By Sharon Robb

September 28, 2014–St. Thomas Aquinas relied on its depth to defend its combined and boys team titles Saturday at the 24th annual Florida Catholic Swimming and Diving Championships at the YMCA Aquatic Center in Orlando.

The Raiders won the combined team title with 739 points, more than 200 points ahead of Bishop Verot with 500.

The Raiders won the boys team title with 391 points edging Tampa Jesuit with 372.

St. Thomas Gabriel Perez-Silva was his team’s lone individual champion winning the 50-yard freestyle in 21.61. He was also second in the 100-yard freestyle in 47.53.

Esteban Velasquez was third in the 200-yard individual medley in 1:59.98 and Padraic Cassidy was third in the 500-yard freestyle in 5:06.52.

St. Thomas was third in the boys 200-yard medley relay in 1:40.38 with Esteban Velasquez, Andrew Szatkowski, Gabriel Perez Silva and Kearn Kurbanali.

The Raiders girls team finished runner-up with 348 points behind Tampa Holy Names with 445 points.

The Raiders had two individual champions. Samantha Stinemire won the 100-yard backstroke in a season-best 59.75 and was third in the 50-yard freestyle in 25.57.

Caitlin Ahern won the 100-yard breaststroke in 1:06.54, also a season-best.

Natalya Wozab was second in the 50-yard freestyle in 25.56 and Quinn Connor was third in the 100-yard butterfly in 1:01.73.

The meet featured 17 teams, 223 girls and 187 boys swimmers.

After finishing second the past two years, Archbishop McCarthy finished 11th overall. Cardinal Gibbons did not compete.

Please note, SwimPhone.com did not list the girls and boys 400-yard freestyle relay results, girls and boys diving or boys 100-yard backstroke.

COMBINED TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 739, 2. Bishop Verot 500, 3. Tampa Holy Names 445, 4. Tampa Jesuit 372, 5. Cardinal Mooney 308, 9. Pope John Paul II 160, 11. Archbishop McCarthy 106,

WOMEN TEAM TOTALS

1.Tampa Holy Names 445, 2. St. Thomas Aquinas 348, 3. Bishop Verot 340, 4. Trinity Catholic 138, 5. Tampa Catholic 128, 9. Pope John Paul II 55, 12. Archbishop McCarthy 12.

WOMEN RESULTS

200-yard medley relay: 1. Holy Names “A” (Olivia Kirkpatrick, Alexandra Nuyianes, Bella Kirkpatrick, Julia Cogdill) 1:50.61, 2. Holy Names “B” 1:55.19, 3. Bishop Verot 2:00.88.

200-yard freestyle: 1. Bella Kirkpatrick, Holy Names 1:54.45, 2. Florencia Almada, Bishop Verot 1:55.06, 3. Emily Owens, Bishop Moore 2:02.49.

200-yard individual medley: 1. Christin Rockway, Tampa Catholic 2:03.02, 2. Colleen Driscoll, Holy Names 2:12.46, 3. Alexandra Nuyianes, Holy Names 2:14.34.

50-yard freestyle: 1. Lara Lontoc, Holy Names 25.49, 2. Natalya Wozab, St. Thomas Aquinas 25.56, 3. Samantha Stinemire, St. Thomas Aquinas 25.57.

100-yard butterfly: 1. Isabelle Spalding, Bishop Moore 57.61, 2. Bella Kirkpatrick, Holy Names 58.35, 3. Quinn Connor, St. Thomas Aquinas 1:01.73.

100-yard freestyle: 1. Lara Lontoc, Holy Names 55.42, 2. Sierra Wills, Holy Names 55.57, 3. Kristina Ringley, Santa Fe 57.03.

500-yard freestyle: 1. Christin Rockway, Tampa Catholic 4:56.45, 2. Florencia Almada, Bishop Verot 5:05.69, 3. Jillian Santiago, Cardinal Mooney 5:20.95.

200-yard freestyle relay: 1. Holy Names “A” (Lara Lontoc, Julia Cogdill, Gabby Delp, Olivia Kirkpatrick) 1:43.16, 2. Holy Names “B” 1:45.28, 3. Bishop Verot 1:47.69.

100-yard backstroke: 1. Samantha Stinemire, St. Thomas 59.75, 2. Colleen Driscoll, Holy Names 1:00.59, 3. Isabelle Spalding, Bishop Moore 1:02.48.

100-yard breaststroke: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:06.54, 2. Alexandra Nuyianes, Holy Names 1:09.73, 3. Sierra Wills, Holy Names 1:11.15.

400-yard freestyle relay: No results listed by SwimPhone.com

1-meter diving: No results listed by SwimPhone.com

MEN TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 391, 2. Tampa Jesuit 372, 3. Cardinal Mooney 202, 4. Bishop Verot 160, 5. Pope John Paul II 105, 8. Archbishop McCarthy 92.

MEN RESULTS

200-yard medley relay: 1. Cardinal Mooney (Matthew Garcia, Vinny Lijoi, Gabriele Scicchitani, Austin Katz) 1:39.32, 2. Tampa Jesuit 1:40.17, 3. St. Thomas Aquinas “A” 1:40.38.

200-yard freestyle: 1. Stas Van Ganderen, Bishop Verot 1:44.34, 2. Nathaniel Stovern, Tampa Catholic 1:50.66, 3. Shane Intihar, Trinity 1:53.06.

200-yard individual medley: 1. Santi Corredor, Bishop Verot 1:54.26, 2. Austin Sellers, Jesuit 1:55.73, 3. Esteban Velasquez, St. Thomas Aquinas 1:59.98.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, St. Thomas Aquinas 21.61, 2. Tommy Shaffer, Jesuit 22.38, 3. Emanuele Rossi, Cardinal Mooney 22.41.

100-yard butterfly: 1. Gabriele Scicchitani, Cardinal Mooney 52.97, 2. Austin Katz, Cardinal Mooney 53.08, 3. Matthew Strickland, Bishop Verot 53.63.

100-yard freestyle: 1. Derek Peeples, Santa Fe 47.14, 2. Gabriel Perez Silva, St. Thomas 47.53, 3. Stas Van Ganderen, Bishop Verot 48.54.

500-yard freestyle: 1. Santi Corredor, Bishop Verot 4:37.01, 2. John Jansen, Jesuit 5:06.29, 3. Padraic Cassidy, St. Thomas Aquinas 5:06.52.

200-yard freestyle relay: 1. Tampa Jesuit (Austin Sellers, William Sands, Stephen Dawes, Tommy Shaffer) 1:32.41, 2. Bishop Verot 1:32.44, 3. Cardinal Mooney 1:3.09.

100-yard backstroke: No results provided on SwimPhone.com.

100-yard breaststroke: 1. Austin Sellers, Jesuit 57.17, 2. Jose Pascual-Urriola, Pope John Paul II 1:01.82, 3. Ryan Trammell, Bishop Moore 1:01.90.

400-yard freestyle relay: No results listed by SwimPhone.com

1-meter diving: No results listed by SwimPhone.com

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements