By Sharon Robb

September 17, 2014—Pine Crest boys and girls swimmers and divers kept themselves busy with back-to-back meets on Tuesday and Wednesday against three teams from Broward and Dade counties.

On Wednesday in a weather-shortened meet, Pine Crest swept Ransom-Everglades, 76-31 in the girls competition, and 65-42 in the boys competition.

The meet was shortened and scored after the 100-yard freestyle event because of lightning.

The girls were led by double winners Tyla Martin and Marta Ciesla, also members of the winning 200-yard medley relay.

Martin won the 200-yard freestyle in 1:57.36 and 100-yard butterfly in 57.89.

Ciesla swept the 50- and 100-meter freestyles in 24.22 and 55.00 respectively.

The boys swept all the individual events with six different swimmers winning events. Austin Fields won the 1-meter diving.

On Tuesday, Pine Crest girls defeated South Florida Heat, 126-58, and Chaminade-Madonna 160-9. The boys defeated South Florida Heat, 106-75 and Chaminade-Madonna 142-31.

Rose Smiddy of South Florida Heat, Tyla Martin and Lindsey Swartz of Pine Crest were all double winners.

In the boys events, Bryce Pierce and Luke Smutny of South Florida Heat were double winners.

Pine Crest had three different swimmers capture events. Austin Fields won the diving title with 282.07 points.

Pine Crest also won the 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

WEDNESDAY RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

Pine Crest 76, Ransom Everglades 31

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest “A” 1:49.84 (Jamie Flores, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla), 2. Ransom “B” 2:00.09, 3. Pine Crest “B” 2:04.03.

200-yard freestyle: 1. Tyla Martin, PC 1:57.36, 2. Kyla Valls, RE 1:57.78, 3. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:01.47.

200-yard individual medley: 1. Lindsey Swartz, PC 2:10.40, 2. Carlotta Verita, RE 2:16.50, 3. Molly See, PC 2:22.17.

50-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 24.22, 2. Sofia Rivas, RE 25.63, 3. Brooke Bernstein, PC 26.10.

1-meter springboard diving: 1. Juliette Pozzuoli, PC 217.14, 2. Ishani Singh, PC 213.16, 3. Ali Watson, PC 208.80.

100-yard butterfly: 1. Tyla Martin, PC 57.89, 2. Laine Morgan, RE 58.05, 3. Molly See, PC 1:02.99.

100-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 55.00, 2. Sofia Rivas, RE 56.32, 3. Brooke Bernstein, PC 57.26.

BOYS TEAM TOTALS

Pine Crest 65, Ransom Everglades 42

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest 1:49.84 (Jamie Flores, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla), 2. Ransom “B” 2:00.09, 3. Pine Crest “B” 2:04.03.

200-yard freestyle: 1. John Graner, PC 1:54.50, 2. Matthew Kronengold, PC 1:55.79, 3. Jason Perez, RE 2:05.24.

200-yard individual medley: 1. Ryan Graff, PC 2:05.36, 2. Mati Junghahn, RE 2:06.47, 3. Enrique Anzola, RE 2:14.95.

50-yard freestyle: 1.Christian Soderberg, PC 23.67, 2. Jason Gould, RE 25.05, 3. Matthew Simko, RE 25.11.

1-meter springboard diving: 1. Austin Fields, PC 242.03, 2. Hunter Fields, PC 177.91, 3. Dane Gailitis, PC 176.40.

100-yard butterfly: 1. Julian Munoz, PC 1:01.89, 2. Ba Balbin-Bransgrove, RE 1:02.08, 3. Christian Urbanek, PC 1:07.87.

100-yard freestyle: 1. Anton Generalov, PC 50.79, 2. Christian Soderberg, PC 53.69, 3. Will Danon, RE 56.24.

TUESDAY RESULTS

COMBINED

Pine Crest 232, South Florida Heat 133

Pine Crest 302, Chaminade-Madonna 40

South Florida Heat 228, Chaminade-Madonna 54

GIRLS TEAM TOTALS

Pine Crest 126, South Florida Heat 58

Pine Crest 160, Chaminade-Madonna 9

South Florida Heat 121, Chaminade-Madonna 22

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest “A” 1:52.10 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla), 2. South Florida Heat 2:02.71, 3. Pine Crest “B” 2:02.98.

200-yard freestyle: 1. Tyla Martin, PC 2:01.75, 2. Julianna Russell, PC 2:10.33, 3. Anna Montgomery, PC 2:14.02.

200-yard individual medley: 1. Lindsey Swartz, PC 2:10.92, 2. Mary Smutny, SFH 2:22.19, 3. Lindsey Sauer, SFH 2:22.62.

50-yard freestyle: 1. Rose Smiddy, SFH 25.59, 2. Brooke Bernstein, PC 25.93, 3. Miriyam Ghali, PC 26.19.

1-meter springboard diving: 1. Juliette Pozzuoli, PC 259.27, 2. Ishani Singh, PC 258.30, 3. Ali Watson, PC 249.22.

100-yard butterfly: 1. Marta Ciesla, PC 1:02.49, 2. Molly See, PC 1:03.25, 3. Daniela Gomez, PC 1:08.56.

100-yard freestyle: 1. Rose Smiddy, SFH 55.57, 2. Sabrina Gornisiewicz, PC 57.06, 3. Miriyam Ghali, PC 57.64.

500-yard freestyle: 1. Julianna Russell, PC 5:30.20, 2. Lindsey Sauer, SFH 5:31.50, 3. Crystal Navellier, PC 5:56.67.

200-yard freestyle relay: 1. South Florida Heat “A” 1:44.59 (Rose Smiddy, Mary Smutny, Ainsley Anderton, Windsow Anderton), 2. Pine Crest “A” 1:45.40, 3. Pine Crest “B” 1:46.87.

100-yard backstroke: 1. Tyla Martin, PC 1:03.48, 2. Jamie Flores, PC 1:04.29, 3. Mary Smutny, SFH 1:07.15.

100-yard breaststroke: 1. Lindsey Swartz, PC 1:07.77, 2. Rachel Botting, SFH 1:16.07, 3. Brooke Bernstein, PC 1:29.83.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest “A” 3:46.69 (Tyla Martin, Sabrina Gornisiewicz, Lindsey Swartz, Daniela Gomez), 2. Pine Crest “B” 3:48.14, 3. South Florida Heat 3:48.83.

BOYS TEAM TOTALS

Pine Crest 106, South Florida Heat 75

Pine Crest 142, Chaminade-Madonna 31

South Florida Heat 107, Chaminade-Madonna 32

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest “A” 1:45.87 (Anton Generalov, Ryan Graff, Christian Soderberg, Matthew Kronengold), 2. South Florida Heat 1:50.46, 3. Pine Crest “B” 2:13.55.

200-yard freestyle: 1. Bryce Pierce, SFH 1:49.69, 2. John Graner, PC 1:57.02, 3. Erik Wilson, SFH 2:27.69.

200-yard individual medley: 1. Luke Smutny, SFH 2:06.83, 2. Ryan Graff, PC 2:07.01, 3. Julian Munoz, PC 2:22.12.

50-yard freestyle: 1. Christian Soderberg, PC 23.99, 2. Kevin Wilson, SFH 25.12, 3. Ricky Litz, SFH 29.68.

1-meter springboard diving: 1. Austin Fields, PC 282.07, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 235.34, 3. Hunter Fields, PC 190.50.

100-meter butterfly: 1. Bryce Pierce, SFH 54.27, 2. Matthew Kronengold, PC 1:02.54, 2. Julian Munoz, PC 1:03.02.

100-meter freestyle: 1. Luke Smutny, SFH 51.83, 2. Ryan Graff, PC 52.04, 3. Christian Soderberg, PC 54.46.

500-yard freestyle: 1. John Graner, PC 5:12.71, 2. Daniel Garcia, PC 6:20.22, 3. Tavi Hernando, SFH 6:38.09.

200-yard freestyle relay: 1. South Florida Heat “A” 1:35.43 (Bryce Pierce, Luke Smutny, Kevin Wilson, Samuel Bauta) 2. Pine Crest “A” 1:41.55, 3. Chaminade-Madonna 1:53.60.

100-yard backstroke: 1. Anton Generalov, PC 58.92, 2. Matthew Kronengold, PC 1:02.88, 3. Samuel Bauta, SFH 1:07.82.

100-yard breaststroke: 1. Kevin Wilson, SFH, 1:08.84, 2. Anton Generalov, PC 1:15.42, 3. Christopher Martinez, PC 1:16.26.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest “A” 3:36.64 (Matthew Kronengold, John Graner, Christian Soderberg, Anton Generalov), 2. South Florida Heat 4:13.75, 3. Pine Crest “B” 4:17.04.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements