By Sharon Robb

July 10, 2014–South Florida Aquatic Club swimmers are entering the busy time of the summer swim meet season.

SOFLO will be among fifteen teams in the Florida Gold Coast Area 2 Long Course Developmental Championship Meet that begins Friday at Sunrise Civic Center.

Sunrise Swimming will host the three-day meet that features prelims and finals. The meet is open only to 8-14 year olds in Area 2.

Meet organizers will use eight lanes for finals with ten minute breaks between events.

SOFLO was moved from Area 3 to Area 2 and will now compete against Azura Florida Aquatics, Broward Elite Swim Team, Coral Springs Swim Club, Hammerhead Aquatics, Heritage Aquatics, Midtown Weston, Plantation Swim Team, Pompano Piranhas, Nova Southeastern Aquatics, Sunrise, SwimFast, Swim Fort Lauderdale, Titan Aquatics, Westminster Academy and YMCA Broward County.

Among SOFLO’s top seeds in its 56-swimmer contingent are:

Sara Acevedo, 10, 100-meter backstroke, 1:37.30; 50-meter butterfly, 43.05; 100-meter butterflt, 1:43.42.

Alexandra Crespo, 13, 400-meter freestyle 5:07.02; 1500-meter freestyle 20:15.01.

Brandon Moran, 13, 200-meter individual medley 2:41.00.

Roberto Garrido, 12, 100-meter backstroke 1:27.27; 200-meter backstroke 3:04.23.

Abolade Oyetunji, 14, 100-meter backstroke 1:19.58.

Samuel Quintero, 13, 100-meter breaststroke 1:21.70.

Sophia Bedoya, 12, 50-meter freestyle 34.51.

Bryant Segui, 13, 200-meter breaststroke 3:04.84.

Marcos Vazquez, 11, 50-meter backstroke 40.63.

Randy Smith, 9, 50-meter backstroke 45.71.

Zarriya Harris, 14, 100-meter butterfly 1:19.37.

Mark Andre DeGracia, 10, 50-meter breaststroke 51.74.

Rebekah Ling, 12, 200-meter backstroke 3:02.04.

Joseph Lee, 11, 1500-meter freestyle 22:25.45.

Other SOFLO swimmers entered are: Sarah Acevedo, 10; Andres Arias, 14; Daniela Barreto, 10; Fernando Barreto, 8; Kaitlyn Barrios, 8; Brennan Thomas Binder, 10; Delaney Fay Binder, 12; Samuel Bullen, 9; Miguel Crespo, 9; Celeste Mia Cuevas, 8; Mikaela DeGracia, 13; Katrina Del Vecchio, 11; David Diaz Venturo, 12; Gabriel Ferdinand, 11; Ivanna Fregoso, 12; Nathaniel Andrew Garrick, 9; Tanner Gibson, 10; Ethan Isaac Greenberg, 8; Tyler Eric Hering, 9; Ethan Hew, 13; Noah Hew, 8; Wyatt Thomas Jennessee, 14; Clint Kim, 8; Colin Kim, 8; David Kim, 10; Jie Hoon Lee, 11; Jena Legaspi, 10; Celenia Lumelski, 12; Molly Mason, 10; Jacob Navarro, 8; Sebastian Navarro, 10; Jacob Oram, 9; Juan Osorio, 14; Sabrina Osorio, 9; Sofia Osorio, 9; Leah Pando, 8; Isabel Shashaty, 13; Lauren Siegman, 12; Sebastian Simko, 13; Randy Smith, 9; Samantha Solis, 9; Amy-Nicole Toro, 12; Michael Allen Toro, 12; Marcos Vazquez, 11; and Kellie Wilcox, 13.

SOFLO has entered 17 boys and girls relay teams.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Area 2 Long Course Developmental Championship Meet

When: Friday-Sunday

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park, Sunrise

Schedule: Friday, 6 p.m.; Saturday, 8:30 a.m. prelims, 6 p.m. finals; Sunday, prelims 8:30 a.m., finals 6 p.m.

Admission: $3 per person, heat sheets $3 per session. For information call 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements