By Sharon Robb

SOFLO’s Sebastian Lares and Leonardo Mateus, representing Florida Gold Coast, competed on Day One of the five-day Southern Zone Age Group Championships at Triangle Aquatic Center in Cary, N.C.

Mateus, 14, was 16th in the 1500-meter freestyle in 17:44.57. Mateus has five events remaining: 200-meter backstroke, 400-meter individual medley, 400-meter freestyle, 200-meter individual medley and 200-meter butterfly.

Lares, 12, finished 24th in the 400-meter freestyle in 4:56.19. He has five events remaining: 200-meter freestyle, 100-meter butterfly, 50-meter backstroke, 100-meter backstroke and 200-meter individual medley.

Paige Lane, 13, will begin competing on Wednesday. Her first event is the 200-meter freestyle. She is also entered in the 100-meter butterfly, 100-meter freestyle, 100-meter backstroke, 50-meter freestyle and 200-meter butterfly.

The zone championships feature top regional swimmers at the senior and age group levels who qualify for these meets within the four designated zones (Eastern, Central, Southern and Western.)

TUESDAY RESULTS

COMBINED TEAM SCORES: 1. Georgia Zone Team 47, 2. Florida Swimming 45, 3. North Carolina Swimming 38, 4. Kentucky Swimming 27, 5. Southeastern Swimming Zone 19, 6. Florida Gold Coast, South Texas 14.

MEN TEAM SCORES: 1. Kentucky 25, 2. Georgia 20, 3. North Carolina 19, 6. Florida Gold Coast 8.

WOMEN TEAM SCORES: 1. Florida Swimming 30, 2. Georgia 27, 3. North Carolina 19, 6. Florida Gold Coast 6.

GIRLS

400-meter freestyle:

11-12, 1. Ana Herceg, South Texas 4:31.62; FGC 16. Rebecca Montero 4:47.48, best time, 19. Kiara Caamano 4:53.70, 22. Riley Botting 4:57.45, best time.

800-meter freestyle:

13-14, 1. Samantha Mobley, GAZ 9:13.30; FGC: 4. Anna Auld 9:17.02, best time, 19. Rachel Botting 9:51.53; 15-18, 1. Ashley Cesario, GAZ 9:08.14; FGC: 8. Marissa Brannan 9:34.32, best time.

BOYS

400-meter freestyle:

11-12, 1. Braeden Haughey, NCS 4:22.97; FGC: 6. Joshua Zuchowski 4:34.59, best time, 24. Sebastian Lares 4:56.19.

800-meter freestyle:

1.Chase Mattingly, KY 8:38.39.

1500-meter freestyle:

13-14, 1. Neal Wolfram, KY 16:48.73; FGC: 13. Andres Wong 17:35.88, 16. Leonardo Mateus 17:44.57; 15-18, 1. Chase Mattingly, KY 16:22.48; FGC: 5. Andres Lares 17:01.49, best time, 8. Andres Vargas 17:07.65, best time, 19.Cameron Anderson 18:19.49.

U.S. OPEN

The U.S. Open got underway Tuesday in Minneapolis with mostly collegiate and up-and-coming swimmers.

SOFLO’s Marc Rojas, 22, competes Wednesday in the 200-meter breaststroke and SOFLO teammate Claire Donahue, 27, competes Thursday in the 100-meter butterfly.

TUESDAY EVENTS

WOMEN

800-meter freestyle:

1.Ashley Twichell, Unattached 8:25.31, 2. Hannah Moore, NCS 8:28.23, 3. Katy Campbell, PASA 8:37.17.

200-meter butterfly:

1.Hannah Saiz, SSTY 2:10.14, 2. Courtney Harnish, YY 2:12.80, 3. Madison Homovich, MOR 2:13.54.

100-meter freestyle:

1.Shayna Jack, AUS 54.37, 2. Mallory Comerford, CARD 54.46, 3. Eva Merrell, AZOT 55.38.

4×100-meter freestyle:

1.Australia 3:42.98, 2. Wisconsin 3:45.92, 3. Cardinal Aquatics 3:46.81.

MEN

1500-meter freestyle:

1.Daniel Jervis, NC 15:03.99, 2. True Sweetser, Gainesville SC 15:04.52, 3. Robert Finke, SPA 15:14.75; 18. Joey Pedraza, RACE 16:15.47.

200-meter butterfly:

1.Zach Harting, CARD 1:57.64, 2. Vini Lanza, IU 1:58.27, 3. Nicholas Brown, AUS 1:58.82.

100-meter freestyle:

1.William Stockwell, AUS 49.84, 2. Cannon Clifton, WA 49.90, 3. Alexander Graham, AUS 49.97.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements