By Sharon Robb

November 1, 2014—Boca Raton won the Region 3-4A Swimming and Diving Championships sweeping both the girls and boys team titles Saturday at the Boca Raton High School Aquatic Complex.

The boys team, led by double winner Brody Heck and winning 200-yard medley relay, won with 380.5 points.

Heck, a junior, won the 50-yard freestyle in 20.86 and 100-yard freestyle in 45.24. Heck was the only boys double winner.

The girls team, buoyed by double winner Kelly Harrington, won with 380.5 points.

Harrington, also a junior, won the 50-yard freestyle in 23.78 and 100-yard freestyle in 52.00.

Boca Raton boys won the state title in 2012 and girls state titles in 2007 and 2008.

South Plantation senior Meagan Abad was the only other girls double winner. Abad won the 100-yard butterfly in 58.49 and 100-yard backstroke in 57.68.

The top qualifiers advance to next Friday’s State 4A Swimming and Diving Championships in Stuart. Florida Swim Network will host the FHSAA State Selection Show Sunday at 5 p.m. on http://ow.ly/DFA7k.

GIRLS TEAM TOTALS

1. Boca Raton 380.5, 2. Jupiter 334, 3. St. Thomas Aquinas 283, 4. Wellington 193, 5. Douglas 164, 6. Palm Beach Central 131, 7. Spanish River 125.5, 8. tie, Coral Glades, South Plantation 124, 10. Park Vista 114, 11. West Boca Raton 97, 12. Taravella 58, 13. Atlantic 41, 14. Centennial 29, 15. Deerfield Beach 27, 16. Vero Beach 24, 17. Dwyer 15, 18. Treasure Coast 14, 19. tie, Monarch, Santaluces, 9, 21. Coral Springs 8, 22. tie, Palm Beach Gardens, Seminole Ridges 6, 24. Fort Pierce Central 3.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:49.52, 2. Boca Raton 1:50.42, 3. Jupiter 1:51.02.

200-yard freestyle: 1. Lydia Musleh, CG 1:52.78, 2. Camryn Hudson, PV 1:53.05, 3. Samantha Roth, DOUG 1:55.37.

200-yard individual medley: 1. Tiffany Korb, WBR 2:11.19, 2. Sarah Asseraf, STA 2:13.88, 3. Shayne Sipowski, JUP 2:15.35.

50-yard freestyle: 1. Kelly Harrington, BR 23.78, 2. Arianna Ortiz, JUP 24.20, 3. Nicole Gautieri, DOUG 24.88.

1-meter diving: 1. Karlee Price, STA 513.75, 2. Gabriella Communale, STA 475.10, 3. Caylin Hirapara, BR 472.05.

100-yard butterfly: 1. Meagan Abad, SP 58.49, 2. Sydney Groth, JUP 58.66, 3. Jenna Calello, BR 1:01.02.

100-yard freestyle: 1. Kelly Harrington, BR 52.00, 2. Arianna Ortiz, JUP 52.23, 3. Lydia Musleh, CG 52.46.

500-yard freestyle: 1. Camryn Hudson, PV 5:00.53, 2. Victoria Miyamoto, BR 5:06.06, 3. Lacy Phillips, PBC 5:13.74.

200-yard freestyle relay: 1. Boca Raton 1:40.28, 2. Douglas 1:40.87, 3. St. Thomas Aquinas 1:44.29.

100-yard backstroke: 1. Meagan Abad, SP 57.68, 2. Samantha Stinemire, STA 59.05, 3. Whittaker Johnston, BR 59.32.

100-yard breaststroke: 1. Caitlin Ahern, STA 1:04.06, 2. Emily Jurich, DOUG 1:06.31, 3. Victoria Miyamoto, BR 1:07.93.

400-yard freestyle relay: 1. Jupiter 3:37.67, 2. Boca Raton 3:42.50, 3. Wellington 3:45.93.

BOYS TEAM TOTALS

1. Boca Raton 380.5, 2. St. Thomas Aquinas 264, 3. Jupiter 227, 4. Wellington 209, 5. Douglas 192.5, 6. Spanish River 169, 7. Park Vista 155.5, 8. Vero Beach 123, 9. Monarch 110, 10. Seminole Ridge 92, 11. Coral Glades 73, 12. Dwyer 62, 13. South Plantation 44, 14. Deerfield Beach 43, 15. Atlantic 40, 16. Treasure Coast 37, 17. Palm Beach Gardens 29, 18. Taravella 28, 19. Coral Springs 22, 20. West Boca Raton 19.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Boca Raton 1:41.18, 2. Douglas 1:42.31, 3. Jupiter 1:44.89.

200-yard freestyle: 1. Yousef Abdelraouf, PV 1:42.87, 2. Alex Cronin, JUP 1:43.15, 3. William Layne, WELL 1:44.88.

200-yard individual medley: 1. Esteban Velasquez, STA 1:58.08, 2. Tucker Adams, TC 1:58.55, 3. Henrique Yamamoto, DOUG 2:02.83.

50-yard freestyle: 1. Brody Heck, BR 20.86, 2. Cody Cline, WELL 21.02, 3. Gabriel Perez Silva, STA 21.47.

1-meter diving: 1. Logan Downey, SP 591.65, 2. Simon Adriano, DWY 524.25, 3. Devin Nugent, STA 446.85.

100-yard butterfly: 1. Tucker Adams, TC 53.03, 2. Matthew Wiefels, JUP 53.25, 3. Parker Bierman, DWY 53.91.

100-yard freestyle: 1. Brody Heck, BR 45.24, 2. Yousef Abdelraouf, PV 46.80, 3. Cody Cline, WELL 46.89.

500-yard freestyle: 1. Alex Cronin, JUP 4:38.68, 2. Matthew Fisher, BR 4:43.05, 3. Padraic Cassidy, STA 4:46.17.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:27.90, 2. Jupiter 1:29.06, 3. Wellington 1:29.51.

100-yard backstroke: 1. August Charni, CG 53.97, 2. Armand Choy, JUP 54.72, 3. Stefan Choy, JUP 57.32.

100-yard breaststroke: 1. Tristan Celestin, DOUG 1:00.95, 2. Xavier Philips, ATL 1:02.41, 3. Samuel Colaiacova, SR 1:02.56.

400-yard freestyle relay: 1. Wellington 3:12.48, 2. Boca Raton 3:13.85, 3. St. Thomas Aquinas 3:18.88.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements