By Sharon Robb

September 16, 2014—Pembroke Pines Charter boys won two dual meets and tied St. Thomas Aquinas for the first time in the swim program’s history Tuesday night.

Pembroke Pines Charter boys, led by double winner Juan Lucas of South Florida Aquatic Club and coached by Rose Lockie, a Top Ten finalist for ASCA Age Group Coach of the Year, tied St. Thomas Aquinas, 51-51, and defeated Piper, 85-4, and Coconut Creek, 87-9.

St. Thomas Aquinas also defeated Piper, 79-4, and Coconut Creek, 82-11.

Lucas won the 200-yard individual medley in 2:05.08, 500-yard freestyle in 4:59.20 and led off the winning 200-yard medley relay. Lucas was joined by teammates Tyler Gibson, Andres Lares and Ryan Capote on the relay.

SOFLO’s Andre Lares won the 100-yard backstroke in 1:01.95 followed by teammate Bruno Berti in 1:04.26.

Lares, Matthew Menocal, Capote, Nikolas Ujueta, Brandon Fratianni, Bruno Berti, Tyler Gibson, Ryan Capote and Noah Hernandez all placed in individual or relay events.

Esteban Velasquez and Gabriel Perez-Silva each won two events for St. Thomas Aquinas. The Raiders also won the 200- and 400-yard freestyle relays.

Pembroke Pines Charter also defeated Piper, 90-1, and Coconut Creek, 90-3. St. Thomas Aquinas girls defeated Piper, 90-1; Pembroke Pines Charter, 65-37 and Coconut Creek, 90-3.

SOFLO girls also played a key role in keeping their dual meet against St. Thomas Aquinas close.

Kelley Heron of Pembroke Pines Charter won the 200-yard individual medley in 2:14.69 and was second in the 100-yard breaststroke and was a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Lilli Calero, Victoria Hill, Andrea Melendez, Katherine DeBarros, Leysha Caraballo and Maya Hirian all placed in the top three in individual or relay events.

St. Thomas Aquinas won the 200-yard medley relay and 200-yard freestyle relay and had seven individual winners including diver Karlee Price with 301.90 points and sisters Isabella and Vanessa Comunale.

GIRLS TEAM TOTALS

St. Thomas 90, Piper 1

St. Thomas 65, Pembroke Pines Charter 37

Pembroke Pines Charter 90, Piper 1

Pembroke Pines Charter 90, Coconut Creek 3

St. Thomas 90, Coconut Creek 3

Coconut Creek 11, Piper 4

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas “A” 1:54.27 (Samantha Stinemire, Caitlin Ahern, Quinn Connor, Natalya Wozab), 2. Pembroke Pines Charter “A” (Kelley Heron, Lilli Calero, Justrina Villarta, Victoria Hill), 3. St. Thomas “B” 2:07.65.

200-yard freestyle: 1. Isabella Comunale, ST 2:04.57, 2. Lilli Calero, PPC 2:05.53, 3. Vanessa Comunale, ST 2:06.83.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:14.69, 2. Sarah Asseraf, ST 2:21.97, 3. Chloe Gerena, ST 2:32.97.

50-yard freestyle: 1. Victoria Hill, PPC 26.06, 2. Samantha Stinemire, ST 26.68, 3. Andrea Melendez, PPC 27.22.

1-meter springboard diving: 1. Karlee Price, STA 301.90, 2. Gabriella Comunale, ST 279.55, 3. Taylor Alfonso, PPC 173.00.

100-yard butterfly: 1. Sarah Asseraf, ST 1:03.25, 2. Quinn Connor, ST 1:04.36, 3. Monica Rodriguez, PPC 1:10.29.

100-yard freestyle: 1. Natalya Wozab, ST 57.71, 2. Victoria Hill, PPC 58.22, 3. Isabella Comunale, ST 59.38.

500-yard freestyle: 1. Vanessa Comunale, ST 5:31.99, 2. Lilli Calero, PPC 5:32.40, 3. Katherine DeBarros, PPC 5:49.89.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:50.11 (Natalya Wozab, Sofia Pozsonyiova, Samantha Knight, Theresa Sandbrook), 2. Pembroke Pines Charter 1:50.81 (Leysha Caraballo, Justrina Villarta, Katherine DeBarros, Andrea Melendez), 3. St. Thomas “B” 1”59.20.

100-yard backstroke: 1. Samantha Stinemire, ST 1:06.84, 2. Carly Hyman, ST 1:10.97, 3. Maya Hirian, PPC 1:15.07.

100-yard breaststroke: 1. Caitlin Ahern, ST 1:07.13, 2. Kelley Heron, PPC 1:13.32, 3. Chloe Gerena, ST 1:20.17.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter “A” 3:50.60 (Andrea Melendez, Lilli Calero, Kelley Heron, Victoria Hill), 2. St. Thomas “A” 3:54.89, 3. St. Thomas “B” 4:02.40.

BOYS TEAM TOTALS

St. Thomas 79, Piper 4

Pembroke Pines Charter 51, St. Thomas 51

Pembroke Pines Charter 85, Piper 4

Pembroke Pines Charter 87, Coconut Creek 9

St. Thomas 82, Coconut Creek 11

Coconut Creek 40, Piper 11

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:44.83 (Juan Lucas, Tyler Gibson, Andres Lares, Ryan Capote), 2. St. Thomas “A” 1:46.12, 3. Pembroke Pines Charter “B” 1:51.56 (Bruno Berti, Matthew Menocal, Stephen Duhaney, Noah Hernandez).

200-yard freestyle: 1. Esteban Velasquez, ST 1:49.32, 2. Andres Lares, PPC 1:53.51, 3. Alejandro Alvaro, ST 1:56.95.

200-yard individual medley: 1. Juan Lucas, PPC 2:05.08, 2. Kearn Kurbanali, ST 2:08.51, 3. Matthew Menocal, PPC 2:17.34.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 22.09, 2. Ryan Capote, PPC 22.71, 3. Andrew Szatkowski, ST 23.33.

1-meter springboard diving: 1. Devin Nugent, ST 212.55, 2. Colin Gonzalez, PPC 164.00.

100-yard butterfly: 1. Esteban Velasquez, ST 56.81, 2. Nikolas Ujueta, PPC 59.33, 3. Brandon Fratianni, PPC 1:05.06.

100-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 49.31, 2. Ryan Capote, PPC 49.89, 3. Amani McFarline, PIP 54.32.

500-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 4:59.20, 2. Padraic Cassidy, ST 4:59.88, 3. Christopher Litts, ST 5:29.64.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:33.99 (Esteban Velasquez, Andrew Szatkowski, Justin Falcon, Eric Goldenberg), 2. Pembroke Pines Charter 1:35.96 (Stephen Duhaney, Nikolas Ujueta, Bruno Berti, Noah Hernandez), 3. St. Thomas “B” 1:42.28.

100-yard backstroke: 1. Andres Lares, PPC 1:01.95, 2. Bruno Berti, PPC 1:04.26, 3. Kyle-Anthony Kaufman, ST 1:09.58.

100-yard breaststroke: 1. Andrew Szatkowski, ST 1:06.09, 2. Tyler Gibson, PPC 1:06.52, 3. Matthew Menocal, PPC 1:11.62.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 3:26.27 (Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali, Justin Falcon, Gabriel Perez Silva), 2. Pembroke Pines Charter “A” 3:34.33 (Juan Lucas, Nikolas Ujueta, Andres Lares, Ryan Capote), 3. Pembroke Pines Charter “B” 3:47.09 (Brandon Fratianni, Tyler Gibson, Matthew Menocal, Noah Hernandez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Advertisements