By Sharon Robb

October 19, 2014—Erika Pelaez, Michael Arias and Brandon Moran led South Florida Aquatic Club on the third and final day of the fourth annual Mike Horgan Memorial Invitational Meet Sunday at the Lake Lytal Family Aquatic Center in West Palm Beach.

Pelaez, 9, won the 200-yard individual medley in 2:29.34 and 100-yard backstroke in 1:08.81 and was second in the 100-yard butterfly in 1:12.90 and 100-yard freestyle

Michael Arias, 12, won the 100-yard freestyle in 54.33.

Brandon Moran, 14, won the 100-yard breaststroke in 1:06.15.

Kyana Castro was second in the 1,650-yard freestyle in 18:36.27.

Kayla Cunningham, 12, was third in the 100-yard backstroke in 1:04.39.

SOFLO won the 12-and-under and 15-and-over 200-yard freestyle relays. The 12-and-under relay of Daniela Curbelo, Molly Golding, Kayla Cunningham and Katrina Del Vecchio won in 1:48.81.

The 15-and-over relay of Paige Lane, Kyana Castro, Rebekah King and Jacqueline Lugo won in 1:49.50.

Rafael Rodriguez was third in the 100-yard freestyle in 51.57 and third in the 100-yard breaststroke in 1:07.09.

Alejandro Mateus was second in the 100-yard backstroke and third in the 200-yard individual medley. Leonardo Mateus was third in the 1,650-yard freestyle.

SOFLO boys 13-and-over 200-yard freestyle relay was second in 1:40.24 with Leonardo Mateus, Brandon Moran, Sebastian Sierra and Rafael Rodriguez.

The meet is named in honor of Mike Horgan, Lake Lytal’s head developmental coach, who died of a heart attack at age 50 in August, 2011. A double lung transplant recipient in 2000, Horgan had cystic fibrosis his entire life but never let it damper his enthusiasm as a tireless teacher and coach.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

1,650-yard freestyle:

13-14, 1. Sidney Starman, BGS 18:18.62, 2. Kyana Castro, SOFLO 18:36.27, 3. Dahlia Delgado, JUP 19:02.87; 15-and-over, 1. Daniella Van Den Berg, Azura 17:23.67, 2. Victoria Miyamoto, PB 18:21.12.

200-yard freestyle relay:

12-and-under, 1. SOFLO (Daniela Curbelo, Molly Golding, Kayla Cunningham, Katrina Del Vecchio) 1:48.81, 2. CSSC 1:49.02, 3. North Palm Beach 1:50.65; 13-14, 1. Metro 1:51.33, 2. Hialeah 1:59.07; 15-and-over, 1. SOFLO (Paige Lane, Kyana Castro, Rebekah Ling, Jacqueline Lugo) 1:49.50, 2. YMCA of South Florida 1:52.55, 3. East Coast Aquatic Club 1:53.49.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Michelle Fernandez, HSC 1:00.20, 2. Erika Pelaez, SOFLO 1:01.60, 3. Rylie Barnhardt, Azura 1:04.01; 11-12, 1. Ana Kondratovich, HSC 56.30, 2. Emily Trieschmann, SAS 56.52, 3. Megan Murphy, ECAC 57.27; 13-14, 1. Chade Nersicio, ECAC 53.48, 2. Eriana Temperino, ECAC 54.39, 3. Nicole Gomez, NPB 54.91; 15-and-over, 1. Daniella Van den Berg, Azura 54.33, 2. Julia Bauer, PAQ 54.63, 3. Racine Ross, Azura 54.78.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Riley Botting, CSSC 1:16.56, 2. Michelle Fernandez, HSC 1:17.03, 3. Erin Miller, JUP 1:27.39; 11-12, 1. Emily Trieschmann, SAS 1:12.60, 2. Anna Auld, ECAC 1:13.36, 3. Heidi Southwick, JUP 1:13.45; 13-14, 1. Chade Nersicio, ECAC 1:10.57, 2. Gabriela Fernandez, HSC 1:11.48, 3. Dahlia Delgado, JUP 1:12.87; 15-and-over, 1. Patricia Casellas, Azura 1:05.12, 2. Merle Livand, Unattached 1:06.97, 2. Alemy Barreto, Azura 1:12.49.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 2:29.34, 2. Michelle Fernandez, HSC 2:30.06, 3. Erin Miller, JUP 2:47.67; 11-12, 1. Emily Trieschmann, SAS 2:16.70, 2. Anna Auld, ECAC 2:19.13, 3. Adriana Gooding, Azura 2:21.34.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Erika Pelaez, SOFLO 1:08.81, 2. Riley Botting, CSSC 1:12.30, 3. Rylie Barnhardt, Azura 1:12.95; 11-12, 1. Mattie Barfield, FLA 1:01.50, 2. Ana Kondratovitch, HSC 1:03.73, 3. Kayla Cunningham, SOFLO 1:04.39.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Madison Cummings, ECAC 2:10.63, 2. Eriana Temperino, ECAC 2:14.42, 3. Nicole Gomez, NPB 2:17.52; 15-and-over, 1. Melannie Vargas, BGS 2:11.15, 2. Ines Kyburz, PAQ 2:17.51, 3. Erin Proctor, MCA 2:28.13.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Michelle Fernandez, HSC 1:11.35, 2. Erika Pelaez, SOFLO 1:12.90, 3. Rylie Barnhardt, Azura 1:17.82; 11-12, 1. Heidi Smithwick, JUP 1:02.49, 2. Emily Trieschmann, SAS 1:03.40, 3. Anna Kasperski, CSSC 1:04.26; 13-14, 1. Eriana Temperino, ECAC 58.88, 2. Madison Cummings, ECAC 1:02.17, 3. Nicole Gomez, NPB 1:02.52; 15-and-over, 1. Patricia Casellas, Azura 58.52, 2. Julia Bauer, PAQ 58.98, 3. Racine Ross, Azura 1:01.56.

BOYS

200-yard freestyle relay:

12-and-under, 1. Hialeah 1:48.81, 2. East Coast Aquatic Club 1:53.87, 3. Wahoos of Wellington 1:54.45; 13-14, 1. Metro Aquatics 1:36.29, 2. Hialeah 1:39.67, 3. Metro Aquatics 1:44.12; 15-and-over, 1. YMCA of South Florida (Juan Imposimato, Martin Vivas, Diego Homes, Fernando Navarrete) 1:33.15, 2. South Florida Aquatic Club 1:40.24, 3. East Coast Aquatic Club.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Leonard Gofman, NM 53.44, 2. Finn Winkler, FLA 58.96, 3. Kaii Winkler, FLA 1:01.05; 11-12, 1. Michael Arias, SOFLO 54.33, 2. Raphael Santos, PB 55.29, 3. Caleb Petranchuk, JUP 55.27; 13-14, 1. Adrian Aguilar, MAC 47.61, 2. Kalvin Hernandez, CSSC 50.78, 3. Rafael Rodriguez, SOFLO 51.57; 15-and-over, 1. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 45.47, 2. Marco Guarente, Azura 46.76, 3. Franco Lupoli, Azura 47.21.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Finn Winkler, FLA 1:22.74, 2. Steven Curtis, JUP 1:22.80, 3. Kaii Winkler, FLA 1:23.31; 11-12, 1. Victor Valdes, PB 1:10.04, 2. Caleb Petranchuk, JUP 1:11.86, 3. Michael Arias, SOFLO 1:13.17; 13-14, 1. Brandon Moran, SOFLO 1:06.15, 2. Lester Machado, HSC 1:06.30, 3. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:07.09; 15-and-over, 1. Nicolo Ossola, Azura 55.42, 2. Luca Dioli, Azura 55.84, 3. Matheus Misquito, Azura 57.08.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Finn Winkler, FLA 1:11.68, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 1:13.22, 3. Nicholas Kjaerulff, ECAC 1:13.62; 11-12, 1. Lance Lesage, PST 1:00.24, 2. Emiliano Garcia, FLA 1:05.43, 3. Nicolas Gallego, WOW 1:05.49.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Adrian Aguilar, MAC 1:57.81, 2. John Torres, BGS 1:59.09, 3. Bryan Rivero, HSC 2:02.94; 15-and-over, 1. Fernando Alatorre, Azura 1:53.67, 2. Andres Lares, Azura 1:58.47, 3. Juan Imposimato, YBC 1:58.93.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Steven Curtis, JUP 1:13.31, 2. Fabio Rivas, HSC 1:16.83, 3. John Trieu, ECAC 1:18.10; 11-12, 1. Caleb Petranchuk, JUP 1:01.42, 2. Lance Lesage, PST 1:07.45,3 . Brian Gonzalez, CSSC 1:07.51; 13-14, 1. Adrian Aguilar, MAC 51.49, 2. Kalvin Hernandez, CSSC 55.23, 3. Kevin Degryze, SFTL 58.07; 15-and-over, 1. Luca Dioli, Azura 49.78, 2. Nikita Tretyakov, SFTL 50.13, 3. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 50.62.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Finn Winkler, FLA 2:27.15, 2. Kaii Winkler, FLA 2:32.23, 3. Alejandro Mateus, SOFLO 2:35.52; 11-12, 1. Caleb Petranchuk, JUP 2;16.18, 2. Raphael Santos, PB 2:17.61, 3. Lance Lesage, PST 2:18.69

1,650-yard freestyle:

13-14, 1. John Torres, BGS 16:38.42, 2. Ted Ho, ECAC 16:59.96, 3. Leonardo Mateus, SOFLO 17:00.19; 15-and-over, 1. Marcelo Acosta, Azura 15:17.80, 2. Franco Lupoli, Azura 16:06.90, 3. Andres Lares, Azura 16:26.53.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements