SOFLO Distance, IMR-IMX Challenge Open Begins Friday


By Sharon Robb

September 29, 2016—South Florida Aquatic Club will host one of the fall’s largest Florida Gold Coast meets this weekend.

Nearly 500 swimmers and sixteen teams will compete Friday through Sunday in the SOFLO Distance, IMR-IMX Challenge Open Invite at Academic Village Pool.

Several high school swimmers including Cooper City High sophomore Kathleen Golding of SOFLO, a U.S. Trials qualifier, will compete. Golding, 15, is top seed in the 1,000-yard freestyle, 200 IM and 400 IM.

Golding is one of 128 swimmers entered in the meet. Among them are Max Asnis, Kyana Castro, Fiorella Di Salvo, Zackary Harris, CJ Kopecki, Sebastian Lares, Ervin Marin, Michelle Marinheiro, Abby Oyetunji, Sara Quintero, Ricardo Roche, Jennifer Rodriguez and Marc Rojas.

SOFLO’s Kelley Heron is seeded first in the 200-yard backstroke. SOFLO has the top three seeds in the event with Kayla Cunningham and Golding. Ricardo Roche is seeded first in the 200-yard backstroke. Florida State alum Marc Rojas is top seed in the 200-yard breaststroke. Jena Legaspi is top seed in the 100-yard backstroke. Sebastian Lares is No. 1 seed in the 100-yard backstroke. Kaitlyn Barrios is top seed in the 50-yard breaststroke.

Swimmers will get the opportunity to get some much-need racing in and chance to see how they stack up against the rest of the nation’s age group swimmers.

Up-and-coming swimmers will compete in the IMR (Ready) Challenge. All sessions are timed finals.

The USA Swimming-sanctioned meet is a fun, motivational meet to help young swimmers reach the next level in their swimming careers.

The IMR Challenge allows swimmers to see how they compare to other swimmers around the nation in their age group. Swimmers must compete in all the events required for their age group to establish a score.

Once a swimmer competes in each IM Ready event at least once in an official meet, swimmers and parents can check their rankings on USA Swimming’s website.

The IMX (Xtreme) Challenge is the next step-up from the IMR competition. It includes a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can also see where their score ranks nationally, among their local LSC and own swim club.

On Friday, the distance event 1,000-yard freestyle begins 5:30 p.m. with an estimated finish time of 8:01 p.m.

On Saturday, the 10-and-under and 11-12 IMR events are 100 IM, 200 IM, 100 freestyle, 200 freestyle and 500 freestyle and begin at 8:30 a.m. The 13-and-over 200 backstroke, 200 breaststroke and 400 IM begin 1 p.m.

On Sunday at 8:30 a.m., the 10-and-under and 12-and-under events are 50 backstroke, 100 backstroke, 50 breaststroke, 100 breaststroke, 50 butterfly and 100 butterfly. The 13-and-over events begin at noon and include the 200 butterfly, 200 IM and 500 freestyle.

IF YOU GO

What: SOFLO Distance, IMX-IMR Challenge Open Invite

When: Friday, Friday Distance, 5:30 p.m.; Saturday, IMX/IMR Challenge, 8:30 a.m. and 1 p.m.; Sunday, IMX/IMR Challenge, 8:30 a.m. and noon.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan St., Pembroke Pines

Of note: SOFLO will host more nearly 500 swimmers and sixteen teams including Azura, AquaKids Sharks, Boca Raton Swim Team, Coral Springs Swim Club, Swim Fort Lauderdale, Hialeah Swim Club, St. Andrew’s Swimming, TS Aquatics, YMCA of South Florida, City of Miami Swim Team, Gulliver Swim Club, and Flying Fish.

Admission: $3 per session, $3 heat sheets per session. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

Advertisements

American Heritage, Pembroke Pines Charter Sweep; SOFLO Swimmers Shine


By Sharon Robb

September 28, 2016—American Heritage Plantation and Pembroke Pines Charter swept their boys and girls dual meets Wednesday night in high school swimming.

American Heritage girls defeated Archbishop McCarthy, 109-60.

SOFLO’s Annita Huang of American Heritage was a double winner, capturing the 200-yard freestyle in 2:06.58 and 100-yard backstroke in 1:09.41.

Huang also led off the winning 200-yard medley relay that won in 2:01.90 with teammates Thea Mckenna, Cathy Cooper and Olivia Mason.

SOFLO’s Valentina Carrion of Archbishop McCarthy won the 200-yard individual medley in 2:26.40. Carrion was the lone individual winner for the Mavericks. The Patriots won ten of 11 swimming events.

In the boys’ competition, American Heritage defeated Archbishop McCarthy, 120-48.

SOFLO’s C.J. Kopecki of American Heritage was a double winner in the 100-yard butterfly in 55.50 and 100-yard breaststroke in 1:05.18. Kopecki was a member of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

American Heritage and SOFLO teammate Kevin Porto won the 200-yard freestyle in 1:54.25 and was second in the 50-yard freestyle in 24.12. Porto was also a member of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

Pembroke Pines Charter boys’ team remained undefeated with wins over Stranahan (144-8) and Douglas (105-71).

The Jaguars won all but three events and swept all three relays with several SOFLO swimmers.

SOFLO’s Juan Lucas was a double winner in the 100-yard butterfly in 59.03 and 100-yard backstroke in 57.84.

Teammates Rafael Rodriguez won the 500-yard freestyle in 4:48.71, Matthew Menocal won the 100-yard freestyle in 52.08 and Ricardo Roche won the 200-yard individual medley in 2:02.25.

The girls’ team was just as successful defeating Stranahan, 143-5, and Douglas 101-74.

Kelley Heron won the 200-yard individual medley in 2:15.82 and 100-yard backstroke in 1:02.21 and was a member of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

Katherine DeBarros was also a double winner in the 200- and 500-yard freestyles and was a member of the winning 200- and 400-yard freestyle relays.

Pine Crest’s girls remained undefeated and the Panther boys also won in their meet against University School.

SOFLO’s Max Asnis of University School won the 500-yard freestyle in 5:00.33 and was second in the 200-yard freestyle in 1:52.64. Asnis was a member of the winning 200-yard medley relay that won in 1:42.66 and runner-up 400-yard freestyle relay.

GIRLS

American Heritage 109, Arch. McCarthy 60

200-yard medley relay: 1. American Heritage 2:01.90 (Annita Huang, Thea Mckenna, Cathy Cooper, Olivia Mason), 2. Archbishop McCarthy 2:10.28 (Jordan Jones, Valentina Carrion, Selena Smith, Isabel Shashaty), 3. American Heritage 2:10.93.

200-yard freestyle: 1. Annita Huang, AH 2:06.58, 2. Ashley Green, AM 2:10.62, 3. Julie Mason, AH 2:13.56.

200-yard individual medley: 1. Valentina Carrion, AM 2:26.40, 2. Emme Ham, AH 2:35.97, 3. Jordan Jones, AM 2:52.50.

50-yard freestyle: 1. Jade Grabow, AH 26.93, 2. Isabel Shashaty, AM 27.09, 3. Olivia Mason, AH 27.26.

100-yard butterfly: 1. Thea Mckenna, AH 1:07.06, 2. Selena Smith, AM 1:13.96, 3. Kassidy Kadosh, AH 1:20.34.

100-yard freestyle: 1. Cathy Cooper, AH 55.00, 2. Ashley Green, AM 1:00.37, 3. Olivia Mason, AH 1:01.00, 5. Isabel Shashaty, AM 1:02.22.

500-yard freestyle: 1. Emme Ham, AH 5:59.93, 2. Molly Weidner, AH 6:09.12, 3. Faith Webby. AM 6:42.46.

200-yard freestyle relay: 1. American Heritage 1:47.35 (Cathy Cooper, Olivia Mason, Jade Grabow, Thea Mckenna), 2. Archbishop McCarthy 2:00.19, 3. American Heritage 2:05.21.

100-yard backstroke: 1. Annita Huang, AH 1:09.41, 2. Jade Grabow, AH 1:09.46, 3. Julie Mason, AH 1:10.41.

100-yard breaststroke: 1. Thea Mckenna, AH 1:12.81, 2. Cathy Cooper, AH 1:15.28, 3. Valentina Carrion, AM 1:17.66.

400-yard freestyle relay: 1. American Heritage 4:07.56 (Julie Mason, Chloe Grabow, Jade Grabow, Molly Weidner), 2. Archbishop McCarthy 4:14.47 (Isabel Shashaty, Jordan Jones, Ashley Green, Valentina Carrion), 3. American Heritage 4:35.87.

GIRLS

Pembroke Pines Charter 143, Stranahan 5

Pembroke Pines Charter 101, Douglas 74

Douglas 145, Stranahan 5

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 2:05.84 (Kelley Heron, Julianna Villarta, Megan Biggs, Jennifer Zukoski), 2. Douglas 2:15.84, 3. Pembroke Pines Charter 2:30.81.

200-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 2:16.89, 2. Maya Hirian, PPC 2:22.83, 3. Anna Gally, DOUG 2:22.89.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:15.82, 2. Juliamma Villarta, PPC 2:27.58, 3. Halie Murphy, DOUG 2:30.14.

50-yard freestyle: 1. Charlene Forti, DOUG 27.53, 2. Andromeda Smith, DOUG 28.44, 3. Megan Biggs, PPC 29.34.

1-meter springboard diving: 1. Penelope Jacobson, DOUG 181.16.

100-yard butterfly: 1. Reina Takano, DOUG 1:08.41, 2. Megan Biggs, PPC 1:19.02, 3. Julianna Gatlin, DOUG 1:25.39.

100-yard freestyle; 1. Charlene Forti, DOUG 1:00.19, 2. Taylor Lindauer, PPC 1:09.77, 3. Ashley Ross, PPC 1:13.06.

500-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 5:58.00, 2. Jennifer Zukoski, PPC 6:25.33, 3. Andromeda Smith, DOUG 6:31.58.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 2:02.40 (Maya Hirian, Katherine DeBarros, Megan Biggs, Tasha Echeverria), 2. Douglas 2:05.46, 3. Douglas 2:10.38.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:02.21, 2. Halie Murphy, DOUG 1:06.82, 3. Maya Hirian, PPC 1:14.68.

100-yard breaststroke: 1. Julianna Villarta, PPC 1:16.78, 2. Taylor Lindauer, PPC 1:30.65, 3. Daniela Ortiz, DOUG 1:33.64.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 4:08.16 (Katherine DeBarros, Julianna Villarta, Maya Hirian, Kelley Heron), 2. Douglas 4:15.75, 3. Pembroke Pines Charter 4:57.63.

GIRLS

Pine Crest 224, University School 76

200-yard medley relay: 1. Pine Crest 1:55.98 (Jamie Flores, Nadya Yanova, Alexandra Meszaros, Marta Ciesla), 2. University School 1:58.34, 3. Pine Crest 2:08.77.

200-yard freestyle: 1. Allison Kopas, US 1:56.59, 2. Anna Montgomery, PC 2:07.23, 3. Daniela Munoz, PC 2:07.47.

200-yard individual medley: 1. Molly See, PC 2:15.64, 2. Amanda Kopas, US 2:16.12, 3. Simone Vale, PC 2:23.06.

50-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 24.71, 2. Alexandra Meszaros, PC 25.10, 3. Annabela Lyn, PC 26.10.

1-meter springboard diving: 1. Maia Goldstein, US 289.88, 2. Ishani Singh, PC 258.01, 3. Daniella Levitis, PC 141.22.

100-yard butterfly: 1. Molly See, PC 1:00.28, 2. Amanda Kopas, US 1:03.46, 3. Emmy Foltz, PC 1:08.15.

100-yard freestyle: 1. Andrea Santander, PC 54.07, 2. Lauren Noyola, PC 59.59, 3. Eva Sher, PC 1:01.16.

500-yard freestyle: 1. Allison Kopas, US 5:06.44, 2. Marissa Brannan, PC 5:20.59, 3. Annabella Lyn, PC 5:22.99.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:41.60 (Annabella Lyn, Marissa Brannan, Andrea Santander, Alexandra Meszaros), 2. Pine Crest 1:42.70, 3. Pine Crest 1:54.43.

100-yard backstroke: 1. Alexandra Meszaros, PC 1:04.57, 2. Jamie Flores, PC 1:06.13, 3. Simone Vale, PC 1:07.08.

100-yard breaststroke: 1. Andrea Santander, PC 1:11.20, 2. Thais Carrion, US 1:17.54, 3. Nadya, PC 1:20.76.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:46.13 (Marta Ciesla, Jamie Flores, Marissa Brannan, Andrea Santander), 2. Pine Crest 3:53.43, 3. University School 3:54.54.

BOYS

American Heritage 120, Arch. McCarthy 48

200-yard medley relay: 1. American Heritage 1:47.65 (Kevin Porto, Carlos Rodriguez, CJ Kopecki, Nicholas Pacitti), 2. Archbishop McCarthy 1:56.13 (Oscar Gonzalez, Wyatt Jennessee, Chris Sanchez, Lorenzo Lanaro), 3. American Heritage 2:02.15.

200-yard freestyle: 1. Kevin Porto, AH 1:54.25, 2. Cody Chin, AH 2:05.34, 3. Matteo Herrera, AM 2:23.15.

200-yard individual medley: 1. Daniel Escobar, AP 2:15.53, 2. Wyatt Jennessee, AM 2:17.34, 3. Chris Sanchez, AM 2:20.72.

50-yard freestyle: 1. Carlos Rodriguez, AH 22.62, 2. Kevin Porto, AH 24.12, 3. Cristian Rossi, AH 24.87.

100-yard butterfly: 1. CJ Kopecki, AH 55.50, 2. Cody Chin, AH 1:01.34, 3. Chris Sanchez, AM 1:04.93.

100-yard freestyle: 1. Nicholas Pacitti, AH 52.22, 2. Cristian Rossi, AH 59.25, 3. Royce Guy, AH 59.84.

500-yard freestyle; 1. Sebastian Vargas, AH 5:04.41, 2. Daniel Escobar, AH 5:05.90, 3. Oscar Gonzalez, AM 5:39.12, 4. Wyatt Jennessee,AM 5:41.46.

200-yard freestyle relay: 1. American Heritage 1:46.47 (Cody Chin, Daniel Escobar, Royce Guy, Cristian Rossi), 2. Archbishop McCarthy 1:52.03 (Lorenzo Lanaro, Shane O’Brien, Andres Arias, Juan Machado), 3. American Heritage 1:54.75.

100-yard backstroke: 1. Sebastian Vargas, AH 1:00.19, 2. Carlos Rodriguez, AH 1:00.22, 3. Nicholas Pacitti, AH 1:01.01.

100-yard breaststroke: 1. CJ Kopecki, AH 1:05.18, 2. Robert Pope, AM 1:15.59, 3. Weijie Cai, AH 1:22.66.

400-yard freestyle relay: 1. American Heritage 3:29.37 (Kevin Porto, Nicholas Pacitti, CJ Kopecki, Sebastian Vargas).

BOYS

Pembroke Pines Charter 144, Stranahan 8

Pembroke Pines Charter 105, Douglas 71

Douglas 152, Stranahan 6

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:43.03 (Ricardo Roche, Tyler Bland, Rafael Rodriguez, Matthew Menocal), 2. Pembroke Pines Charter B 1:47.82, 3. Douglas 1:47.88.

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:49.21, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:49.64, 3. Justin Irwin, DOUG 2:01.96.

200-yard individual medley: 1. Ricardo Roche, PPC 2:02.25, 2. Sebastian Sevilla, PPC 2:15.05, 3. Gianluca Savino, DOUG 2:16.70.

50-yard freestyle: 1. Tristan Celestin, DOUG 23.27, 2. Casey Moya, PPC 24.15, 3. Brandon Fratiani, PPC 24.20.

1-meter springboard diving: 1. Connor Dietrich, DOUG 238.20.

100-yard butterfly: 1. Juan Lucas, PPC 59.03, 2. Tyler Gibson, PPC 59.03, 3. Sherard Huggins, PPC 1:07.72.

100-yard freestyle: 1. Matthew Menocal, PPC 52.08, 2. Joey Wong, DOUG 53.87, 3. Guy Bogoslavsky, DOUG 56.19.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:48.71, 2. Andres Lares, PPC 4:50.75, 3. Gianluca Savino, DOUG 5:19.75.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:32.87 (Brandon Fratiani, Andres Lares, Ricardo Roche, Matthew Menocal), 2. Douglas 1:37.19, 3. Pembroke Pines Charter 1:46.82.

100-yard backstroke: 1. Juan Lucas, PPC 57.84, 2. Kenan Kocoglu, DOUG 1:07.58, 3. Martin Berti, PPC 1:08.91.

100-yard breaststroke: 1. Tristan Celestin, DOUG 1:04.68, 2. Tyler Bland, PPC 1:05.44, 3. Kyle Jones, DOUG 1:07.77.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:22.82 (Matthew Menocal, Rafael Rodriguez, Juan Lucas, Andres Lares), 2. Douglas 3:38.09, 3. Pembroke Pines Charter B 4:11.65.

BOYS

Pine Crest 156, University School 115

200-yard medley relay: 1. University School 1:42.66 (Patrick Groters, Renato Filho, Max Asnis, Daniel Jacobs), 2. University School 2:00.28, Pine Crest, DQ.

200-yard freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 1:47.76, 2. Max Asnis, US 1:52.64, 3. Christian Urbanek, PC 2:02.78.

200-yard individual medley: 1. Patrick Groters, US 1:56.49, 2. Nicholas Vale, PC 2:01.66, 3. Matthew Petreski, PC 2:04.72.

50-yard freestyle: 1. Christian Soderberg, PC 22.48, 2. Daniel Jacobs, US 22.52, 3. Elvis Kotikovski, PC 22.79.

1-meter springboard diving:

1.Kevin Mendez, PC 293.70, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 278.47.

100-yard butterfly:

1.Nicholas Vale, PC 54.14, 2. Christian Urbanek, PC 1:02.45, 3. Marcelo Carrion, US 1:08.13.

100-yard freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 49.57, 2. Daniel Jacobs, US 49.68, 3. Jacob Silberman, PC 53.47.

500-yard freestyle: 1. Max Asnis, US 5:00.33, 2. Anthony Novak, PC 5:28.49, 3. Ramon Villamayor, US 5:54.44.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:31.86 (Nico Ferrara, Nicholas Vale, Christian Soderberg, Matthew Petreski), 2. Pine Crest 1:47.23, 3. University School 1:50.14.

100-yard backstroke; 1. Patrick Groters, US 53.41, 2. Elvis Kotikovski, PC 53.61, 3. Diego Sarquea, US 1:03.10.

100-yard breaststroke: 1. Matthew Petreski, PC 1:01.73, 2. Jacob Silberman, PC 1:04.94, 3. Renato Filho, US 1:10.09.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:18.07 (Christian Soderberg, Elvis Kotikovski, Nicholas Vale, Nico Ferrara), 2. University School 3:47.44 (Daniel Jacobs, Max Asnis, Renato Fihlo, Patrick Groters), 3. Pine Crest 4:04.43.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SWIMMING ROUNDUP: American Heritage Finishes In Top 10; Florida Gulf Coast Places Third At All-Florida Invite


By Sharon Robb

September 26, 2016—American Heritage Plantation got in some good racing against the state’s best Saturday at the 53rd annual Woodson Invitational at Pine Crest.

The defending state champion boys’ team finished in the Top 10, placing tenth with 50 points. The girls finished 12th with 43 points.

The boys and girls fields featured defending 1A state champion Jacksonville Bolles, Pine Crest, St. Andrew’s, Trinity Prep, University School, Belen Jesuit, Boca Raton, Ransom Everglades and Bishop Verot among others.

Cathy Cooper was the Patriots’ highest finisher, placing second to Marta Ciesla in the 100-yard freestyle in 51.41 and third in the 50-yard freestyle in 23.88. Cooper was also a member of the Patriots’ eighth place 200-yard freestyle relay.

SOFLO’s Annita Huang was a member of the 200-yard medley relay that placed 12th.

Sebastian Vargas was fourth in the 100-yard butterfly in 52.28 for the boys.

SOFLO’s Kevin Porto was eighth in the 500-yard freestyle in 4:57.44.

The undefeated Pine Crest girls team (11-0) turned in back-to-back days of jaw-dropping swims.

On Friday, Pine Crest knocked off former mythical national champion and defending state 1A champion Jacksonville Bolles breaking a 20-year dual meet losing streak.

Bolles has won 23 girls state team titles including the last 19. Last year Pine Crest was fourth in the 1A state meet.

The girls team won by 11 points, 160-149. The Panthers won 10 out of all 12 events including all three relay events. Alexandra Meszaros and Gulliver Prep transfer Andrea Santander were double winners. They also took the top four spots in the 1-meter springboard diving event.

The girls also captured the 53rd annual Woodson Invitational that featured Bolles, St. Andrew’s, Trinity Prep and Bishop Verot. Pine Crest won with 283 and Bolles was third with 197.

The Panthers have won their share of state titles (27) but last won in 1990, having to settle for 11 runner-up finishes to Bolles.

In the boys’ competition, Bolles defeated Pine Crest, 193-112, in the dual meet winning seven of the 12 events. Bolles also won the Woodson boys title with 217 points. Pine Crest was third.

Three-time high school state champion Marta Ciesla was voted the Ann Marshall Award for the most outstanding girl swimmer of the meet.

It was the second consecutive year she won the award. Ciesla swept the 50- and 100-yard freestyles and was a member of the winning 200-yard medley and 200-yard freestyle relays.

North Broward Prep transfer Nico Ferrara of Pine Crest was voted the Andy Coan Award for most outstanding boy swimmer. Both Marshall and Coan, former highly-decorated Pine Crest swimmers, were on hand to present the swimmers the awards.

Ferrara won the 50-yard freestyle, was second in the 100-yard freestyle and member of the winning 200-yard freestyle relay.

University School’s Patrick Groters won the 100-yard backstroke and 200-yard individual medley in 1:51.52, knocking off Bolles’ Santi Corredor in 1:52.66.

Kyla Valls of Ransom-Everglades was a double winner in the 500-yard freestyle in 4:56.65 and 200-yard freestyle in 1:49.46.

WOODSON RESULTS

GIRLS: 1. Pine Crest 283, 2. St. Andrew’s 219, 3. Jacksonville Bolles 197, 4. Trinity Prep 129, 5. Bishop Verot 101, 6. University School 73, 7. Calvary Christian 69, 8. Westminster Academy 68, 9. Berkeley Prep 67, 10. Boca Raton 56.

GIRLS RESULTS:

200-yard medley relay: 1. Pine Crest 1:47.70 (Annabella Lyn, Hannah Virgin, Andrea Santander, Marta Ciesla), 2. Trinity Prep 1:48.94, 3. St. Andrew’s 1:50.72, 12. American Heritage 2:05.61 (Annita Huang, Thea Mckenna, Molly Weidner, Cathy Cooper).

200-yard freestyle: 1. Kyla Valls, RE 1:49.46, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:52.62, 3. Rachel Contich, CALV 1:53.91.

200-yard individual medley: 1. Andrea Santander, PC 2:06.39, 2. Shayna Fetes, SAS 2:07.72, 3. Hannah Virgin, PC 2:08.81.

50-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 22.79, 2. Jessica Nava, WA 23.51, 3. Cathy Cooper, AH 23.88.

1-meter springboard diving: 1. Maia Goldstein, US 460.10, 2. Daniela Castillo, SAGE 456.80, 3. Juliette Pozzuoli, PC 423.70.

100-yard butterfly: 1. Claire Maiocco, TP 54.50, 2. Alexandra Meszaros, PC 56.50, 3. Molly See, PC 58.21.

100-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 49.69, 2. Cathy Cooper, AH 51.41, 3. Andrea Santander, PC 52.35.

500-yard freestyle: 1. Kyla Valls, RE 4:56.65, 2. Rachel Contich, CALV 5:01.20, 3. Hannah Van Dress, BV 5:08.63.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:38.79 (Marta Ciesla, Alexandra Meszaros, Hannah Virgin, Marissa Brannan), 2. St. Andrew’s 1:38.81, 3. Berkeley 1:42.97, 8. American Heritage 1:46.32 (Cathy Cooper, Olivia Mason, Jade Grabow, Kassidy Kadosh).

100-yard backstroke: 1. Jessica Nava, WA 55.65, 2. Lauren Hew, SAS 58.40, 3. Allison Kopas, US 58.48, 28. Annita Huang, AH 1:10.96.

100-yard breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:05.80, 2. Shayna Fetes, SAS 1:06.21, 3. Victoria Miyamoto, BR 1:06.51.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:34.02 (Andrea Santander, Marissa Brannan, Annabella Lyn, Alexandra Meszaros), 2. St. Andrew’s 3:34.72, 3. Trinity Prep 3:34.99, 10. American Heritage 4:05.22.

BOYS: 1. Bolles 217, 2. St. Andrew’s 159, 3. Pine Crest 156, 4. Berkeley Prep 153, 5. Trinity Prep 136, 6. Belen Jesuit 95, 7. Boca Raton 92, 8. University School 78, 9. Ransom Everglades 56, 10. American Heritage 50.

BOYS RESULTS:

200-yard medley relay: 1. Bolles 1:36.99 (Matt Serra, Paul DeGrado, Ariel Spektor, John Pate), 2. St. Andrew’s 1:40.35, 3. Belen Jesuit 1:42.00 (Alejandro Carriazo, Juan Ramirez, Andres Solares, Daniel Simpson), 12. Sagemont 1:54.60 (Sam Quintero, Alan Corvaia, Juan Imposimato, Lucas Munoz), 15. American Heritage 1:57.28 (Carlos Rodriguez, Cristian Rossi, Cody Chin, Guy Royce).

200-yard freestyle: 1. Robert Cecil (TB) 1:41.23, 2. Daniel Jacobs, US 1:42.26, 3. Nathan Stovern, TB 1:42.56, 5. Sebastian Vargas, AH 1:46.23, 10. Kevin Porto, AH 1:49.79, 12. CJ Kopecki 1:52.12.

200-yard individual medley: 1. Patrick Groters, US 1:51.52, 2. Santi Corredo, JB 1:52.66, 3. Adan Diaz, WESP 1:55.98.

50-yard freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 21.29, 2. Christian Soderberg, PC 22.04, 3. Jan Collazo-Torres, TP 22.14.

1-meter springboard diving: 1. Kevin Mendez, PC 516.35, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 440.15, 3. Javier Saumell, BJ 367.80.

100-yard butterfly: 1. Ariel Spektor, JB 50.03, 2. Matt Serra, JB 50.45, 3. Matthew Degtyar, TP 51.24, 4. Sebastian Vargas, AH 52.28.

100-yard freestyle: 1. Robert Cecil, TB 46.48, 2. Nico Ferrara, PC 46.83, 3. Nathan Stovern, TB 47.11.

500-yard freestyle: 1. Santi Corredor, JB 4:32.80, 2. Daniel Jacobs, US 4:36.34, 3. Nicholas Pacitti, AH 4:47.94, 8. Kevin Porto,AH 4:57.44, 11. CJ Kopecki, AH 5:01.00.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:27.44 (Nico Ferrera, Elvis Kotivovski, Nicholas Vale, Christian Soderberg), 2. Trinity Prep 1:27.85, 3. St. Andrew’s 1:28.30, 12. American Heritage 1:42.33.

100-yard backstroke: 1. Patrick Groters, US 51.04, 2. Elvis Kotikovski, PC 51.57, 3. Matthew Degtyar, TP 52.75.

100-yard breaststroke: 1. Izaak Bastian, SAS 7.53, 2. Adan Diaz, WESP 57.97, 3. Paul DeGrado, JB 1:00.82.

400-yard freestyle relay: 1. Bolles 3:10.20, 2. Berkeley 3:10.99, 3. Trinity Prep 3:12.33, 11. American Heritage 3:35.26.

COLLEGE SWIMMING

Florida Gulf Coast University’s women’s team, including SOFLO’s Marcella and Melissa Marinheiro, finished third at the All-Florida Invitational at the NSU Aquatic Center this past weekend.

Even though the Eagles decided to scratch from Sunday’s final events, they totaled 692 points during the three-day meet. Florida won the women’s team title with 1,076 points and University of Miami was second with 744. The Gators won the men’s title with 1,099 followed by NSU with 894.

Sophomore Melissa Marinheiro was 14th in the 1650-yard freestyle in 17:57.59. She also went 5:09.33 in prelims and 5:05.27 in finals in the 500-yard freestyle and 2:14.06 in the 200-yard backstroke prelims and 1:54.99 in the 200-yard freestyle,. She was also a member of the third place 800-yard freestyle relay that finished in 7:38.78.

Older sister Marcella Marinheiro, a senior, went 2:17.53 in the 200-yard individual medley and 1:56.32 and 2:15.61 in the 200-yard backstroke and 57.24 in the 100-yard freestyle.

“The team did a great job this weekend,” said FGCU first-year coach Dave Rollins. “Our team spirit was off the charts. This early in the season, we have been focused on building our base and getting into shape. It was great to watch them compete.”

Florida Gulf Coast returns home Saturday for the annual Green-Blue Scrimmage at 10 a.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Three


BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Three

September 26, 2016

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:47.70 (Annabella Lyn, Hannah Virgin, Andrea Santander, Marta Ciesla), 2. Westminster Academy 1:56.24, 3. Calvary Christian 1:56.55, 4. University School 1:58.61, 5. West Broward 1:59.00, 6. Cypress Bay 1:59.31, 7. St. Thomas Aquinas 1:59.40; 2015 BEST: Pine Crest 1:49.29 (Jamie Flores, Hannah Virgin, Molly See, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Alexandra Meszaros, PC 1:52.62, 2. Rachel Contich, CALV 1:53.91, 3. Jessica Nava, WA 1:54.48, 4. Andrea Santander, PC 1:55.70, 5. Marta Ciesla, PC 1:55.87, 6. Mary Smutny, SFH 1:56.40, 7. Rachel Botting, SFH 1:58.54, 8. Marissa Brannan, PC 1:58.62, 9. Daniela Gomez, PC 1:59.45; 2015 BEST: Marta Ciesla, Pine Crest 1:49.53

200-yard Individual Medley: 1. Andrea Santander, PC 2:06.39, 2. Hannah Virgin, PC 2:08.81, 3. Allison Kopas, US 2:08.82, 4. Alexandra Meszaros, PC 2:10.56, 5. Kelley Heron, PPC 2:11.65, 6. JoJo Richter, WA 2:13.46, 7. Rose Smiddy, SFH 2:13.55, 8. Amanda Kopas, US 2:17.70, 9. Sarah Aseraf, STA 2:20.00, 10. Racine Ross, HH 2:20.37, 11. Thea McKenna, AH 2:20.40, 12. Simone Vale, PC 2:21.07, 13. Julia Podkoscielny, PC 2:21.28; 2015 BEST: Kathleen Golding, Cooper City 2:00.40

50-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 22.79, 2. Jessica Nava, WA 23.51, 3. Cathy Cooper, AH 23.88, 4. Mary Smutny, SFH 24.65, 5. Andrea Santander, PC 24.66, 6. Allison Kopas, US 24.74, 7. Rachel Botting, SFH 25.21, 8. Yates, CG 25.26, 9. Jillian Contich, CALV 25.44, 10. Jamie Flores, PC 25.58, 11. Kelly Gest, CG 25.74, 12. Sara Souza, CALV 25.93, 13. Hannah Virgin, PC 26.37, 14. Emiliana Pelaez, CB 26.13, 15. Daniela Munoz, PC 26.27, 16. Robyn Patton, CALV 26.48, 17. Olivia Mason, AH 26.91,18. Maya Coffey, WB 26.97, 19. Ambyr Dack, CALV 27.05, 20. Carly Hyman, STA 27.14, 20. Olivia Johnson, FTL 27.16, 22. Chloe Carignan, CALV 27.21, 23. Eva Sher, PC 27.27, 24. Jackie Nava, WA 27.28, 25. Isabella Comunale, STA 27.32; 2015 BEST: Marta Ciesla, Pine Crest 22.89

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, US 460.10, 2. Daniela Castillo, SAGE 456.80, 3. Juliette Pozzuoli, PC 423.70, 4. Ishani Singh, PC 403.10, 5. Carly Ehrlich, PB 392.15, 6. Rachel Dickinson, US 333.10, 7. Karlee Price, STA 295.35, 8. Cassandra Catesson, FTL 269.65, 9. Ali Watson, PC 236.50; 2015 BEST: Karlee Price, St. Thomas Aquinas 523.25.

100-yard Butterfly: 1. Alexandra Meszaros, PC 56.50, 2. Jessica Nava, WA 57.94, 3. Molly See, PC 58.21, 4. Andrea Santander, PC 58.24, 5. Mary Smutny, SFH 58.39, 6. Racine Ross, HH 1:00.44, 7. Rachel Contich, CALV 1:00.83; 2015 BEST: Jessica Nava, Westminster Academy 53.77 (state record).

100-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 49.69, 2. Cathy Cooper, AH 51.41, 3. Jessica Nava, WA 52.47, 4. Andrea Santander, PC 53.34, 5. Annabella Lyn, PC 53.70, 6. Allison Kopas, US 53.77, 7. Emiliana Pelaez, CB 54.60, 8. Kelly Gest, CG 55.61, 9. Marissa Brannan, PC 56.20, 10. Kasey Jordan, STA 56.56, 11. Rachel Botting, SFH 56.67, 12. Daniela Munoz, PC 56.71, 13. Daniela Gomez, PC 57.37, 14. Morgan Meadows, FTL 57.46, 15. Abigail Fossas, TAR 57.62, 16. Alicja Zielinski, NE 58.18, 17. Maya Coffey, WB 58.27; 2015 BEST: Catharine Cooper, American Heritage 51.04.

500-yard Freestyle: 1. Rachel Contich, CALV 5:01.20, 2. Mary Smutny, SFH 5:04.04, 3. Andrea Santander, PC 5:05.98, 4. Alexandra Meszaros, PC 5:09.53, 5. Marissa Brannan, PC 5:11.77, 6. Rachel Botting, SFH 5:13.84, 7. Amanda Kopas, US 5:19.11, 8. Daniela Gomez, PC 5:19.51, 9. Simone Vale, PC 5:22.90, 10. Annabella Lyn, PC 5:24.57, 11. Marianna Serrao, CB 5:25.59, 12. Anna Montgomery, PC 5:27.88, 13. Russell, CG 5:34.82, 14. Kelley Heron, PPC 5:38.75, 15. Gina Rodriguez, FTL 5:42.75, 16. Sarah Quintero, SAGE 5:45.45, 17. Samantha Knight, STA 5:46.64; 2015 BEST: Mary Smutny, South Florida Heat 5:00.48.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:38.79 (Marta Ciesla, Alexandra Meszaros, Hannah Virgin, Marissa Brannan), 2. South Florida Heat 1:41.85, 3. Calvary Christian 1:44.63, 4. American Heritage 1:46.32, 5. Westminster Academy 1:46.92, 6. Cypress Bay 1:48.57, 7. St. Thomas Aquinas 1:49.69, 8. Taravella 1:50.16, 9. Cardinal Gibbons 1:51.29, 10. West Broward 1:52.63, 11. Fort Lauderdale 1:53.06, 12. Flanagan 1:56.03; 2015 BEST TIME: Pine Crest 1:39.33 (Sandra Meszaros, Brooke Bernstein, Sabrina Gornisiewicz, Marissa Brannan).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 55.65, 2. Allison Kopas, US 58.48, 3. Kelley Heron, PPC 1:00.31, 4. Jillian Contich, CALV 1:00.49, 5. Annabella Lyn, PC 1:01.14, 6. Molly See, PC 1:02.12, 7. Jamie Flores, PC 1:02.80, 8. Rose Smiddy, SFH 1:03.02, 9. JoJo Richter, WA 1:03.34, 10. Molly See, PC 1:04.02, 11. Amanda Kopas, US 1:04.11, 12. Sara Souza, CALV 1:04.26, 13. Julia Podkoscielny, PC 1:04.83, 14. Abigail Fossas, TAR 1:04.95; 2015 BEST TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 56.07.

100-yard Breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:05.80, 2. Savannah Yates, CG 1:09.38, 3. Allison Kopas, US 1:10.73, 4. Daniela Kim, CB 1:11.00, 5. JoJo Richter, WA 1:11.74, 6. Alexandra Meszaros, PC 1:12.29, 7. Thea Mckenna, AH 1:12.36, 8. Gina Fimiano, STA 1:13.51, 9. Emme Ham, AH 1:14.33, 10. Alicja Zielinski, NE 1:14.49, 11. Katie Moreschi, FTL 1:14.84, 12. Riley Botting, SFH 1:14.46, 13. Elise Larin, SOM 1:14.96, 14. Nadya Yanova, PC 1:15.70, 15. A. Zielinski, NE 1:16.03, 16. Julianna Villarta, PPC 1:16.62, 17. Thais Carrion, US 1:16.91; 2015 BEST TIME: Elizabeth Zubero, Westminster Academy 1:03.60.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:34.02 (Andrea Santander, Marissa Brannan, Annabella Lyn, Alexandra Meszaros), 2. South Florida Heat 3:43.49, 3. Cypress Bay 3:51.50, 4. University School 3:51.81, 5. Calvary Christian 3:52.28, 6. Westminster Academy 3:55.87, 7. American Heritage 3:57.49, 8. St. Thomas Aquinas 3:59.77; 2015 BEST TIME: Pine Crest 3:33.10 (Marta Ciesla, Sandra Meszaros, Hannah Virgin, Marissa Brannan).

GIRLS POLL

1. Pine Crest, 2. American Heritage, 3. tie, South Florida Heat, University School, Cypress Bay, 4. Fort Lauderdale, West Broward, 5. Calvary Christian.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:37.29 (Elvis Kotikovski, Matthew Petreski, Nicholas Vale, Nico Ferrara), 2. Pembroke Pines Charter 1:42.40, 3. American Heritage 1:44.18, 4. St. Thomas Aquinas 1:44.39, 5. Fort Lauderdale 1:45.33, 6. University School 1:46.25, 7. Douglas 1:47.80, 8. South Florida Heat 1:49.70, 9. South Broward 1:50.03, 10. Westminster Academy 1:51.21; 2015 BEST: Pine Crest 1:34.83.

200-yard Freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 1:42.26, 2. Sebastian Vargas, AH 1:44.86, 3. Nico Ferrara, PC 1:46.97, 4. Kevin Porto, AH 1:47.87, 5. Tyler Zuyus, Fort Lauderdale 1:47.92, 6. CJ Kopecki, AH 1:48.00, 7. Chase Perry, WA 1:48.36, 8. Andres Lares, PPC 1:48.57, 9. Padraic Cassidy, STA 1:48.79, 10. Nicholas Pacitti, AH 1:49.00. 11. Elvis Kotikovski, PC 1:49.78, 12. Max Asnis, US 1:50.53, 13. Ricardo Roche, PPC 1:50.62, 14. Kenaz Sweeting, FTL 1:50.98; 2015 BEST: Julien Pinon, American Heritage 1:37.75.

200-yard Individual Medley: 1. Patrick Groters, US 1:51.52, 2. Adan Diaz, WESP 1:55.53, 3. Nicholas Vale, PC 1:56.10, 4. Luis Villanueva, WESP 1:58.97, 5. Ricardo Roche, PPC 1:59.87, 6. Sebastian Vargas, AH 2:00.30, 7. Juan Zapata, STA 2:02.06, 8. Rafael Rodriguez, PPC 2:02.21, 9. Matthew Petreski, PC 2:02.78, 10. Yona Rubin, FTL 2:06.05, 11. Jacob Silberman, PC 2:07.61, 12. Renato Filho, US 2:07.97, 13. Diego Avellaneda, STA 2:09.35, 14. Reade Lawson, SFH 2:10.03, 15. Juan Lucas, PPC 2:10.08; 2015 BEST: Patrick Groters, University School 1:50.22.

50-yard Freestyle: 1. Nico Ferrera, PC 21.29, 2. Philippe Marcoux, FTL 21.52, 3. Eric Vit, CB 21.96, 4. Christian Soderberg, PC 22.04, 5. Michael McLeod, PLAN 22.27, 6. Patrick Groters, US 22.46, 7. Tristan Celestin, DOUG 22.72, 8. Carlos Rodriguez, AH 22.89, 9. Chase Perry, WA 22.97, 10. Jack Anderton, SFH 23.35, 11. David Garbutt, SFH 23.59, 12. Casey Moya, PPC 23.75, 13. Carter Carlson, CALV 23.77, 14. McFarlen, SP 23.79, 15. Juan Osorio, WB 24.07, 16. Brandon Fratiani, PPC 24.16, 17. Connor Marks, CSC 24.21, 18. Kalvin Hernandez, STA 24.27, 19. Brett Beaudreau, CALV 24.51, 20. Thiago Periera WA 24.79, 21. Cristian Rossi, AH 24.84; 2015 BEST: Raiz Tjon-A-Joe, Westlake Prep 20.10.

1-meter Springboard Diving (11 dives): 1. Kevin Mendez, PC 516.35, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 440.15, 3. Blake Shaw, WA 346.00, 4. Dane Gailitis, PC 301.10, 5. Devin Nugent, STA 273.00, 6. Kyle Skinner, CALV 265.35, 7. Stephen Cordea, WA 248.65, 8. Jim Batchelor, CALV 235.50; 2015 BEST: Zach Allen, Cardinal Gibbons 617.30.

100-yard butterfly: 1. Nicholas Vale, PC 52.10, 2. Sebastian Vargas, AG 52.28, 3. Luis Villanueva, WESP 52.85, 4. Patrick Groters, US 54.02, 5. Max Asnis, US 54.08, 6. Juan Imposimato, SAGE 54.27, 7. Rafael Rodriguez, PPC 54.68, 8. Juan Lucas, PPC 54.77, 9. Matthew Petreski, PC 55.73, 10. Quinn Roth, MON 56.13, 11. Nicholas Dworet, DOUG 56.67, 12. CJ Kopecki, AH 57.23, 13. Parker Strickman, STA 57.97, 14. Vyrias, SP 58.02, 15. Nico Ferrara, PC 58.07, 16. DaSilva, CS 58.52, 17. Ralph Meadows, FTL 58.93, 18. Cody Chin, AH 59.09, 19. Tyler Gibson, PC 59.16; 2015 BEST: Julien Pinon, American Heritage 48.83.

100-yard Freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 46.73, 2. Nico Ferrara, PC 46.83, 3. Christian Soderberg, PC 48.67, 4. Chase Perry, WA 48.85, 5. Fernando Navarette, CB 49.12, 6. Christian Carlson, CALV 50.82, 7. Kevin Porto, AH 50.95, 8. Matthew Menocal, PPC 52.38, 9. Nicholas Dworet, DOUG 52.44; 10. Juan Osorio, WB 52.76, 11. Carlos Vasquez, STA 52.81, 12. Guy Bogoslavsky, DOUG 52.84, 13. Jack Anderton, SFH 52.92; 2015 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 45.06.

500-yard Freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 4:36.34, 2. Nicholas Pacitti, AH 4:47.94, 3. Tyler Zuyus, FTL 4:49.43, 4. Padraic Cassidy, STA 4:50.09, 5. Ricardo Roche, PPC 4:52.01, 6. Rafael Rodriguez, PPC 4:52.18, 7. Andres Lares, PPC 4:53.27, 8. Nick Vale, PC 4:55.11, 9. Kevin Porto, AH 4:57.44, 10. Max Asnis, US 4:57.97, 11. Juan Zapata, STA 4:59.15, 12. CJ Kopecki, AH 5:03.97, 13. Kenaz Sweeting, FTL 5:05.48, 14. Daniel Escobar, AH 5:05.79, 15. Esteban Diaz, SOM 5:08.47; 2015 BEST: Patrick Groters, University School 4:33.50.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:27.44 (Nico Ferrara, Elvis Kotikovski, Nicholas Vale, Christian Soderberg), 2. Cypress Bay 1:32.31, 3. St. Thomas Aquinas 1:32.70, 4. Douglas 1:35.60, 5. Fort Lauderdale 1:35.91, 6. Pembroke Pines Charter 1:36.03, 7. Calvary Christian 1:37.11, 8. South Florida Heat 1:37.52, 9. Westminster Academy 1:39.31, 10. American Heritage 1:39.44, 11. South Broward 1:39.85; 2015 BEST: Fort Lauderdale 1:25.29.

100-yard Backstroke: 1. Patrick Groters, US 51.04, 2. Elvis Kotikovski, PC 51.57, 3. Ricardo Roche, PPC 55.06, 4. Juan Lucas, PPC 55.40, 5. Juan Imposimato, SAGE 55.73, 6. Christian Carlson, CALV 55.78, 7. Christian Soderberg, PC 56.17, 8. Tyler Zuyus, FTL 56.83, 9. Kevin Porto, AH 57.28; 2015 BEST: Fernando Alatorre, Sagemont 51.96.

100-yard Breaststroke: 1. Adan Diaz, WESP 57.97, 2. Matthew Petreski, PC 1:00.92, 3. Diego Avellaneda, STA 1:01.12; 4. Aden Diaz, WESP 1:01.45, 5. Patrick Groters, US 1:02.05, 6. Yona Rubin, FTL 1:02.96, 7. Jacob Silberman, PC 1:03.76, 8. Tyler Bland, PPC 1:04.50, 9. Andrew Rogatinsky, SB 1:04.60, 10. Yona Rubin, PC 1:04.66, 11. Sam Quintero, SAGE 1:05.46, 12. Jack Anderton, SFH 1:05.85; 2015 BEST: Raiz Tjon-A-Joe, Westlake Prep 54.64.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:12.90 (Christian Soderberg, Nicholas Valle, Elvis Kotikovski, Nico Ferrara), 2. Pembroke Pines Charter 3:20.66, 3. American Heritage 3:20.94, 4. Fort Lauderdale 3:25.72, 5. University School 3:27.85, 6. St. Thomas Aquinas 3:28.57, 7. South Florida Heat 3:31.96, 8. Westminster Academy 3:40.09, 9. South Plantation 3:40.82; 2015 BEST: Fort Lauderdale 3:05.14.

BOYS POLL

1. Pine Crest, 2. University School, 3. American Heritage, 4. tie, Fort Lauderdale, Pembroke Pines Charter, St. Thomas Aquinas, 5. tie, Fort Lauderdale, Westminster Academy, Westlake Prep.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

TYR JULY SWIMMER OF THE MONTH: Jennifer Rodriguez


By Sharon Robb

Jennifer Rodriguez needed a break from swimming.

The South Florida Aquatic Club swimmer took time off from October, 2015 to March, 2016.

Rodriguez, 16, a sophomore at Hialeah Gardens High School, stayed in shape running the two-mile distance race and 4×200-yard relay for her high school track team.

“I was a little burned out on swimming,” Rodriguez said. “I thought I should take a little break to see if I wanted to continue swimming. I needed to recharge my batteries.

“In the beginning it was nice to have the break but then I started missing it after a while and I came back. I missed my friends and coaches and training and competing at swim meets.”

Rodriguez wasted no time getting back into swim shape. She trained with the senior development group for two weeks before resuming training with Gold Group and Coach Travis Lockie.

“It didn’t take me that long to get back into shape,” Rodriguez said. “I felt a little lazy without swimming. I ran track. I didn’t stop exercising.”

That was obvious at the Florida Gold Coast Senior Long Course Championships in July in Coral Springs. She first won the 15-16 50-meter breaststroke in 35.76, just 0.16 off her best time. She also won the 200-meter breaststroke in 2:46.28. She was the lone SOFLO champion, boy or girl, at the meet.

Rodriguez finished her most successful meet with a third-place finish in the 100-meter breaststroke in a best time 1:16.52. She also led off SOFLO’s 800-meter freestyle relay that finished fifth in 9:21.71 with teammates Abby Oyetunji, Isabella DiSalvo and Emiliana Pelaez.

“I was happiest with senior champs,” Rodriguez said. “I was motivated. I saw I was ranked first on the psych sheet and thought oh my God, I can actually win and I won.”

Rodriguez comes from a swimming family. Her older brother, Alex, and sister, Jessica are swimmers and compete for SOFLO. Her dad was a swimmer and her mother a gymnast.

“When I was 4-years-old I watched my brother practice,” Rodriguez said. “He started swimming before me and my sister. It looked like fun.”

Rodriguez, whose idol is now-retired Olympic breaststroker Rebecca Soni, is working toward qualifying for her first state high school meet.

“I am happy with my swimming now,” she said. “The break was good. Now I am more into it and doing a lot better.”

Each TYR Swimmer of the Month will receives a free TYR backpack. TYR, a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories, is one of the nation’s top companies.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine In High School Meets; Pembroke Pines Charter Boys Knock Off Cypress Bay


By Sharon Robb

September 22, 2016—Pembroke Pines Charter boys’ team knocked off Cypress Bay Wednesday night to remain undefeated in high school swimming.

The Jaguars clinched an 87-83 victory after winning the 400-yard freestyle relay in 3:20.66.

Going into the final relay, Cypress Bay was two points ahead. The Jaguars’ “A” relay foursome of Ricardo Roche, Matthew Menocal, Rafael Rodriguez and Andres Lares won in a season-best time. The Jaguars’ “B” relay was third.

Pembroke Pines Charter also won the 200-yard medley relay in 1:42.40, another season-best.

The Jaguars individual winners were:

Andres Lares, 200-yard freestyle, 1:49.09.

Ricardo Roche, 200-yard individual medley, 1:59.87 and 100-yard backstroke, 56.40.

Rafael Rodriguez, 100-yard butterfly, 54.68 and 500-yard freestyle, 4:52.18.

“Cypress Bay was a tough team,” said Jaguars coach Rose Lockie. “They have the numbers and are all club swimmers.”

In the girls’ competition, Cypress Bay defeated Pembroke Pines Charter, 125-45.

The Lightning was led by SOFLO swimmers Emiliana Pelaez and Marianna Serrao. Pelaez won the 50-yard freestyle in 26.13 and 100-yard freestyle in 54.60. Serrao won the 500-yard freestyle in 5:25.59.

The Jaguars also had some good swims from SOFLO swimmers.

Kelley Heron was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:11.65 and 100-yard backstroke in 1:00.31, both season-bests.

Other notable swims by SOFLO swimmers:

In West Broward’s 92-87 win over Cardinal Gibbons and 102-74 loss to South Plantation, Juan Osorio of West Broward won the 100-yard freestyle in 54.20.

In West Broward’s 108-77 loss to South Plantation and 90-88 loss to Cardinal Gibbons, Stephanie Mlujeak won the 100-yard backstroke in 1:07.58.

Several SOFLO swimmers will compete in the 53rd annual Woodson Invitational Saturday at

Pine Crest. The meet begins at 9 a.m. with prelims. Finals begin at 4:30 p.m.

Twenty two teams are competing including American Heritage Plantation, University School, Sagemont, host Pine Crest, Ransom Everglades, Belen Jesuit, Boca Raton and Jacksonville Bolles.

Among SOFLO swimmers competing will be Sara Quintero of Sagemont; CJ Kopecki, Kevin Porto and Cristian Rossi of American Heritage Plantation; Annita Huang of American Heritage Plantation; Sam Quintero of Sagemont; and Max Asnis, University School.

SOFLO’S SCHOLASTIC ALL-AMERICANS

South Florida Aquatic Club had three swimmers named to the USA Swimming 2016 Scholastic All-American team.

University School’s Max Asnis is making his debut on the All-American list.

Jessica Rodriguez of Hialeah Gardens and Ervin Marin of Mater Lakes are both two-time All-Americans after being named for the second time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

2016 Broward County Honor Roll, Week Two


2016 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Two

September 19, 2016

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:51.26 (Annabella Lyn, Hannah Virgin, Andrea Santander, Marta Ciesla), 2. Calvary Christian 1:56.55, 3. Westminster Academy 1:57.27, 4. University School 1:58.99, 5. West Broward 1:59.00, 6. St. Thomas Aquinas 2:00.00; 2015 BEST: Pine Crest 1:49.29 (Jamie Flores, Hannah Virgin, Molly See, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Abigail Carswell, US 1:51.61, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:54.13, 3. Andrea Santander, PC 1:55.70, 4. Marta Ciesla, PC 1:55.87, 5. Rachel Contich, CALV 1:56.38, 6. Mary Smutny, SFH 1:56.40, 7. Marissa Brannan, PC 1:58.62, 8. Daniela Gomez, PC 1:59.45; 2015 BEST: Marta Ciesla, Pine Crest 1:49.53.

200-yard Individual Medley: 1. Andrea Santander, PC 2:07.36, 2. Alexandra Meszaros, PC 2:10.56, 3. Hannah Virgin, PC 2:12.93, 4. Rose Smiddy, SFH 2:13.55, 5. JoJo Richter, WA 2:15.80, 6. Kelley Heron, PPC 2:17.08, 7. Amanda Kopas, US 2:17.73, 8. Sarah Aseraf, STA 2:20.00, 9. Thea McKenna, AH 2:20.40, 10. Simone Vale, PC 2:21.07; 2015 BEST: Kathleen Golding, Cooper City 2:00.40.

50-yard Freestyle: 1. Cathy Cooper, AH 24.23, 2. Mary Smutny, SFH 24.65, 3. Andrea Santander, PC 24.66, 4. Allison Kopas, US 24.74, 5. Rachel Botting, SFH 25.21, 6. Kelly Gest, CG 25.74, 7. Jillian Contich, CALV 25.87, 8. Jamie Flores, PC 25.97, 9. Hannah Virgin, PC 26.37, 10. Daniela Munoz, PC 26.47, 11. Robyn Patton, CALV 26.56, 12. Maya Coffey, WB 26.97, 13. Carly Hyman, STA 27.14, 14. Eva Sher, PC 27.27, 15. Jackie Nava, WA 27.28, 16. Olivia Mason, AH 27.31, 17. Ambyr Dack, CAV 27.53, 18. Bianca Monti, WB and Windsor Anderton, SFH 27.56, 20. Madison Kozel, SFH 27.57; 2015 BEST: Marta Ciesla, Pine Crest 22.89.

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, US 470.70, 2. Rachel Dickinson, US 363.15, 3. Karlee Price,STA 295.35, 4. Juliette Pozzuoli, PC 262.95, 5. Daniella Castillo, SAGE 256.80, 6. Ishani Singh, PC 241.05, 7. Ali Watson, PC 216.90; 2015 BEST: Karlee Price, St. Thomas Aquinas 523.25.

100-yard Butterfly: 1. Jessica Nava, WA 57.94, 2. Alexandra Meszaros, PC 57.95, 3. Andrea Santander, PC 58.24, 4. Mary Smutny, SFH 58.39, 5. Molly See, PC 1:00.06, 6. Rachel Contich, CALV 1:00.83; 2015 BEST: Jessica Nava, Westminster Academy 53.77 (state record).

100-yard Freestyle: 1. Jessica Nava, WA 52.47, 2. Cathy Cooper, AH 52.76, 3. Andrea Santander, PC 53.43, 4. Allison Kopas, US 53.77, 5. Marta Ciesla, PC 54.10, 6. Annabella Lyn, PC 55.30, 7. Kelly Gest, CG 55.61, 8. Marissa Brannan, PC 56.20, 9. Kasey Jordan, STA 56.56, 10. Rachel Botting, SFH 56.67, 11. Daniela Munoz, PC 56.71, 12. Daniela Gomez, PC 57.37, 13. Alicja Zielinski, NE 58.18, 14. Maya Coffey, WB 58.27; 2015 BEST: Catharine Cooper, American Heritage 51.04.

500-yard Freestyle: 1. Mary Smutny, SFH 5:04.04, 2. Andrea Santander, PC 5:08.38, 3. Alexandra Meszaros, PC 5:09.53, 4. Rachel Contich, CALV 5:16.12, 5. Marissa Brannan, PC 5:18.09, 6. Amanda Kopas, US 5:21.28, 7. Daniela Gomez, PC 5:22.05, 8. Rachel Botting, SFH 5:23.42, 9. Annabella Lyn, PC 5:24.57, 10. Anna Montgomery, PC 5:27.88, 11. Simone Vale, PC 5:28.11, 12. Kelley Heron, PPC 5:38.75, 13. Sarah Quintero, SAGE 5:45.45, 14. Samantha Knight, STA 5:46.64; 2015 BEST: Mary Smutny, South Florida Heat 5:00.48.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:39.89 (Marta Ciesla, Alexandra Meszaros, Andrea Santander, Hannah Virgin), 2. South Florida Heat 1:41.85, 3. Calvary Christian 1:44.63, 4. Westminster Academy 1:47.51, 5. St. Thomas Aquinas 1:49.69, 6. American Heritage 1:50.71, 7. West Broward 1:52.63, 8. Flanagan 1:56.03, 9. Northeast 1:58.23; 2015 BEST TIME: Pine Crest 1:39.33 (Sandra Meszaros, Brooke Bernstein, Sabrina Gornisiewicz, Marissa Brannan).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 58.90, 2. Jillian Contich, CALV 1:00.49, 3. Annabella Lyn, PC 1:01.52, 4. Kelley Heron, PPC 1:02.18, 5. Rose Smiddy, SFH 1:03.02, 6. JoJo Richter, WA 1:03.34, 7. Amanda Kopas, US 1:04.11, 8. Molly See, PC 1:04.36, 9. Molly See, PC 1:05.36, 10. Julia Podkoscielny, PC 1:05.69, 11. Sara Souza, CALV 1:06.04, 12. Halie Murphy, DOUG 1:06.82; 2015 BEST TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 56.07.

100-yard Breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:08.38, 2. Allison Kopas, US 1:10.73, 3. Alexandra Meszaros, PC 1:12.29, 4. Thea Mckenna, AH 1:12.36, 5. JoJo Richter, WA 1:12.64, 6. Gina Fimiano, STA 1:14.40, 7. Alicja Zielinski, NE 1:14.49, 8. Elise Larin, SOM 1:14.96, 9. Emme Ham, AH 1:15.08, 10. Riley Botting, SFH 1:15.47, 11. Julianna Villarta, PPC 1:16.62; 2015 BEST TIME: Elizabeth Zubero, Westminster Academy 1:03.60.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:36.46 (Andrea Santander, Marissa Brannan, Annabella Lyn, Alexandra Meszaros), 2. South Florida Heat 3:43.49, 3. Westminster Academy 3:55.87, 4. American Heritage 3:57.49, 5. University School 3:58.32, 6. Calvary Christian 3:59.48, 7. St. Thomas Aquinas 3:59.77; 2015 BEST TIME: Pine Crest 3:33.10 (Marta Ciesla, Sandra Meszaros, Hannah Virgin, Marissa Brannan).

GIRLS POLL

1. Pine Crest, 2. tie, American Heritage, South Florida Heat, 3. Cypress Bay, 4. West Broward, 5. tie, Calvary Christian, University School.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:38.45 (Elvis Kotikovski, Matthew Patreski, Nicholas Vale, Nico Ferrara), 2. Pembroke Pines Charter 1:42.52, 3. American Heritage 1:44.18, 4. St. Thomas Aquinas 1:44.39, 5. University School 1:46.25, 6. South Florida Heat 1:49.70, 7. Westminster Academy 1:51.21, 8. Calvary Christian 1:51.56; 2015 BEST: Pine Crest 1:34.83.

200-yard Freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 1:46.97, 2. Andres Lares, PPC 1:48.57, 3. Padraic Cassidy, STA 1:48.79, 4. CJ Kopecki, AH 1:49.03, 5. Daniel Jacobs, US 1:49.31, 6. Elvis Kotikovski, PC 1:49.78, 7. Chase Perry, WA 1:50.47, 8. Max Asnis, US 1:50.53, 9. Ricardo Roche, PPC 1:50.62, 10. Esteban Diaz, Somerset 1:51.12, 11. Nico Pacitti, AH1:51.13, 12. Kevin Porto, AH 1:51.83; 2015 BEST: Julien Pinon, American Heritage 1:37.75.

200-yard Individual Medley: 1. Nick Vale, PC 1:56.10, 2. Patrick Groters, US 1:59.87, 3. Sebastian Vargas, AH 2:00.30, 4. Juan Zapata, STA 2:02.06, 5. Rafael Rodriguez, PPC 2:02.21, 6. Matthew Petreski, PC 2:02.78, 7. Jacob Silberman, PC 2:07.61, 8. Juan Lucas, PPC 2:10.08, 9. Jack Anderton, SFH 2:10.20; 2015 BEST: Patrick Groters, University School 1:50.22.

50-yard Freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 21.70, 2. Nico Ferrara 21.88, 3. Michael McLeod, PLAN 22.27, 4. Patrick Groters, US 22.46, 5. Christian Soderberg, PC 22.62, 6. Carlos Rodriguez, AH 22.89, 7. Chase Perry, WA 22.97, 8. David Garbutt, SFH 23.59, 9. Casey Moya, PPC 23.75, 10. Carter Carlson, CALV 24.04, 11. Juan Osorio, WB 24.07, 12. Brandon Fratiani, PPC 24.16, 13. Connor Marks, CSC 24.24, 14. Thiago Periera WA 24.79; 2015 BEST: Raiz Tjon-A-Joe, Westlake Prep 20.10.

1-meter Springboard Diving: 1. Kevin Mendez, PC 305.95, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 280.35, 3. Devin Nugent, STA 273.00, 4. Dane Gailitis, PC 250.80, 5. Kyle Skinner, CALV 235.95; 2015 BEST: Zach Allen, Cardinal Gibbons 617.30.

100-yard butterfly: 1. Nicholas Vale, PC 52.10, 2. Sebastian Vargas, AG 53.12, 3. Patrick Groters, US 54.02, 4. Max Asnis, US 54.08, 5. Juan Imposimato, SAGE 54.27, 6. Juan Lucas, PPC 54.77, 7. Rafael Rodriguez, PPC 55.49, 8. Matt Petreski, PC 55.73, 9. Nicholas Dworet, DOUG 56.67, 10. CJ Kopecki, AH 57.23, 11. Nico Ferrara, PC 58.07, 12. Tyler Gibson, PC 59.16; 2015 BEST: Julien Pinon, American Heritage 48.83.

100-yard Freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 47.07, 2. Nico Ferrara, PC 48.07, 3. Chase Perry, WA 49.07, 4. Christian Soderberg, PC 49.30, 5. Christian Carlson, CALV 50.82, 6. Kevin Porto, AH 50.95, 7. Matthew Menocal, PPC 52.38, 8. Nicholas Dworet, DOUG 52.44; 9. Juan Osorio, WB 52.76, 10. Jack Anderton, SFH 52.92; 2015 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 45.06.

500-yard Freestyle: 1. Tyler Zuyus, FTL 4:49.43, 2. Padraic Cassidy, STA 4:50.09, 3. Nick Pacitti, AH 4:51.53, 4. Ricardo Roche, PPC 4:52.01, 5. Daniel Jacobs, US 4:52.03, 6. Andres Lares, PPC 4:53.27, 7. Nick Vale, PC 4:55.11, 8. Max Asnis, US 4:57.97, 9. Rafael Rodriguez, PPC 5:00.93, 10. CJ Kopecki, AH 5:03.97, 11. Daniel Escobar, AH 5:05.79, 12. Esteban Diaz, SOM 5:08.47; 2015 BEST: Patrick Groters, University School 4:33.50.

200-yard Freestyle Relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:32.70, 2. Pine Crest 1:32.95, 3. Pembroke Pines Charter 1:36.03, 4. Calvary Christian 1:37.11, 5. South Florida Heat 1:37.52, 6. Westminster Academy 1:39.31, 7. American Heritage 1:39.44; 2015 BEST: Fort Lauderdale 1:25.29.

100-yard Backstroke: 1. Elvis Kotikovski, PC 53.29, 2. Patrick Groters, US 54.15, 3. Ricardo Roche, PPC 55.06, 4. Juan Lucas, PPC 55.40, 5. Juan Imposimato, SAGE 55.73, 6. Christian Carlson, CALV 55.78, 7. Christian Soderberg, PC 56.17, 8. Kevin Porto, AH 57.28, 9. Tyler Zuyus, FTL 57.98; 2015 BEST: Fernando Alatorre, Sagemont 51.96.

100-yard Breaststroke: 1. Diego Avellaneda, STA 1:01.12; 2. Matt Petreski, PC 1:01.89, 3. Patrick Groters, US 1:02.05, 4. Jacob Silberman, PC 1:03.76, 5. Tyler Bland, PPC 1:04.50, 6. Yona Rubin, PC 1:04.66, 7. Sam Quintero, SAGE 1:05.46; 2015 BEST: Raiz Tjon-A-Joe, Westlake Prep 54.64.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:12.90 (Christian Soderberg, Nicholas Valle, Elvis Kotikovski, Nico Ferrara), 2. American Heritage 3:20.94, 3. Pembroke Pines Charter 3:23.97, 4. University School 3:27.85, 5. St. Thomas Aquinas 3:28.57, 6. South Florida Heat 3:31.96, 7. Westminster Academy 3:40.09; 2015 BEST: Fort Lauderdale 3:05.14.

BOYS POLL

1. Pine Crest, 2. University School, 3. American Heritage, 4. tie, Pembroke Pines Charter, St. Thomas Aquinas, 5. tie, Fort Lauderdale, Westminster Academy.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com