By Sharon Robb

July 11, 2016—South Florida Aquatic Club swimmers got one final chance to fine tune and make a few more qualifying cut times this past weekend at the Florida Gold Coast Area 3 Long Course Meters Developmental Championships in Islamorada.

SOFLO swimmers turned in several best times and won several races. Among some of the top performances:

Sabrina Osorio won the 200-meter freestyle in a best time 2:42.43.

Sofia Osorio won the 50-meter backstroke in a best time 39.05.

Kaitlyn Barrios won the 400-meter freestyle in a best time 6:04.13. Teammates Giada Porven (best time 6:06.51) and Luna Delgado (6:14.47 best time) joined her in the top three to sweep the event.

Rebekah Ling won the 100-meter backstroke in a best time 1:17.78.

Kellie Wilcox won the 15-18 100-meter backstroke in a best time 1:18.31.

Luna Delgado won the 50-meter butterfly in a best time 39.66 and 100-meter freestyle in 1:20.76, also a best time.

Kalin Hubbard won the 50-meter butterfly in a best time 35.81.

Alana Acevedo won the 100-meter freestyle in 1:07.83 and 50-meter backstroke in 36.85.

Raquel Lugo won the 15-18 100-meter freestyle in 1:10.35 and was joined by teammates Kellie Wilcox (1:10.45) and Megan Biggs (1:10.63) in the top three for another SOFLO sweep. Lugo also won the 100-meter butterfly in 1:20.93.

Roberto Garrido won the 400-meter freestyle in 5:13.39 and 1500 freestyle in 20:18.60.

Lucas Porven won the 100-meter backstroke in a best time 1:29.85 and 50-meter backstroke in a best time 42.25.

Ryan Alfonso won the 100-meter breaststroke in 1:37.10.

Michael Toro won the 100-meter freestyle in a best time 1:06.81.

SOFLO also dominated the boys and girls relay competition.

Next up is the July 15-17 Florida Gold Coast Junior Olympics at Sailfish Splash Waterpark. The meet will be hosted by Martin County and North Palm Beach. The Waterpark has been the site of the annual high school state championships.

RESULTS

GIRLS

200-meter freestyle:

7-10, 1. Anais Gedeon, Miami Shores 2:53.17; 11-12, 1. Sabrina Osorio, SOFLO 2:42.43, best time; SOFLO: 3. Sofia Osorio, SOFLO 2:44.56; 13-14, 1. Mattie Barfield, Miami Swimming 2:24.59; SOFLO: 2. Alana Acevedo 2:26.88, best time, 3. Rebekah Ling 2:29.82, best time; 15-18, 1. Giselle Kleiban, City of Miami Parks 2:24.42.

200-meter individual medley:

7-10, 1. Bianca Nieto, City of Miami Parks 3:11.56; SOFLO: 3. Mariann Catalasan 3:28.86, best time, 4. Judith-Alison Natino 3:29.23; 11-12, 1. Maddie Smutny, AquaKids Sharks 2:59.52; 13-14, 1. Zoe Marchetti, Florida Keys 2:47.10.

400-meter freestyle:

7-10, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO, 6:04.13, best time; SOFLO: 2. Giada Porven, 6:06.51, best time, 3. Luna Delgado 6:14.47, best time; 11-12, 1. Brianna Wall, Gulliver 5:36.93; 13-14, 1. Lucy Smutny, AquaKids Sharks 5:26.25; SOFLO: 2. Valeria Garcia 5:40.99; 15-18, 1. Giselle Kleiban, City of Miami Parks 5:10.60.

400-meter individual medley:

11-12, 1. Natalie Gembicki, Gulliver 7:00.42; 13-14, 1. Zoe Marchetti, Florida Keys 5:57.10; SOFLO: 2. Rebekah Ling 6:01.80, best time.

100-meter backstroke:

7-10, 1. Ariadne Villar, Hurricane Aquatics 1:34.50; SOFLO: 2. Mariann Catalasan 1:39.02; 11-12, 1. Kalin Hubbard, SOFLO 1:22.93, best time (prelims 1:21.82); 13-14, 1. Rebekah Ling, SOFLO 1:17.78, best time; SOFLO: 2. Alana Acevedo 1:20.42; 15-18, 1. Kellie Wilcox, SOFLO 1:18.31, best time; SOFLO: 2. Raquel Lugo 1:21.81.

50-meter butterfly:

7-10, 1. Luna Delgado, SOFLO 39.66, best time; 11-12, 1. Kalin Hubbard, SOFLO 35.81, best time; 13-14, 1. Milagros Gonzalez, Blue Marlins 36.15; 15-18, 1. Megan Biggs, SOFLO 35.64; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 37.91.

100-meter breaststroke:

7-10, 1. Anais Gedeon, Miami Shores 1:40.54; 11-12, 1. Corley Smith, Florida Keys 1:35.96; 13-14, 1. Mattie Barfield, Miami Swimming 1:30.35; 15-18, 1. Giselle Kleiban, City of Miami Parks 1:27.45; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 1:31.35.

50-meter freestyle:

7-10, 1. Anais Gedeon, Miami Shores 35.73; 11-12, 1. Elizabeth Bendall, Bone Island 33.12; 13-14, 1. Ava Chandler, Miami Swimming 31.38; 15-18, 1. Megan Biggs, SOFLO 32.13.

200-meter butterfly:

11-12, 1. Sophie Lamelas, Gulliver 3:02.82.

200-meter freestyle relay:

7-10, 1. SOFLO 2:31.35 (Judith-Alison Natino, Mariann Catalasan, Giada Porven, Luna Delgado), 3. SOFLO 2:48.84 (Anastasia Lutz, Natalia Sibug, Alexis Christensen, Maria Legaspi); 11-12, 1. SOFLO 2:17.47 (Sabrina Osorio, Sofia Osorio, Samantha Solis, Kalin Hubbard; 13-14, 1. SOFLO 2:08.63 (Alana Acevedo, Sophia Bedoya, Amy-Nicole Toro, Rebekah Ling).

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Aria Torretta, Gulliver 3:17.38; 13-14, 1. Caylin Soriano, City of Miami Parks 3:34.72; SOFLO: 3. Valeria Garcia 3:46.23; 15-18, 1. Juliette Aguero, City of Miami Parks 3:17.61.

100-meter freestyle:

7-10, 1. Luna Delgado, SOFLO 1:20.76, best time; 11-12, 1. Elizabeth Bendall, Bone Island 1:14.60; SOFLO: 2. Sabrina Osorio 1:15.12, best time; 13-14, 1. Alana Acevedo, SOFLO 1:07.83; 15-18, 1. Raquel Lugo, SOFLO 1:10.35, 2. Kellie Wilcox, SOFLO 1:10.45, 3. Megan Biggs, SOFLO 1:10.63.

50-meter backstroke:

7-10, 1. Annais Gedeon, Miami Shores, 41.84; SOFLO: 4. Mariann Catalasan 45.15, best time; 11-12, 1. Sofia Osorio, SOFLO 39.05, best time; 13-14, 1. Alana Acevedo, SOFLO 36.85; 15-18, 1. Abigail Perez, Devil Rays 49.05.

100-meter butterfly:

7-10, 1. Abbie Sargent, Florida Keys 1:38.85; SOFLO: 2. Luna Delgado 1:44.88; 11-12, 1. Eliza Chandler, Miami Swimming 1:25.46; 13-14, 1. Mattie Barfield, Miami Swimming 1:15.26; 15-18, 1. Raquel Lugo, SOFLO 1:20.93, 2. Megan Biggs, SOFLO 1:26.61.

50-meter breaststroke:

7-10, 1. Reese Rosenthal, Gulliver 47.25, 4. Maria Legaspi, SOFLO 49.91, best time; 11-12, 1. Aria Torretta, Gulliver 42.44, 2. Sabrina Osorio, SOFLO 42.75.; 13-14, 1. Jacqeline Lesentier, Miami Swimming 42.47, 2. Valeria Garcia 44.47; 15-18, 1. Juliette Aguero, City of Miami Parks 43.42; SOFLO: 3. Raquel Lugo 47.32, 4. Megan Biggs 49.12.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Andrea Lopez-McNenney, Florida Keys 2:57.96; SOFLO: 3. Kalin Hubbard 3:02.43; 13-14, 1. Zoe Marchetti, Florida Keys 2:41.62; 15-18, 1. Kellie Wilcox, SOFLO 2:51.17, best time.

200-meter medley relay:

1.SOFLO “A” 2:57.25 (Judith-Alison Natino, Mariann Catalasan, Giada Porven, Luna Delgado); 3. SOFLO “B” 3:13.05 (Natalia Sibug, Maria Legaspi, Celeste Estrada, Anastasia Lutz); 13-14, 1. SOFLO “A” 2:37.40 (Genesis Ortiz, Sophia Bedoya, Alana Acevedo, Amy-Nicole Toro).

BOYS

200-meter freestyle:

11-12, 1. Daniel Grant, Gulliver 2:35.82, 2. Aldo Zepeda, SOFLO 2:36.45, best time; 13-14, 1. Matthew Posso, Gulliver, 2:20.45; SOFLO: 3. Robert Garrido 2:30.07; 15-18, 1. Alejandro Basalo, Metro Aquatics 2:10.66.

200-meter individual medley:

7-10, 1. Marco Cancio, City of Miami Parks 3:18.76; 11-12, 1. Daniel Grant, Gulliver 2:58.30, 2. Aldo Zepeda, SOFLO 3:02.29; 13-14, 1. Matthew Posso, Gulliver 2:38.21.

400-meter freestyle:

13-14, 1. Roberto Garrido, SOFLO 5:13.39.

100-meter backstroke:

7-10, 1. Lucas Porven, SOFLO 1:29.85, best time; 13-14, 1. Steven Perdomo, Blue Marlins 1:18.39; SOFLO: 3. Michael Toro 1:18.82, 4. Robert Garrido 1:19.59.

50-meter butterfly:

13-14, 1. Aaron Alegre, Metro Aquatics 33.18, 2. Jiovanni Tapia, SOFLO 33.59, 3. Ryan Alfonso, SOFLO 33.68; 15-18, 1. Max Mendez, Hurricane Aquatics 32.13, 2. Emmanuel Ortiz, SOFLO 32.67, best time.

100-meter breaststroke:

7-10, 1. Joshua Barreto, North Miami Swim Team 1:55.59; SOFLO: 3. Joseph-Blake Natino 2:03.55; 13-14, 1. Ryan Alfonso, SOFLO 1:37.10; 15-18, 1. Craiger King II, Florida Keys 1:19.49; SOFLO: 3. Emmanuel Ortiz 1:24.21.

50-meter freestyle:

7-10, 1. Joshua Calvo, Devil Rays 37.21; SOFLO: 4. Owen Smith 38.02; 13-14, 1. Aaron Alegre, Metro Aquatics 29.44; SOFLO: 3. Ryan Alfonso 30.00; 15-18, 1. Zybo Marchetti, Florida Keys 27.74; SOFLO: 2. Emmanuel Ortiz 28.02.

200-meter freestyle relay:

7-10, 1. SOFLO 2:45.74 (Owen Smith, Kevin Moya, Joseph-Blake Natino, Lucas Porven); 13-14, 1. SOFLO 2:01.60 (Roberto Garrido, Ryan Alfonso, Michael Toro, Jiovanni Tapia).

100-meter freestyle:

13-14, 1. Michael Toro, SOFLO 1:06.81, best time, 2. Roberto Garrido, SOFLO 1:07.86, best time; 15-18, 1. Tito Serrano, Metro Aquatics, 1:01.04; SOFLO: 4. Emmanuel Ortiz 1:04.18.

50-meter backstroke:

7-10, 1. Lucas Porven, SOFLO 42.25, best time; 13-14, 1. Steven Perdomo, Blue Marlins 36.29; SOFLO: 3. Michael Toro 37.98, 4. Ryan Alfonso 39.48.

100-meter butterfly:

13-14, 1. Daniel Ibarra, Metro Aquatics 1:13.90, 2. Jiovanni Toro, SOFLO 1:15.24.

50-meter breaststroke:

13-14, 1. Joseph Perdomo, Blue Marlins 38.94; SOFLO: 4. Michael Toro 41.28, best time, 5. Ryan Alfonso 41.29, best time; 15-18, 1. Emmanuel Ortiz, SOFLO 35.81.

200-meter backstroke:

13-14, 1. Osmany Rivero, Blue Marlins 2:39.32, 2. Roberto Garrido, SOFLO 2:47.37.

200-meter medley relay:

13-14, 1. SOFLO 2:27.41 (Roberto Garrido, Ryan Alfonso, Jiovanni Tapia, Michael Toro).

1500-meter freestyle:

13-14, 1. Roberto Garrido, SOFLO 20:18.60.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements