By Sharon Robb

July 14, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers ended on a good note Sunday, the final day of the Florida Gold Coast Area 2 Long Course Developmental Championship Meet at Sunrise Civic Center.

With talent and depth, SOFLO turned in solid swims on the final day of competition with wins and lifetime-best times.

The meet also gave coaches and swimmers one final opportunity to fine tune before their biggest meet of the long course season.

Next up, SOFLO will try and defend its title this week at the Florida Gold Coast Long Course Junior Olympics that begin on Thursday at Plantation Aquatic Complex.

SOFLO boys and girls were impressive in the pool.

In one of the more impressive races, SOFLO boys swept the 13-14 100-meter butterfly. Bryant Segui, 13, won in 1:09.10 followed by Juan Osorio in 1:10.30 and Samuel Quintero in 1:10.32, all lifetime-best times.

The majority of swimmers posted at least one best time and also took advantage of the chance to make one final JO cut and work on its relay rosters.

It was also SOFLO’s debut against Area 2 competition which brought out the best in the swimmers.

Other SOFLO winning individual race highlights:

Jena Legaspi, 100-meter freestyle, 1:22.10, best time.

Sarah Acevedo, 100-meter butterfly, 1:39.74, best time.

Bryant Segui, 200-meter breaststroke, 3:01.69, best time; 100-meter butterfly, 1:09.10, best time.

Samuel Quintero, 100-meter freestyle, 1:03.33, best time; 50-meterbreaststroke, 36.77, best time.

Marcos Vazquez, 50-meter backstroke, 38.63, best time.

Mark Andre De Gracia, 50-meter breaststroke, 50.17, best time.

Roberto Garrido, 200-meter backstroke, 3:00.11, best time.

Andres Arias, 200-meter backstroke, 2:39.18, best time.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Madison Kozel, Azura 3:07.52; 13-14, 1. Julie Mason, CSSC 3:13.23; SOFLO: 4. Abolade Oyetunji 3:22.75, best time

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Jena Legaspi, SOFLO 1:22.10, best time; SOFLO: 8. Daniela Barreto 1:25.53, 40. Molly Mason 1:42.53, 46. Leah Pando 1:49.91, best time, 48. Celeste Cuevas 1:52.00; 11-12, 1. Olivia Udell, PST 1:10.44; SOFLO: 2. Rebekah Ling 1:13.98, best time, 10. Lauren Siegman 1:16.38, best time, 13. Celenia Lumelski 1:18.42, best time, 17. Amy-Nicole Toro 1:19.45, best time, 22. Sophia Bedoya 1:21.03, 27. Ivanna Fregoso 1:23.37; 13-14, 1. Racine Ross, Azure 1:04.99; SOFLO: 5. Zariya Harris 1:07.90, best time, 8. Alexandra Crespo 1:09.35, best time, 9. Isabel Shashaty 1:09.43, best time, 24. Kellie Wilcox 1:13.80.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Amari Porter, HAT 44.70; SOFLO: 3. Sarah Acevedo 45.46, best time, 10. Daniela Barreto 47.18, best time, 17. Sabrina Osorio 49.03, best time, 30. Molly Mason 52.46, 41. Leah Pando 55.72, best time, 55. Celeste Cuevas 1:04.25; 11-12, 1. Samantha Trodick, SUN 38.28; SOFLO: 5. Katrina Del Vecchio 39.74, best time, 9. Rebekah Ling 40.72, best time, 11. Alana Acevedo 41.48, best time, 13. Celenia Lumelski 42.17, 17. Amy-Nicole Toro 44.14, best time, 23. Sophia Bedoya 45.48, 25. Ivanna Fregoso 45.84, 27. Lauren Siegman 46.59, best time; 13-14, 1. Lauran Noyola, CSSC 36.62; SOFLO: 7. Kellie Wilcox 38.23, best time, 12. Zariya Harris 39.21, best time, 14. Mikael De Gracia 39.28, best time, 18. Isabel Shashaty 40.06.

100-meter butterfly:

10-and-under, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 1:39.74, best time; 11-12, 1. Nora Mirabal, PST 1:20.42; SOFLO: 3. Alana Acevedo 1:20.82, best time, 4. Celenia Lumelski 1:22.94, best time, 12. Lauren Siegman 1:40.15, best time; 13-14, 1. Silvia Rivoli, SFTL 1:15.91; SOFLO: 2. Zariya Harris 1:17.21, 3. Abolade Oyetunji 1:18.61.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Kate Kaplan, PST 48.33; SOFLO: 2. Sabrina Orosio, 48.36, best time, 3. Daniela Barreto 48.92, best time, 12. Jena Legaspi 53.89, 23. Molly Mason 57.98, 28. Sofia Osorio 1:00.63, 29. Sarah Acevedo 1:00.96, 37. Leah Pando 1:02.92, best time, 56. Celeste Cuevas 1:31.69; 11-12, 1. Madison Kozel, Azura 41.38; SOFLO: 2. Katrina Del Vecchio 42.10, 16. Sophia Bedoya 47.98, 18. Amy-Nicole Toro 48.33, best time, 23. Ivanna Fregoso 54.46; 13-14, 1. Victoria Gutierrez, SUN 40.10; SOFLO: 4. Mikaela De Gracia 41.16, best time, 5. Alexandra Crespo 42.22, best time, 12. Kellie Wilcox 43.56, 18. Abolade Oyetunji 45.41, 25. Isabel Shashaty 49.42.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Kai Kibler, PST 2:51.86; SOFLO: 2. Rebekah Ling 2:54.20, best time; 13-14, 1. Victoria Abad, PST 2:53.33.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Darby Cook, PST 24:39.03; 13-14, 1. Alexandra Crespo, SOFLO 19:37.65, best time.

200-meter medley relay:

10-and-under, 1. Sunrise 3:00.74, 2. SOFLO “A” 3:03.23 (Jena Legaspi, Molly Mason, Sarah Acevedo, Sabrina Osorio); 11-12, 1. Plantation 2:33.15, 2. SOFLO “A” 2:37.77 (Katrina Del Vecchio, Alana Acevedo, Celenia Lumelski, Sophia Bedoya), 6. SOFLO “B” 2:55.87 (Ivanna Fregoso, Amy Nicole Toro, Rebekah Ling, Lauren Siegman); 13-14, 1. Sunrise 2:25.28.

BOYS

200-meter breaststroke:

13-14, 1. Bryant Segui, SOFLO 3:01.69, best time; SOFLO: 5. Wyatt Jennessee 3:31.31.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Andrei Chekmasov, SUN 1:21.44; SOFLO: 4. Mark Andre De Gracia 1:25.00, best time, 10. Noah Hew 1:27.95, 15. Jacob Oram 1:30.68, 18. Tanner Gibson 1:31.96, 23. Fernando Barreto 1:36.58, best time, 24. Sebastian Navarro 1:37.04, 26. Miguel Crespo 1:37.63, best time, 27. Jacob Navarro 1:38.03, 31. Tyler Hering 1:40.28, 34. David Kim 1:44.78, 35. Samuel Bullen 1:45.41, best time, 42. Colin Kim 1:56.22, 43. Clint Kim 1:56.63, 47. Ethan Greenberg 2:39.17; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 1:09.49; SOFLO: 12. Michael Toro 1:19.52, 16. Roberto Garrido 1:19.98, 18. David Diaz Venturo 1:21.40, best time, 22. Marcos Vazquez 1:23.54, 24. Gabriel Ferdinand 1:25.93; 13-14, 1. Samuel Quintero, SOFLO 1:03.33, best time; SOFLO: 8. Brandon Moran 1:07.13, best time, 11. Sebastian Simko 1:08.78, best time, 24. Ethan Hew 1:17.88.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Joshua Justin, Unattached 44.94; SOFLO: 2. Tanner Gibson 45.47, best time, 9. Noah Hew 48.62, 11. Mark Andre De Gracia 48.96, 15. Jacob Oram 50.22, 21. David Kim 51.99, 27. Nathaniel Garrick 54.27, 28. Fernando Barreto 55.20, 32. Tyler Hering 55.85, 36. Miguel Crespo 57.91, best time, 37. Colin Kim 58.56, 39. Jacob Navarro 58.97, 42. Samuel Bullen 59.89, 48. Clint Kim 1:03.15, 55. Ethan Greenberg 1:14.31; 11-12, 1.Marcos Vazquez, SOFLO 38.63, best time; SOFLO: 4. Michael Toro 40.15, best time, 12. Roberto Garrido 43.15, 22. David Diaz Venturo 47.11, best time; 13-14, 1. Jose Diaz, Unattached 33.55; SOFLO: 2. Andres Arias 34.11, 3. Sebastian Simko 35.84, 8. Wyatt Jennessee 40.21, 13. Ethan Hew 41.51.

100-meter butterfly:

10-and-under, 1. Carson Vasser, YBC 1:38.53; 11-12, 1. Cristian Tortola, Unattached 1:21.75; 13-14, 1. Bryant Segui, SOFLO 1:09.10, best time; SOFLO: 2. Juan Osorio 1:10.30, best time, 3. Samuel Quintero 1:10.32, best time.

50-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 50.17, best time; SOFLO: 3. Samuel Bullen 51.54, best time, 8. Noah Hew 55.10, best time, 15. Jacob Oram 58.09, 19. Jacob Navarro 1:00.82, 21. Fernando Barreto 1:01.62, best time, 22. Tanner Gibson 1:01.65, 24. David Kim 1:01.92, 27. Clint Kim 1:02.67, 29. Miguel Crespo 1:02.73, best time, 34. Sebastian Navarro 1:06.17, 44. Colin Kim 1:23.55, 45. Ethan Greenberg 1:24.24; 11-12, 1. Cristian Tortola, Unattached 42.95; SOFLO: 3. Michael Toro 46.60, best time, 12. Gabriel Ferdinand 50.48, best time, 13. Marcos Vazquez 51.21; 13-14, 1. Samuel Quintero, SOFLO 36.77, best time; SOFLO: 3. Brandon Moran 36.91, best time, 4. Juan Osorio 38.70, 6. Andres Arias 38.98, 14. Ethan Hew 42.90, 15. Wyatt Jennessee 43.66, best time.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Roberto Garrido, SOFLO 3:00.11, best time; 13-14, 1. Andres Arias, SOFLO 2:39.18, best time; SOFLO: 2. Bryant Segui 2:42.45, best time, 4. Sebastian Simko 2:50.36, best time.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Cristian Tortola, Unattached 19:55.65; SOFLO: 2. Joseph Lee 19:57.21, best time.

200-meter medley relay:

10-and-under, 1. YMCA 3:00.47, 4. SOFLO “B” 3:30.74 (Fernando Barreto, Tyler Hering, Sebastian Navarro, Samuel Bullen); 11-12, 1. SOFLO “A” 2:39.58 (Marcos Vazquez, Joseph Lee, Roberto Garrido, Gabriel Ferdinand); 13-14, 1. SOFLO “A” 2:13.18 (Juan Osorio, Bryant Segui, Samuel Quintero, Andres Arias).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements