By Sharon Robb

October 7, 2014—South Florida Aquatic Club dominated the final day of competition at the IMR-IMX Challenge Sunday at Academic Village Pool.

The USA Swimming-sanctioned IMR and IMX annual meets give swimmers a chance to see how they stack up against other swimmers locally and nationally in their age group.

It was another good day for SOFLO swimmers who posted several best times and won their events.

Among SOFLO individual champions with best times were:

Erika Pelaez, 50-yard backstroke, 34.43.

Kayla Cunningham, 100-yard backstroke, 1:09.09.

Molly Golding, 100-yard breaststroke, 1:15.25; 100-yard butterfly, 1:10.34.

Valentina Carrion, 100-yard breaststroke, 1:21.39.

Kyana Castro, 100-yard butterfly, 1:05.23.

Joseph Lee, 100-yard backstroke, 1:07.23; 100-yard butterfly, 1:05.79.

Rafael Rodriguez, 100-yard backstroke, 58.21; 100-yard breaststroke, 1:06.64; 100-yard butterfly, 57.44.

Michael Arias, 100-yard breaststroke, 1:16.21.

Timothy Wynter, 200-yard individual medley, 1:57.53.

Swimmers must compete in all the events required for their age group to establish a score. Once a swimmer competes in each IM Ready event at least once in an official meet, swimmers and parents can check their rankings on USA Swimming’s website.

The IMX (Xtreme) Challenge is the next step-up from the IMR competition. It includes a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can also see where their score ranks nationally, among their local LSC and own swim club.

The Florida Gold Coast field incIuded host SOFLO, Boca Raton Swim Team, AquaKids Sharks, Metro Aquatics, Kendall, Coral Springs Swim Club, North Miami and Hialeah Storm.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO “H” 2:20.29 (Sofia Osorio, Molly Golding, Celenia Lumelski, Lily Sines), 2. SOFLO “F” 2:27.79, 3. SOFLO “A” 2:32.87; 13-and-over, 1. SOFLO “A” 1:54.39 (Melissa Marinheiro, Jessica Rodriguez, Natasha Testa, Kathleen Golding), 2. SOFLO “B” 1:58.14, 3. SOFLO “D” 2:08.61.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 34.43, best time, 2. Sara Quintero, SOFLO 35.78, best time, 3. Michelle Fernandez, Hialeah 35.88.

100-yard backstroke:

11, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 1:09.09, best time, 2. Molly Golding, SOFLO 1:10.19, best time, 3. Hailey Garnez, Unattached 1:13.59; 12, 1. Claudia Acosta, Hialeah 1:05.48, 2. Kyana Castro, SOFLO 1:07.67, best time, 3. Maddy Schain, AquaKids Sharks 1:07.79.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Michelle Fernandez, Hialeah 38.01, 2. Sally Golding, SOFLO 39.95, best time, 3. Daniela Barreto, SOFLO 41.14, best time.

100-yard breaststroke:

11, 1. Molly Golding, SOFLO 1:15.25, best time, 2. Katrina Del Vecchio, SOFLO 1:19.86, best time, 3. Margaret Miao, AquaKids Sharks 1:20.02; 12, 1. Valentina Carrion, SOFLO 1:21.39, best time, 2. Lily Cope, Unattached 1:21.58, 3. Kyana Castro, SOFLO 1:22.50, best time.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Noa Longman, North Miami 32.40, 2. Michelle Fernandez, Hialeah 32.40, 3. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 33.32.

100-yard butterfly:

11, 1. Molly Golding, SOFLO 1:10.34, best time, 2. Margaret Miao, AquaKids Sharks 1:11.68, 3. Kayla Cunningham, SOFLO 1:13.69; 12, 1. Kyana Castro, SOFLO 1:05.23, best time, 2. Claudia Acosta, Hialeah 1:06.72, 3. Jacqueline Lugo, SOFLO 1:09.96.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 2:10.05, 2. Mary Smutny, AquaKids Sharks 2:16.67, 3. Delanie Perez, SOFLO 2:21.57; 15-and-over, 1. Rose Smiddy, AquaKids Sharks 2:11.90, 2. Kelly Harrington, Boca Raton 2:20.94, 3. Jade Grimes, Unattached 2:22.12.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 2:08.98, 2. Mary Smutny, AquaKids Sharks 2:17.13, 3. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 2:17.68; 15-and-over, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:12.95, 2. Rebecca Wilkerson, CSSC 2:15.61, 3. Kelly Harrington, Boca Raton 2:16.26.

1,000-yard freestyle:

13-14, 1. Rose Smiddy, AquaKids Sharks 10:52.00, 2. Marianna Serrao, SOFLO 11:00.21, 3. Kelley Heron, SOFLO 11:03.58.

BOYS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO “G” 2:19.35 (Jacob Oram, Joseph Lee, Zackary Harris, Lucas Gandarillas), 2. SOFLO “E” 2:19.83, 3. SOFLO “F” 2:26.77; 13-and-over, 1. SOFLO “A” 1:42.13 (Timothy Wynter, Jordan Colon, No Name Listed, Ryan Capote), 2. SOFLO “D” 1:50.23, 3. SOFLO “B” 1:50.55.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. AJ Martinez, North Miami 34.59, 2. Matthew Tarafa, Hialeah 34.68, 3. Agustin Rodriguez, Hialeah 34.82.

100-yard backstroke:

11, 1. Joseph Lee, SOFLO 1:07.23, best time, 2. John Paul Handal, SOFLO 1:07.43, best time, 3. Michael Arias, SOFLO 1:08.81, best time; 12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 58.21, best time, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 1:03.44, best time, 3. Lorant Domokos, Boca Raton 1:10.33.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Agustin Rodriguez, Hialeah 38.12, 2. Nikita Efimov, North Miami 39.06, 3. Zackary Harris, SOFLO 40.66, best time.

100-yard breaststroke:

11, 1. Michael Arias, SOFLO 1:16.21, best time, 2. Joseph Lee, SOFLO 1:16.30, best time, 3. John Paul Handal, SOFLO 1:22.63, best time; 12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:06.64, best time, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 1:16.89, best time, 3. Eiza Gantus, SOFLO 1:17.94, best time.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. AJ Martinez, North Miami 30.96, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 32.01, 3. Nikita Efimova, North Miami 32.30.

100-yard butterfly:

11, 1. Joseph Lee, SOFLO 1:05.79, best time, 2. John Paul Handal, SOFLO 1:07.40, 3. Miguel Sierra, AquaKids Sharks 1:07.43; 12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 57.44, best time, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 1:04.82, best time, 3. Eiza Gantus, SOFLO 1:09.62, best time.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Ervin Marin, SOFLO 2:01.72, 2. Juan Diaz, Unattached 2:08.79, 3. Bryan Rivero, Hialeah 2:10.48; 15-and-over, 1. Luke Smutny, AquaKids Sharks 1:55.97, 2. Julio Horrego, Hialeah 1:56.79, 3. Julien Pinon, SOFLO 1:59.07.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Ervin Marin, SOFLO 2:00.30, 2. Ricardo Roche, SOFLO 2:08.12, best time, 3. Aaron Rodriguez, Hialeah 2:10.81; 15-and-over, 1. Timothy Wynter, SOFLO 1:57.53, best time, 2. Julien Pinon, SOFLO 2:03.47, 3. Jordan Colon, SOFLO 2:05.01.

1,000-yard freestyle:

13-and-over, 1. Sam Asnis, NSUA 10:17.08, 2. Matt Fisher, Boca Raton 10:17.85, 3. Joseph Cardozo, Unattached 10:20.63.

Full results can be found at swim4soflo.com or meet mobile.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements