By Sharon Robb

September 27, 2015—South Florida Aquatic Club dominated action on the final day of the IMR-IMX Challenge at Academic Village Pool.

Zackary Harris, 10, of SOFLO led the 10-and-under boys.

Harris won the 100-yard backstroke in a best time 1:10.01, 100-yard breaststroke in 1:22.23 and 100-yard butterfly in 1:09.31.

Logan Gonzalez was a double winner for SOFLO. Gonzalez won the 50-yard breaststroke in 40.79 and 50-yard backstroke in 35.77

SOFLO’s Erika Pelaez, a triple winner, led the 10-and-under girls. Pelaez won the 100-yard backstroke in 1:09.61, 100-yard breaststroke in 1:27.29 and 100-yard butterfly in 1:12.21.

SOFLO’s Kelley Heron won the 200-yard individual medley in 2:10.98.

SOFLO’s Rafael Rodriguez won three 13-14 events in the 200-yard butterfly in 2:02.92, 200-yard individual medley in 2:03.18 and 500-yard freestyle in 4:48.57.

SUNDAY MORNING RESULTS

GIRLS

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Michelle Fernandez, HSC 33.80, 2. Siera Leete, SFTL 37.78, 3. Gaby Martinez, SFTL 39.30.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 1:09.61, 2. Camila Saporta, GRSC 1:18.65, 3. Isabella Acosta, GRSC 1:20.27; 11-12, 1. Ana Kondratovitch, Unattached 1:03.14, 2. Claudia Acosta, HSC 1:04.14, 3. Kayla Cunningham, SOFLO 1:05.10.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Michelle Fernandez, HSC 36.66, 2. Emma Granite, GRSC 46.10, 3. Kaitlyn Barrios, SOFLO 46.50.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 1:27.29, 2. Isabella Acosta, GRSC 1:27.47, 3. Sabrina Osorio, SOFLO 1:27.82; 11-12, 1. Molly Golding, SOFLO 1:14.23, 2. Ana Kondratovitch, Unattached 1:16.23, 3. Chloe Hernandez, GRSC 1:16.62.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Michelle Fernandez, HSC 31.06, 2. Gaby Martinez, SFTL 38.46, 3 Sophie Lamelas, GRSC 39.03.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 1:12.21, 2. Camila Saporta, GRSC 1:15.62, 3. Isabella Acosta, GRSC 1:17.43; 11-12, 1. Ana Kondratovitch, Unattached 1:01.62, 2. Claudia Acosta, HSC 1:05.25, 3. Daniela Curbelo, SOFLO 1:05.71.

500-yard freestyle: 11-12, 1. Claudia Acosta, HSC 5:27.03, 2. Ana Kondratovitch, Unattached 5:33.44, 3. Molly Golding, SOFLO 5:43.18.

BOYS

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 35.77, 2. Christian Tijero, SOFLO 35.93, 3. Nathaniel Garrick, SOFLO 36.14.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 1:10.01, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 1:12.98, 3. Christian Tijero, SOFLO 1:15.18; 11-12, 1. John Paul Handal, SOFLO 1:04.92, 2. Joseph Lee, SOFLO 1:06.00, 3. Sebastian Lares, Unattached 1:06.98.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 40.79, 2. Samuel Bullen, SOFLO 41.87, 3. Christian Tijero, SOFLO 44.72.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 1:22.23, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 1:27.34, 3. Jacob Navarro, SOFLO 1:30.12; 11-12, 1. Gianni Guagliardo, SOFLO 54.39, 2. Joseph Lee, SOFLO 1:13.26, 3. John Paul Handal, SOFLO 1:15.92.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Jason Cuffe, SFTL 34.56, 2. Nathaniel Garrick, SOFLO 35.80, 3. Jacob Navarro, SOFLO 35.95.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 1:09.31, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 1:12.08, 3. Marcoaurelio Lopez-Casula, HSC 1:13.18; 11-12, 1. Joseph Lee, SOFLO 1:00.94, 2. John Paul Handal, SOFLO 1:02.60, 3. Sebastian Lares, Unattached 1:07.02.

500-yard freestyle: 11-12, 1. Joseph Lee, SOFLO 5:17.49, 2. Nicolas Rossi, SOFLO 5:20.05, 3. John Paul Handal, SOFLO 5:23.15.

SUNDAY AFTERNOON RESULTS

GIRLS

200-yard butterfly: 13-14, 1. Cameron Thomas, SF 2:19.96, 2. Allora Williams, SF 2:20.14, 3. Kyana Castro, SOFLO 2:21.46; 15-and-over, 1. Racine Ross, Azura 2:09.56, 2. Daniella Van Den Berg, Azura 2:10.97, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:12.90.

200-yard individual medley: 13-14, 1. Allora Williams, SF 2:20.33, 2. Solana Capalbo, Azura 2:21.27, 3. Marianna Serrao, SOFLO 2:24.08; 15-and-over, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:10.98, 2. Daniella Van Den Berg, Azura 2:12.44, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:12.53.

500-yard freestyle: 13-14, 1. Gabriela Fernandez, HSC 5:24.76, 2. Marianna Serrao, SOFLO 5:27.02, 3. Allora Williams, SwimFast 5:29.75; 15-and-over, 1. Daniella Van Den Berg, Azura 5:02.82, 2. Andrea Van Den Berg, Azura 5:11.22, 3. Kelley Heron, SOFLO 5:21.64.

BOYS

200-yard butterfly: 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:02.93, 2. Drake Gil, BRST 2:06.90, 3. Kevin Degryze, SFTL 2:10.80; 15-and-over, 1. Julio Horrego, Unattached 1:52.65, 2. Marco Guarente, Azura 1:53.57, 3. Marcelo Acosta, Azura 1:54.07.

200-yard individual medley: 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:03.18, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 2:08.66, 3. Drake Gil, BR2:09.91; 15-and-over, 1. Marco Guarente, Azura 1:52.20, 2. Julio Horrego, HSC 1:52.45, 3. Fernando Alatorre, Azura 1:55.41.

500-yard freestyle: 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 4:48.57, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 4:55.42, 3. Bryan Rivero, HSC 5:03.39; 15-and-over, 1. Marcelo Acosta, Azura 4:23.86, 2. Franco Lupoli, Azura 4:26.31, 3. Miguel Bermudez, Azura 4:39.84.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements