By Sharon Robb

February 22, 2015—South Florida Aquatic Club coach Chris Anderson and his staff got another opportunity to gauge training and senior swimmers’ progress at this past weekend’s Senior Last Chance Long Course Meter Invite at Plantation Aquatic Complex.

The two-day sectional qualifier, only for senior group swimmers, was the last meet before the championship meets begin.

In addition to SOFLO, the Florida Gold Coast-sanctioned meet attracted several top teams including Azura Florida Aquatics, Miami-Dade County Aquatic Club, Pine Crest Swimming, St. Andrew’s Swimming and foreign teams currently training in South Florida including Swimming Canada.

SOFLO’s only individual winner was three-time Jamaican Olympian Alia Atkinson in the 100-meter backstroke in 1:08.23. She was also fifth in the mixed 50-meter backstroke in 30.73. No other SOFLO swimmer finished in the top three.

Among multi-event winners were:

Lindsey Swartz of Pine Crest Swimming won the 200-meter individual medley in 2:24.83 and 100-meter breaststroke in 1:14.94.

Jessica Nava of Pine Crest Swimming swept the butterfly events winning the 100-meter butterfly in 1:03.70 and 200-meter butterfly in 2:21.58.

Arianna Noya of Metro Aquatics won the 200-meter freestyle in 2:08.13 and 400-meter freestyle in 4:37.80.

Florida alum Rex Tullius won the mixed 50-meter backstroke in 28.30, 100-meter backstroke in 1:00.12 and 200-meter backstroke in 2:14.51.

Carlos Herrera of Azura won the 50-meter breaststroke in 30.43, mixed 50-meter butterfly in 25.37 and mixed 50-meter freestyle in 24.26.

MEET RESULTS

WOMEN

1500-meter freestyle: 1.Andrea Van Den Berg, Azura 19:06.59.

200-meter individual medley: 1.Lindsey Swartz, Pine Crest 2:24.83, 2. Carolina Colorado, SOFLO 2:29.36, 3. Melannie Vargas, Miami-Dade 2:34.62.

200-meter freestyle: 1. Arianna Noya, MAC 2:08.13, 2. Alina Schulhofer, PAQ 2:08.33, 3. Lydia Musleh, Pine Crest 2:10.82.

100-meter backstroke: 1. Alia Atkinson, SOFLO 1:08.23, 2. Talisa Lanoe, PAQ 1:09.84, 3. Jessica Nava, Pine Crest 1:10.15; SOFLO: 8. Melissa Marinheiro 1:13.18.

100-meter breaststroke: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 1:14.94, 2. Emily Jurich, Pine Crest 1:15.57, 3. Ambre Leduc, CNO 1:17.96.

100-meter butterfly: 1. Jessica Nava, Pine Crest 1:03.70, 2. Patricia Casellas, Azura 1: 05.37, 3. Tyla Martin, Pine Crest 1:05.40.

400-meter freestyle: 1. Arianna Noya, MAC 4:37.80, 2. Alina Schulhofer, PAQ 4:38.88, 3. Andrea Van Den Berg, Azura 4:42.43.

100-meter freestyle: 1. Alina Schulhofer, PAQ 59.57, 2. Arianna Noya, MAC 1:00.11, 3. Jessica Nava, Pine Crest 1:01.23.

200-meter butterfly: 1. Jessica Nava, Pine Crest 2:21.58, 2. Alessandra Baldari, NPB 2:23.17, 3. Tyla Martin, Pine Crest 2:24.33.

200-meter backstroke: 1. Melannie Vargas, Miami-Dade 2:29.89, 2. Mattie Barfield, FLA 2:35.88, 3. Talisa Lanoe, PAQ 2:36.01.

200-meter breaststroke: 1. Emily Jurich, Pine Crest 2:47.57, 2. Alessandra Baldari, NPB 2:49.40, 3. Grayson Johnston, Unattached 2:54.53.

400-meter individual medley: 1. Lydia Musleh, Pine Crest 5:19.11, 2. Cloe Bedard-Khalid, MAC 5:28.70, 3. Aly Pacitti, Plantation Swim Team 5:35.35.

MEN

1500-meter freestyle: 1.Clement Martin, CNO 16:43.84, 2. Patrick Groters, Pine Crest 17:08.73, 3. Andres Lares, Azura 17:11.37; SOFLO: 7. Juan Diaz 17:38.42.

200-meter individual medley: 1. Elias Mehrdad, Azura 2:15.20, 2. Alejandro Carriazo, MAC 2:16.41, 3. Nick Sharp, St. Andrew’s 2:18.26; SOFLO: 4. Julien Pinon 2:19.12, 14. Timothy Wynter 2:25.80.

200-meter freestyle: 1. Nico Medina, Pine Crest 2:00.01, 2. Noah Mascoll-Gomes, Azura 2:00.13, 3. Clement Martin, CNO 2:00.72.

Mixed 50-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 28.30, 2. Nick Sharp, St. Andrew’s 28.77, 3. Carlos Herrera, Azura 28.80; SOFLO: 5. Alia Atkinson, SOFLO 30.73, 6. Esteban Diaz-Velasco 30.74.

Mixed 50-meter breaststroke: 1. Carlos Herrera, Azura 30.43, 2. Marco Guarente, Azura 30.66, 3. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 30.97.

100-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 1:00.12, 2. Patrick Groters, Pine Crest 1:03.32, 3. William Pisani, Lake Lytal Lightning 1:03.97; SOFLO: 4. Esteban Diaz-Velasco 1:04.30, 8. Julien Pinon 1:05.71.

100-meter breaststroke: 1. Daniel Pereira, Azura 1:10.57, 2. Bernardo Lima, MAC 1:10.70, 3. Brendan Teeters, Pine Crest 1:11.47.

100-meter butterfly: 1. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 58.07, 2. Alejandro Carriazo, MAC 59.26, 3. Adrian Moya, MAC 59.70; SOFLO: 10. Timothy Wynter 1:01.14.

400-meter freestyle: 1. Miguel Basalo, MAC 4:15.33, 2. Clement Martin, CNO 4:16.47, 3. Nick Sharp, St. Andrew’s 4:18.11; SOFLO: 6. Esteban Diaz-Velasco 4:24.96, 9. Juan Diaz 4:30.00.

100-meter freestyle: 1. Brody Heck, St. Andrew’s 53.07, 2. Miguel Perez, MAC 54.15, 3. Rex Tullius, STSA 54.32.

200-meter butterfly: 1. Fernando Bohorquez, Azura 2:10.12, 2. Nico Medina, Pine Crest 2:15.95, 3. Michael Limia, MAC 2:18.89.

200-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 2:14.51, 2. Nick Sharp, St. Andrew’s 2:15.90, 3. Yousef Abdelraouf, Lake Lytal Lightning 2:24.41.

200-meter breaststroke: 1. Kameron Sipowski, NPB 2:24.32, 2. Joseph Perez, MAC 2:34.31, 3. Izaak Bastian, St. Andrew’s 2:36.16.

Mixed 50-meter butterfly: 1. Carlos Herrera, Azura 25.37, 2. Elias Mehrdad, Azura 26.35, 3. Raiz Tjon-A-Raiz, Azura 26.54.

Mixed 50-meter freestyle: 1. Carlos Herrera, Azura 24.26, 2. Brody Heck, St. Andrew’s 24.72, 3. Raiz Tjon-A-Raiz, Azura 24.77.

400-meter individual medley: 1. Patrick Groters, Pine Crest 4:51.67, 2. Joseph Perez, MAC 4:57.04, 3. Michael Limia, MAC 4:59.18.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements