21, best time, 8. Ethan Hew 38.26, best time; 15-and-over, 1. Cristian Rossi, SOFLO 30.28; SOFLO: 3. Bruno Berti 31.08, best time, 4. Brandon Fratianni 32.17, best time, 5. Juan Medina 34.94, best time, 6. Simon Ortiz 35.63.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Anthon Fernandez, North Miami 47.95; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 37.77, best time; SOFLO; 2. Sebastian Sevilla 39.95, best time; 13-14, 1. Kevin Porto, SOFLO 32.85, best time; SOFLO: 2. Ricardo Roche 34.18, best time, 3. Juan Osorio 34.31, best time, 6. Ethan Hew 40.67, best time, 7. Gabriel Saavedra 41.90, best time, 8. Wyatt Jennessee 42.02, 10. Sebastian Sierra 43.11, best time; 15-and-over, 1. Bruno Berti, SOFLO 33.08, best time; SOFLO: 3. Bryan Moran 37.74, best time, 4. Simon Ortiz 38.75.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Anthony Fernandez, North Miami 51.84; SOFLO: 4. Miguel Crespo 1:03.11; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 39.00; SOFLO: 2. Sebastian Sevilla 45.06, best time; 13-14, 1. Ivan Capalbo, North Miami 37.57; SOFLO: 2. Ricardo Roche 40.24, best time, 5. Ethan Hew 42.65, best time, 7. Wyatt Jennessee 45.77, 9. Gabriel Saavedra 47.03, best time, 10. Sebastian Sierra 48.17, best time; 15-and-over, 1. Luis Llenin 35.27; SOFLO: 2. Cristian Rossi 37.87, 4. Juan Medina 40.20, best time, 5. Bryan Moran 44.39, best time, 6. Simon Ortiz 44.98.

50-meter freestyle:

10-and-under, 1. Anthony Fernandez, North Miami 37.79; SOFLO: 9. Miguel Crespo 45.04; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 31.79; SOFLO: 2. Sebastian Sevilla 32.69; 13-14, 1. Kevin Porto, SOFLO 27.98, best time; SOFLO: 2. Juan Osorio 29.10, 4. Ricardo Roche 29.65, best time, 7. Sebastian Sierra 32.23, 8. Gabriel Saavedra 33.34, best time, 10. Ethan Hew 33.74, best time, 12. Wyatt Jennessee 36.45; 15-and-over, 1. Bruno Berti, SOFLO 27.90, best time; SOFLO: 2. Cristian Rossi 28.32, 4. Brandon Fratianni 29.43, best time, 5. Bryan Moran 30.90, best time, 6. Simon Ortiz 31.06, 8. Juan Medina 31.83.

SESSION TWO RESULTS

GIRLS

200-meter freestyle:

13-14, 1. Abolade Oyetunji, SOFLO 2:22.84, best time; 15-and-over, 1. Isabella Paez, MAC 2:10.51; SOFLO: 2. Melissa Marinheiro 2:12.73, 7. Lilli Calero 2:26.23.

100-meter butterfly:

11-12, 1. Juliana Talamo, MAC 1:12.98; 13-14, 1. Delanie Perez, SOFLO 1:17.29, 5. Alexandra Crespo 1:24.84; 15-and-over, 1, Julia Talamo, MAC 1:09.46; SOFLO: 2. Natasha Testa 1:13.49, 5. Lilli Calero 1:20.53.

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Emily Fernandez, North Miami 3:20.59; 13-14, 1. Delanie Perez, SOFLO 3:04.39; SOFLO: 2. Jennifer Rodriguez 3:05.75, 3. Kellie Wilcox 3:22.38, best time; 15-and-over, 1. Jessica Chadwick, Gulliver Prep 2:47.88.

100-meter backstroke:

11-12, 1. Madeleine Peraza, Metro Aquatics 1:25.54; 13-14, 1. Liz Travieso, SOFLO 1:18.95, best time; SOFLO: 2. Abolade Oyetunji 1:20.30, best time, 3. Isabel Shashaty 1:23.94, best time; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 1:12.34; SOFLO: 3. Jessica Rodriguez 1:16.47, 5. Victoria Hill 1:18.57, best time.

200-meter individual medley:

13-14, 1. Sarah Abril, MAC 2:46.84; SOFLO: 2. Alexandra Crespo 2:54.02, 5. Liz Travieso 2:59.90, 6. Kellie Wilcox 3:06.58; 15-and-over, 1. Jessica Chadwick, Gulliver Prep 2:30.54; SOFLO: 2. Jessica Rodriguez 2:39.82, 3. Kylie Herman 2:42.73.

400-meter freestyle:

13-14, 1. Abolade Oyetunji, SOFLO 5:03.98, best time; 15-and-over, 1. Cloe Bedard-Khalid, MAC 4:41.80; SOFLO: 3. Kylie Herman 4:50.15, 5. Lilli Calero 5:03.23, 6. Jessica Rodriguez 5:04.82.

100-meter breaststroke:

11-12, 1. Juliana Talamo, MAC 1:26.61; 13-14, 1. Jennifer Rodriguez, SOFLO 1:30.71; SOFLO: 2. Alexandra Crespo 1:34.40, 3. Andrea Pereira 1:35.67; 15-and-over, 1. Jessica Chadwick, Gulliver Prep 1:17.77; SOFLO: 4. Natasha Testa 1:38.06.

200-meter butterfly:

15-and-over, 1. Cloe Bedard-Khalid, MAC 2:28.82; SOFLO: 3. Kylie Herman 2:55.04.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 1:34.86, best time; SOFLO: 2. Sofia Osorio 1:36.82, best time; 11-12, 1. Madeleine Peraza, MAC 1:10.86; 13-14, 1. Abolade Oyetunji, SOFLO 1:06.39, best time; SOFLO: 2. Isabel Shashaty 1:13.05, best time, 3. Liz Travieso 1:13.59, best time; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 1:02.19; SOFLO: 4. Kylie Herman 1:06.14, 6. Victoria Hill 1:06.85, best time, 8. Lilli Calero 1:11.29, 10. Natasha Testa 1:13.14.

200-meter backstroke: 11-12, 1. Juliana Talamo, MAC 2:45.68; 13-14, 1. Sarah Abril 2:47.27; SOFLO: 2. Liz Travieso 2:52.26, 3. Jennifer Rodriguez 2:57.51, 4. Isabel Shashaty 2:58.50, best time, 5. Kellie Wilcox 3:02.99; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 2:36.54; SOFLO: 2. Jessica Rodriguez 2:41.30.

BOYS

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Zachary Callejas, MAC 3:03.25; 11-12, 1. Andres Vargas, MAC 2:15.87; 13-14, 1. Adrian Aguilar, MAC 2:09.36; SOFLO: 3. Juan Osorio 2:13.76, best time, 8. Sebastian Sierra 2:27.53, best time; 15-and-over, 1. Alexander Arrieta, AC 2:02.11; SOFLO: 3. Jonathan Strod 2:11.75, 4. Nelson Diaz 2:12.70, 6. Gustavo Valery 2:16.80, 9. Cristian Rossi 2:20.46.

100-meter butterfly:

10-and-under, 1. Nicholas Rodriguez, MAC 2:14.21; 11-12, 1. Gabriel Segui, SOFLO 1:13.10, best time; 13-14, 1. Ricardo Roche, SOFLO 1:14.51, best time; SOFLO: 3. Sebastian Sierra 1:21.48, 4. Ethan Hew 1:28.89, best time; 15-and-over, 1. Julien Pinon, SOFLO 1:02.07; SOFLO: 2. Nelson Diaz 1:02.98, 4. Jonathan Strod 1:09.00, 9. Bruno Berti 1:12.21, best time, 10. Cristian Rossi 1:12.24.

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 3:00.00, best time; 13-14, 1. Ricardo Roche, SOFLO 3:01.94, best time; SOFLO: 3. Wyatt Jennessee 3:20.39, best time; 15-and-over, 1. Brandon Vives, MAC 2:33.73.

100-meter backstroke: 10-and-under, 1. Zachary Callejas, MAC 1:48.52; 11-12, 1. Hector Paz, MAC 1:23.42; 13-14, 1. Aitor Fungairino, MAC 1:04.90; SOFLO: 3. Ricardo Roche 1:13.79, best time, 7. Ethan Hew 1:29.50, best time; 15-and-over, 1. Miguel Madeira, MAC 1:06.55; SOFLO: 3. Gustavo Valery 1:09.65, 4. Bruno Berti 1:14.90, best time, 10. Simon Ortiz 1:23.32.

200-meter individual medley:

11-12, 1. Neil Picon, MAC 2:56.35; 13-14, 1. Adrian Aguilar, MAC 2:21.43; 15-and-over, 1. Alejandro Carriazo, MAC 2:21.42; SOFLO: 2. Alex Monti 2:32.75, 8. Henry Perillo 2:46.42, 9. Cristian Rossi 2:50.38.

400-meter freestyle:

11-12, 1. Andres Vargas, MAC 4:46.34; 13-14, 1. Kevin Porto, SOFLO 4:32.75; SOFLO: 2. Juan Osorio 4:45.55, best time, 3. Sebastian Sierra 5:12.81, 4. Wyatt Jennessee 6:30.83; 15-and-over, 1. Boleck De Pawlikowski, MAC 4:20.29; SOFLO: 3. Julien Pinon 4:26.94, 5. Alex Monti 4:41.13, 6. Jonathan Strod 4:53.84.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Anthony Fernandez, North Miami 1:53.15; SOFLO: 4. Miguel Crespo 2:14.42, best time; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 1:22.86, best time; SOFLO: 2. Gabriel Segui 1:23.79, best time; 13-14, 1. Ivan Capalbo, North Miami 1:24.45; SOFLO: 4. Ethan Hew 1:36.78, best time; 15-and-over, 1. Brandon Vives, MAC 1:12.42; SOFLO: 4. Henry Perillo 1:23.70, best time.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Andres Solares, MAC 2:41.09; 15-and-over, 1. Alejandro Carriazo, MAC 2:15.41; SOFLO: 2. Nelson Diaz 2:16.26, 5. Julien Pinon 2:25.23, 7. Brandon Fratianni 3:04.27,

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Anthon Fernandez,North Miami 1:24.88; SOFLO: 4. Miguel Crespo 1:49.51; 11-12, 1. David Montana, MAC 1:06.47; SOFLO: 2. Gabriel Segui 1:11.27, best time; 13-14, 1. Aitor Fungarino, MAC 57.56; SOFLO: 3. Kevin Porto 1:02.62, 7. Sebastian Sierra 1:09.71, 9. Ethan Hew 1:16.80, best time; 15-and-over, 1. Julien Pinon, SOFLO 56.29; SOFLO: 2. Alex Monti 1:00.15, 3. Gustavo Valery 1:00.63, 7. Bruno Berti 1:02.21, 8. Nelson Diaz 1:02.30, 14. Simon Ortiz 1:06.02, 15. Henry Perillo 1:06.62, 17. Bryan Moran 1:07.32, best time, 20. Brandon Fratianni 1:09.09.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Andres Vargas, MAC 2:40.94; 13-14, 1. Juan Osorio, SOFLO 2:38.36; 15-and-over, 1. Carlos Omana, MAC 2:19.78; SOFLO: 5. Gustavo Valery 2:48.60.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements