By Sharon Robb

May 21, 2016—Against a strong field that featured international Olympians, collegiate swimmers and U.S. Olympic Trials qualifiers, Samuel Quintero of South Florida Aquatic Club won an individual title Saturday at the Gulliver Long Course Summer Invitational at Gulliver Prep Aquatics Complex.

Quintero, 15, won the grueling 400-meter individual medley in a lifetime-best 5:02.13. He dropped 3.99 seconds off his previous time of 5:06.12.

Quintero was second in the 100-meter breaststroke in a best time 1:13.83. He also turned in best times in the 200-meter freestyle in 2:11.86 and 50-meter freestyle in 28.27. He was tenth in the 1500-meter freestyle in 18:18.55 on Friday night.

In an exciting 400-meter individual medley, Kathleen Golding, 15, fine tuning for the upcoming U.S. Olympic Trials, was second in 5:00.69 just behind University of Florida-bound Kelly Fertel of Gulliver Swim Club in 5:00.63. Fertel is also training for the Trials.

Golding was also third in the 200-meter freestyle behind two top collegiate swimmers in 2:09.26 and third in the 50-meter freestyle in 27.48.

SOFLO teammate Jennifer Rodriguez was third in the 100-meter breaststroke in 1:21.61.

The afternoon session was cancelled because of bad weather. The three-day meet concludes on Sunday with two sessions.

Fifty-three SOFLO swimmers are competing in the Gulliver meet. They are: Ryan Alfonso, 13; Michael Arias, 13; Sophia Bedoya, 13; Megan Biggs, 16; Tyler Bland, 15; Valentina Carrion, 14; Lisette Castellanos, 12; Kyana Castro, 13; Alexandra Crespo, 15; Kayla Cunningham 13; Kerry Ann Cunningham, 10; Daniela Curbelo, 13; Katherine DeBarros, 15; Katrina Del Vecchio, 13; Isabella DiSalvo, 14; Fiorella DiSalvo, 8; Gabriel Ferdinand, 13; Lucas Gandarillas, 14; Eiza Gantus, 14; Tyler Gibson, 16; Alex Golding, 12; Kathleen Golding, 15; Molly Golding, 13; Zackary Harris, 11; Zariya Harris, 16; Wyatt Jennessee, 16; Paige Lane, 13; Lance Lesage, 13; Luke Lezotte, 15; Rebekah Ling, 14; Michelle Marinheiro, 13; Alejandro Mateus, 11; Leonardo Mateus, 14; Matthew Menocal, 17; Pranav Nair, 13; Michelle Ordonez, 13; Abby Oyetunji, 16; Tomas Pelaez, 15; Kevin Porto, 16; Samuel Quintero, 15; Sara Quintero, 12; Ricardo Roche, 16; Jennifer Rodriguez, 15; Rafael Rodrigiez, 14; Nicolas Rossi, 13; Juan Serna 14; Marianna Serrao, 14; Jiovanni Tapia, 13; Amy-Nicole Toro, 14; Michael Toro, 14; Marcos Vazquez, 13; Kellie Wilcox, 15; and Aldo Zepeda, 11.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

800-meter freestyle:

1.Alicia Mancilla, GRSC 9:13.70, 2. Marcella Ruppert-Gomez, GRSC 9:15.72, 3. Cameron Davis, CANE 9:21.47; SOFLO: 16. Michelle Marinheiro 10:24.92, 17. Sara Quintero 10:26.78, best time.

200-meter freestyle:

1.Ianire Casarin, CANE 2:07.47, 2. Letizia Bertelli, FIU 2:08.05, 3. Kathleen Golding, SOFLO 2:09.26; SOFLO: 18. Kyana Castro 2:20.52, 20. Marianna Serrao 2:22.51, 20. Abby Oyetunji 2:22.51, 24. Valentina Carrion 2:23.02, best time, 25. Jennifer Rodriguez 2:23.31, best time, 26. Paige Lane 2:23.55, 28. Molly Golding 2:23.77, best time, 32. Kayla Cunningham 2:26.10, 34. Michelle Marinheiro 2:26.39, 41. Jacqueline Lugo 2:27.50, 45. Alexandra Crespo 2:28.75, best time, 51. Rebekah Ling 2:31.09, best time, 54. Daniela Curbelo 2:31.55, best time, 60. Michelle Ordonez 2:33.11, best time, 63. Kellie Wilcox 2:34.31, best time, 68. Katherine DeBarros 2:36.81, 69. Zariya Harris 2:37.55, 88. Lisette Castellanos 2:52.85, best time, 92. Kerry Cunningham 3:07.06, 94. Fiorella DiSalvo 3:09.39.

100-meter breaststroke:

1.Nicole Hunnewell, FIU 1:16.85, 2. Christina Leander, CANE 1:20.80, 3. Jennifer Rodriguez, SOFLO 1:21.61; SOFLO: 4. Molly Golding 1:22.01, best time, 6. Katrina Del Vecchio 1:25.55, best time, 9. Kellie Wilcox 1:30.73, 11. Sara Quintero 1:31.97, best time, 16. Katherine DeBarros 1:35.54, 18. Kayla Cunningham 1:36.49, best time, 23. Amy-Nicole Toro 1:40.63, best time, 24. Sophia Bedoya 1:42.93.

200-meter butterfly:

1.Angela Algee, CANE 2:21.31, 2. Alicia Mancilla GRSC 2:21.78, 3. Kelly Fertel, GRSC 2:22.89; SOFLO: 12. Kyana Castro 2:40.99, 15. Alexandra Crespo 2:47.40, 18. Michelle Marinheiro 2:49.07, 20. Marianna Serrao 2:49.41, best time, 25. Daniela Curbelo 2:54.63.

50-meter freestyle:

1.Kyla Valls, Miami Swimming 26.57, 2. Letizia Bertelli, FIU 27.30, 3. Kathleen Golding, SOFLO 27.48; SOFLO: 11. Katrina Del Vecchio 29.47, best time, 12. Paige Lane 29.86, 13. Jacqueline Lugo 30.32, 16. Isabella DiSalvo 30.53, 17. Jennifer Rodriguez 30.56, best time, 18. Abby Oyetunji 30.75, 20. Kellie Wilcox 31.13, 21. Valentina Carrion 31.15, best time, 22. Molly Golding 31.20, best time, 24. Kayla Cunningha, 31.35, best time, 28. Daniela Curbelo 31.81, 29. Michelle Ordonez 31.85, best time, 32. Megan Biggs 32.08, 35. Sara Quintero 32.34, best time, 36. Amy-Nicole Toro 32.46, best time, 37. Rebekah Ling 32.54, 39. Alexandra Crespo 32.92, best time.

200-meter backstroke:

1.Christina Leander, CANE 2:23.56, 2. Skye Carey, FIU 2:29.04, 3. Kelly Fertel, GRSC 2:29.29; SOFLO: 17. Kyana Castro 2:44.58, best time, 22. Molly Golding 2:46.37, best time, 28. Daniela Curbelo 2:51.53, 30. Sara Quintero 2:52.43, 34. Abby Oyetunji 2:53.58, 51. Zariya Harris 3:05.02.

400-meter individual medley:

1.Kelly Fertel, GRSC 5:00.63, 2. Kathleen Golding, SOFLO 5:00.69, 3. Brooke Ellis, GRSC 5:15.13; SOFLO: 12. Katrina Del Vecchio 5:39.80, best time, 16. Sara Quintero 5:46.73, best time, 19. Isabella Di Salvo 5:48.45, 20. Marianna Serrao 5:49.61.

BOYS

1500-meter freestyle:

1.Miguel Cancel, GRSC 16:52.93, 2. Nick Carter, GRSC 17:17.32, 3. Trey Gribble, GRSC 17:20.35; SOFLO: 6. Leonardo Mateus 17:42.42, 10. Samuel Quintero 18:18.55, 15. Tomas Pelaez 18:29.50, 28. Alejandro Mateus 20:32.33, best time.

200-meter freestyle:

1.Teo D’Alessandro, Unattached 1:54.76, 2. Nick Carter, GRSC 2:01.73, 3. Raphael Marcoux, SFTL 2:02.71; SOFLO: 7. Juan Serra 2:05.61, 8. Tomas Pelaez 2:07.27, best time, 10. Kevin Porto 2:08.61, 13. Leonardo Mateus 2:09.61, 15. Michael Arias 2:10.32, best time, 21. Matthew Menocal 2:11.67, 22. Samuel Quintero 2:11.86, best time, 25. Luke Lezotte 2:13.19, best time, 36. Lance Lesage 2:17.25, 42. Tyler Bland 2:19.39, best time, 44. Eiza Gantus 2:20.34.

100-meter breaststroke:

1.Adam Ritter, Unattached 1:05.58, 2. Samuel Quintero, SOFLO 1:13.83, best time, 3. Lukas Balsam, MSA 1:14.96; SOFLO: 4. Tyler Bland 1:15.50, 5. Richardo Roche 1:15.54, best time, 8. Rafael Rodriguez 1:19.73, 14. Tomas Pelaez 1:21.42, best time, 18. Tyler Gibson 1:23.32, 19. Leonardo Mateus 1:23.48, 20. Wyatt Jennessee 1:24.00, 30. Zackary Harris 1:31.04, best time, 31. Michael Toro 1:31.45, best time, 32. Alex Golding 1:32.43, best time, 33. Jiovanni Tapia 1:33.05, 36. Ryan Alfonso 1:34.76, best time, 38. Alejandro Mateus 1:35.08, 45. Gabriel Ferdinand 1:45.68, best time.

200-meter butterfly:

1. Kevin Hernandez, GRSC 2:18.81, 2. Marcelo Lauzurique, GRSC 2:20.83, 3. Jack Poppell, GRSC 2:26.36; SOFLO: 19. Alejandro Mateus 2:48.60.

50-meter freestyle:

1. Elvis Burrows, TPA 23.11, 2. Adam Ritter, Unattached 23.59, 3. Thiago Sickert, ACE 23.92; SOFLO: 11. Luke Lezotte 25.33, best time, 12. Juan Serra 25.99, best time, 16. Matthew Menocal 26.67, 17. Kevin Porto 26.68, 19. Ricardo Roche 26.77, best time, 22. Rafael Rodriguez 26.84, best time, 23. Tomas Pelaez 27.41, best time, 26. Michael Arias 27.94, best time, 30. Leonardo Mateus 28.11, best time, 32. Samuel Quintero 28.27, best time, 35. Eiza Gantus 28.78, 36. Tyler Gibson 28.80, 39. Tyler Bland 28.85, 43. Wyatt Jennessee 29.00, 44. Lance Lesage 29.09, 58. Zackary Harris 30.76, best time.

200-meter backstroke:

1. Kevin Lindgren, MART 2:05.37, 2. Marco Aldabe, ACE 2:10.06, 3. Nick Carter, GRSC 2:13.34; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 2:23.25, 9. Kevin Porto 2:30.42, 10. Lance Lesage 2:30.68, best time, 14. Matthew Menocal 2:36.70, best time, 26. Marcos Vazquez 2:42.67, 30. Alejandro Mateus 2:46.11, 36. Alex Golding 2:51.75, 41. Zackary Harris 2:54.23, best time, 47. Aldo Zepeda 3:06.82 3:06.82.

400-meter individual medley:

1. Samuel Quintero, SOFLO 5:02.13, 2. Jonathan Rodriguez, GRSC 5:03.04, 3. Kevin Hernandez, GRSC 5:07.03; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 5:08.19, 14. Tyler Bland 5:36.03, 16. Eiza Gantus 5:37.82, 30. Jiovanni Tapia 6:07.24.

IF YOU GO

What: Gulliver Long Course Summer Invitational

When: Sunday, all timed finals.

Schedule: Sunday, Session 4, 9:30 a.m., Session 5, 2:30 p.m.

Where: Gulliver Prep Aquatics Complex, 6575 North Kendall Drive, Pinecrest.

Admission: $3 per session. For information call 305-666-7937.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Advertisements