By Sharon Robb

July 12, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers look ready, willing and able for the championship season.

The host team dominated the third and final day of the Florida Gold Coast Area 3 Long Course Developmental Championships Sunday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Sara Quintero, 11, led the girls’ team with two individual wins and relay victory. Quintero won the 11-12 200-meter breaststroke in 3:22.51 and 200-meter backstroke in 2:52.91. She was also a member of the winning 200-meter medley relay with teammates Michelle Ordonez, Katrina Del Vecchio and Sarah Acevedo.

Alex Golding, 11, was a triple winner for the boys’ team. Golding won the 100-meter freestyle in 1:10.52, 50-meter backstroke in 38.50 and 50-meter breaststroke in 43.29.

Other individual winners were:

Mia Escudero, 7-10, 100-meter freestyle, 1:21.59.

Naomi Easton, 13-14, 100-meter freestyle, 1:06.19; 50-meter breaststroke 39.36.

Katrina Del Vecchio, 11-12, 50-meter backstroke, 36.47.

Isabella Di Salvo, 13-14 50-meter backstroke, 34.29.

Zariya Harris, 15-18 100-meter butterfly, 1:18.04.

Natasha Testa, 15-18, 50-meter breaststroke, 44.61.

Annita Huang, 13-14 200-meter backstroke, 2:43.27.

Mark Andre De Gracia, 11-12, 200-meter breaststroke, 3:25.74.

Eiza Gantus, 13-14 100-meter butterfly, 1:10.20.

Tyler Gibson, 15-18, 100-meter butterfly, 1:04.68.

Enrique Rodriguez, 7-10, 50-meter breaststroke, 51.27.

Andres Arias, 15-18 200-meter backstroke, 2:35.90.

Roberto Garrido, 13-14, 1500-meter freestyle, 20:48.97.

The three-day meet featured 22 teams including Miami Swimming, Gulliver Swimming, Blue Marlins of Hialeah Gardens, Metro Aquatics and AquaKids Sharks. SOFLO and the Comets Booster Club took over meet host duties when another FGC team was unable to host the meet.

Next up for swimmers with time standard cuts will be the July 17-19 FGC Senior Championships at Coral Springs and July 24-26 FGC Junior Olympics at Plantation.

AREA 3 SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 3:22.51, 2. Jiana Scipione, Gulliver 3:31.54, 3. Shakira Jaime, Metro Aquatics 3:39.66; 13-14, 1. Taylor Politi, FLA 3:06.98; 2. Katherine DeBarros, SOFLO 3:09.35, 3. Naomi Eaton, SOFLO 3:17.14; 15-18, 1. Madisyn Jones, MCDA 3:21.83, 2. Natasha Testa, SOFLO 3:29.76.

100-meter freestyle:

7-10, 1. Mia Escudero, SOFLO 1:21.59, 2. Sabrina Osorio, SOFLO 1:22.03, 3. Sofia Osorio, SOFLO 1:22.08; 11-12, 1. Camila Gomez, Miami Beach 1:12.78, 2. Daniela Campos, City of Miami Parks 1:13.39, 3. Jena Legaspi, SOFLO 1:14.36; 13-14, 1. Naomi Eaton, SOFLO 1:06.19, 2. Taylor Politi, FLA 1:06.59, 3. Caroline Rodriguez, Atlantis 1:06.63; 15-18, 1. Sofia Rodriguez, Atlantis 1:05.84, 2. Zariya Harris, SOFLO 1:10.17, 3. Jess Palacios, Gulliver 1:13.79.

50-meter backstroke:

7-10, 1. Maddie Smutny, AquaKids Sharks 42.73, 2. Rebecca Yordi, North Miami 43.40, 3. Sofia Osorio, SOFLO 44.46; 11-12, 1. Katrina Del Vecchio, SOFLO 36.47, 2. Ysabella Farias, Atlantis 38.06, 3. Jena Legaspi, SOFLO 38.23; 13-14, 1. Isabella Di Salvo, SOFLO 34.29, 2. Annita Huang, SOFLO 36.05, 3. Courtney Nelson, Florida Keys 36.86; 15-18, 1. Sofia Rodriguez, Atlantis 37.21, 2. Zariya Harris, SOFLO 38.15, 3. Natasha Testa, SOFLO 38.26.

100-meter butterfly:

7-10, 1. Rebecca Yordi, North Miami 1:34.57, 2. Maddie Smutny, AquaKids Sharks 1:35.14, 3. Angelina Baucells, BGS 1:42.81; 11-12, 1. Chloe Gonzalez, Miami Beach 1:18.59, 2. Ysabella Farias, Atlantis 1:20.03, 3. Sarah Acevedo, SOFLO 1:22.28; 13-14, 1. Caroline Rodriguez, Atlantis 1:12.86, 2. Alexandra Crespo, SOFLO 1:13.72, 3. Madison Johnson, SOFLO 1:16.49; 15-18, 1. Zariya Harris, SOFLO 1:18.04, 2. Raquel Lugo, SOFLO 1:22.92.

50-meter breaststroke:

7-10, 1. Corley Smith, Florida Keys 48.49, 2. Anaveronica Rosano, City of Miami Parks 49.31, 3. Rebecca Yordi, North Miami 49.39; 11-12, 1. Lily Iglesias, Miami Swimming 41.64, 2. Camila Nunez, FLA 44.06, 3. Daniela Barreto, SOFLO 44.88; 13-14, 1. Naomi Eaton, SOFLO 39.36, 2. Sophia Pacheco, Metro Aquatics 41.06, 3. Jacqueline Lesentier, North Miami 42.89; 15-18, 1. Natasha Testa, SOFLO 44.61, 2. Dalila Alvarez, Metro Aquatics 45.39, 3. Jess Palacios, Gulliver 46.72.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 2:52.91, 2. Jenna Legaspi, SOFLO 2:57.03, 3. Gabriela Molina, AquaKids Sharks 3:09.69; 13-14, 1. Annita Huang, SOFLO 2:43.27, 2. Vanessa Mesa, SOFLO 2:48.57, 3. Rebekah Ling, SOFLO 2:50.07; 15-18, None.

200-meter medley relay:

7-10, 1. SOFLO A 3:01.58 (Kerry Cunningham, Sabrina Osorio, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios), 2. SOFLO B 3:09.99, 3. Florida Keys 3:13.22; 11-12, 1. SOFLO A 2:30.60 (Michelle Ordonez, Katrina Del Vecchio, Sara Quintero, Sarah Acevedo), 2. SOFLO B 2:45.87; None; 15-18, None.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 20:27.80; 13-14, 1. Sidney Starman, BGS 18:53.93, 2. Annita Huang, SOFLO 20:12.96, 3. Penelope Roca, Blue Marlins 20:23.18; 15-18, None.

BOYS

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 3:25.74, best time; 13-14, 1. John Torres, Unattached 2:52.02, 2. Bryant Segui, SOFLO 2:55.59, 3. Roberto Valdes, Gulliver 2:56.80; 15-18, 1. Jason Perez, Gulliver 2:55.64, 2. Wyatt Jennessee, SOFLO 3:06.68.

100-meter freestyle:

7-10, 1. Thomas Kunkel, MCDA 1:22.40, 2. Ernesto Cabrera, Metro Aquatics 1:24.15, 3. Carlos Osorio, SOFLO 1:24.94; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 1:10.52, 2. Ricky Nguyen, BGS 1:11.30, 3. Misha Perez, FLA 1:11.91; 13-14, 1. Tyler Bland, Unattached 1:02.65, 2. Orlando Llamas, Gulliver 1:04.64, 3. Rodrigo Gomez, Metro Aquatics 1:05.44; 15-18, 1. Teolio Darias, City of Miami Parks 1:00.16, 2. Tyler Gibson, SOFLO 1:01.23, 3. Tomas Farias, Atlantis 1:01.38.

50-meter backstroke:

7-10, 1. David Chavez, FLA 45.71, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 46.56, 3. Matthew Kim, SOFLO 46.62; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 38.50, 2. Misha Perez, FLA 39.76, 3. Odin Farkas, SOFLO 39.93; 13-14, 1. Reid Banciella, Miami Swimming 31.86, 2. Samuel Quintero, SOFLO 32.41, 3. Breixo Pereda, City of Miami 35.37; 15-18, 1. Santiago Calle, SWAT 33.10, 2. Marcelo Mourraille, BGS 33.43, 3. Ronald Lara, SWAT 34.87.

100-meter butterfly:

7-10, 1. David Chavez, FLA 1:34.52, 2. Nathaniel Garrick, SOFLO 1:41.45, 3. Lucas Porven, SOFLO 1:42.37; 11-12, 1. Luca Lesentier, North Miami 1:18.20, 2. Misha Perez, FLA 1:20.63, 3. Ricky Nguyen, BGS 1:21.23; 13-14, 1. Eiza Gantus, SOFLO 1:10.20, 2. Orlando Llamas, Gulliver 1:10.50, 3. Alex Deybach, Miami Beach 1:11.72; 15-18, 1. Tyler Gibson, SOFLO 1:04.68, 2. Alessandro Marchesani, MCDA 1:05.50, 3. Daimyo Alonso, Atlantis 1:07.73.

50-meter breaststroke:

7-10, 1. Enrique Rodriguez, SOFLO 51.27, best time, 2. Peter Roca, Blue Marlins 51.97, 3. Henry Ajo, Blue Marlins 53.99; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 43.29, 2. Garrett Oliver, AquaKids Sharks 44.11, 3. Nicolas Munoz, SOFLO 44.49; 13-14, 1. Tyler Bland, Unattached 33.55, 2. Breixo Pereda, City of Miami 38.04, 3. Roberto Valdes, Gulliver 38.52; 15-18, 1. Ronald Lara, SWAT 35.55, 2. Santiago Calle, SWAT 37.58, 3. Wyatt Jennessee, SOFLO 37.62.

200-meter backstroke:

11-12, 1. None; 13-14, 1. Joseph Perdomo, Blue Marlins 2:34.83, 2. Jake Sanchez, AquaKids Sharks 2:41.57, 3. Henry Urquidi, Gulliver 2:44.90; 15-18, 1. Andres Arias, SOFLO 2:35.90, best time.

200-meter medley relay:

7-10, 1. SOFLO B 3:01.53 (Noah Hew, Matthew Kim, Lucas Porven, Enrique Rodriguez), 2. SOFLO A 3:07.04; 11-12, 1. SOFLO B (Odin Farkas, Gabriel Ferdinand, Ryan Alfonso, Chris Vasquez) 2:44.86.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Eddy Chen, Gulliver 23:29.19, best time; 13-14, 1. Roberto Garrido, SOFLO 20:48.97, 2. Sebastian Andrades, Metro Aquatics 21:32.00.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements