By Sharon Robb

November 19, 2016—In one of the better races of the night, Marc Rojas of South Florida Aquatic Club finished second in his signature event at the 26th annual Florida Gold Coast Speedo Winter Championships Saturday at Plantation Aquatic Complex.

Rojas, 22, was second in the 100-yard breaststroke in a best time 57.41. He dropped 0.68 seconds off his previous best. It was his only event of the four-day meet.

The top three breaststroke finishers all finished in 57s. Adan Diaz of Azura won in 57.35. SOFLO teammate Santiago Rivera was third in 57.95.

Rojas is currently training for his Dec. 7-10 FINA Short Course World Championship debut for the Dominican Republic.

Yannai Michael, enjoying his best short course meet, was second in the 100-yard breaststroke in a best time 1:09.47. He was also fifth in the 100-yard backstroke in 1:07.66.

Michael, who has scored 36 points, has the 500-yard freestyle and 200-yard individual medley remaining on Sunday.

Most Florida Gold Coast teams are represented including Azura, Pine Crest, Swim Fort Lauderdale, Miami Swimming, Boca Raton Swim Team and AquaKids Sharks.

Azura is defending champion in the boys and combined. Pine Crest is defending girls champion. After three days of action, Azura leads the combined (976.5) and men (683) and Pine Crest (495.5) leads the girls.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle:

Open, 1. Rose Smiddy, AquaKids Sharks 1:54.91; 15-16, 1. Rachel Contich, PC 1:54.87; 13-14, 1. Emily Trieschmann, SAS 1:54.31; 11-12, 1. Kiara Caamano, NPB 1:59.23; 10-and-under, 1. Erika Pelaez, Unattached 2:06.72; SOFLO: 11. Leah Pando 2:25.61, best time, 20. Luna Delgado 2:20.55, best time, 21. Kaitlyn Barrios 2:30.09, best time, 28. Fiorella Di Salvo 2:33.18, best time, 30. Giada Porven 2:24.60, best time, 35. Mariann Catalasan 2:39.72.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Tawannah McLemore, BEST 34.14; SOFLO: 11. Kaitlyn Barrios 40.68, best time, 13. Mariann Catalasan 40.91, best time.

100-yard breaststroke:

Open, 1.Alia Atkinson, SOFLO 58.29, best time; 15-16, 1. Savannah Yates, PC 1:05.77; 13-14, 1. Anna Auld, ECAC 1:07.79; 11-12, 1. Michelle Fernandez, HSC 1:10.25; SOFLO: 17. Sabrina Osorio 1:20.20, best time.

100-yard butterfly:

Open, 1. Carolina Colorado, Azura 54.45; 15-16, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 55.32; 13-14, 1. Heidi Smithwick, Jupiter 58.22; 11-12, 1. Athena Kovacs, SFTL 59.50; 10-and-under, 1. Erika Pelaez, Unattached 1:05.13; SOFLO: 9. Kerry Cunningham 1:15.23, best time, 19. Luna Delgado 1:22.84, best time.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Marin Zuchowski, FAST 32.35; SOFLO: 8. Kerry Cunningham 35.69, best time, 20. Mariann Catalasan 37.59.

100-yard backstroke:

Open, 1. Carolina Colorado, Azura 55.35; 15-16, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 56.62; 13-14, 1. Paige MacEachern, ECAC 59.98; 11-12, 1. Athena Kovacs, SFTL 58.59; SOFLO: 17. Sabrina Osorio 1:11.41, best time.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Erika Pelaez, Unattached 1:06.98; SOFLO: 8. Kerry Cunningham 1:15.48, best time, 19. Leah Pando 1:18.81, best time, 25. Kaitlyn Barrios 1:20.33, best time.

400-yard individual medley:

Open, 1. Melannie Vargas, FFSC 4:41.08; 15-16, 1. Alessandra Baldari, Unattached 4:21.64; 13-14, 1. Nicole Gomez, NPB 4:31.83; 11-12, 1. Becca Montero, AquaKids Sharks 4:49.96

400-yard medley relay:

Open, 1. North Palm Beach 3:52.38, 2. Azura 3:56.09, 3. East Coast 3:58.68; 13-14, 1. Hialeah 4:03.72, 2. East Coast 4:06.52; 11-12, 1. Coral Springs 4:21.65, 2. AquaKids Sharks 4:23.54, 3. SwimFast 4:30.95.

BOYS

200-yard freestyle:

Open, 1. Marcos Lavado, Azura 1:37.17; 15-16, 1. Andres Lares, Azura 1:42.17; 13-14, 1. Cristian Tortola, Azura 1:48.20; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 1:54.05; 10-and-under, 1. Kaii Winkler, MS 2:01.65.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. George Gonzalez, FFSC 34.10.

100-yard breaststroke:

Open, 1. Adan Diaz, Azura 57.35, 2. Marc Rojas, SOFLO 57.41, best time, 3. Santiago Rivera, SOFLO 57.95; 15-16, 1. Matthew Petreski, PC 59.45; 13-14, 1. Cameron Brown, Azura 1:01.45; 11-12, 1. Aiden Kohanyi, Unattached 1:06.23, 2. Yannai Michael, SOFLO 1:09.47, best time.

100-yard butterfly:

Open, 1. Marcos Lavado, Azura 48.30; 15-16, 1. Tyler Zuyus, PB 50.42; 13-14, 1. Joshua Balbi, SAS 52.97; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 57.27; 10-and-under, 1. Kaii Winkler, MS 1:01.04.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. John Trieu, FAST 31.62; SOFLO: 17. Jonathan Lozano 37.91, best time, 27. Fernando Barreto 39.62.

100-yard backstroke:

Open, 1. Gabriel Politi, Azura 51.24; 15-16, 1. Trevor McGovern, GSC 51.90; 13-14, 1. Joshua Balbi, SAS 55.56; 11-12, 1. Josh Zuchowski, FAST 55.26; SOFLO: 5. Yannai Michael 1:07.66.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Kaii Winkler, MS 1:05.34.

400-yard individual medley:

Open, 1. Fernando Alatorre, Azura 4:00.08; 15-16, 1. Jorge Depassier, Azura 4:06.66; 13-14, 1. Raphael Santos, PB 4:24.05; 11-12, 1. Josh Zuchowski, FAST 4:18.86.

400-yard medley relay:

Open, 1 Azura 3:23.69, 2. East Coast 3:33.56, 3. YSF Barracudas 3:35.12; 13-14, 1. Azura 3:51.87, 2. Coral Springs 3;52.37, 3. Pine Crest 3:52.79; 11-12, 1. Hialeah 4:13.87, 2. Flood Aquatics 4:19.20, 3. Jupiter 4:27.41

IF YOU GO

What: 26th annual Florida Gold Coast Speedo Winter Championships

When: Sunday

Schedule: Sunday, 8:30 a.m. prelims, 5 p.m. finals.

Where: Plantation Aquatic Complex, 9151 NW Second St., Plantation.

Admission: $5 adults, $3 children. Heat sheets available for free online at http://www.swimpst.com and on meet mobile. For information call 954-452-2525.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

Advertisements