By Sharon Robb

March 6, 2015—On a rain-soaked night at the Coral Springs Aquatic Complex, South Florida Aquatic Club began its quest for a fifth title Friday at the Florida Gold Coast 14&Under Short Course Junior Olympics.

South Florida Aquatic Club leads the combined team standings with 373 points followed by Metro Aquatics with 211 and Pine Crest Swimming with 197 points.

SOFLO also leads the women standings with 209 points followed by Pine Crest with 162 and AquaKids Sharks with 112.

Metro Aquatics is the top men’s team with 189 points. SOFLO is second with 164 and Azura Florida Aquatics has 88 points.

SOFLO, buoyed by depth, turned in some outstanding swims at the Michael Lohberg Pool of Champions.

Jacqueline Lugo, 12, won the 50-yard freestyle in a best time 25.22. Lugo was also second in the 100-yard individual medley in a best time 1:03.97 and third in the 100-yard butterfly in 1:02.42.

Vanessa Mesa, 12, won the 500-yard freestyle in 5:18.25.

SOFLO’s A relay of Lugo, Kyana Castro, Isabella Di Salvo and Vanessa Mesa won the 400-yard freestyle relay in 3:45.00.

Isabella Di Salvo, 12, was second in the 200-yard backstroke in a best time 2:13.70.

Sally Golding, 10, was second in the 100-yard breaststroke in a best time 1:18.33.

Erika Pelaez, 8, was second in the 500-yard freestyle in a best time 5:47.98

SOFLO’s A relay of Marianna Serrao, Annita Huang, Delanie Perez and Kathleen Golding was third in the 800-yard freestyle relay in 7:58.57.

SOFLO’s 11-12 boys swept four of the top five spots in the 500-yard freestyle with Michael Arias (5:20.83), Nicolas Rossi (5:23.76), Jie Hoon Lee (5:25.17) and John Paul Handal (5:25.35).

Rafael Rodriguez, 13, was second in the 200-yard backstroke in a best time 2:00.26 and second in the 500-yard freestyle in a best time 4:45.97.

Michael Arias, 12, was third in the 100-yard breaststroke in a best time 1:10.21.

SOFLO’s A relay of Jie Hoon Lee, John Paul Handal, Nicolas Rossi and Michael Arias were second in the 400-yard freestyle relay in 3:53.10.

SOFLO’s A relay of Leonardo Mateus, Samuel Quintero, Gabriel Segui and Rafael Rodriguez was third in the 800-yard freestyle relay in 7:41.06.

Two Florida Gold Coast records were broken on the first day.

Aitan Fungairino, 14, of Metro Aquatics, won the 13-14 200-yard backstroke in a FGC record-breaking 1:51.52 in the Michael Lohberg Pool of Champions. The eight-year-old mark was 1:52.99 set by longtime Metro Aquatics swimmer Carlos Omana of University of Florida.

Fungairino also led off Metro Aquatics’ winning 800-yard freestyle relay that broke the FGC Open record in 7:14.71. Fungairino was joined by teammates Fernando Rodriguez, 14, Andres Vargas, 13, and Adrian Aguilar, 14. Metro Aquatics held the previous Open record of 7:16.27.

Florida Swim Network, the only major network and website that covers swimming year-round, will live stream the finals each night.

A field of 838 swimmers from forty teams are entered in the three-day meet that continues on Saturday with prelims and finals.

FRIDAY RESULTS

TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 373, 2. Metro Aquatics 211, 3. Pine Crest Swimming 197, 4. East Coast Aquatic Club 150, 5. Azura Florida Aquatics 141, 6. Coral Springs Swim Club 121, 7. Wahoos of Wellington, AquaKids Sharks 117, 9. City of Hialeah 110, 10. FLA Aquatics 100.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. SOFLO 209, 2. Pine Crest Swimming 162, 3. AquaKids Sharks 112, 4. Wahoos of Wellington 90, 5. East Coast Aquatic Club 83, 6. North Palm Beach 81, 7. Gulliver 65, 8. Coral Springs Swim Club 54, 9. Azura Florida Aquatics 53, 10. Plantation Swim Team 43.

BOYS TEAM TOTALS: 1. Metro Aquatics 189, 2. SOFLO 164, 3. Azura 88, 4. Pompano Beach Piranhas 81, 5. Hialeah 78, 6. St. Andrew’s Swimming 73, 7. East Coast Aquatic Club, Coral Springs Swim Club 67, 9. FLA 64, 10. Plantation Swim Team 48.

GIRLS

200-yard freestyle relay: 13-14, 1. Pine Crest Swimming 1:38.56, 2. North Palm Beach 1:40.22, 3. AquaKids Sharks 1:40.89, 6. SOFLO A 1:42.95, 18. SOFLO B 1:48.07.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Mattie Barfield, FLA 2:11.51, 2. Isabella DiSalvo, SOFLO 2:13.70, best time, 3. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 2:14.30; SOFLO: 6. Kayla Cunningham 2:19.14; 13-14, 1. Jessica Nava, PC 2:02.68, 2. Madison Cummings, East Coast 2:06.79, 3. Gabriella Antonini, Gulliver 2:09.41; SOFLO: 5. Kathleen Golding 2:10.40.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 27.12, 2. Liah Perez, WOW 28.02, 3. Nicole Aguilar, WOW 28.30; SOFLO: 21. Valerie Vank 30.68, best time, 32. Emma Twombly 31.54, best time; 11-12, 1. Jacqueline Lugo, SOFLO 25.22, best time, 2. Gabrianna Banks, Heritage Aquatics 25.48, 3. Claudia Acosta, Hialeah 25.49; SOFLO: 4. Vanessa Mesa 25.67, best time; 13-14, 1. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 23.96, 2. Jessica Nava, PC 24.10, 3. Mary Smutny, AquaKids Sharks 24.57.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 1:16.57, 2. Sally Golding, SOFLO 1:18.33, best tie, 3. Riley Botting, CSSC 1:19.08; SOFLO: 13. Mia Escudero 1:28.81, best time, 15. Valerie Vank 1:29.86, best time, 17. Emma Twombly 1:31.28, best time, 21. Sabrina Osorio 1:31.74, best time; 11-12, 1. Iliza Aguiar, FLA 1:11.34, 2. Anna Auld, East Coast 1:12.23, 3. Amanda Kopas, SFTL 1:12.29; SOFLO: 7. Molly Golding 1:12.74, best time; 13-14, 1. Hannah Virgin, CSSC 1:05.24, 2. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 1:05.40, 3. Chelai Van Der Westhuizen, PC 1:09.08; SOFLO: 8. Jennifer Rodriguez 1:10.97.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Nicole Aguilar, WOW 1:06.21, 2. Liah Perez, WOW 1:07.57, 3. Rebecca Montero, AquaKids Sharks 1:10.27; 11-12, 1. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 1:00.50, 2. Paige Lane, Azura 1:01.80, 3. Jacqueline Lugo, SOFLO 1:02.42; SOFLO: 4. Kyana Castro 1:02.81, 7. Isabella DiSalvo 1:03.71, best time, 8. Vanessa Mesa 1:03.73; 13-14, 1. Jessica Nava, PC 54.75, 2. Alessandra Baldari, NPB 54.92, 3. Eriana Temperino, East Coast 56.84; SOFLO: 4. Kathleen Golding 56.97, best time.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Nicole Aguilar, WOW 1:10.30, 2. Isabella Chambers, PST 1:10.75, 3. Liah Perez, WOW 1:11.04; SOFLO: 4. Erika Pelaez 1:12.72, best time, 9. Sally Golding 1:14.90, best time, 17. Mia Escudero 1:21.69, best time, 30. Sabrina Osorio 1:27.25; 11-12, 1. Madeyn Hebert, East Coast 1:03.47, 2. Jacqueline Lugo, SOFLO 1:03.97, best time, 3. Gabrianna Banks, Heritage Aquatics 1:04.50; SOFLO: 4. Isabella Di Salvo 1:04.67, best time.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Faith Mutschler, WOW 5:47.47, 2. Erika Pelaez, SOFLO 5:47.98, best time, 3. Rebecca Montero, AquaKids Sharks 5:53.17; SOFLO: 6. Sally Golding 6:13.77, 16. Emma Twombly 6:38.35, best time; 11-12, 1. Vanessa Mesa, SOFLO 5:18.25, 2. Anna Auld, East Coast Aquatic Club 5:20.14, 3. Iliza Aguiar, FLA 5:20.16; SOFLO: 4. Kyana Castro 5:22.18, 7. Michelle Marinheiro 5:31.42, best time, 9. Valentina Carrion 5:34.90, best time, 10. Molly Golding 5:35.18, 16. Sara Quintero 5:44.73, best time, 22. Rebekah Ling 5:52.57, best time, 23. Hailey Garbez 5:54.53, best time, 34. Emiliana Munoz 6:05.64, 36. Sarah Acevedo 6:08.30, best time; 13-14, 1. Alessandra Baldari, NPB 4:53.76, 2. Mary Smutny, AquaKids Sharks 4:55.81, 3. Juliana Talamo, Unattached 5:06.17; SOFLO: 12. Marianna Serrao 5;17.75, best time, 21. Annita Huang 5:26.40, best time, 24. Jennifer Rodriguez 5:28.66, best time, 33. Alexandra Crespo 5:39.55.

400-yard freestyle relay: 1. SOFLO A 3:45.00 (Jacqueline Lugo, Kyana Castro, Isabella Di Salvo, Vanessa Mesa), 2. East Coast 3:55.31, 3. Azura 3:59.26, 4. SOFLO B 4:00.18 (Molly Golding, Michelle Marinheiro, Katrina Del Vecchio, Valentina Carrion).

800-yard freestyle relay: 1. Pine Crest Swimming 7:44.88 (Jessica Nava, Annabella Lyn, Alexandra Meszaros, Rachel Contich), 2. North Palm Beach 7:50.26, 3. SOFLO A 7:58.57 (Marianna Serrao, Annita Huang, Delanie Perez, Kathleen Golding).

BOYS

200-yard freestyle relay: 13-14, 1. Metro Aquatics 1:31.59 (Adrian Aguilar, Fernando Rodriguez, Andres Vargas, Aitor Fungairino), record, 2. St. Andrew’s 1:34.43, 3. Pompano Beach Piranhas 1:34.59, 7. SOFLO A 1:37.10 (Sebastian Sevilla, Gabriel Segui, Leonardo Mateus, Rafael Rodriguez), 22. SOFLO B 1:45.55 (Brandon Moran, Eiza Gantus, Samuel Quintero, Sebastian Sierra).

200-yard backstroke: 11-12, 1. Lance Lesage, PST 2:09.40, 2. Joshua Balbi, WOW 2:11.46, 3. Andres Wong, MAC 2:13.99; SOFLO: 6. John Paul Handal 2:20.66, best time; 13-14, 1. Aitor Fungairino, MAC 1:51.51, record, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:00.26, best time, 3. Tyler Zuyus, Pompano Beach 2:00.46; SOFLO: 6. Leonardo Mateus 2:03.36, best time.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 26.42, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 26.44, 3. Kaii Winkler, FLA 26.53; SOFLO: 20. Alex Golding 29.87, best time, 28. Tyler Hering 30.97, best time, 30. Logan Gonzalez 31.06, best time, 43. Christian Tijero 32.32, best time; 11-12, 1. David Montana, MAC 24.97, 2. tie, Robert Wilson, PST 25.02, 3. Andres Wong, MAC 25.02; SOFLO: 5. Michael Arias 25.31; 13-14, 1. Nico Ferrara, CSSC 21.97, 2. Adrian Aguilar, MAC 22.20, 3. Tyler Zuyus, Pompano Beach 22.75.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Joshua Zuchowski, East Coast 1:12.94, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 1:18.25, 3. Yannai Michael, PST 1:19.59; SOFLO: 5. Zackary Harris 1:20.39, best time, 10. Alex Golding 1:24.81, best time, 21. Samuel Bullen 1:36.70; 11-12, 1. David Montana, MAC 1:09.77, 2. Victor Valdes, Hialeah 1:09.95, 3. Michael Arias, SOFLO 1:10.21, best time; 13-14, 1. Izaak Bastian, St. Andrew’s 1:00.45, 2. Matthew Petreski, Pine Crest 1:02.40, 3. Yona Rubin, SFTL 1:04.96; SOFLO: 6. Samuel Quintero 1:07.52.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Sebastian Lares, Azura 1:03.79, 2. Kaii Winkler, FLA 1:04.05, 3. Finn Winkler, FLA 1:04.49; SOFLO: 4. Zackary Harris 1:08.66, best time, 8. Alejandro Mateus 1:12.39, best time, 20. Farouk Musa 1:25.52, best time; 11-12, 1. Joshua Balbi, WOW 1:00.26, 2. Kevin Fanjul, Blue Marlins 1:00.60, 3. David Gonzalez, Azura 1:00.99; SOFLO: 5. Jie Hoon Lee 1:02.06; 13-14, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 52.56, 2. Drake Gil Boca Raton 54.20, 3. Nico Ferrera, CSSC 54.93; SOFLO: 7. Rafael Rodriguez 55.46.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Joshua Zuchowski, East Coast 1:03.81, 2. Sebastian Lares, Azura 1:06.86, 3. Agustin Rodrigez, Hialeah 1:07.73; SOFLO: 6. Zackary Harris 1:09.61, best time, 13. Alejandro Mateus 1:15.39, best time, 14. Alex Golding 1:15.48, best time; 11-12, 1. David Gonzalez, Azura 1:02.72, 2. Joshua Curtis, Jupiter 1:04.49, 3. Raphael Santos, Pompano Beach 1:04.63; SOFLO: 4. Jie Hoon Lee 1:04.94.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Kaii Winkler, FLA 5:29.28, 2. Finn Winkler, FLA 5:44.47, 3. Sebastian Pacheco, MAC 5:48.54; SOFLO: 17. Noah Hew 6:52.81, best time; 11-12, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 5:14.76, 2. Michael Arias, SOFLO 5:20.83, 3. Nicolas Rossi, SOFLO 5:23.76; SOFLO: 4. Jie Hoon Lee 5:25.17, 5. John Paul Handal 5:25.35; 13-14, 1. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 4:33.22, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 4:45.97, best time, 3. Drake Gil, Boca Raton 4:52.81; SOFLO: 5. Leonardo Mateus 4:55.24, best time, 41. Brandon Moran 5:20.96, best time, 55. Sebastian Sierra 5:28.62.

400-yard freestyle relay: 1. Metro Aquatics 3:47.55 (David Montana, Hector Paz, Neil Picon, Andres Wong), 2. SOFLO A 3:53.10 (Jie Hoon Lee, John Paul Handal, Nicolas Rossi, Michael Arias), 3. Coral Springs 4:00.27.

800-yard freestyle relay: 13-14, 1. Metro Aquatics 7:14.71, 2. St. Andrew’s Swimming 7:38.05, 3. SOFLO A 7:41.06 (Leonardo Mateus, Samuel Quintero, Gabriel Segui, Rafael Rodriguez).

IF YOU GO

WHAT: Florida Gold Coast Junior Olympic Short Course Championships

WHEN: Saturday-Sunday

SCHEDULE: Saturday, prelims 9 a.m., finals 5 p.m.; Sunday, prelims 9 a.m., finals 5 p.m.

WHERE: Coral Springs Aquatic Complex Michael Lohberg Pool of Champions, 12441 Royal Palm Blvd.

ADMISSION: $3 per session, $3 heat sheet per session.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements