SOFLO Finishes Gulliver Summer Invitational With Several Top Three Finishes


By Sharon Robb

May 22, 2016—Ricardo Roche was top finisher for South Florida Aquatic Club on the final day of the Gulliver Long Course Summer Invitational Sunday at Gulliver Prep Aquatics Complex.

Roche, 16, was second in the 200-meter individual medley in 2:20.04.

Samuel Quintero, 15, was third in the 100-meter backstroke in a best time 1:06.30.

Molly Golding, 13, was third in the 200-meter breaststroke in a best time 2:53.61, dropping 4.01 seconds off her previous best.

Kathleen Golding was third in the 400-meter freestyle in 4:32.68.

Fifty-three SOFLO swimmers competed in the Gulliver meet. They were: Ryan Alfonso, 13; Michael Arias, 13; Sophia Bedoya, 13; Megan Biggs, 16; Tyler Bland, 15; Valentina Carrion, 14; Lisette Castellanos, 12; Kyana Castro, 13; Alexandra Crespo, 15; Kayla Cunningham 13; Kerry Ann Cunningham, 10; Daniela Curbelo, 13; Katherine DeBarros, 15; Katrina Del Vecchio, 13; Isabella DiSalvo, 14; Fiorella DiSalvo, 8; Gabriel Ferdinand, 13; Lucas Gandarillas, 14; Eiza Gantus, 14; Tyler Gibson, 16; Alex Golding, 12; Kathleen Golding, 15; Molly Golding, 13; Zackary Harris, 11; Zariya Harris, 16; Wyatt Jennessee, 16; Paige Lane, 13; Lance Lesage, 13; Luke Lezotte, 15; Rebekah Ling, 14; Michelle Marinheiro, 13; Alejandro Mateus, 11; Leonardo Mateus, 14; Matthew Menocal, 17; Pranav Nair, 13; Michelle Ordonez, 13; Abby Oyetunji, 16; Tomas Pelaez, 15; Kevin Porto, 16; Samuel Quintero, 15; Sara Quintero, 12; Ricardo Roche, 16; Jennifer Rodriguez, 15; Rafael Rodrigiez, 14; Nicolas Rossi, 13; Juan Serna 14; Marianna Serrao, 14; Jiovanni Tapia, 13; Amy-Nicole Toro, 14; Michael Toro, 14; Marcos Vazquez, 13; Kellie Wilcox, 15; and Aldo Zepeda, 11.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-meter individual medley:

1. Kelly Fertel, GRSC 2:23.81, 2. Christina Leander, CANE 2:25.54, 3. Ianire Casarin, CANE 2:25.61; SOFLO: 18. Jennifer Rodriguez 2:44.92, 19. Kyana Castro 2:45.04, 20. Daniela Curbelo 2:45.15.

100-meter backstroke:

1. Christina Leander, CANE 1:06.70, 2. Skye Carey, FIU 1:07.65, 3. Ally Mayhew, FIU 1:09.04; SOFLO: 4. Kathleen Golding 1:09.67, best time; SOFLO: 7. Kayla Cunningham 1:16.34, 9. Katrina Del Vecchio 1:17.25, best time, 12. Rebekah Ling 1:18.34, 15. Kellie Wilcox 1:20.83, 16. Sara Quintero 1:20.98, best time, 17. Jennifer Rodriguez 1:21.89.

100-meter freestyle:

1. Letizia Bertelli, FIU 59.34, 2. Ianire Casarin, CANE 59.36, 3. Heather Arseth, CANE 1:00.25; SOFLO: 9. Katrina Del Vecchio 1:03.93, best time, 10. Kyana Castro 1:04.04, 11. Paige Lane 1:04.81, 13. Jacqueline Lugo 1:05.24, 16. Isabella Di Salvo 1:06.36, best time, 20. Molly Golding 1:06.74, best time.

200-meter breaststroke:

1. Kelly Fertel, GRSC 2:42.82, 2. Nicole Hunnewell, FIU 2:50.26, 3. Molly Golding, SOFLO 2:53.61, best time, 6. Jennifer Rodriguez 2:58.16.

100-meter butterfly:

1. Angela Algee, CANE 1:02.51, 2. Laine Morgan, MS 1:03.83, 3. Letizia Bertelli, FIU 1:04.04; SOFLO: 4. Kathleen Golding 1:04.55, 9. Kyana Castro 1:11.89, 10. Katrina Del Vecchio 1:13.09, best time, 11. Daniela Curbelo 1:13.97, 12. Paige Lane 1:14.82, 14. Kayla Cunningham 1:16.12, 16. Molly Golding 1:16.37, best time, 18. Jacqueline Lugo 1:17.64, 19. Zariya Harris 1:22.74.

400-meter freestyle:

1. Kelly Fertel, GRSC 4:28.79, 2. Namilla Sanchez, GRSC 4:31.08, 3. Kathleen Golding, SOFLO 4:32.68; SOFLO: 14. Isabella DiSalvo 4:59.46, 15. Sara Quintero 5:01.12, best time, 16. Molly Golding 5:01.39.

BOYS

200-meter individual medley:

1. Miguel Cancel, GRSC 2:13.30, 2. Richardo Roche, SOFLO 2:20.04, 3. Trey Gribble, GRSC 2:22.34, 19. Michael Arias 2:33.69, best time.

100-meter backstroke:

1. Nick Carter, GRSC 1:02.92, 2. Juan Imposimato, YSF 1:06.27, 3. Samuel Quintero, SOFLO 1:06.30, best time; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 1:06.62, 5. Rafael Rodriguez 1:06.88, best time, 6. Kevin Porto 1:07.16, 7. Lance Lesage 1:08.20, 16. Marcos Vazquez 1:16.19, 18. Alejandro Mateus 1:17.86, best time, 19. Michael Toro 1:19.19, best time, 21. Alex Golding 1:20.20, best time.

100-meter freestyle:

1. Adam Ritter, Unattached 51.51, 2. Thiago Sickert, ACE 51.82, 3. Teo D’Alessandro, Unattached 52.12; SOFLO: 7. Rafael Rodrigiez 57.24, 8. Juan Serna 57.34, 12. Ricardo Roche 58.12, best time, 15. Tomas Pelaez 58.45, best time, 17. Kevin Porto 59.13.

200-meter breaststroke:

1. Marcelo Laururique, GRSC 2:35.88, 2. Miguel Cancel, GRSC 2:39.16, 3. Teo Darias, GRSC 2:39.48; SOFLO: 7. Tyler Bland 2:48.24, best time, 11. Rafael Rodriguez 2:49.59.

100-meter butterfly:

1. Thiago Sickert, ACE 55.48, 2. Adam Ritter, Unattached 57.13, 3. Teo D’Alessandro, Unattached 57.97; SOFLO: 9. Ricardo Roche 1:04.69, best time, 11. Juan Serra 1:05.85, 12. Samuel Quintero 1:06.17, 13. Leonardo Mateus 1:06.21, best time, 15. Luke Lezotte 1:06.59, best time.

400-meter freestyle:

1. Nick Carter, GRSC 4:14.30, 2. Orest Danyliv, GRSC 4:24.92, 3. Trey Gribble, GRSC 4:25.04, SOFLO: 5. Tomas Pelaez 4:31.66, best time, 6. Leonardo Mateus 4:32.18, 12. Samuel Quintero 4:37.21, best time, 19. Kevin Porto 4:41.25.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

SOFLO Swimmers Medal On Final Night Of Validus Bermuda National Championships


By Sharon Robb

May 22, 2016—Claire Donahue and Timothy Wynter led South Florida Aquatic Club’s medal haul on the fourth and final night of the Validus Bermuda National Long Course Championships Sunday at the National Aquatic Centre in Hamilton.

Donahue, 27, a 2012 Olympic gold medalist, won her signature event, the 100-meter butterfly in 59.93. She was the only swimmer in the field to crack one minute.

Timothy Wynter, 20, of Jamaica won the 100-meter backstroke in 57.42.

Kile Aukerman, 23, took a second in the 50-meter breaststroke in 29.90 and was third in the 200-meter breaststroke in 2:25.99.

Alina Schulhofer, 21, of Austria was second in the 200-meter freestyle in 2:07.23.

Bermuda national record holder Lisa Blackburn, 44, was second in a 50-meter time trials in 26.92 and was third in the actual event in 26.89.

The meet was sanctioned by FINA, the sport’s international governing body, as one of the last few qualifiers for the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro and also served as a final qualifier for the Caribbean Island Swimming Championships.

SUNDAY RESULTS

WOMEN

50-meter freestyle time trial:

1. Madelyn Moore, Sharks 26.48, 2. Lisa Blackburn, SOFLO 26.92.

200-meter freestyle:

1. Kayla Sanchez, Canada 2:06.62, 2. Alina Schulhofer, SOFLO 2:07.23, 3. Octavia Lau, Canada 2:09.86.

100-meter butterfly:

1. Claire Donahue, SOFLO 59.93, 2. Jade Hannah, Canada 1:03.74, 3. Jessica Luo, Canada 1:05.40.

50-meter freestyle:

1. Rebecca Heyliger, Sharks 26.16, 2. Madelyn Moore, Sharks 26.58, 3. Lisa Blackburn, SOFLO 26.89.

MEN

50-meter breaststroke:

1. Azad Al-Barazi, Trojan Swim Club 28.82, 2. Kile Aukerman, SOFLO 29.90, 3. Ethan Daley, Sharks 34.31.

100-meter backstroke:

1. Timothy Wynter, SOFLO 57.42, 2. Ethan Fazekas, Canada 1:04.36, 3. Brett Smith, Harbor Amateur Swim Club 1:09.54

200-meter breaststroke:

1. Azad Al-Barazi, Trojan Swim Club 2:17.66, 2. Julian Fletcher, Sharks 2:21.03, 3. Kile Aukerman, SOFLO 2:25.99.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com