By Sharon Robb

April 17, 2015— Colombian national record holder Jorge Valdes Murillo of South Florida Aquatic Club was the top male Florida finisher on Day Three of the Arena Pro Swim Series Friday at Skyline Aquatic Center in Mesa, Ariz.

Murillo placed fourth in the 200-meter breaststroke in 2:17.73.

SOFLO teammate Alia Atkinson, three-time Jamaican Olympian, won the “B” final of the 200-meter breaststroke in 2:32.29.

Colombian Carolina Colorado of South Florida Aquatic Club was sixth in the 100-meter backstroke in 1:02.46.

In a time trial, Colorado went 29.41 in the 50-meter backstroke. She was also 24th in the 50-meter freestyle in 26.62.

Bolles alum Arianna Vanderpool-Wallace won the 50-meter freestyle and was the top Florida finisher. The two-time Bahamian Olympian and national record holder, training at SwimMAC, won the splash and dash in 24.84, slower than her morning time of 24.72.

She finished ahead of Simone Manuel in 24.98 and Natalie Coughlin of Cal Aquatics in 25.15 to pocket $1,000 in prize money.

Just minutes after swimming the 200-meter butterfly, Kelsi Worrell won the consolation final of the 50-meter freestyle in 25.27, which would have placed her fourth in the “A” final.

A day after winning the 100-meter butterfly, Michael Phelps failed to qualify for the 400-meter freestyle final placing 17th overall. The 18-time Olympic champion was fourth in his heat in 4:02.67 to make the “C” final which his coach scratched him.

It was the first time Phelps swam the 400 since 2009. Phelps also scratched from the 100 backstroke prelims on Friday.

“I just wanted to see how much I can do and how much I can hang,” Phelps said. “Well, I guess I can chalk that up as an interesting race. Not one for the record books.”

Ryan Lochte of Daytona Beach was fourth in the 400-meter freestyle consolation in 4:01.26. He went out fast and was under world record pace and led for the first 350 but faded in the final lap.

Marcelo Acosta of Louisville was fourth in the 400-meter freestyle in 3:55.44.

On Saturday, Phelps will swim the 200-meter individual medley and 100-meter freestyle.

Stanford-bound teenager Katie Ledecky ended up tying Phelps time in the women’s 400-meter freestyle prelims earning her the top seed for finals., also in 4:02.67. She went on to win the race by a half-pool length in 4:01.95. She went out under world record pace in the first 100 meters.

A day after Pine Crest teammate Jessica Nava broke a club record in the 100-meter butterfly in 1:02.11, the top seeded time for the “C” final, Nava qualified for the “B” final in the 200-meter butterfly with the eight fastest time of 2:19.07. She went on to finish seventh in 2:19.33.

Pine Crest Swimming’s Lindsey Swartz was fourth in the “B” final of the 200-meter breaststroke in 2:36.85.

Teammate Marta Ciesla was sixth in the “C” final and 22nd overall in the 50-meter freestyle in 26.48.

Vietnam national record holder Vien Nguyen of St. Augustine was fourth in the 400-meter freestyle in 4:15.08 and also won the “B” final in the 200-meter butterfly in 2:14.90, nearly two seconds faster than her morning time.

In other championships finals:

Women’s 200-meter butterfly: Cammile Adams of SwimMAC won in 2:08.80, 6/100ths of a second ahead of Katie McLaughlin in 2:08.86. She reeled in McLaughlin in the final 50-meters. Hungarian Katinka Hosszu was third in 2:11.83. Elizabeth Beisel, the eighth seed in 2:15.43, was seventh in 2:15.22. “It felt really great,” Adams said. “I have been training for this event and trying to fine tune my strokes.”

Men’s 200-meter butterfly: Belgium’s Luis Croenen, making his U.S. debut, on the event in 1:59.61, more than two seconds faster than he went in prelims. He finished ahead of Tyler Clary in 2:00.23. “I am coming off training camp for two weeks,” Croenen said. “This was an amazing race for me.”

Men’s 50-meter freestyle: Full-time swim coach Josh Schneider won the sprint event in 22.52 and said he isn’t done with swimming just yet. Azura Florida Aquatics’ Renzo Tjon A Joe was just .01 behind him. “This is the only race I truly like,” Schneider said.

Women’s 100-meter backstroke: Hungary’s Katinka Hosszu won her second race of the meet in 1:00.72. Kirsty Coventry of Zimbabwe was second in 1:00.89. “This race was definitely better than last night,” said Hosszu, who has been training in Fort Lauderdale.

Men’s 100-meter backstroke: Arkady Vyatchanin of New York Athletic Club won a three-man race in 53.84. Matt Grevers was second in 54.23 and David Plummer was third in 54.45. It was the same order as last year’s Mesa meet and all three had faster times. “I could see the others and I knew I would have to be pretty fast coming home,” Vyatchanin said.

Women’s 200-meter breaststroke: Hometown girl Breeja Larson dropped three seconds from prelims to win in 2:27.82. Katie Meili was second in a best time 2:28.53 and Micah Lawrence was third in 2:28.73. “I was trying to hold back a little bit on the first 100 and stick to my race strategy,” Larson said. “It’s always nice to win here. I heard family and friends cheering in the crowd.”

Men’s 200-meter breaststroke: Venezuelan national record holder Carlos Claverie completed his breaststroke sweep of the meet in 2:14.31. He won by more than two seconds ahead of Carl Mickelson in 2:16.56.

Men’s 400-meter freestyle: Michael McBroom overtook early leader Conor Dwyer at the 200-meter mark to win in 3:50.38. Dwyer was second in 3:51.87.

The four-day meet and fourth stop on the Arena Pro Swim Series, capped at 600 swimmers, concludes on Saturday with a full schedule of prelims and finals. Top three finishers will win $1,000, $600 and $200.

Prelims are 9 a.m. and finals 6 p.m. MST. The meet will be live streamed at usaswimming.org.

FRIDAY RESULTS

WOMEN

200-meter butterfly: 1. Cammile Adams, SwimMAC 2:08.80, 2. Katie McLaughlin, Unattached 2:08.86, 3. Katinka Hosszu, Hungary 2:11.83; FLORIDA: 7. Elizabeth Beisel, Gator Swim Club 2:15.22, 9. Vien Nguyen, St. Augustine 2:14.90, 15. Jessica Nava, Pine Crest Swimming 2:19.33, 23. Yee Ching Wong, Swim Florida 2:25.13, 31. Angela Algee, University of Miami 2:24.03.

50-meter freestyle: 1. Arianna Vanderpool-Wallace, SwimMAC 24.84, 2. Simone Manuel, Unattached 24.98, 3. Natalie Coughlin, CAL 25.15; FLORIDA: 21. Emma Svensson, Swim Florida 26.55, 22. Marta Ciesla, Pine Crest Swimming 26.48, 24. Carolina Colorado, South Florida Aquatic Club 26.62, 35. Heather Arseth, University of Miami 26.85, 49. My Fridell, University of Miami 27.58, 53. Angela Algee, University of Miami 27.98.

100-meter backstroke: 1.Katinka Hosszu, Hungary 1:00.72, 2. Kirsty Coventry, SwimMAC 1:00.89, 3. Iryna Glavnyk, Unattached 1:01.84; FLORIDA: 6. Carolina Colorado, South Florida Aquatic Club 1:02.46, 8. Kira Toussaint, Swim Florida 1:03.11, 32. Heather Arseth, University of Miami 1:10.78, 37. Marta Ciesla, Pine Crest Swimming 1:13.27.

200-meter breaststroke: 1. Breeja Larson, Unattached 2:27.82, 2. Katie Meili, SwimMAC 2:28.53, 3. Micah Lawrence, SwimMAC 2:28.73; FLORIDA: 5. Katie Hoff, Hurricane Aquatics 2:30.75, 9. Alia Atkinson, SOFLO 2:32.29, 12. Lindsey Swartz, Pine Crest Swimming 2:36.85, 30. Julia Schippert, University of Miami 2:46.15.

400-meter freestyle: 1. Katie Ledecky, Nation’s Capital 4:01.95, 2. Lotte Friis, North Baltimore 4:10.34, 3. Allison Schmitt, North Baltimore 4:13.21; FLORIDA: 4. Vien Nguyen, St. Augustine 4:15.08, 7. Elizabeth Beisel, Gator Swim Club 4:19.86, 30. Cameron Davis, University of Miami 4:32.03.

MEN

200-meter butterfly: 1. Louis Croenen, Belgium 1:59.61, 2. Tyler Clary, SwimMAC 2:00.23, 3. Grant Shoults, Unattached 2:00.25; FLORIDA: 7. Andres Felipe Montoya, Unattached 2:01.89, 14. Esnaider Reales, Unattached 2:04.30, 18. Raul Garrastazu, Unattached 2:05.89, 22. Moose Skjaerpe, Unattached 2:08.70.

50-meter freestyle: 1. Josh Schneider, New York Athletic Club 22.52, 2. Renzo Tjon A Joe, Azura 22.53, 3. Jasper Aerents, Flemish Swimming 22.58; FLORIDA: 24. Allan Gutierrez, Unattached 24.22, 45. Cody Cline, Wahoos of Wellington 24.30, 55. Edson Lima, Unattached 24.57.

100-meter backstroke: 1. Arkady Vyatchanin, New York Athletic Club 53.84, 2. Matt Grevers, Tucson Ford 54.23, 3. David Plummer, New York Athletic Club 54.45; FLORIDA: 7. Luis Rojas, Unattached 57.21, 40. Cody Cline, Wahoos of Wellington 1:01.70, 43. Moose Skjaerpe, Unattached 1:03.55.

200-meter breaststroke: 1. Carlos Claverie, Louisville 2:14.31, 2. Carl Mickelson, Unattached 2:16.56, 3. BJ Johnson, PASA 2:17.63; FLORIDA: 4. Jorge Murillo Valdes, South Florida Aquatic Club 2:17.73, 24. Luis Jasso, Unattached 2:23.98.

400-meter freestyle: 1. Michael McBroom, TWST 3:50.38, 2. Conor Dwyer, Unattached 3:51.87, 3. Michael Klueh, Club Wolverine 3:54.99; FLORIDA: 4. Marcelo Acosta, Azura 3:55.44, 11. Mateo DeAngulo, Club Seminole 4:00.42, 12. Ryan Lochte, SwimMAC 4:01.26, 17. Juan Tolosa, Unattached 4:02.48, 35. Jesus Marin, Unattached 4:10.94.

ELSEWHERE

Aruba’s Patrick Groters of Pine Crest Swimming finished sixth in the 400-meter individual medley and seventh in the 100-meter backstroke in the South American Junior Championships.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements