By Sharon Robb

November 5, 2016—Max Asnis of University School was South Florida Aquatic Club’s top finisher Friday at the Region 4-1A Swimming and Diving Championships at Nova Southeastern Aquatic Center.

Asnis, a senior, was third in the 200-yard freestyle in 1:45.62, a drop of 2.71 seconds, and third in the 500-yard freestyle in 4:43.59, a drop of 7.34 seconds.

Asnis was also a relay member of the fourth place 200-yard medley relay that finished in 1:40.73 with teammates Patrick Groters, Renato Filho and Daniel Jacobs. Asnis led off the 400-yard freestyle relay that finished fourth in 3:17.48 with Jacobs, Filho and Groters.

SOFLO’s Samuel Quintero of Sagemont was seventh in the 200-yard individual medley in 2:02.55 and was tenth in the 100-yard breaststroke in 1:01.84.

The region meet is considered the toughest region competition in the state.

Groters and Jacobs were double winners for University School. Groters won the 200-yard individual medley in 1:52.68 and 100-yard backstroke in 50.68.

Jacobs won the 200-yard freestyle in 1:42.75 and 500-yard freestyle in 4:37.74. Groters and Jacobs represent Aruba internationally.

Pine Crest won the girls’ team title by more than 100 points and was led by USC-bound Marta Ciesla, winning the 50-yard freestyle in 23.09 and 100-yard freestyle in 50.25. Pine Crest boys team were second with 298 points and led by Nico Ferrara, winner of the 100-yard freestyle in 46.90 and third in the 50-yard freestyle and diving champion Kevin Mendez. Pine Crest swept the top three spots in diving.

Jessica Nava of Westminster Academy was a double winner in the 100-yard butterfly in 53.64 and 100-yad backstroke in 55.02.

REGION 4-1A RESULTS

GIRLS TEAM SCORES: 1. Pine Crest 441, 2. St. Andrew’s 295.5, 3. South Florida Heat 189.5, 4. Trinity Christian 142, 5. Benjamin 140, 6. University School 127, 7. King’s Academy 124, 8. Oxbridge 120, 9. Westminster Academy 107, 10. Ransom Everglades 99, 11. Carrollton 83, 12. Calvary Christian 81, 13. LaSalle 70.5, 14. Cutler Bay 66, 15. North Broward Prep 42, 16. Westminster Christian 37, 17. Sagemont 24, 18. Miami Country Cay 23.5, 19. Florida Atlantic 21, 20. Riviera Prep 15, 21. Grandview Prep 13.

BOYS TEAM SCORES: 1. St. Andrew’s 350, 2. Pine Crest 298, 3. Ransom Everglades 199.5, 4. Trinity Christian 184, 5. American Heritage Delray Beach 183, 6. University School 177, 7. Westminster Academy 100, 8. Miami Country Day 95, 9. King’s Academy, Calvary Christian 75, 11. South Florida Heat 72.5, 12. Sagemont 63, 13. Oxbridge 62, 14. Westlake Prep 50, 15. Chaminade-Madonna 44, 16. Pope John Paul II 43, 17. Florida Atlantic 41, 18. Riviera Prep, Posnack 34, 20. Coral Shores 31.

GIRLS RESULTS:

200-yard medley relay: 1. St. Andrew’s 1:48.22, 2. Pine Crest 1:48.63, 3. Benjamin 1:51.20.

200-yard freestyle: 1. Mary Smutny, SFHL 1:47.95, 2. Kyla Valls, RE 1:48.00, 3. Nicole Gomez, TC 1:51.60.

200-yard individual medley: 1. Alessandra Baldari, BEN 2:01.87, 2. Allison Kopas, US 2:03.44, 3. Jen Secrest, OXB 2:04.02.

50-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.09, 2. Chade Nercisio, TC 23.40, 3. Hailey Jerew, CB 23.80.

1-meter springboard diving: 1. Maia Goldstein, PC 473.05, 2. Ishani Singh, PC 464.20, 3. Ali Watson, PC 459.10.

100-yard butterfly: 1. Jessica Nava, WA 53.64, 2. Alessandra Baldari, BEN 54.76, 3. Alexandra Meszaros, PC 56.43.

100-yard freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 50.25, 2. Mary Smutny, SFHL 50.37, 3. Kyla Valls, RE 50.82.

500-yard freestyle: 1. Nicole Gomez, TC 5:00.69, 2. Rachel Contich, CC 5:00.70, 3. Marissa Brannan, PC 5:09.43.

200-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 1:37.13 (Andrea Santander, Alexandra Meszaros, Marissa Brannan, Marta Ciesla), 2. St. Andrew’s 1:37.42, 3. South Florida Heat 1:38.50.

100-yard backstroke: 1. Jessica Nava, WA 55.02, 2. Lauren Hew, STA 55.89, 3. Allison Kopas, US 56.12.

100-yard breaststroke: 1. Hailey Jerew, CB 1:05.11, 2. Hannah Virgin, PC 1:05.70, 3. Shayna Fetes, STA 1:05.70.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:31.61 (Alexandra Meszaros, Marissa Brannan, Annabella Lyn, Marta Ciesla), 2. South Florida Heat 3:33.89, 3. St. Andrew’s 3:34.37.

BOYS RESULTS:

200-yard medley relay: 1. St. Andrew’s 1:34.95, 2. American Heritage Delray 1:36.63, 2. Pine Crest 1:37.59, 4. University School 1:40.73 (Patrick Groters, Renato Filho, Max Asnis, Daniel Jacobs).

200-yard freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 1:42.75, 2. Tom Piza, STA 1:44.61, 3. Max Asnis, US 1:45.62.

200-yard individual medley: 1. Patrick Groters, YS 1:52.68, 2. Adan Diaz-Vazquez, WEST 1:55.04, 3. Nicholas Sharp, STA 1:55.09, 7. Samuel Quintero, SAGE 2:02.55.

50-yard freestyle: 1. Noah Zhang, OX 21.61, 2. Izaak Bastian, STA 21.64, 3. Nicolas Ferrara, PC 21.65.

1-meter springboard diving: 1. Kevin Mendez, PC 480.20, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 447.15, 3. Dane Gailitis, PC 359.05.

100-yard butterfly: 1. Seggio Bernardina, TC 50.77, 2. Jesse Marsh, STA 51.12, 3. Kiwi Goya, MC 52.00.

100-yard freestyle: 1. Nicolas Ferrara, PC 46.90, 2. Sean McCauley, AH 47.00, 3. Chase Perry, WA 47.52.

500-yard freestyle: 1. Daniel Jacobs, US 4:37.74, 2. Carson Fregosi, STA 4:43.55, 3. Max Asnis, US 4:43.59.

200-yard freestyle relay: 1. Trinity Christian 1:27.00, 2. Pine Crest 1:27.28, 3. St. Andrew’s 1:27.32, 9. Sagemont 1:36.27.

100-yard backstroke: 1. Patrick Groters, US 50.68, 2. Nicholas Sharp, STA 52.06, 3. Elvis Kotikovski, PC 52.28.

100-yard breaststroke: 1. Izaak Bastian, STA 57.32, 2. Adan Diaz-Vazquez, WEST 57.38, 3. Quinn Lacoursiere, AHD 57.95, 10. Samuel Quintero, SAGE 1:01.84.

400-yard freestyle relay: 1. Trinity Christian 3:09.47, 2. Pine Crest 3:11.01, 3. St. Andrew’s 3:11.35, 4. University School 3:17.48 (Max Asnis, Daniel Jacobs, Renato Filho, Patrick Groters).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

Advertisements