By Sharon Robb

June 25, 2016—South Florida Aquatic Club teenager Rafael Rodriguez came up big at the FLA International Invitational Saturday at Plantation Aquatic Complex.

Rodriguez, 14, won four events all with lifetime-bests and has totaled 72.5 points over three days in the high point awards category.

Rodriguez won the 13-14 200-meter individual medley in a best time 2:19.07 (0.22 time drop); 50-meter backstroke in a best time 30.65 (2.48 time drop); 50-meter butterfly in a best time 27.80 (1.04 time drop) and 100-meter freestyle in a best time 57.10 (0.11 time drop).

The only other boys’ individual winner was Lance Lesage in the 200-meter backstroke in a best time 2:24.34.

Leading the girls’ team was Sarah Acevedo, 12, who won the 12-and-under 200-meter butterfly in 2:47.91 and Leah Pando, 10, winner in the 10-and-under 100-meter breaststroke in a best time 1:41.85.

Other SOFLO top three finishers were:

Ava Kuznik, 10, second, 50-meter backstroke, 43.79; third, 100-meter freestyle, 1:19.74.

Kaitlyn Barrios, 10, third, 200-meter individual medley, 3:14.61, best time.

Paige Lane, 13, third, 50-meter backstroke, 35.09; third, 50-meter butterfly, 30.89.

Mallory Schleicher, 12, 200-meter backstroke, third, 2:49.33, best time; third, 100-meter freestyle, 1:07.32, best time.

Sebastian Lares, 12, second, 200-meter butterfly, 2:35.58, best time.

Leonardo Mateus, 14, second, 200-meter butterfly, 2:24.58, best time.

Alessandro Pereira, 9, second, 200-meter individual medley, 2:49.59, best time.

Christian Tijero, 10, third, 200-meter individual medley, 2:55.40.

Alejandro Mateus, 11, second, 50-meter backstroke, 36.79.

Zackary Harris, 11, third, 100-meter freestyle, 1:05.53, best time.

Heading into the fourth and final day, SOFLO boys’ team is second with 309 points behind Gator Swim Club. The girls’ team is seventh with 153 and SOFLO is fourth with 462 points in the combined team standings.

In the race of the day, Olympic medal hopefuls and Bolles alums Joseph Schooling of Singapore and Santo Condorelli of Canada competed in the 100-meter freestyle. In the exciting race, Schooling, 21, outsprinted Condorelli, 21, 49.17-49.32. Schooling and Singapore teammates have been training at SOFLO with head coach Sergio Lopez.

SATURDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Gator Swim Club 890.5, 2. Southwest Stars 600, 3. Patriot Swim Team 481.5, 4. South Florida Aquatic Club 462, 5. Mount Pearl Marlins 356.

MEN TEAM TOTALS: 1. Gator Swim Club 562, 2. SOFLO 309, 3. Blue Marlins 257, 4. Southwest Stars 223, 5. Patriot Swim team 202.5.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Southwest Stars 377, 2. Apex Aquatics 265, 3. Patriot Swim Team 251, 4. Gator Swim Club 250.5, 5. Mount Pearl Marlins 223, 7. SOFLO 153.

GIRLS

200-meter butterfly:

12-and-under, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 2:47.91, 2. Melissa Gonzalez, BM 2:55.44, 3. Keira Thompson, APEX 3:08.80; 13-14, 1. Jocelyn Ruiz, BM 2:27.93, 2. Daniela Flores Bautista, MARMO 2:31.87, 3. Gracie Khunduang, STAR 2:34.14; SOFLO: 4. Kyana Castro 2:41.10; 15-16, 1. Sydney Nesper, STAR 2:32.25, 2. Nicole Kalavantis, BG 2:35.53, 3. Allora Williams, SF 2:43.85; 17-and-over, 1. Cathleen Li, BG 2:26.55, 2. Sophia Smith, APEX 2:37.56, 3. Fiona Maxwell, APEX 2:41.32.

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Ella Klyce, STAR 2:50.69, 2. Casey Perez, BM 2:59.08, 3. Kaitlyn Barrios, SOFLO 3:14.61, best time; SOFLO: 4. Ava Kuznik 3:20.86, 5. Mariann Catalasan 3:28.86, best time, 6. Judith-Alison Natino 3:29.23, best time, 7. Luna Delgado 3:30.97, best time, 8. Giada Porven 3:31.04, best time, 11. Maria Legaspi 3:39.78, best time; 11-12, 1. Hayley Clark, STAR 2:38.65, 2. Caroline McCurdy, BG 2:40.66, 3. Isabella Chambers, PST 2:41.46; SOFLO: 10. Mia Escudero 3:01.58, 11. Valeria Garcia 3:05.38, 20. Kailey Smith 3:28.57, best time; 13-14, 1. Jaiden Muramatsu, STAR 2:31.41, 2. Gisel A. Valadez Zitle, MARMO 2:34.07, 3. Bridgette Grothman, APEX 2:34.53; SOFLO: 7. Katrina Del Vecchio 2:39.66, best time, 10. Paige Lane, SOFLO 2:42.88, 41. Anabel Vazquez 3:16.91; 15-16, 1. Julia Donahue, BG 2:28.10, 2. Katelyn Walsh, PATS 2:29.39, 3. Bella Garbacz, APEX 2:31.91; SOFLO: 24. Zariya Harris 3:02.87; 17-and-over, 1. Lauren Siegel, PATS 2:30.66, 2. Shannon Walsh, PATS 2:36.16, 3. Raquel Morgan, MPM 2:37.34.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Ella Klyce, STAR 37.54, 2. Ava Kuznik, SOFLO 43.79, 3. Gabriella DeLuna, YSF 43.88; SOFLO: 4. Kaitlyn Barrios 45.41 and Judith-Alison Natino 45.41, tie, 8. Mariann Catalasan 46.88, 21. Abigail Natino 53.31, 25. Sarah Vasquez 55.03, 32. Carleigh Schleicher 56.97; 11-12, 1. Elizabeth Galicki, WTST 34.91, 2. Emily Lopez-Diaz, YSF 35.50, 3. Lauren Crawford, WTST 35.79; SOFLO: 21. Kailey Smith 46.22; 13-14, 1. Jacey Hinton, APEX 32.21, 2. Jocelyn Ruiz, B 34.25, 3. Paige Lane, SOFLO 35.09; SOFLO: 4. Katrina Del Vecchio 35.11, 5. Isabella Di Salvo 35.35, 13. Alana Acevedo 37.81, best time, 26. Sophia Bedoya 40.98, best time; 15-16, 1. Maddie Hofert, APEX 32.50, 2. Laura Pittman, MPM 32.55, 3. Lauren Zawacki, WT 33.19; SOFLO: 8. Kellie Wilcox 36.46, best time, 16. Zariya Harris 40.01; 17-and-over, 1. Ting Wen Quah, SAC 31.48, 2. Cathleen Li, BG 34.14, 3. Rosa Isela Escalante Saenz, MARMO 34.96.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 1:41.85, best time, 2. Casey Perez, BM 1:42.60, 3. Camilla Garcia, BM 1:43.53; SOFLO: 4. Fiorella Di Salvo 1:50.49, best time, 5. Maria Legaspi 1:53.24, 14. Abigail Natino 2:16.28; 11-12, 1. Iza Ruiz, STAR 1:24.24, 2. Caroline McCurdy, BG 1:25.61, 3. Michelle Cottle, STAR 1:27.69; SOFLO: 9. Valeria Garcia 1:37.98; 13-14, 1. Gracie Khunduang, STAR 1:20.03, 2. Gisel A. Valadez Zitle, MARMAO 1:20.12, 3. Isabella Taylor, HAT 1:20.44; SOFLO: 16. Valentina Carrion 1:28.85, best time, 30. Sophia Bedoya 1:42.06; 15-16, 1. Katelyn Walsh, PATS 1:15.47, 2. Annabella Boardman, STAR 1:18.06, 3. Kendra Graham, PATS 1:19.58; SOFLO: 16. Kellie Wilcox 1:29.88; 17-and-over, 1. Shannon Walsh, PATS 1:17.49, 2. Raquel Morgan, MPM 1:17.68, 3. Lauren Siegel, PATS 1:22.99.

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Ella Klyce, STAR 33.83, 2. Casey Perez, BM 34.93, 3. Camila Garcia, BM 40.06; SOFLO: 5. Ava Kuznik 41.44, best time, 6. Leah Pando 42.24, 7. Kaitlyn Barrios 42.38, best time, 8. Mariann Catalasan 43.94, best time, 10. Luna Delgado 44.34, best time, 11. Giada Porven 45.91, best time, 12. Judith-Alison Natino 46.22, best time, 14. Carleigh Schleicher 46.89, 23. Abigail Natino 55.96, best time, 24. Sarah Vasquez 56.04, 25. Maria Legaspi 58.04; 11-12, 1. Michelle Cottle, STAR 33.71, 2. Hayley Clark, STAR 33.89, 3. Keira Thompson, APEX 34.45; SOFLO: 12. Valeria Garcia 38.09, 25. Kailey Smith 48.09; 13-14, 1. Jacey Hilton, APEX 29.83, 2. Jillian Cudney, PATS 30.31, 3. Paige Lane, SOFLO 30.89, SOFLO: 6. Paige Lane 31.55, best time, 7. Isabella DiSalvo 31.91, 9. Kyana Castro 32.62, 11. Alana Acevedo 32.96, best time; 15-16, 1. Kendra Graham, PATS 30.18, 2. Sydney Nesper, STAR 30.32, 3. Laura Pittman, MPM 30.58; SOFLO: 22. Zariya Harris 37.51; 17-and-over, 1. Ting Wen Quah, SAC 28.64, 2. Cathleen Li, BG 29.32, 3. Xiang Ql Amanda Lim, SAC 29.78.

200-meter backstroke:

12-and-under, 1. Kimberly McCaffrey, PATS 2:43.94, 2. Iza Ruiz, STAR 2:47.53, 3. Mallory Schleicher, SOFLO 2:49.33, best time; SOFLO: 7. Sarah Acevedo 2:54.90, 12. Leah Pando 3:06.42, best time; 13-14, 1. Jocelyn Ruiz, BM 2:36.96, 2. Isabella Taylor, HAT 2:39.46, 3. Megan Buchanan, STAR 2:43.93; SOFLO: 12. Anabel Vazquez 2:59.36; 15-16, 1. Grace Maguire, BG 2:24.34, 2. Laura Pittman, MPM 2:31.14, 3. Katelyn Walsh, PATS 2:36.28; SOFLO: 9. Kellie Wilcox 2:53.02; 17-and-over, 1. Lauren Siegel, PATS 2:30.75, 2. Lindsay Hary, HAT 2:41.28, 3. Fiona Maxwell, APEX 2:42.78.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Ella Klyce, STAR 1:11.65, 2. Camila Garcia, BM 1:17.19, 3. Ava Kuznik, SOFLO 1:19.74; SOFLO: 4. Kaitlyn Barrios 1:20.88, 5. Judith-Alison Natino 1:23.88, best time, 7. Fiorella Di Salvo 1:24.97, best time, 8. Luna Delgado 1:25.92, 10. Giada Porven 1:28.72, 15. Maria Legaspi 1:29.80, best time, 16. Mariann Catalasan 1:29.93, 22. Carleigh Schleicher 1:37.69, 37. Abigail Natino 1:54.30, best time; 11-12, 1. Caroline McCurdy, BG 1:04.02, 2. Audrey Moore, ST 1:05.30, 3. Mallory Schleicher, SOFLO 1:07.32, best time; SOFLO: 12. Valeria Garcia 1:13.22, 24. Mia Escudero 1:16.98; 13-14, 1. Jillian Cudney, PATS 1:00.85, 2. Jacey Hilton, APEX 1:00.87, 3. Jaiden Muramatsu, STAR 1:02.39; SOFLO: 8. Paige Lane 1:03.85, 12. Katrina Del Vecchio 1:04.12, 17. Isabella Di Salvo 1:05.72, best time, 22. Alana Acevedo 1:07.23, best time, 26. Valentina Carrion 1:07.59, 53. Sophia Bedoya 1:20.31; 15-16, 1. Bella Garbacz, APEX 1:00.48, 2. Lauren Zawacki, WT 1:01.54, 3. Kelly Mitchell, BG 1:02.45; SOFLOL 33. Kellie Wilcox 1:10.63, best time, 36. Zariya Harris 1:12.97; 17-and-over, 1. Ting Wen Quah, SAC 57.80, 2. Xiang Ql Amanda Lim, SAC 59.19, 3. Sophia Smith, APEX 1:02.08.

200-meter freestyle relay:

12-and-under, 1.YSF Barracudas 2:10.74, 2. Plantation Swim Team 2:12.24, 3. Webbs Tornadoes 2:14.36; 13-14, 1. Mount Peal Marlins A 2:01.40, 2. Plantation 2:06.86, 3. Mount Pearl Marlins B 2:14.80; 15-16, 1. Mount Pearl Marlins A 2:00.07; 17-and-over, 1. Patriots 1:54.33, 2. Gator Swim Club B 1:54.82, 3. Apex 1:55.95.

BOYS

200-meter butterfly:

12-and-under, 1. Anthony Martinez, BM 2:34.79, 2. Sebastian Lares, SOFLO 2:35.58, best time, 3. Matvey Ivanov, BG 2:35.75; SOFLO: 6. Zackary Harris 2:48.53; 13-14, 1. Kevin Fanjul, BM 2:23.39, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 2:24.58, best time, 3. Matt McGregor, PATS 2:25.85; 15-16, 1. Brayan Perez, BM 2:14.23, 2. Diego Mateus, BM 2:14.30, 3. Cristian Vasquez, BM 2:18.92; 17-and-over, 1. Judd Fishman, COHOL 2:17.66, 2. Will Hrabchak, BG 2:23.38, 3. Chip Sheldon, STAR 2:28.01.

200-meter individual medley:

10-and-under, 1. Nicholas Cecchi, STAR 2:47.86, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 2:49.59, best time, 3. Christian Tijero, SOFLO 2:55.40; SOFLO: 6. Lucas Porven 3:09.71, best time, 14. Owen Smith 3:50.60; 11-12, 1. Matvey Ivanov, BG 2:38.68, 2. Flash Jackson, PATS 2:49.86, 3. Ronny Rueda, BM 2:50.54; SOFLO: 5. Alejandro Mateus 2:51.01, 10. Aldo Zepeda 3:03.93, best time, 15. Samuel Bullen 3:22.85; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:19.07, best time, 2. Ben Mack-Jackson, STAR 2:24.58, 3. Ky Odlum, ST 2:28.64; SOFLO: 12. Eiza Gantus 2:38.68, best time, 33. Gabriel Ferdinand 3:17.63; 15-16, 1. Max Seidel, BG 2:15.05, 2. JJ Batt, BG 2:17.46, 3. TC McCaffrey, PATS 2:23.98; 17-and-over, 1. Sheng Jun Pang, ACE 2:09.51, 2. Chien Yin Lionel Khoo, SIN 2:10.86, 3. Kai Quan Yeo, APSC 2:13.12.

50-meter backstroke:

10-and-under, 1. Nicholas Cecchi, STAR 39.10, 2. Erick Collazo, BM 42.60, 3. Henry Hazell, SEA 43.27; SOFLO: 7. Jonathan Lozano 44.92, 12. Kyle Dorn 47.59, best time, 20. Kevin Moya 52.50, 21. Owen Smith 54.26, 22. Joseph-Blake Natino 54.45, best time, 28. Matthew Escudero 58.56, best time; 11-12, 1. Max Wilson, ST 32.51, 2. Alejandro Mateus 36.79, 3. Flash Jackson 37.43; SOFLO: 9. Aldo Zepeda 40.90, best time, 12. Samuel Bullen 43.55; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 30.65, best time, 2. Ky Odlum, ST 30.96, 3. Sasha Shashkov, BG 31.14; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 31.71, best time, 5. Lance Lesage 32.03, 10. Michael Arias 33.65, 11. Nicolas Munoz 34.63, 12. Marcos Vazquez 35.03, best time, 18. Jiovanni Tapia 37.57, best time, 20. Roberto Garrido 39.36; 15-16, 1. Stevos Baczek, BG 28.78, 2. Andrew Matejka, BG 29.83, 3. TC McCaffrey, PATS 30.34; 17-and-over, 1. Zheng Wen Quah, SAC 26.53, 2. Rex Tullius, ST 26.90, 3. Juan Imposiato, YSF 29.81.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Nicholas Cecchi, STAR 1:37.39, 2. Giancarlo Suarez, BM 1:37.48, 3. Peter Roca, BM 1:44.29; SOFLO: 9. Jonathan Lozano 1:57.30, 10. Joseph-Blake Natino 2:05.83, best time, 12. Matthew Escudero 2:22.27; 11-12, 1. Flash Jackson, PATS 1:22.26, 2. Anthony Martinez, BM 1:25.07, 3. Matvey Ivanov, BG 1:27.74; SOFLO: 4. Zackary Harris 1:29.03, best time, 8. Alejandro Mateus 1:37.88, 10. Samuel Bullen 1:39.57, best time; 13-14, 1. Andy Rogatinsky, PST 1:11.78, 2. Ben Mack-Jackson, STAR 1:11.89, 3. Ty Hoffman, BG 1:16.80; SOFLO: 7. Leonardo Mateus 1:21.35, best time, 10. Michael Arias 1:23.51, 20. Jiovanni Tapia 1:33.34, best time, 29. Gabriel Ferdinand 1:47.08; 15-16, 1. Daniel Alber, BG 1:07.76, 2. Max Seidel, BG 1:09.14, 3. Alexander McCurdy, BG 1:11.59; 17-and-over, 1. Chien Yin Lionel Khoo, SIN 1:05.78, 2. Greg Penny, ST 1:09.75, 3. Johnny Prindle, BG 1:10.07.

50-meter butterfly:

10-and-under, 1. Nicholas Cecchi, STAR 34.89, 2. Lucas Porven, SOFLO 38.20, best time, 3. Henry Hazell, SEA 38.70; SOFLO: 11. Jonathan Lozano 44.39, best time, 17. Owen Smith 48.86, best time, 21. Kevin Moya 59.55, 23. Joseph-Blake Natino 1:00.89, 24. Kyle Dorn 1:03.36; 11-12, 1. Matvey Ivanov, BG 31.28, 2. Gio Rizzo, PATS 31.44, 3. Max Wilson, STSA 32.88; SOFLO: 4. Zackary Harris 33.05, best time, 6. Chris Vasquez 33.51, 9. Alejandro Mateus 35.39, 19. Samuel Bullen 48.94; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 27.80, best time, 2. Ky Odlum, ST 28.28, 3. Jonathan Nunez, PATS 29.43; SOFLO: 5. Leonardo Mateus 29.75, best time, 10. Eiza Gantus 31.49, best time, 11. Lance Lesage 31.80, best time, 15. Nicolas Munoz 32.46, 17. Marcos Vazquez 33.22, best time, 19. Jiovanni Tapia 33.48, best time; 15-16, 1. Daniel Alber, BG 26.71, 2. JJ Batt, BG 27.74, 3. Diego Mateus, BM 28.13; 17-and-over, 1. Zheng Wen Quah, SAC 24.90, 2. Chien Yin Lional Khoo, SIN 26.05, 3. Kai Quan Yeo, APSC 26.27.

200-meter backstroke:

12-and-under, 1. Gabriel Perez, B 2:52.52, 2. Henry Ajo, BM 2:54.80, 3. Ronny Rueda, BM 2:55.63; SOFLO: 5. Aldo Zepeda 3:05.08, best time; 13-14, 1. Lance Lesage, SOFLO 2:24.34, best time, 2. Liam Swain, MPM 2:26.24, 3. Jack D’Avi, YSF 2:27.03; SOFLO: 6. Michael Arias 2:35.46, 7. Nicolas Munoz 2:36.60, best time, 12. Roberto Garrido 2:49.72, best time, 17. Gabriel Ferdinand 3:17.11; 15-16, 1. Stevos Baczek, BG 2:14.11, 2. TC McCaffrey, PATs 2:21.28, 3. Andrew Matejka, BG 2:21.30; 17-and-over, 1. Rex Tullius, ST 2:01.40, 2. Judd Fishman, COHO 2:16.20, 3. Will Hrabchak, BG 2:16.95.

100-meter freestyle:

10-and-under, 1. Nicholas Cecchi, STAR 1:12.35, 2. Giancarlo Suarez, BM 1:14.77, 3. Nathaniel Olivares, LACES 1:17.93; SOFLO: 6. Lucas Porven 1:20.33, best time, 14. Kyle Dorn 1:26.13, best time, 19. Kevin Moya 1:36.29, 27. Matthew Escudero 1:58.63; 11-12, 1. Brennan Muramatsu, STAR 1:04.09, 2. Matvey Ivanov, BG 1:04.45, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:05.53, best time; SOFLO: 7. Alejandro Mateus 1:10.32, 13. Aldo Zepeda 1:15.36, best time, 18. Samuel Bullen 1:23.61, best time; 13-14, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 57.10, best time, 2. Sasha Shashkov, BG 57.62, 3. Ky Odlum, ST 58.31; SOFLO: 5. Leonardo Mateus 59.91, 17. Lance Lesage 1:02.84, 19. Eiza Gantus 1:03.48, 31. Jiovanni Tapia 1:06.47, best time, 37. Roberto Garrido 1:09.93, best time, 54. Gabriel Ferdinand 1:18.03; 15-16, 1. Stevos Baczek, BG 54.31, 2. Daniel Alber, BG 54.51, 3. Andrew Matejka, BG 55.56; 17-and-over, 1. Joseph Schooling, SAC 49.17, 2. Santo Condorelli, Canada 49.32, 3. Zheng Wen Quah, SAC 51.55.

200-meter freestyle relay:

12-and-under, 1. Swim Gym 2:44.36, 2. YSF Barracudas 2:47.30; 13-14, 1. Patriots 1:51.69, 2. Gator Swim Club A 1:52.26, 3. YSF Barracudas 1:54.60; 15-16, 1. Gator Swim Club A 1:42.10, 2. Patriots 1:48.90, 3. YSF Barracudas 1:50.45; 17-and-over, 1. Gator Swim Club A 1:40.04, 2. Plantation Swim Team 2:02.53.

IF YOU GO

What: FLA International Invitational

When: Sunday

Where: Plantation Aquatic Complex, 9151 NW Second St., Plantation

Schedule: Sunday, 8 a.m., 11:30 a.m., 5:30 p.m. All sessions are timed finals.

Admission: $5 per session, heat sheets $3 per session. For information call 954-980-8666 or got to http://www.FLAswim.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements