By Sharon Robb

October 29, 2016—Kelley Heron of Pembroke Pines Charter was a double winner at the Region 4-3A Swimming and Diving Championships Saturday at Florida Gulf Coast University/Lee County Aquatic Complex.

The South Florida Aquatic Club swimmer won the 200-yard individual medley in 2:09.77 and 100-yard backstroke in 57.92. Both were best times for the junior who scored 40 points for her team.

Heron was also a member of the fifth-place 200-yard medley relay (1:59.38) with teammates Julianna Villarta, Justrina Villarta and Maya Hirian and seventh place 400-yard freestyle relay (4:07.77) with De Barros and the Villarta sisters.

Pembroke Pines Charter boys, coached by SOFLO’s Rose Lockie, finished third with 251 points behind state favorite Belen Jesuit (324) and defending state champion Doral (294).

Charter’s 200-yard medley relay of Ricardo Roche, Tyler Bland, Rafael Rodriguez and Juan Lucas was third in 1:40.77.

Ricardo Roche was second in the 200-yard individual medley in a best time 1:57.90 and fourth in the 500-yard freestyle in a best time 4:41.67.

Andres Lares was third in the 200-yard freestyle in 1:44.00 and third in the 500-yard freestyle in a best time 4:40.74.

Juan Lucas was fourth in the 100-yard backstroke in a best time 54.65 and fifth in the 100-yard butterfly in a best time 53.40.

Rafael Rodriguez was sixth in the 500-yard freestyle in a best time 4:43.88.

Charter’s 400-yard freestyle relay of Roche, Matthew Menocal, Rodriguez and Lares was fourth in 3:15.73. The 200-yard freestyle relay of Menocal, Casey Moya, Lares and Lucas was sixth in 1:31.14.

Pembroke Pines Charter girls’ team finished eighth among 20 teams with 157 points. Martin County won the team title with 372.5.

Katherine De Barros was fifth in the 500-yard freestyle in a best time 5:42.67.

Heron and several SOFLO teammates will be headed to the Nov. 4 State 3A Meet at Sailfish Splashpark in Stuart. The final qualifiers will be posted on the FHSAA.org website on Sunday.

DISTRICT 12-2A AT GULLIVER PREP: Ervin Marin of Mater Academy won the 100-yard breaststroke in 1:00.03. Teammate Brandon Moran was second in 1:00.19. Marin was also second in the 200-yard individual medley in 1:59.78 and Moran was fourth in the 200 IM in 2:06.86.

Mater Lakes finished runner-up among boys’ teams with 365 points.

Esteban Diaz-Velasco of Somerset won the 200-yard freestyle in 1:46.63 and was second in the 100-yard backstroke in 55.71.

Delanie Perez of Barbara Goleman led off her team’s seventh place 200-yard medley relay that finished in 2:22.55. She was also tenth in the 100-yard breaststroke in 1:17.30.

Elise Larin of Somerset was second in the 100-yard breaststroke in 1:09.55. Larin was also ninth in the 200-yard individual medley in 2:24.23 and Perez was tenth in 2:26.76. Isabella Di Salvo of Somerset was fourth in the 100-yard backstroke in 1:05.25 and fifth in the 100-yard butterfly in 1:04.01.

Host Gulliver Prep swept the boys (508) and girls team titles. The defending state champion girls team won with 597 points.

The district qualifiers advance to the Nov. 5 Region 4-2A meet at Florida Gulf Coast University. Region qualifiers will be listed on the FHSAA.org website on Sunday.

REGION 4-3A RESULTS

GIRLS TEAM SCORES: 1. Martin County 372.5, 2. Doral Academy 317, 3. Fort Lauderdale 202, 4. TERRA 193, 5. West Boca Raton 167, 6. South Fork 163, 7. Mater Academy 159, 8. Pembroke Pines Charter 157, 9. Dwyer 112, 10. Nova 93, 11. Hollywood Hills 79, 12. Northeast 76, 13. Jensen Beach 68, 14. South Broward 52, 15. Hialeah-Miami Lakes 28.5, 16. Olympic Heights 20, 17. Okeechobee 18, 18. Dillard 8, 19. Westland Hialeah 4, 20. Boynton Beach 2.

BOYS TEAM SCORES: 1. Belen Jesuit 324, 2. Doral 294, 3. Pembroke Pines Charter 251, 4. Fort Lauderdale 247, 5. Martin County 217, 6. Jensen Beach 156, 7. West Boca Raton 134, 8. Mater Academy 126, 9. Olympic Heights 108, 10. South Broward 90, 11. TERRA 73, 12. Hialeah Miami Lakes 64, 13. Dwyer 63, 14. Nova 46, 15. South Fork 21, 16. Okeechobee 14, 17. Westland Hialeah 9, 18. Boynton Beach 8, 19. Northeast 2.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Doral Academy 1:52.46, 2. Martin County 1:54.49, 3. Fort Lauderdale 1:55.27, 5. Pembroke Pines Charter 1:59.38 (Kelley Heron, Julianna Villarta, Justrina Villarta, Maya Hirian).

200-yard freestyle: 1. Stephanie Hernandez, DOR 1:57.14, 2. Maya Blair, MC 1:58.92, 3. Morgan Meadows, FTL 2:00.81, 12. Katherine DeBarros, PPC 2:14.75.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:09.77, best time, 2. Melanie Vargas, DOR 2:12.84, 3. Tiffany Korb, WBOC 2:13.48, 13. Julianna Villarta, PPC 2:26.64.

50-yard freestyle: 1. Delaney Simpkins, MC 24.38, 2. Vanessa Mesa, MAT 25.20, 3. Racine Ross, HH 25.29.

1-meter springboard diving: 1. Autumn Bros, MC 370.60, 2. Isabelle Jewett, MC 354.25, 3. Aubrey Quintanilla, DWY 352.85.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, HH 58.09, 2. Jocelyn Ruiz, HML 1:00.17, 3. Gabby Johnson, MC 1:00.17, 8. Justrina Villarta, PPC 1:04.51.

100-yard freestyle: 1. Delaney Simpkins, MC 52.80, 2. Stephanie Hernandez, DOR 54.50, 3. Morgan Meadows, FTL 54.57.

500-yard freestyle: 1. Vanessa Mesa, MAT 5:15.56, 2. Juliana Talamo, TERR 5:25.92, 3. Kylie Eaker, MC 5:35.20, 5. Katherine DeBarros, PPC 5:42.67, best time, 9. Justrina Villarta 5:59.90, best time, 14. Jennifer Zukoski, PPC 6:18.84, 23. Kailey Smith, PPC 6:51.39.

200-yard freestyle relay: 1. Martin County 1:41.07, 2. Mater Academy 1:42.52, 3. Doral 1:43.11, 13. Pembroke Pines Charter 2:00.47 (Katherine DeBarros, Kailey Smith, Maya Hirian, Jennifer Zukoski).

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 57.92, best time, 2. Melanie Vargas, DOR 58.33, 3. Carolyn Nolan, SF 1:01.46, 13. Maya Hirian, PPC 1:10.61.

100-yard breaststroke: 1. Stephanie Suarez, DOR 1:07.47, 2. Tiffany Korb, WB 1:07.91, 3. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:09.17, 9. Julianna Villarta, PPC 1:15.54.

400-yard freestyle relay: 1. Doral 3:42.77, 2. TERRA 3:45.64, 3. Mater Academy 3:48.37, 7. Pembroke Pines Charter 4:07.77 (Katherine DeBarros, Julianna Villarta, Justrina Villarta, Kelley Heron).

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Belen Jesuit 1:37.64, 2. Doral 1:38.63, 3. Pembroke Pines Charter 1:40.77 (Ricardo Roche, Tyler Bland, Rafael Rodriguez, Juan Lucas).

200-yard freestyle: 1. Aitor Fungairino, BJ 1:39.24, 2. Tyler Zuyus, FTL 1:40.82, 3. Andres Lares, PPC 1:44.00, 7. Rafael Rodriguez, PPC 1:47.54, 10. Matthew Menocal, PPC 1:51.96, best time.

200-yard individual medley: 1. Julio Horrego, MAT 1:55.07, 2. Ricardo Roche, PPC 1:57.90, best time, 3. Noah Proctor, MC 1:59.01, 10. Sebastian Sevilla, PPC 2:09.52, best time, 22. Ryan Alfono, PPC 2:29.43.

50-yard freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 20.96, 2. Diego Faucher, DOR 21.56, 3. Daniel Simpson, BJ 22.05, 19. Casey Moya, PPC 24.16, 24. Brandon Fratiani, PPC 25.96.

1-meter springboard diving: 1. Michael Tsiopelas, MC 409.30, 2. Javier Saumell, BJ 347.15, 3. Blake Shreves, NOV 346.85.

100-yard butterfly: 1. Adrian Moya, DOR 49.85, 2. Alejandro Carriazo, BJ 49.97, 3. Parker Bierman, DWY 52.01, 5. Juan Lucas, PPC 53.40, best time, 11. Tyler Gibson, PPC 56.06, best time, 24. Sherard Huggins, PPC 1:02.56.

100-yard freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 46.26, 2. Diego Faucher, DOR 47.19, 3. Geno Darin, OH 48.55, 10. Matthew Menocal, PPC 49.82, best time, 19. Sebastian Sevilla, PPC 52.61.

500-yard freestyle: 1. Adrian Aguilar, DOR 4:32.98, 2. Aitor Fungairino, BJ 4:33.00, 3. Andres Lares, PPC 4:40.74, best time, 4. Ricardo Roche, PPC 4:41.67, best time, 6. Rafael Rodriguez, PPC 4:43.88, best time.

200-yard freestyle relay: 1. Doral 1:27.15, 2. Belen Jesuit 1:28.85, 3. Fort Lauderdale 1:29.92, 6. Pembroke Pines Charter 1:31.14 (Matthew Menocal, Casey Moya, Andres Lares, Juan Lucas).

100-yard backstroke: 1. Alejandro Carriazo, BJ 52.59, 2. Tyler Zuyus, FTL 52.75, 3. Noah Proctor, MC 54.12, 4. Juan Lucas, PPC 54.65, best time, 18. Martin Berti, PPC 1:06.63, best time.

100-yard breaststroke: 1. Julio Horrego, MAT 58.18, 2. Cameron Anderson, MC 1:00.93, 3. Juan Ramirez, BJ 1:01.31, 8. Tyler Bland, PPC 1:02.95, 10. Tyler Gibson 1:03.31, best time.

400-yard freestyle relay: 1. Doral 3:09.16, 2. Belen Jesuit 3:11.24, 3. Fort Lauderdale 3:13.48, 4. Pembroke Pines Charter 3:15.73, best time (Ricardo Roche, Matthew Menocal, Rafael Rodriguez, Andres Lares).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

Advertisements