By Sharon Robb

October 27, 2016—-Pine Crest dominated the District 11-1A Swimming and Diving Championships Thursday at Nova Southeastern Aquatic Center.

Pine Crest girls team started its journey to the state meet, winning the girls crown with 613 points. South Florida Heat was runner-up with 354.50.

The Panthers, led by 2016 U.S. Olympic trials qualifier and Southern Cal-commit Marta Ciesla, won two relays and three individual events. Ciesla won the 50-yard freestyle in 23.71 and 100-yard freestyle in 51.63 and swam two relays.

Pine Crest’s boys team won with 423 points. The Panthers swept all three relays and won two individual events by Nico Ferrera in the 500- and 100-yard freestyles.

Patrick Groters and Daniel Jacobs, who represent Aruba internationally, were double winners for University School that finished runner-up.

SOFLO’s Max Asnis of University School and Sagemont’s Sara and Samuel Quintero finished among the top nine.

Asnis was second in the 200-yard freestyle in 1:48.33 and fourth in the 500-yard freestyle in 4:50.93.

Samuel Quintero was sixth in the 200-yard individual medley in 2:06.18 and fourth in the 100-yard breaststroke in 1:02.84.

Sara Quintero was ninth in the 200-yard freestyle in a best time 2:07.85. She dropped 0.24 off her previous best. Quintero was also eighth in the 500-yard freestyle in 5:31.63.

Nine teams competed to qualify swimmers for the Nov. 4 Region 4-1A meet at Nova Southeastern Aquatic Center.

DISTRICT 11-1A RESULTS

GIRLS TEAM: 1. Pine Crest 613, 2. South Florida Heat 354.50, 3. Calvary Christian 245, 4. University School 232.50, 5. Westminster Academy 216, 6. North Broward Prep 116, 7. Sagemont 106, 8. Posnack 64, 9. Chaminade-Madonna 54, 10. Coral Springs Christian 4.

BOYS TEAM: 1. Pine Crest 423, 2. University School 272, 3. Westminster Academy 264, 4. Calvary Christian 260, 5. South Florida Heat 197, 6. Chaminade-Madonna 165, 7. Posnack 136, 8. North Broward Prep 107, 9. Sagemont 105, 10. Westlake Prep 76, 11. Coral Springs Christian 26.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest 1:51.48, 2. Westminster Academy 1:55.94, 3. University School 1:56.16.

200-yard freestyle: 1. Mary Smutny, SFH 1:52.25, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:54.07, 3. Rachel Contich, CALV 1:56.34, 9. Sara Quintero, SAGE 2:07.85.

200-yard individual medley: 1. Allison Kopas, US 2:05.64, 2. Andrea Santander, PC 2:07.19, 3. Rose Smiddy, SFH 2:10.45.

50-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.71, 2. Rachel Botting, SFH 25.13, 3. Jillian Contich, CALV 25.45.

100-yard butterfly: 1. Jessica Nava, WA 56.74, 2. Alexandra Meszaros, PC 57.21, 3. Molly See, PC 1:00.90.

100-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 51.63, 2. Mary Smutny, SFHL 51.91, 3. Andrea Santander, PC 52.52.

500-yard freestyle: 1. Rachel Contich, CALV 5:07.04, 2. Marissa Brannan, PC 5:09.89, 3. Daniela Gomez, PC 5:18.90, 8. Sara Quintero, SAGE 5:31.63.

200-yard freestyle relay: 1. South Florida Heat 1:39.51, 2. Pine Crest 1:40.13, 3. University School 1:43.23.

100-yard backstroke: 1. Allison Kopas, US 58.07, 2. Jessica Nava, WA 58.08, 3. Rose Smiddy, SFH 58.69.

100-yard breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:08.92, 2. Riley Botting, PC 1:13.33, 3. Nadezhda Yanova, PC 1:15.85.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:33.60, 2. South Florida Heat 3:39.27, 3. Westminster Academy 4:24.88.

1-meter springboard diving: 1. Maia Goldstein, US 483.70, 2. Juliette Pozzuoli, PC 457.50, 3. Ishani Singh, PC 452.90.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pine Crest 1:39.93, 2. University School 1:42.71, 3. South Florida Heat 1:48.11.

200-yard freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 1:45.58, 2. Max Asnis, US 1:48.33, 3. Cristian Tortola, CM 1:51.52.

200-yard individual medley: 1. Patrick Groters, US 1:54.85, 2. Adan Diaz-Vazquez, WP 1:54.91, 3. Nicholas Vale, PC 2:01.87, 6. Samuel Quintero, SAGE 2:06.18.

50-yard freestyle: 1. Nicolas Ferrera, PC 21.73, 2. Christian Soderberg, PC 22.49, 3. Chase Perry, WA 22.56.

100-yard butterfly: 1. Luis Villanueva Ojeda, WP 52.99, 2. Juan Andres Imposimato, SAGE 53.48, 3. Tiago Pereira, WA 56.84.

100-yard freestyle: 1. Nicolas Ferrara, PC 47.99, 2. Chase Perry, WA 48.86, 3. Samuel Bauta, SFH 52.05.

500-yard freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 4:45.85, 2. Cristian Tortola, CM 4:49.67, 3. Elad Fraiman, POS 4:50.08, 4. Max Asnis, US 4:50.93.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:29.88, 2. Calvary Christian 1:36.42, 3. Sagemont 1:36.46.

100-yard backstroke: 1. Patrick Groters, US 52.86, 2. Elvis Kotikovski, PC 53.44, 3. Juan Andres Imposimato, SGE 53.71.

100-yard breaststroke: 1. Adan Diaz-Vazquez, WP 58.62, 2. Matthew Petreski, PC 1:01.48, 3. Jacob Silberman, PC 1:02.03, 4. Samuel Quintero, SAGE 1:02.84.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:15.86, 2. University School 3:23.98, 3. Westminster Academy 3:32.13.

1-meter springboard diving: 1. Kevin Mendez, PC 491.95, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 464.80, 3. Dane Gailitis, PC 359.05.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

Advertisements