SOFLO’s Kathleen Golding, CJ Kopecki Named All-County First Team


By Sharon Robb

December 26, 2015—Kathleen Golding and CJ Kopecki of South Florida Aquatic Club earned All-County first team high school swimming honors.

Golding, a freshman at Cooper City High School, earned first team honors in the 200-yard individual medley and 100-yard butterfly.

Golding won a state 4A title in the 200 IM (2:00.40) and was third in the 100 butterfly (55.18).

Golding was the only SOFLO girls’ swimmer to be named to the first team.

Kopecki, a sophomore for boys’ state champion American Heritage Plantation, earned first team honors in the 200-yard freestyle (1:42.64) and 500-yard freestyle (4:35.71).

Kopecki was third in the Class 2A meet in the 500-yard freestyle and eighth in the 200-yard freestyle. He was also a member of the state champion 400-yard freestyle relay team.

Kopecki, who moved up from last year’s honorable mention honors, was the only SOFLO boys’ swimmer on first team.

Kelley Heron, a sophomore at Pembroke Pines Charter, was selected for second team honors for the 200-yard individual medley (2:05.37).

SOFLO’s Emiliana Pelaez and Carly Swanson of Cypress Bay and Elise Larin of Somerset were named honorable mention as individual swimmers.

American Heritage freshman Annita Huang was selected as a member of the 200-and 400-yard freestyle relay teams.

Jonathan Farah of American Heritage was selected for honorable mention as both an individual and relay swimmer.

Flanagan’s Gustavo Valery, Ryan Capote and Bruno Berti of Pembroke Pines Charter, Esteban Diaz-Velasco and Ricardo Roche of Somerset, Max Asnis of University School and Brendan Cassie of West Broward were also named honorable mention.

It is the most swimmers SOFLO had selected for All-County honors in team history.

The All-County swimming and diving team was announced by the Sun-Sentinel in a special section on Wednesday, Dec. 23. It can also be found online at the newspaper’s website. The Miami Herald’s team is expected to be released in two weeks.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without express permission from South Florida Aquatic Club.

Advertisements

SOFLO’s Ervin Marin Wins Three Events In Session Two Of December Sprint Championships


By Sharon Robb

December 12, 2015—South Florida Aquatic Club’s Ervin Marin won two individual events and one relay during Session Two of the December Sprint Championships Saturday at Academic Village Pool.

During SOFLO’s final meet of the year, Marin, 16, won the 50-yard butterfly in 24.80 and 50-yard breaststroke in 29.92.

Marin also led off SOFLO’s winning “B” mixed freestyle relay of Abby Oyetunji, Delanie Perez and Matthew Menocal that won in 1:44.55.

Marin was also second in the 100-yard freestyle in a best time 59.50.

Sebastian Lares, 11, was a double winner for SOFLO. Lares won the 100-yard backstroke in a best time 1:05.51 and 50-yard breaststroke in 36.72.

SOFLO boys swept every event in the 11-12 and 13-and-over age categories. Other individual winners were Ricardo Roche, Marcos Vazquez, Michael Arias and Ryan Capote.

Sara Quintero, after a successful opening session, won another event, the 100-yard backstroke in 1:13.57. Quintero also was second in the 100-yard freestyle in 1:02.60.

Paige Lane, Isabella Jurado and Paige Lane were SOFLO’s individual winners.

SATURDAY SESSION TWO RESULTS

GIRLS

100-yard backstroke:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 1:13.57, 2. Sofia Osorio, SOFLO 1:18.04, 3. Emma Twombly, SOFLO 1:20.74, best time; 13-and-over, 1. Giulia Montes, BKSC 58.17, 2. Kelley Heron, SOFLO 1:04.22, 3. Michelle Marinheiro, SOFLO 1:08.51, best time.

50-yard butterfly:

11-12, 1. Anelis Roque, MAC 28.59, 2. Caitlyn Coe, MAC 33.57, 3. Valeria Garcia, SOFLO 34.10, best time; 13-and-over, 1. Paige Lane, SOFLO 28.29, 2. Kelley Heron, SOFLO 29.04, best time, 3. Delanie Perez, SOFLO 29.29.

100-yard freestyle:

11-12, 1. Anelis Roque, MAC 58.29, 2. Sara Quintero, SOFLO 1:02.60, 3. Caitlyn Coe, MAC 1:02.83; 13-and-over, 1. Abby Oyetunji, SOFLO 55.92, best time, 2. Giulia Montes, BKSC 56.40, 3. Delanie Perez, SOFLO 59.10.

50-yard breaststroke:

11-12, 1. Lily Sines, SOFLO 38.55, best time, 2. Sara Quintero, SOFLO 39.13, 3. Valeria Garcia, SOFLO 39.66; 13-and-over, 1. Isabella Jurado, SOFLO 35.77, best time, 2. Patricia Perdomo, DRSC 35.77, 3. Abby Oyetunji, SOFLO 36.21, best time.

Mixed 200-yard freestyle relay:

1.SOFLO B 1:39.94 (Ervin Marin, Abby Oyetunji, Delanie Perez, Matthew Menocal), 2. SOFLO A 1:40.60, 3. SOFLO C 1:44.55.

BOYS

100-yard backstroke:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:05.51, best time, 2. Nicolas Munoz, SOFLO 1:07.32, 3. Nicolas Rossi, SOFLO 1:11.15; 13-and-over, 1. Ricardo Roche, SOFLO 57.34, best time, 2. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO 57.55, 3. Leonardo Mateus, SOFLO 57.85, best time

50-yard butterfly:

11-12, 1. Marcos Vazquez, SOFLO 29.37, 2. Pattarapong Pakkarato, DRSC 30.16, 3. Ian Chalmers, SOFLO 30.65, best time; 13-and-over, 1. Ervin Marin, SOFLO 24.80, 2. Roosevelt Malone, DRSC 24.82, 3. Ryan Capote, SOFLO 25.01.

100-yard freestyle:

11-12, 1. Michael Arias, SOFLO 53.21, 2. Sebastian Lares, SOFLO 59.50, best time, 3. Nicolas Munoz, SOFLO 1:00.39, best time; 13-and-over, 1. Ryan Capote, SOFLO 49.30, 2. Ervin Marin, SOFLO 49.34, best time, 3. Juan Lucas, SOFLO 50.84.

50-yard breaststroke:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 36.72, 2. Javier Roman, SOFLO 37.15, best time, 3. Chris Vasquez, SOFLO 37.34, best time; 13-and-over, 1. Ervin Marin, SOFLO 29.92, 2. Tyler Bland, SOFLO 31.32, best time, 3. Rafael Rodriguez, SOFLO 32.10.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Kathleen Golding Swims Back-To-Back Best Times, Makes “C” Final At Speedo East Winter Junior National Championships


By Sharon Robb

December 12, 2015—Kathleen Golding of South Florida Aquatic Club lowered her personal best twice in the 100-yard freestyle Saturday at the Speedo East Winter Junior National Championships at Georgia Tech’s McAuley Aquatic Center.

Golding, 15, broke 51 seconds for the first time in morning prelims in 50.48, bettering her previous best time of 51.22.

Golding came back in the “C” final to lower it again in 50.25 to finish third in the “C” final and 19th overall.

Golding has turned in three best times during her third junior national meet appearance. After a slow start earlier in the week, she warmed up quickly. On Friday, she lowered her 200-yard freestyle time in 1:49.64.

Golding will swim Sunday’s time trials. Golding will swim the 400-meter individual medley (4:55.80), trying to get her second U.S. Olympic cut, in Session One and 200-meter breaststroke (2:47.70) in Session Two.

SOFLO teammate Jessica Rodriguez, 16, will also swim time trials on Sunday in the 100-meter butterfly (1:09.52) and 200-meter individual medley (2:29.15).

Marta Ciesla, 17, of Pine Crest Swimming was among Florida Gold Coast’s top finishers. After winning her second junior national title in the 50, she came back and finished third in the 100-yard freestyle in a best time 48.97. She was seeded second going into finals.

Raiz Tjon-A-Joe, 18, of Azura Florida Aquatics was second in the 100-yard freestyle in a best time 44.03, dropping from 45.05. He was seeded sixth going into finals.

In other events:

Madison Homovich, 15, of Raleigh Marlins led from start to finish to win the 1,650-yard freestyle in 16:09.63, nearly a nine-second margin of victory.

Taylor Delk, 18, of SwimAtlanta won the men’s 1,650-yard freestyle in 15:16.42.

Kaitlin Harty, 18, swimming unattached won the 200-yard backstroke in 1:51.27.

Michael Taylor, 16, of Dynamo won the 200-yard backstroke in 1:41.94.

Isabel Ivey, 15, of Gator Swim Club won the 100-yard freestyle in 48.44.

Michael Jensen, 17, of Upper Dublin won the 100-yard freestyle in 43.64.

Allie Raab, 15, of Nashville Aquatics broke the meet record in the 200-yard breaststroke to win in 2:09.69. The previous record was 2:10.03 set in 2010 by Mary Olsen of Sun Devil Aquatics.

Charles Vaughan, 17, of Carmel won the 200-yard breaststroke in 1:58.25.

Grace Oglesby, 17, of Cardinal Aquatics won the 200-yard butterfly in 1:55.39.

Camden Murphy, 16, of Kingfish won the 200-yard butterfly in 1:44.31.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

1,650-yard freestyle: 1. Madison Homovich, Marlins of Raleigh 16:09.63, 2. Kendall Brent, Swim Florida 16:18.52, 3. Madelyn Donohoe, The Fish 16:21.09.

200-yard backstroke: 1. Kaitlin Harty, Unattached 1:51.27, 2. Alex Walsh, Nashville 1:52.07, 3. Asia Seidt, Lakeside 1:53.79.

100-yard freestyle: 1. Isabel Ivey, Gator SC 48.44, 2. Erika Brown, SwimMAC 48.94, 3. Marta Ciesla, PC 48.97; 19. Kathleen Golding, SOFLO 50.25, best time.

200-yard breaststroke: 1. Allie Raab, Nashville 2:09.69, 2. Brooke Forde, Lakeside 2:11.29, 3. Kennedy Lohman, Lakeside 2:11.72.

200-yard butterfly: 1. Grace Oglesby, Cardinal Aquatics 1:55.39, 2. Hannah Kukurugy, Crown Point 1:55.64, 3. Lauren Case, Chattahoochee 1:56.12.

BOYS

1,650-yard freestyle: 1. Taylor Delk, SwimAtlanta 15:16.42, 2. T.C. Smith, Sarasota 15:16.96, 3. Trey Freeman, Baylor 15:19.65.

200-yard backstroke: 1. Michael Taylor, Dynamo 1:41.94, 2. Ethan Taylor, Carpet Capital 1:43.52, 3. Nathan Murray, SwimMAC 1:44.13.

100-yard freestyle: 1. Michael Jensen, Upper Dublin 43.64, 2. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 44.03, 3. Tyler Rice, Bolles 44.22.

200-yard breaststroke: 1. Charles Vaughan, Carmel 1:58.25, 2. Matthew Otto, Delaware 1:58.27, 3. Jacob Montague, Grosse Pointe 1:58.66.

200-yard butterfly: 1. Camden Murphy, Kingfish 1:44.31, 2. Nicolas Albiero, Cardinal 1:46.35, 3. Aaron Schultz, Nova 1:46.58.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Quintero, Lares Double Winners In Session One Of December Sprint Championships


 

By Sharon Robb

December 12, 2015—Sara Quintero and Sebastian Lares of South Florida Aquatic Club each won two events in the opening session of the December Sprint Championships Saturday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Quintero, 12, won the 100-yard butterfly in a best time 1:09.57, dropping .03 off her previous best.

Quintero also won the 100-yard individual medley in 1:12.17, also a best time, shaving 1.03 seconds off her previous best.

Other individual SOFLO girls winners were Jena Legaspi, Sarah Acevedo, Abby Oyetunji and Kelley Heron.

Lares, 11, won the 100-yard butterfly in 1:05.42 and 100-yard individual medle in 1:06.71.

Other individual SOFLO boys winners were Marcos Vazquez, Kevin Porto, Michael Arias, Ryan Capote, Ervin Marin and Sam Asnis.

Teams entered in the two-session meet were Bob Karl Swim Club, Bone Island Swim Club, Devilrays Swim Club, Indian River Aquatics, Metro Aquatics, YSF of South Florida and host SOFLO.

It was the final Florida Gold Coast meet of the year for SOFLO.

SATURDAY SESSION ONE RESULTS

GIRLS

100-yard butterfly:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 1:09.57, best time, 2. Lily Sines, SOFLO 1:19.67, 3. None; 13-and-over, 1. Giulia Montes, BKSC 1:01.61, 2. Delanie Perez, SOFLO 1:04.73, 3. Abby Oyetunji, SOFLO 1:07.38.

50-yard backstroke;

11-12, 1. Jena Legaspi, SOFLO 32.54, best time, 2. Isabella Alvarez, MAC 34.61, 3. Claire-Michelle Sweet, YSF 36.07; 13-and-over, 1. Giulia Montes, BKSC 28.28, 2. Kelley Heron, SOFLO 29.54, 3. Paige Lane, SOFLO 21.10.

100-yard breaststroke:

11-12, 1. Caitlyn Coe, MAC 1:18.90, 2. Sabrina Osorio, SOFLO 1:25.07, 3. Mia Escudero, SOFLO 1:26.09; 2. Open, 1. Patricia Perdomo, DRSC 1:16.02, 2. Isabella Jurado, SOFLO 1:18.05, 3. Valentina Carrion, SOFLO 1:18.28.

50-yard freestyle:

11-12, Sarah Acevedo, SOFLO 29.00, best time, 2. Caitlyn Coe, MAC 29.09, 3. Lily Sines, SOFLo 29.26; 1. Open, 1. Abby Oyetunji, SOFLO 26.79, 2. Francesca Carbone, BISC 28.20, 3. Leilani Proenza, MAC 28.33.

100-yard individual medley:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 1:12.17, 2. Jena Legaspi, SOFLO 1:14.41, 3. Caitlyn Coe, MAC 1:15.87; 13-and-over, 1. Kelley Heron, SOFLO 1:04.77, 2. Delanie Perez, SOFLO 1:06.73, 3. Paige Lane, SOFLO 1:06.81.

500-yard freestyle:

11-and-over, 1. Giulia Montes, BKSC 5:09.61, 2. Paige Lane, SOFLO 5:34.21, 3. Michelle Marinheiro, SOFLO 5:42.03.

BOYS

100-yard butterfly:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:05.42, 2. Ian Chalmers, SOFLO 1:07.82, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:08.57; 13-and-over, 1. Roosevelt Malone, DRSC 54.29, 2. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO 55.04, best time, 3. Max Asnis, SOFLO 55.23.

50-yard backstroke:

11-12, 1. Marcos Vazquez, SOFLO 30.90, 2. Nicolas Munoz, SOFLO 31.78, 3. Nicolas Rossi, SOFLO 32.60, best time; Open, 1. Kevin Porto, SOFLO 26.94, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 27.35, 3. Leonardo Mateus, SOFLO 27.71, best time.

100-yard breaststroke:

11-12, 1. Jose Hermida, MAC 1:17.67, 2. Javier Roman SOFLO 1:18.31, best time, 3. Carlos Lzcano, AC 1:31.62; 13-and-over, 1. Jonathan Skarie, RATS 1:04.48, 2. Ricardo Roche, SOFLO 1:06.46, best time, 3. Leonardo Mateus, SOFLO 1:08.57, best time.

50-yard freestyle:

11-12, 1. Michael Arias, SOFLO 24.41, 2. Nicolas Rossi, SOFLO 26.36, 3. Jose Hermida, MAC 26.94; 13-and-over, 1. Ryan Capote, SOFLO 22.70, 2. Ervin Marin, SOFLO 22.87, 3. Bruno Berti, SOFLO 23.18.

100-yard individual medley:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:06.71, 2. Nicolas Rossi, SOFLO 1:08.29, 3. Marcos Vazquez, SOFLO 1:08.47, best time; 13-and-over, 1. Ervin Marin, SOFLO 56.21, 2. Juan Lucas, SOFLO 58.18, 3. Ricardo Roche, SOFLO 58.47, best time.

500-yard freestyle:

11-and-over, 1. Sam Asnis, SOFLO 4:55.25, 2. Max Asnis, SOFLO 5:05.92, 3. Dave Sturm, BKSC 5:30.49.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Girls Dominate Holiday Classic


By Sharon Robb

December 11, 2015—South Florida Aquatic Club’s girl power dominated the 10&Under Holiday Classic Friday night at Academic Village in Pembroke Pines.

Fiorella Di Salvo won four 7-8 events and finished second and posted four best times in another to lead the girls team.

Valerie Vank won five events in the 9-10 age group.

Six-year-old Clara Bland won all four of her events.

SOFLO girls compiled 404 points to win the team title. The boys team swept the team title with 297 points.

The boys were led by Joseph Blake Natino, who won all four of his events; Alejandro Mateus, who won five events; and double winner Benjamin Kim.

On Saturday, the December Sprint Championship will be held with two sessions at 8:30 a.m. and 1:30 p.m.

Teams entered are Bob Karl Swim Club, Bone Island Swim Club, Delvilrays Swim Club, Indian River Aquatics, Metro Aquatics, YSF of South Florida and host SOFLO.

FRIDAY RESULTS

BOYS TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 297, 2. YSF Barracudas 160, 3. Metro Aquatics 79, 4. SwimFast 33, 5. Southern Wahoos 11.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 404, 2. YSF Barracudas 120, 3. Metro Aquatics 44, 4. SwimFast 34.

GIRLS

100-yard freestyle:

7-8, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 1:17.25, best time, 2. Giada Porven, SOFLO 1:27.09, best time, 3. Abrielle Kelly, SOFLO 1:37.43; 9-10, 1. Valerie Vank, SOFLO 1:06.99, 2. Sara Levin, SF 1:12.71, 3. Maya Sorunmu, SF 1:13.94.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Clara Bland, SOFLO 27.43.

50-yard freestyle:

7-8, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 35.74, best time, 2. Isabella Donoso, YSF 37.27, 3. Giada Porven, SOFLO 39.82, best time; 9-10, 1. Valerie Vank, SOFLO 30.70, 2. Kaitlyn Barrios, SOFLO 31.65, best time, 3. Leah Pando, SOFLO 33.70, best time.

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Clara Bland, SOFLO 39.54.

50-yard butterfly:

7-8, 1. Isabella Donoso, YSF 45.74, 2. Giada Porven, SOFLO 48.78, best time, 3. Allyson Lopez, YSF 50.97; 9-10, 1. Valerie Vank, SOFLO 35.51, 2. Kaitlyn Barrios, SOFLo 38.50, 3. Kailey Smith, SOFLO 42.79.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Clara Bland, SOFLO 47.69.

50-yard breaststroke:

7-8, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 46.56, 2. Abigail Natino, SOFLO 55.97, best time, 3. Sarah Vasquez, SOFLO 57.65, best time; 9-10, 1. Valerie Vank, SOFLO 39.92, 2. Kaitlyn Barrios, SOFLO 42.85, 3. Leah Pando, SOFLO 44.42, best time.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Clara Bland, SOFLO 32.69.

50-yard backstroke:

7-8, 1. Isabella Donoso, YSF 43.67, 2. Fiorella Di Salvo, SOFLO 44.18, best time, 3. Abigail Natino, SOFLO 51.22; 9-10, 1. Valerie Vank, SOFLO 37.04, 2. Kaitlyn Barrios, SOFLO 39.63, 3. Leah Pando, SOFLo 39.82, best time.

100-yard individual medley:

7-8, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 1:31.59 , best time,   2. Sarah Vasquez SOFLO 149.92, 3. Abigail Natino, SOFLO 1:57.62; 9-10, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 1:20.95, best time, 2. Leah Pando, SOFLO 1:23.20, 3. Mariann Catalasan, SOFLO 1:31.26, best time.

100-yard freestyle relay: 1. SOFLO A 1:05.60, 2. SOFLO C 1:07.15, 3. YSF Barracudas B 1:07.93.

BOYS

100-yard freestyle:

7-8, 1. Derek Hau, SF 1:22.01, 2. Joshua Scarpinato, SF 2:14.84, 3. Noah Abel, SF 2:19.45; 9-10, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 1:05.61, 2. Logan Gonzalez, SOFLO 1:05.66, best time, 3. Nathaniel Garrick, SOFLo 1:07.79, best time.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Joseph Natino, SOFLO 23.11, best time, 2. Daniel Rodriguez, MAC 33.37.

50-yard freestyle:

7-8, 1. Sebastian Guio, YSF 37.48, 2. Guillermo Davila, YSF 40.91, 3. Dylan Ferguson, MAC 41.31; 9-10, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 28.60, best time, 2. Logan Gonzalez, SOFLO 29.83, 3. Christian Tijero, SOFLO 30.39.

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 39.54.

50-yard butterfly:

7-8, 1. Benjamin Kim, SOFLO 46.50, best time, 2. Guillermo Davila, YSF 48.24, 3. Brooks Livesy, YSF 49.93; 9-10, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 31.95, best time, 2. Christian Tijero, SOFLO 34.20, best time, 3. Logan Gonzalez, SOFLO 36.58.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 47.69.

50-yard breaststroke:

7-8, 1. Benjamin Kim, SOFLO 50.29, 2. Sebastian Guio, YSF 50.79, 3. Brooks Livsey, YSF 54.50; 9-10, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 40.44, best time, 2. Samuel Bullen, SOFLO 40.56, best time, 3. Logan Gonzalez, SOFLO 40.61.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 32.69.

50-yard backstroke:

7-8, 1. Sebastian Guio, YSF 44.46, 2. Benjamin Kim, SOFLO 45.57, best time 45.57, best time, 3. Brooks Livsey, YSF 48.57; 9-10, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 33.14, best time, 2. Christian Tijero, SOFLO 35.72, 3. Alessandro Pereira, SOFLO 37.52, best time.

100-yard individual medley:

7-8, 1. Sebastian Guio, YSF 1:34.98, 2. Benjamin Kim, SOFLO 1:39.71, 3. Brooks Livsey, YSF 1:43.36; 9-10, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 1:12.12, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 1:17.38, 3.Christian Tijero, SOFLO 1:17.44.

100-yard freestyle relay:

1.SOFLO B 1:00.42, 2. SOFLO C 1:00.57, 3. SOFLO A 1:01.04.

IF YOU GO

What: December Sprint Championships

When: Saturday, Session One 8:30 a.m., Session Two 1:30 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per person, $3 heat sheets.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

 

 

SOFLO’s Kathleen Golding Swims Best Time At Speedo East Winter Junior National Championships


By Sharon Robb

December 11, 2015—Kathleen Golding, despite swimming back-to-back events, lowered her time in the 200-yard freestyle on Day Three of the Speedo East Winter Junior National Championships Friday at Georgia Tech’s McAuley Aquatic Center.

Competing in her third junior nationals, the 15-year-old South Florida Aquatic Club swimmer was 30th in the 200-yard freestyle in a best time 1:49.64, the first time she cracked 1:50. Her previous best was 1:51.58. Her splits were 25.54, 27.81, 28.52, 27.77.

“That was really a nice swim for her, we are happy about that,” SOFLO head coach Chris Anderson said.

Golding swam her best time just moments after she was 44th in the 100-yard butterfly prelims in 56.01, just off her seed time of 55.18.

Golding will swim the 100-yard freestyle (51.22) on Saturday.

Golding will also swim in Sunday’s time trials. Golding will swim the 400-meter individual medley (4:55.80) in Session One and 200-meter breaststroke (2:47.70) in Session Two.

SOFLO teammate Jessica Rodriguez, 16, competing in her second junior nationals, was 77th in the 100-yard breaststroke in 1:06.91. Rodriguez has scratched from Saturday’s 200-meter breaststroke. She will also swim time trials on Sunday in the 100-meter butterfly (1:09.52) and 200-meter individual medley (2:29.15).

The top Florida Gold Coast finisher was Pine Crest Swimming’s Jessica Nava, fourth in the 100-yard butterfly in 53.46.

In other events:

Brooke Forde, 16, of Lakeside won the 400-yard individual medley in 4:07.49, nearly three seconds ahead of Savanna Faulcon, 17, of Spartaquatics.

Charlie Swanson, 17 of Nova of Virginia won the 400-yard individual medley in 3:47.65.

Grace Oglesby, 17, of Cardinal Aquatics broke the meet record in the 100-yard butterfly in 52.41. The previous record was 52.44.

Camden Murphy, 16, of Kingfish Aquatics won the 100-yard butterfly in a meet record in 46.25.

Hannah Cox, 17, of Upper Valley Aquatics won the 200-yard freestyle in 1:44.67.

Michael Jensen, 17, of Upper Dublin Aquatics won the 200-yard freestyle in 1:34.93.

Allie Raab, 15, of Nashville Aquatics won the 100-yard breaststroke in 1:00.02.

Will Chan, 15, of SwimMAC won the 100-yard breaststroke in 53.99.

Alex Walsh, 14, of Nashville Aquatics won the 100-yard backstroke in a meet record 51.62. Kaitlin Harty, 18, swimming unattached also swam below the old record in 51.67.

Ethan Young, 17, of Carpet Capital won the 100-yard backstroke in a meet record 46.66, breaking Ryan Murphy’s 2011 record of 46.72.

Saturday’s events are the 200-yard backstroke, 100-yard freestyle, 200-yard breaststroke, 200-yard butterfly, 1,650-yard freestyle and 4x100yard freestyle relay.

Prelims are 9 a.m. and finals at 5 p.m. The meet is being live streamed at usaswimming.org.

The Speedo West Winter Junior National Championships are being held simultaneously this week at the University of Texas’ Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center.

FRIDAY RESULTS

GIRLS

400-yard individual medley: 1. Brooke Ford, Lakeside 4:07.49, 2. Savanna Faulcon, Y-Spartaquatics 4:10.32, 3. Isabel Ivey, Gator Swim Club 4;12.08.

100-yard butterfly: 1. Grace Oglesby, Cardinal Aquatics 52.41, meet record, 2. Asia Seidt, Lakeside 52.83, 3. Lauren Case, Chattahoochee 53.04; 44. Kathleen Golding, SOFLO 56.01.

200-yard freestyle: 1. Hannah Cox, Upper Valley, 1:44.67, 2. Tatum Wade, Nashville 1:44.78, 3. Erika Brown, SwimMAC 1:45.32.

100-yard breaststroke: 1. Allie Raab, Nashville 1:00.02, 2. Kennedy Lohman, Lakeside 1:00.14, 3. Madison Winstead, Highbridge 1:00.87.

100-yard backstroke: 1. Alex Walsh, Nashville 51.62, meet record, 2. Kaitlin Harty, Unattached 51.67, meet record, 3. Asia Seidt, Lakeside 52.57.

4×50-yard freestyle relay: 1. SwimMAC 1:30.09, meet record, 2. Nashville Aquatics 1:32.45, 3. Gator Swim Club 1:32.71.

4×100-yard medley relay: 1. Lakeside Swim Team 3:36.61, meet record; 2. SwimMAC 3:37.57, 3. Nashville Aquatics 3:38.66.

BOYS

400-yard individual medley: 1. Charlie Swanson, Nova 3:47.65, 2. Jarrett Jones, Zuwallack, 3:49.92, 3. Cooper Hodge, Mason Manta Rays 3:51.69.

100-yard butterfly: 1. Camden Murphy, Kingfish 46.25, meet record, 2. Michael Jensen, Upper Dublin 47.28, 3. Ariel Spektor, Bolles 47.62.

200-yard freestyle: 1. Michael Jensen, Upper Dublin 1:34.93, 2. Jake Sannem, Upper Dublin 1;36.46, 3. Drew Kibler, Carmel 1:37.47.

100-yard breaststroke: 1. Will Chan, SwimMAC 53.99, 2. Chandler Bray, Avon 54.12, 3. Jacob Montague 54.13.

100-yard backstroke: 1. Ethan Young, Carpet Capital 46.66, meet record, 2. Dean Farris, Metro Atlanta 47.36, 3. Michael Taylor, Dynamo 48.02.

4×50-yard freestyle relay: 1. Bolles 1:21.10, 2. Upper Dublin 1:21.49, 3. Bernal’s gators 1:22.64.

4×100-yard medley relay: 1. Bolles (Andy Song An, James Daugherty, Ariel Spektor, Tyler Rice) 3:14.51, meet record, 2. Upper Dublin 3:14.89, 3. Dynamo 3:16.53.

ELSEWHERE

Team USA, led by American records from Simone Manuel, Cody Miller and Tom Shields and world record by the women’s 400 medley relay, Team USA took a stunning 74-48 advantage over Team Europe Friday night at the seventh Mutual of Omaha Duel in the Pool at the IUPUI Natatorium in Indianapolis.

The U.S. has all but locked up its seventh victory over Team Europe in meet history.

The U.S. foursome of Courtney Bartholomew, Katie Meili, Kelsi Worrell and Simone Manuel broke the world record in the 400 medley relay in 3:45.20, breaking the 2011 record of 3:45.56.

Manuel won the 100 freestyle in an American record 51.69 breaking Natalie Coughlin’s 51.88 mark. Miller took down the American record in the 200 breaststroke in 2:02.33. Shields won the 100 butterfly in an American record 48.63.

St. Petersburg’s Melanie Margalis knocked off Russian Yulia Efimova in the 200-meter breaststroke in 2:18.35 to 2:18.55.

Ryan Lochte of Daytona Beach won the 400 individual medley in 4:02.78 ahead of Dan Wallace (4:04.10). The duel continues on Saturday afternoon.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

SOFLO Hosts Final Two Florida Gold Coast Meets Of The Year


 

By Sharon Robb

December 10, 2015—South Florida Aquatic Club will host its final two Florida Gold Coast meets of 2015 with a holiday flavor.

On Friday, the 10&Under Holiday Classic begins at 5 p.m.

SOFLO has 36 swimmers entered. They are Christian Baltar, 7; Kaitlyn Barrios, 9; Clara Bland, 6; Samuel Bullen, 10; Gabriel Campanioni, 9; Mariann Catalasan, 9; Alexis Christensen, 10; Abigail Dececco, 10; Luna Delgado, 9; Fiorella Di Salvo, 8; Kyle Dorn, 9; Matthew Escudero, 9; Celeste Estrada, 10; Nathaniel Garrick, 10; Logan Gonzalez, 10; Abrielle Kelly, 8; Benjamin Kim, 8; Matthew Kim, 10; Anastasia Lutz, 9; Liam Lynch, 10; Alejandro Mateus, 10; Claire Meadows, 10; Abigail Natino, 8; Joseph Natino, 6; Judith Natino, 10; Leah Pando, 9; Alessandro Pereira, 9; Giada Porven, 7; Lucas Porven, 10; Owen Sines, 9; Kailey Smith, 10; Owen Smith, 9; Christian Tijero, 10; Valerie Vank, 10; Sarah Vasquez, 7; and Aldo Zepeda, 10.

The December Sprint Championship meet is Saturday with two sessions at 8:30 a.m. and 1:30 p.m.

SOFLO dominates the top seeds in both the girls and boys events. They are:

Delanie Perez, 13& over 100-yard butterfly, 1:02.72.

Bruno Berti, 16, 13& over 100-yard butterfly, 52.32.

Sebastian Lares, 11, 11-12 100-yard butterfly, 1:05.0.

Kelley Heron, 16, 13&over 50-yard backstroke, 27.71.

Kevin Porto, 15, 13&over 50-yard backstroke, 26.33.

Marcos Vazquez, 12, 11-12 50-yard backstroke, 31.43.

Valentina Carrion, 13, 13&over 100-yard breaststroke, 1:17.96.

Sebastian Lares, 11, 11-12, 100-yard breaststroke, 1:16.07.

Abby Oyetunji, 16, 13&over 50-yard freestyle, 26.10.

Ryan Capote, 17, 13&over 50-yard freestyle, 21.66.

Lily Sines, 12, 11-12 50-yard freestyle, 28.62.

Michael Arias, 12, 11-12 50-yard freestyle, 25.21.

Kelley Heron, 16, 13&over 100-yard individual medley, 59.87.

Ervin Marin, 16, 137over 100-yard individual medley, 54.40.

Sara Quintero, 12, 11-12 100-yard individual medley, 1:13.20.

Sebastian Lares, 11, 11-12 100-yard individual medley, 1:06.17.

Samuel Asnis, 17, 11&over 500-yard freestyle, 4:52.09.

Kelley Heron, 16, 13&over 100-yard backstroke, 57.09.

Juan Lucas, 16, 13&over 100-yard backstroke, 53.89.

Sebastian Lares, 11, 11-12 100-yard backstroke. 1:06.16.

Paige Lane, 13, 50-yard butterfly, 27.49.

Ryan Capote, 17, 13& over 50-yard butterfly, 24.05.

Abby Oyetunji, 16, 13&over 100-yard freestyle, 56.16.

Ryan Capote, 17, 13&over 100-yard freestyle, 47.12.

Michael Arias, 12, 11-12 100-yar freestyle, 54.33.

Delanie Perez, 15, 13&over 50-yard breaststroke, 32.31.

Ervin Marin, 16. 13&over 50-yard breaststroke, 27.73.

Teams entered are Bob Karl Swim Club, Bone Island Swim Club, Delvilrays Swim Club, Indian River Aquatics, Metro Aquatics, YSF of South Florida and host SOFLO.

IF YOU GO

What: 10&Under Holiday Classic

When: Friday, 5 p.m., 4 p.m. warm-up

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per person, $3 heat sheets.

What: December Sprint Championships

When: Saturday, Session One 8:30 a.m., Session Two 1:30 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per person, $3 heat sheets.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

http://www.swim4soflo.com