By Sharon Robb

May 1, 2015—South Florida Aquatic Club dominated opening night of the IMX Challenge Friday at Academic Village Swimming Pool.

SOFLO swimmers swept the top three places in several events.

In the girls’ 200-meter individual medley, SOFLO swept the top three places in the 11-12 age group with Kyana Castro, 12, Jacqueline Lugo, 12, and Molly Golding, 12. Castro won in a best time 2:41.99, dropping 3.11 seconds from her previous best. SOFLO swimmers placed in the top eight.

SOFLO’s 13-14 girls also swept the top three places in the 200 IM with Marianna Serrao, 13, Annita Huang, 13, and Vanessa Mesa, 13. Serrao won in 2:43.62. SOFLO’s Jessica Rodriguez, 15, won the 15-and-over age group in 2:33.70.

Erika Pelaez, 8, of SOFLO won the 200 IM 10-and-under in a best time 2:54.37, dropping 7.20.

It was the first of two events Pelaez captured. She also won the 200-meter freestyle in 2:32.28, another best time, shaving 6.85 off her previous best.

SOFLO finished off the night taking eight of the top 10 spots in the girls’ 11-and-over 400-meter freestyle. Kyana Castro, 12, won in a best time 4:59.62. Ruthie Kauffman, 12, of North Miami Swim Team was second in a best time 5:02.16 and SOFLO’s Isabella Di Salvo, 12, was third in a best time 5:03.16.

Kathleen Golding, 14, of SOFLO won the 13-14 400 freestyle in 4:37.12 and Aly Pacitti, 17, of Plantation Swim Team won the 15-and-over in 4:47.74.

SOFLO swept the top three spots in the boys’ 11-12, 13-14 and 15-and-over 200 IM.

SOFLO finished in the top 11-12 spots with Joseph Lee, 12, John Paul Handal, 12, and Michael Arias, 12. Lee won in a best time 2:37.98, dropping 5.12 seconds.

SOFLO also took the top three places in the 13-14 200 IM. Rafael Rodriguez, 13, won in 2:21.96 followed by teammates Leonardo Mateus, 13, and Samuel Quintero, 14.

SOFLO took the top six spots in the 15-and-over 200 IM with Julien Pinon, 16, Jonathan Farah, 17, and Ricardo Roche, 15, leading the way. Pinon won in 2:19.46.

Zackary Harris, 10, led a 1-2-3 SOFLO sweep winning in 2:38.61 followed by Alejandro Mateus, 9, second in a best time 2:41.50 with a huge time drop of 10.33 seconds and Christian Tijero was third in 2:50.08.

In the 11-and-over 400-meter freestyle, Arias, 12, Handal, 12, and Lee, 12, swept the top three spots with Arias winning in a best time 4:49.24, dropping 6.94. SOFLO also swept the 13-14 with Rodriguez winning in 4:21.44 followed by Mateus and Samuel Quintero, 14.

Also in the boys’ competition, Sebastian Lares, 10, of Azura Florida Aquatics won the 10-and-under 200 IM in 2:49.88. Samuel Asnis, 16, swimming unattached, won the 400-meter freestyle in 4:18.93.

Swimmers not only are getting some good racing in but will also get a chance to see how they stack up against the rest of the nation’s age group swimmers in the USA Swimming program when times are compiled and compared.

USA Swimming’s IMX (Xtreme) Challenge is a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can see where their score ranks nationally, among their local LSC and own swim club.

In addition to host SOFLO, other teams competing are Azura Florida Aquatics, Hialeah Swim Club, North Miami Swim Team, Plantation Swim Team and SwimFast.

The meet continues on Saturday with two sessions. The first session at 8 a.m. is the 12-and-under 100 butterfly, 100 backstroke, 100 breaststroke and 200 freestyle relay.

The second session at 12:30 p.m. is the 13-and-over 200 butterfly, 200 backstroke, 200 breaststroke and 200 freestyle relay.

FRIDAY RESULTS

GIRLS

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Rebeca Levin, SwimFast 3:14.83, 2. Mia Escudero, SOFLO 3:18.43, 3. Morgan Sebo, SwimFast 3:19.53; SOFLO: 4. Sabrina Osorio 3:19.70, 8. Sofia Osorio 3:26.81, 10. Kerry Cunningham 3:29.90; 11-12, 1. Isabella Jurado, SOFLO 3:00.15, 2. Michelle Ordonez, SOFLO 3:01.20, 3. Kaycie Kennedy, SwimFast 3:11.27; SOFLO: 4. Daniela Barreto 3:11.61, 5. Lily Sines 3:13.58, 6. Salma Hegazy 3:22.40, 8. Emma Twombly 3:26.05, 9. Molly Masson 3:30.81; 13-14, 1. Madison Johnson, SOFLO 2:56.61; 15-and-over, 1. Lily Munoz, SOFLO 3:08.47.

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 2:32.28, 2. Rebeca Levin, Swim Fast 2:53.16, 3. Megan Smith, Plantation Swim Team 2:53.39; SOFLO: 4. Valerie Vank 2:55.56, 6. Sabrina Osorio 2:58.90, 7. Sofia Osorio 2:59.26, 10. Mia Escudero 3:02.47.

400-meter freestyle:

12-and-under, 1. Kyana Castro, SOFLO 4:59.62, 2. Ruthie Kauffman, North Miami Swim Team 5:02.16, 3. Isabella DiSalvo, SOFLO 5:03.16; SOFLO: 4. Michelle Marinheiro 5:06.86, 5. Sara Quintero 5:08.04, 6. Molly Golding 5:08.51, 7. Jacqueline Lugo 5:09.49, 8. Kayla Cunningham 5:09.88, 10. Daniela Curbelo 5:12.76; 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 4:37.12, 2. Cameron Thomas, SwimFast 4:58.56; 15-and-over, 1. Aly Pacitti, Plantation Swim Team 4:47.74, 2. Kylie Herman, SOFLO 4:49.65, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 4:51.69.

BOYS

200-meter individual medley: 10-and-under, 1. Sebastian Lares, Azura 2:49.88, 2. Zackary Harris, SOFLO 2:53.40, 3. Alejandro Mateus, SOFLO 2:59.40; SOFLO: 5. Christian Tijero 3:16.51, 7. Jacob Navarro 3:19.25, 8. Logan Gonzalez 3:22.43, 9. Aldo Zepeda 3:22.75, 10. Fernando Barreto 3:23.90; 11-12, 1. Joseph Lee, SOFLO 2:37.98, 2. John Paul Handal, SOFLO 2:38.46, 3. Michael Arias, SOFLO 2:43.11; SOFLO: 5. Marcos Vazquez 2:53.38, 8. Alex Golding 3:06.42, 9. Nicolas Munoz 3:06.65, 10. Chris Vasquez 3:07.62; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:21.96, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 2:27.36, 3. Samuel Quintero, SOFLO 2:32.39; SOFLO: 5. Brandon Moran 2:37.51, 8. Sebastian Sevilla 2:45.77, 10. Eiza Gantus 2:46.65; 15-and-over, 1. Julien Pinon, Unattached-SOFLO 2:19.46, 2. Jonathan Farah, SOFLO 2:20.71, 3. Ricardo Roche, SOFLO 2:22.39; SOFLO: 4. Ervin Marin 2:23.99, 5. Juan Lucas 2:25.61, 6. Juan Diaz 2:27.70, 8. Ryan Capote 2:31.25, 9. Juan Osorio 2:31.96.

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 2:38.61, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 2:41.50, 3. Christian Tijero, SOFLO 2:50.08; SOFLO: 5. Tyler Herring 2:50.98, 6. Noah Hew 2:51.54, 7. Jacob Navarro 2:52.49, 8. Logan Gonzalez 2:53.41, 9. Fernando Barreto 3:03.42, 10. Aldo Zepeda 3:03.52.

400-meter freestyle:

12-and-under, 1. Michael Arias, SOFLO 4:49.24, 2. John Paul Handal, SOFLO 4:49.58, 3. Joseph Lee, SOFLO 4:50.23; SOFLO: 6. Alex Golding 5:35.76, 8. Nicolas Munoz 5:48.13, 9. Daniel Hughes 5:49.14, 10. Chris Vasquez 5:54.18; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 4:21.44, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 4:29.83, 3. Samuel Quintero, SOFLO 4:46.38; 15-and-over, 1. Samuel Asnis, Unattached 4:18.93, 2. Maximillian Asnis, Unattached 4:20.13, 3. Andres Lares, Azura 4:22.72; SOFLO: 4. Juan Lucas 4:27.42, 2. Ricardo Roche 4:27.87, 8. Juan Diaz 4:34.97, 9. Jordan Colon 4:37.08, 10. Ryan Capote 4:37.86.

IF YOU GO

What: SOFLO IMX Challenge

When: Saturday

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Schedule: Saturday, Session 2, 8 a.m., Session 3, 12:30 p.m.

Admission: $3, heat sheets $3.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements