SOFLO Shines On Final Day Of SOFLO TYR Open Invite


By Sharon Robb

January 29, 2017—South Florida Aquatic Club rose to the occasion at the SOFLO TYR Open Invite.

And, not just the swimmers.

Despite inclement weather including rain and cold, and several scratches on the third and final day, SOFLO officials, coaching staff, booster club and volunteers contributed to a successful meet, largest in club history.

The weather didn’t dampen the spirits of anyone at at Academic Village Swimming Pool including SOFLO head coach Chris Anderson.

“It’s unreal how wonderful it was,” Anderson said. “It was first class. It was definitely one of the greatest meets despite the weather elements going on.

“The officials and staff did a wonderful job. I couldn’t be more happy. They went above and beyond.”

The swimmers closed out a successful meet on their end as well despite the cold and rain, dropping time, breaking a team record and winning events in their first home meet of the season.

Among SOFLO highlights:

Alessandro Pereira, 10, broke a team record in the 10-and-under 200-yard butterfly in 2:24.09 in his race debut.

“It’s amazing the kids are breaking records and going best times with the weather,” Anderson said.

SOFLO girls swept the 10-and-under 200-yard backstroke. Leah Pando, 10, won in 2:38.99 followed by teammates Mariann Catalasan, 10, 2:58.00 and Anastasia Lutz, 10, 3:08.86.

SOFLO boys swept the 11-12 100-yard individual medley. Sebastian Lares, 12, won in a best time 1:02.11 followed by Enrique Rodriguez, 12, in a best time 1:08.41 and Zackary Harris was third in 1:08.81.

Jennifer Rodriguez won the 100-yard breaststroke in 1:11.37.

Leah Pando won the 200-yard backstroke in 2:38.89 and the 100-yard individual medley in 1:19.08.

Sebastian Lares won the 200-yard butterfly in a best time 2:11.01, 200-yard backstroke in 2:12.98 and 100-yard individual medley in a best time 1:02.11. Lares swam a best time 55.75 to finish second in the 100-yard freestyle.

Luke Lezotte won the 50-yard butterfly in 24.14.

In addition to host SOFLO, among other teams in the field were Boca Raton, Gulliver, Coral Springs, Plantation, SwimFast, Metro Aquatics, AquaKids Sharks, Hialeah, Miami Swimming and Blue Marlins with a record field of 900 swimmers competing over three days.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle:

13-14, 1. Anelis Roque, Metro Aquatics 2:15.16, 2. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 2:18.83, 3. Valerie Barreto, Gulliver 2:22.03; 15-and-over, 1. Melannie Vargas, Flying Fish 2:10.17, 2. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:13.96, 3. Brooke Ellis, Gulliver 2:17.08; SOFLO TOP 10: 10. Stephanie Mlujeak 2:25.92.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Paola Negrin, Flying Fish 36.97, 2. Leah Pandro, SOFLO 37.69, 3. Natalia Sibug, SOFLO 38.36, best time; SOFLO: 9. Anastasia Lutz 39.88; 11-12, 1. Isabella Chambers, Plantation 29.96, 2. Jena Legaspi, SOFLO 31.18, 3. Anabela Shearer, Sunrise 32.37; SOFLO: 9. Sofia Osorio 33.47, best time, 10. Kalin Hubbard 34.16; 13-14, 1. Ana Kondratovitch, Hialeah 27.35, 2. Paige Lane, SOFLO 27.37, 3. Claudia Acosta, Hialeah 27.83; SOFLO TOP 10: 6. Katrina Del Vecchio 28.95, best time, 9. Kyana Castro 29.47, 10. Jacqueline Lugo 29.56; 15-and-over, 1. Melannie Vargas, Flying Fish 27.36, 2. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 27.71, 3. Cloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 27.80; SOFLO: 4. Jessica Rodriguez 28.17, 6. Marianna Serrao 28.87, best time, 9. Jennifer Rodriguez 29.75, 10. Maya Coffey 30.04.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 2:10.44, 2. Anelis Roque, Metro Aquatics 2:11.78, 3. Valerie Barreto, Gulliver 2:15.63; SOFLO TOP 10: 5. Molly Golding 2:22.59, best time, 7. Katrina Del Vecchio 2:26.48, 9. Jacqueline Lugo 2:28.55, 10. Mallory Schleicher 2:31.96; 15-and-over, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 2:08.45, 2. Brooke Ellis, Gulliver 2:10.25, 3. Cloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 2:12.94.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Reese Rosenthal, Gulliver 1:29.22, 2. Sofia Gonzalez, Unattached 1:30.09, 3. Alexa Avila, Blue Marlins 1:31.36; SOFLO: 5. Natalia Sibug 1:34.30, best time; 11-12, 1. Isabella Chambers, Plantation 1:14.13, 2. Michelle Fernandez, Hialeah 1:16.01, 3. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 1:16.49; SOFLO TOP 10: 7. Kalin Hubbard 1:21.67, best time, 9. Sabrina Osorio 1:22.26; 13-14, 1. Isabella Jurado, Hialeah 1:12.23, 2. Julia Rosenthal, Gulliver 1:13.70, 3. Shannelle Gonzalez, Hialeah 1:13.99; 15-and-over, 1. Jennifer Rodriguez, SOFLO 1:11.37, 2. Hannah Cordes, Miami Swimming 1:11.43, 3. Elise Larin, SOFLO 1:11.60.

200-yard backstroke:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 2:38.89, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 2:58.00, 3. Anastasia Lutz 3:08.86; 11-12, 1. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 2:22.58, 2. Becca Montero, AquaKids Sharks 2:23.43, 3. Anabela Shearer, Sunrise 2:26.69; 13-14, 1. Anelis Roque, Metro Aquatics 2:15.16, 2. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 2:18.83, 3. Valerie Barreto, Gulliver 2:22.03; 15-and-over, 1. Melannie Vargas, Flying Fish 2:10.17, 2. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:13.96, 3. Brooke Ellis, Gulliver 2:17.08; SOFLO TOP 10: 10. Stephanie Mlujeak 2:25.92.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Alexa Avila, Blue Marlins, 33.44, 2. Sofia Moreno, Gulliver 34.71, 3. Reese Rosenthal, Gulliver 36.86; SOFLO: 5. Mary Sawyer 38.27, best time; 11-12, 1. Casey Perez, Blue Marlins 30.68, 2. Michelle Fernandez, Hialeah 30.73, 3. Adriana Roldan, Gulliver 31.29; SOFLO: 7. Jena Legaspi 32.31, best time, 9. Kalin Hubbard 32.72, 10. Sofia Osorio 33.02, best time; 13-14, 1. Ana Kondratovich, Hialeah 27.35, 2. Paige Lane, SOFLO 27.37, 3. Claudia Acosta, Hialeah 27.83; SOFLO: 6. Katrina Del Vecchio 28.95, best time, 7. Sophia Ruppert 29.18, 9. Kyana Castro 29.47, 10. Jacqueline Lugo 29.56; 15-and-over, 1. Melannie Vargas, Flying Fish 27.36, 2. Jailey Jerew, AquaKids Sharks 27.71, 3. Cloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 27.80; SOFLO: 4. Jessica Rodriguez 28.17, 6. Marianna Serrao 28.87, best time, 9. Jennifer Rodriguez 29.75, best time, 10. Maya Coffey 30.04.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alexa Avila, Blue Marlins 1:06.94, 2. Sofia Moreno, Gulliver 1:11.00, 3. Cecilia Mirones, Sunrise 1:11.62; SOFLO: 5. Natalia Sibug 1:15.03, best time, 7. Mariann Catalsan 1:15.15, 8. Anastasia Lutz 1:15.87, best time, 10. Mary Sawyer 1:16.30, best time; 11-12, 1. Becca Montero, AquaKids Sharks 58.16, 2. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 1:00.36, 3. Michelle Fernandez, Hialeah 1:00.88; SOFLO TOP 10: 4. Emma Twombly 1:01.05, 6. Kalin Hubbard 1:02.20; 13-14, 1. Claudia Acosta, Hialeah 53.94, 2. Ana Kondratovitch, Hialeah 55.86, 3. Isabella Jurado, Hialeah 56.99; SOFLO: 5. Sophia Ruppert 57.40; 15-and-over, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 53.03, 2. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 55.17, 3. Hannah Cordes, Miami Swimming 55.69; SOFL TOP 10: Marianna Serrao 56.19, best time.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 1:19.08, 2. Paola Negrin, Flying Fish 1:21.93, 3. Kaitlyn Jorgensen, Sunrise 1:22.67; SOFLO: 7. Giada Porven 1:25.43, best time, 8. Anastasia Lutz 1:26.83, best time; 11-12, 1. Anabela Shearer, Sunrise 34.48, 2. Kate Kaplan, CC 35.62, 3. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 1:08.44; SOFLO: 5. Jena Legaspi 1;11.97, best time, 10. Sofia Osorio 1:13.67, best time.

BOYS

200-yard freestyle:

13-14, 1. Andres Wong, Metro Aquatics, 2. Joseph Lee, SOFLO 1:54.34, best time, 3. Neil Picon, Metro Aquatics 1:54.78; 15-and-over, 1. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 1:42.61, 2. Julio Horrego, Hialeah 1:44.10, 3. Brandon Vives, Metro Aquatics 1:44.55; SOFLO: 6. Heath Brames 1:49.32.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Landon Kyser, Heritage Aquatics 32.70, 2. George Gonzalez, Flying Fish 33.73, 3. Fabio Rivas, Hialeah 36.62; SOFLO TOP 10: 5. Jonathan Lozano 37.97; 11-12, 1. Agustin Rodriguez, Hialeah 30.33, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 31.32, 3. Enrique Rodriguez, SOFLO 31.61, best time; SOFLO TOP 10: 4. Diego Dulieu 32.26, best time, 5. Logan Gonzalez 33.00, 6. Aldo Zepeda 33.44, best time, 7. Zackary Harris 33.62, 8. Alex Golding 33.87; 13-14, 1. Robert Wilson, CC 29.15, 2. Patrick Doyle, Sunrise 29.40, 3. Joseph Lee, SOFLO 29.40, best time; SOFLO: 4. John Paul Handal 29.47, best time, 7. Marcos Vazquez 29.86, 10. Nicolas Rossi 30.42, best time; 15-and-over, 1. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 25.27, 2. Trey Gribble, Gulliver 25.81, 3. Luke Lezotte, SOFLO 26.20; SOFLO TOP 10: 5. Juan Osorio 28.42, best time.

200-yard butterfly:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 2:24.09, team record; 2. Mateo Shearer, Sunrise 2:58.09, 3. Julian Lezcano, Metro Aquatics 3:05.96; 11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 2:11.01, best time, 2. David Campos, Gulliver 2:46.25; 13-14, 1. Jose Hermida, Metro Aquatics 2:05.10, 2. Jose Lopez, Miami Swimming 2:09.04, 3. Isaiah Jimenez, Gulliver 2:09.57; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 1:54.33, 2. Brandon Vives, Metro Aquatics 1:54.48, 3. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:59.44.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 1:16.80, 2. Javier Colmenares, SOFLO 1:26.82, best time, 3. Owen Williams, Heritage Aquatics 1:27.63; 11-12, 1. Parker Rosenthal, Gulliver 1:10.85, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 1:11.40, 3. Charles Pujula, Hialeah 1:12.66; SOFLO: 5. Alex Golding 1:21.78, 6. Logan Gonzalez 1:22.77, 7. Alejandro Mateus 1:24.18, 9. Matthew Kim 1:26.04; 13-14, 1. Victor Valdes, Hialeah 1:06.86, 2. Matthew Posso, Gulliver 1L07.86, 3. Javier Roman, SOFLO 1:10.03, best time; SOFLO: 9. Mark Andre De Gracia 1:14.52; 15-and-over, 1. Julio Horrego, Hialeah 59.50, 2. Miguel Cancel, Gulliver 1:02.11, 3. Diego Faucher, Metro Aquatics 1:02.54; SOFLO: 7. Tyler Bland 1:05.62.

200-yard backstroke:

10-and-under, 1. Farouk Musa, Heritage Aquatics 2:44.26; 11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 2:12.98, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 2:25.70, 3. Alex Golding, SOFLO 2:29.11; SOFLO: 6. Nathaniel Garrick 2:32.89; 13-14, 1. Andres Wong, Metri Aquatics 2:05.35, 2. Joseph Perdomo, Blue Marlins 2:09.16, 3. Kyle Korvick, Gulliver 2:10.91; SOFLO: 4. Joseph Lee 2:12.55, best time, 6. Nicolas Munoz 2:15.28, 10. John Paul Handal 2:22.13; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 1:55.57, 2. Trey Gribble, Gulliver 2:01.64, 3. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:02.30.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 31.33, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 31.44, best time, 3. Javier Colmenares, SOFLO 34.09; SOFLO: 9. Owen Smith 39.61; 11-12, 1. Agustin Rodriguez, Hialeah 27.85, 2. David Chavez, Miami Swimming 28.63, 3. Charles Pujula, Hialeah 29.27; SOFLO: 4. Zackary Harris 29.98, 6. Alejandro Mateus 31.01, 7. Diego Dulieu 32.28, 9. Aldo Zepeda 32.71, 10. Logan Gonzalez 33.60; 13-14, 1. Robert Wilson, CC 26.76, 2. Jose Hermida, Metro Aquatics 26.89, 3. Phillip Meira, Gulliver 27.40; SOFLO: 4. John Paul Handal 27.54, best time, 6. Lance Lesage 27.60, best time, 10. Javier Roman, 28.21; 15-and-over, 1. Luke Lezotte, SOFLO 24.14, 2. Diego Mateus, Blue Marlins 25.50, 3. Juan Serna, SOFLO 25.67; SOFLO: 8. Heath Brames 26.49.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Owen Dougherty, Coral Springs 46.91, 2. Landon Kyser, Heritage Aquatics 1:05.48, 3. Owen Williams, Heritage Aquatics 1:05.70; SOFLO TOP 10: 9. Jonathan Lozano 1:14.18; 11-12, 1. Levko Danyliv, Gulliver 52.64, 2. Sebastian Lares, SOFLO 55.75, best time, 3. David Chavez, Miami Swimming 56.72; SOFLO TOP 10: 5. Enrique Rodriguez 58.80, 7. Diego Dulieu 59.76, best time, 10. Alejandro Mateus 1:02.90; 13-14, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 51.17, 2. Robert Wilson, CC 51.53, 3. David Montana, Metro Aquatics 53.10; SOFLO: 5. Joseph Lee 53.38, best time; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 48.02, 2. Julio Horrego, Hialeah 48.76, 3. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 49.06; SOFLO: 5. Rafael Rodriguez 50.00, best time, 9. Heath Brames 50.67.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 1:09.48, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 1:09.73, best time, 3. Landon Kyser, Heritage Aquatics 1:15.25; SOFLO: 4. Javier Colmenares 1:15.72, 8. Jonathan Lozano 1:23.63, best time; 11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:02.11, best time, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 1:08.41, best time, 3. Zackary Harris 1:08.81; SOFLO TOP 10: 6. Logan Gonzalez 1:12.59, 9. Aldo Zepeda 1:13.14, best time, 10. Lucas Porven 1:17.30, best time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements

SOFLO’s Leah Pando Double Winner On Day Two Of SOFLO TYR Open Invite


By Sharon Robb

January 28, 2017—Leah Pando of South Florida Aquatic Club came up big on the second day of competition at the SOFLO TYR Open Invite Saturday at Academic Village Swimming Pool in Pembroke Pines.

Pando, 10, won the 10-and-under 100-yard backstroke in 1:15.32 and 500-yard freestyle in 6:23.35. She was second in the 200-yard breaststroke in 3:06.30.

Other top SOFLO performers:

Jessica Rodriguez, 18, won the 15-and-over 200-yard breaststroke in 2:24.48.

Molly Golding, 13, won the 13-14 50-yard breaststroke in 32.92 and was second in the 200-yard individual medley in 2:17.35.

Jennifer Rodriguez, 16, won the 15-and-over 50-yard breaststroke in a best time 31.89 and third in the 200-yard breaststroke in 2:32.23.

Alessandro Pereira, 10, won the 10-and-under 100-yard butterfly in 1:09.22.

Lance Lesage, 14, won the 13-14 200-yard individual medley in a best time 2:11.93.

Sebastian Lares, 12, won the 11-12 500-yard freestyle in 5:16.49.

In addition to host SOFLO, among other teams in the field are Boca Raton, Gulliver, Coral Springs, Plantation, SwimFast, Metro Aquatics, AquaKids Sharks, Hialeah, Miami Swimming and Blue Marlins.

A record field of 900 swimmers is competing over three days. The meet concludes Sunday with two sessions at 8:30 a.m. and 1:30 p.m.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Sara Levin, SwimFast 3:02.95, 2. Leah Pando, SOFLO 3:06.30, 3. Alexa Avila, Blue Marlins 3:11.08; SOFLO TOP 10: 4. Mariann Catalasan 3:15.43, best time, 5. Sarah Vasquez 3:46.68; 11-12, 1. Micaela Sierra, Unattached 2:28.41, 2. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 2:37.95, 3. Michelle Fernandez, Hialeah 2:39.71; SOFLO TOP 10: 7. Sabrina Osorio 2:44.58, best time; 13-14, 1. Julia Rosenthal, Gulliver 2:37.38, 2. Gina Fimiano, Plantation 2:39.53, 3. Margaret Miao, AquaKids Sharks 2:39.82; 15-and-over, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:24.48, 2. Gabriela Fernandez, Hialeah 2:31.40, 3. Jennifer Rodriguez, SOFLO 2:32.23; SOFLO TOP 10: 2:38.41.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 1:15.32, 2. Paola Negrin, Flying Fish 1:20.52, 3. Izzy Wilson, AquaKids Sharks 1:21.31; SOFLO TOP 10: 6. Natalia Sibug 1:23.81, best time, 7. Giada Porven 1:24.64, best time; 10. Anastasia Lutz 1:25.77, best time; 11-12, 1. Isabella Chambers, Plantation 1:04.77, 2. Becca Montero, AquaKids Sharks 1:05.93, 3. Giulianna Garcia, Coral Springs 1:06.76; 13-14, 1. Ana Kondratovitch, Hialeah 1:01.49, 2. Claudia Acosta, Hialeah 1:02.21, 3. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 1:02.93; SOFLO TOP 10: 6. Katrina Del Vecchio 1:05.53, 10. Kyana Castro 1:07.26; 15-and-over, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 58.41, 2. Melannie Vargas, Flying Fish 58.87, 3. Megan Schimansky, Coral Springs 1:01.58; SOFLO TOP 10: 5. Jessica Rodriguez 1:03.43.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Reese Rosenthal, Gulliver 39.83, 2. Paola Negrin, Flying Fish 42.17, 3. Mariann Catalasan, SOFLO 42.58; SOFLO TOP 10: 7. Natalia Sibug 43.65, best time, 9. Fiorella Di Salvo 44.29; 11-12, 1. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 33.56, 2. Michelle Fernandez, Hialeah 34.04, 3. Riley Botting, Coral Sporings 34.14; SOFLO TOP 10: 5. Victoria Torres 34.91, Sabrina Osorio 37.28, best time; 13-14, 1. Molly Golding, SOFLO 32.92, 2. Isabella Jurado, Hialeah 33.12, 3. Shannelle Gonzalez, Hialeah 33.69; SOFLO TOP 10: 7. Katrina del Vecchio 35.00, 9. Daniela Curbelo 35.99, best time; 15-and-over, 1. Jennifer Rodriguez, SOFLO 31.89, best time, 2. Elise Larin, SOFLO 33.19, 3. Thea Mckenna, Heritage Aquatics 33.45; SOFLO TOP 10: 10. Kellie Wilcox 36.57.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Sara Levin, SwimFast 1:15.97, 2. Sofia Moreno, Gulliver 1:20.27, 3. Sofia Gonzalez, Unattached 1:26.40; 11-12, 1. Becca Montero, AquaKids Sharks 1:02.70, 2. Giulianna Garcia, Coral Springs 1:04.50, 3. Isabella Chambers, Plantation 1:05.92; SOFLO: 6. Jena Legaspi 1:09.41, best time; 13-14, 1. Ana Kondratovich, Hialeah 59.72, 2. Jocelyn Ruiz, Blue Marlins 1:00.02, 3. Anelis Roque, Metro Aquatics 1:00.63; SOFLO TOP 10: 8. Molly Golding 1:05.83, best time, 9. Sarah Acevedo 1:06.38, best time; 15-and-over, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 57.70, 2. Kyla Valls, Miami Swimming 1:00.35, 3. Melannie Vargas, Flying Fish 1:00.41; SOFLO TOP 10: 7. Jessica Rodriguez 1:02.55.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alexa Avila, Blue Marlins 30.82, 2. Sara Levin, SwimFast 31.56, 3. Anastasia Lutz, SOFLO 31.97, best time; SOFLO: 8. Natalia Sibug 33.47, best time; 11-12, 1. Becca Montero, AquaKids Shars 26.78, 2. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 27.11, 3. Michelle Fernandez, Hialeah 27.29; SOFLO: 7. Emma Twombly 27.83; 13-14, 1. Claudia Acosta, Hialeah 25.25, 2. Ana Kondratovich, Hialeah 25.67, 3. Shannelle Gonzalez, Hialeah 26.46; SOFLO: 9. Kyana Castro 28.28; 15-and-over, 1. Mary Smutny, AquaKids Sharks 24.28, 2. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 24.89, 3. Kyla Valls, Miami Swimming 24.95; SOFLO TOP 10: 9. Jennifer Rodriguez 26.54.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Ana Kondratovitch, Hialeah 2:17.14, 2. Molly Golding, SOFLO 2:17.35, 3. Katrina Del Vecchio, SOFLO 2:17.86; SOFLO TOP 10: 9. Daniela Curbelo 2:23.57.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 6:23.35, 2. Fiorella Di Salvo, SOFLO 6:26.65, best time, 3. Sofia Moreno, Gulliver 6:45.91; SOFLO TOP 10: 4. Mariann Catalasan 6:47.53, 8. Anastasia Lutz 7:41.95; 11-12, 1. Isabella Chambers, Plantation 5:28.81, 2. Becca Montero, AquaKids Sharks 5:28.98, 3. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 5:35.04; 13-14, 1. Anelis Roque, Metro Aquatics 5:22.69, 2. Sarah Schimansky, Coral Springs 5:27.76, 3. Valeria Strohmeier, Gulliver 5:29.66; SOFLO TOP 10: 4. Mallory Schleicher 5:31.13, best time, 5. Kayla Cunningham 5:31.45, best time; 15-and-over, 1. Andreina Pinto, Metro Aquatics 4:56.87, 2. Marcella Ruppert-Gomez, Gulliver 5:05.84, 3. Alicia Mancilla, Gulliver 5:11.75.

BOYS

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 2:34.15, 2. Kaii Winkler, Miami Swimming 2:41.36, 3. Alessandro Pereira, SOFLO 2:43.41; 11-12, 1. Parker Rosenthal, Gulliver 2:31.68, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 2:34.24, 3. Charles Pujula, Hialeah 2:36.80; SOFLO: 5. Zackary Harris 2:44.40, best time; 7. Alex Golding 2:50.39, best time; 13-14, 1. Victor Valdes, Hialeah 2:25.09, 2. Jose Hermida, Metro Aquatics 2:26.40, 3. David Montana, Metro Aquatics 2:29.75; SOFLO TOP 10: 9. Lance Lesage 2:40.86, best time; 15-and-over, 1. Julio Horrego, Hialeah 2:07.06, 2. Brandon Vives, Metro Aquatics 2:14.40, 3. Teo Darias, Gulliver 2:18.86; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 2:19.66.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Landon Kyser, Heritage Aquatics 1:10.92, 2. Javier Colmenares, SOFLO 1:15.33, 3. Farouk Musa, Heritage Aquatics 1:16.35; SOFLO: 5. Jonathan Lozano 1:20.34, 10. Owen Smith 1:26.01, best time; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 59.88, 2. Sebastian Lares, SOFLO 1:00.80, best time, 3. Fin Winkler, Miami Swimming 1:01.80; SOFLO: 4. Enrique Rodriguez 1:07.85, 5. Diego Dulieu 1:08.86, best time, 9. Alex Golding 1:10.40, 10. Logan Gonzalez 1:10.75; 13-14, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 58.38, 2. Kyle Korvick, Gulliver 1:00.78, 3. Joseph Perdomo, Blue Marlins 1:01.10; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 52.73, 2. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 53.37, 3. Trey Gribble, Gulliver 54.80; SOFLO TOP 10: 6. Leonardo Mateus 58.18.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 34.13, 2. Javier Colmenares, SOFLO 39.72, 3. Owen Williams, Heritage Aquatics 41.14; SOFLO TOP 10: 10. Jonathan Lozano 46.21, best timel 11-12, 1. Parker Rosenthal, Gulliver 32.28, 2. Matthew Tarafa, Hialeah 32.74, 3. Agustin Rodriguez, Hialeah 32.76; SOFLO TOP 10: 7. Zackary Harris 35.03, best time, 9. Enrique Rodriguez 35.86, best time, 10. Logan Gonzalez 36.48; 13-14, 1. Victor Valdes, Hialeah 30.84, 2. Matthew Posso, Gulliver 31.08, 3. Javier Roman, SOFLO 31.67, best time, 6. Juan Colmenares 33.94, best time, 8. Mark Andre De Gracia 34.39; 15-and-over, 1. Alfred Pappe, Metro Aquatics 28.39, 2. Juan Ramirez, Metro Aquatics 28.63, 3. Alessandro Marchesani 29.62; SOFLO TOP 10: 5. Tyler Bland 31.00.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 1:09.22, 2. Javier Colmenares 1:15.08, 3. Erick Collazo, Blue Marlins 1:16.14; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 58.70, 2. Sebastian Lares, SOFLO 59.55, best time, 3. Agustin Rodriguez, Hialeah 1:01.68; SOFLO TOP 10: Christian Tijero 1:13.01; 13-14, 1. Jose Lopez, Miami Swimming 56.90, 2. Andres Wong, Metro Aquatics 56.90, 3. Jose Hermida, Metro Aquatics 57.48; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 51.96, 2. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 52.48, 3. Brandon Vives, Metro Aquatics 53.14; SOFLO TOP 10: 7. Rafael Rodriguez 54.47.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Landon Kyser, Heritage Aquatics 29.28, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 29.29, 3. Andriy Huertas, Gulliver 30.46; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 24.05, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 24.98, 3. Enrique Rodriguez, SOFLO 26.52, best time; SOFLO: 7. Zackary Harris 27.02, best time, 10. Diego Dulieu 27.72, best time; 13-14, 1. Robert Wilson, CC 23.79, 2. David Montana, Metro Aquatics 23.81, 3. Jose Hermida, Metro Aquatics 24.33; 15-and-over, 1. Alfred Pappe, Metro Aquatics 22.01, 2. Miguel Cancel, Gulliver 22.10, 3. Luke Lezotte, SOFLO 22.20; SOFLO TOP 10: 8. Heath Brames 23.30, 9. Juan Serna 23.40.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Lance Lesage, SOFLO 2:11.93, best time, 2. Dominic Bono, AquaKids Sharks 2:12.89, 3. Jose Lopez, Miami Swimming 2:13.51; SOFLO TOP 10: 5. Javier Roman 2:15.83, best time, 8. John Paul Handal 2:17.32; 15-and-over, 1. Julio Horrego, Hialeah 1:58.30, 2. Nestor Montero, Metro Aquatics 2:00.86, 3. Trey Gribble, Gulliver 2:01.60; SOFLO TOP 10: 5. Leonardo Mateus 2:06.26.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Kaii Winkler, Miami Swimming 5:18.53, 2. Javier Colmenares, SOFLO 5:57.45, 3. George Gonzalez, Flying Fish 6:06.86; 11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 5:16.49, 2. Fin Winkler, Miami Swimming 5:27.96, 3. Diego Dulieu, SOFLO 5:35.67, best time; SOFLO TOP 10: 5. Alex Golding 5:46.84; 13-14, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 4:53.06, 2. Neil Picon, Metro Aquatics 4:57.18, 3. Hector Paz, Metro Aquatics 5:01.74; 15-and-over, 1. Miguel Cancel, Gulliver 4:41.83, 2. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 4:43.02, 3. Brandon Vives, Metro Aquatics 4:44.45.

IF YOU GO

What: TYR Open Invite

When: Sunday

Schedule: Sunday, 8:30 a.m.

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan St., Pembroke Pines

Admission: $5. Heat sheets are free and can be found online at the SOFLO website and Meet Mobile. For information call 954-538-3721 or SoFloMeets@swim4SoFlo.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Host SOFLO Shines On Opening Night Of SOFLO TYR Open Invite


By Sharon Robb

January 27, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers took center stage on opening night of the SOFLO TYR Open Invite.

Competing in their home pool at the Academic Village Swimming Pool in Pembroke Pines, SOFLO swimmers dominated the Florida Gold Coast meet on Friday night.

SOFLO boys swept the top three places in the 15-and-over 100-yard individual medley. Ervin Marin, 17, won in 55.53 followed by Rafael Rodriguez, 15, in a best time 55.98 and Luke Lezotte, 15, in 57.04, also a best time.

Kathleen Golding, 16, was a double winner. The 2016 U.S. Olympic trials qualifier won the 100-yard individual medley in 57.90 and 400-yard individual medley in 4:22.03.

Leah Pando, 10, won the 200-yard individual medley in 2:42.71.

Javier Colmenares, 10, won the 200-yard freestyle in a best time 2:19.09.

Alessandro Pereira, 10, won the 200-yard individual medley in 2:29.10.

Among other meet highlights:

Matthew Tarafa, 12, of Hialeah Swim Club was a double winner. He won the 11-12 200-yard freestyle in 1:52.72 and 200-yard individual medley in 2:09.33.

In addition to SOFLO, among other teams in the field are Boca Raton, Gulliver, Coral Springs, Plantation, SwimFast, Metro Aquatics, AquaKids Sharks, Hialeah, Miami Swimming and Blue Marlins. A record field of 900 swimmers is competing over three days. The meet continues Saturday with two sessions at 8:30 a.m. and 3 p.m.

FRIDAY RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alexa Avila, Blue Marlins 2:23.75, 2. Sara Levin, SwimFast 2:24.69, 3. Cecilia Mirones, Sunrise 2:29.13; SOFLO TOP 10: 7. Mariann Catalasan 2:41.00, 8. Mary Sawyer 2:42.43, best time, 10. Anastasia Lutz 2:44.18; 11-12, 1. Becca Montero, AquaKids Sharks 2:03.19, 2. Giulianna Garcia, Coral Springs 2:08.09, 3. Michelle Fernandez, Hialeah 2:08.12; SOFLO TOP 10: 4. Emma Twombly 2:10.76, 8. Kalin Hubbard 2:12.86, best time.

100-yard individual medley:

13-14, 1. Claudia Acosta, Hialeah 1:03.01, 2. Katrina Del Vecchio 1:03.79, best time, 3. Isabella Jurado, Hialeah 1:03.95; SOFLO TOP 10: 4. Molly Golding 1:04.05, best time, 8. Paige Lane 1:05.46, best time, 10. Daniela Curbelo 1:06.51, best time; 15-and-over, 1. Kathleen Golding, SOFLO 57.90, 2. Mary Smutny, AquaKids Sharks 59.10, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 1:03.44; SOFLO TOP 10: 5. Marianna Serrrao 1:06.57, 7. Abby Oyetunji 1:07.49, 10. Maya Coffey 1:07.97.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 2:42.71, 2. Sara Levin, SwimFast 2:43.31, 3. Alexa Avila. Blue Marlins 2:45.66; SOFLO: 4. Fiorella Di Salvo 2:54.81, best time, 6. Mariann Catalasan 2:55.50, best time, 8. Giada Porven 2:57.25; 11-12, 1. Isabella Chambers, Plantation 2:19.15, 2. Becca Montero, AquaKids Sharks 2:22.85, 3. Giulianna Garcia, Coral Springs 2:23.64; SOFLO TOP 10: 7. Jena Legaspi 2:29.22, 8. Kalin Hubbard 2:30.01, best time.

400-yard individual medley:

13-14, 1. Anelis Roque, Metro Aquatics 4:42.18, 2. Molly Golding, SOFLO 4:45.83, 3. Kayla Cunningham, SOFLO 4:53.51, best time; SOFLO TOP 10: 7. Daniela Curbelo 4:54.50, 10. Katrina Del Vecchio 4:57.99, best time; 15-and-over, 1. Kathleen Golding, SOFLO 4:22.03, 2. Mary Smutny, AquaKids Sharks 4:37.45, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 4:40.73; SOFLO TOP 10: 9. Marianna Serrao 5:02.02.

BOYS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Javier Colmenares, SOFLO 2:19.09, best time; 2. Farouk Mesa, Heritage Aquatics 2:28.81, 3. Ares Rio, Sunrise 2:34.36; SOFLO TOP 10: 6. Owen Smith 2:43.18, best time; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 1:52.72, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 1:55.57, 3. Sebastian Lares, SOFLO 2:00.40, best time; SOFLO TOP 10: 5. Enrique Rodriguez 2:05.99, 6. Zackary Harris 2:06.44, 7. Diego Dulieu 2:08.74, best time, 8. Alejandro Mateus 2:08.92;

100-yard individual medley:

13-14, 1. Joseph Perdomo, Blue Marlins 1:01.86, 2. Dominic Bono, AquaKids Sharks 1:01.87, 3. Lance Lesage, SOFLO 1:02.13, best time; SOFLO TOP 10: 5. John Paul Handal 1:02.18, best time, 7. Juan Colmenares 1:03.27, best time, 10. Nicolas Munoz 1:04.63; 15-and-over, 1. Ervin Marin, SOFLO 55.53, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 55.98, best time, 3. Luke Lezotte 57.04, best time; SOFLO TOP 10: 5. Max Asnis 58.00, best time, 6. Heath Brames 58.79, best time, 8. Juan Serna 59.63, 10. Leonardo Mateus 1:00.03.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 2:29.10, 2. Javier Colmenares, SOFLO 2:33.21, best time, 3. Landon Kyser, Heritage Aquatics 2:39.30; 11-12, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 2:09.33, 2. Sebastian Lares, SOFLO 2:10.53, 3. Agustin Rodriguez, Hialeah 2:14.37; SOFLO TOP 10: 5. Zackary Harris 2:23.33, 6. Alejandro Mateus 2:26.38, 7. Enrique Rodriguez 2:26.49, best time; 10. Logan Gonzalez 2:31.58, best time.

400-yard individual medley:

13-14, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 4:22.33, 2. Hector Paz, Metro Aquatics 4:33.97, 3. Dominic Bono, AquaKids Sharks 4:38.72; SOFLO TOP 10: 4. Javier Roman 4:40.55, best time, 6. Nicolas Rossi 4:45.15, best time, 7. Juan Colmenares 4:46.26, best time; 15-and-over, 1. Carlos Omana, Metro Aquatics 3:59.21, 2. Nestor Montero, Metro Aquatics 4:09.64, 3. Brando Vives, Metro Aquatics 4:11.96; SOFLO: 6. Rafael Rodriguez 4:14.42, 8. Leonardo Mateus 4:22.34, 9. Ervin Marin 4:25.07.

IF YOU GO

What: TYR Open Invite

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday, 8:30 a.m.; Sunday, 8:30 a.m.

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan St., Pembroke Pines

Admission: $5. Heat sheets are free and can be found online at the SOFLO website and Meet Mobile. For information call 954-538-3721 or SoFloMeets@swim4SoFlo.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Hosts TYR Open Invite This Weekend


By Sharon Robb

January 26, 2017—South Florida Aquatic Club will host its largest meet in team history this weekend.

A record field of 900 swimmers is expected to compete over three days at the TYR SOFLO Open Invite at Academic Village Swimming Pool in Pembroke Pines Friday through Sunday.

It is the largest Florida Gold Coast meet SOFLO has hosted in its home pool since the team’s inception. SOFLO has the largest team with 158 swimmers entered.

Because of the size of the meet, meet officials decided to eliminate the relay competition.

Among SOFLO’s top swimmers entered are Max Asnis, 17; Tyler Bland, 15; Kyana Castro, 14; Kathleen Golding 16; Zackary Harris, 12; Sebastian Lares, 12; Elise Larin, 15; Jie Hoon Lee, 14; Jena Legaspi, 12; Luke Lezotte, 15; Ervin Marin , 17; Yannai Michael 12; Leah Pando, 10; Rafael Rodriguez, 15; Jessica Rodriguez, 18; Nicolas Rossi, 13 and Kellie Wilcox, 16.

Among top swimmers from around the Florida Gold Coast entered are Becca Montero, 12, of AquaKids Sharks; Matthew Tarafa, 12, of Hialeah Swim Club; Carlos Omana, 23, of Metro Aquatics; Julio Horrego, 18, of Hialeah Swim Club; Mary Smutny, 16, of AquaKids Sharks; Miguel Cancel, 17, of Gulliver Swim Club; Riley Botting, 12, of Coral Springs; Kaii Winkler, 10, of Miami Swimming; Trey Gribble, 16, of Gulliver Swim Club; Gabrianna Banks, 14, of Heritage Aquatics; Isabella Chambers, 12, of Plantation Swim Team and Kyla Valls, 18, of Miami Swimming.

In addition to SOFLO, some of the other teams in the field are Boca Raton, Gulliver, Coral Springs, Plantation, SwimFast, Metro Aquatics, AquaKids Sharks, Hialeah, Miami Swimming and Blue Marlins.

The meet opens Friday at 5:30 p.m. with the girls and boys 12-and-under 200-yard freestyle; 13-and-over 100-yard individual medley; 12-and-under 200-yard individual medley and 13-and-over 400-yard individual medley.

IF YOU GO

What: TYR SOFLO Open Invite

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, 5:30 p.m.; Saturday, 8:30 a.m.; Sunday, 8:30 a.m.

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan St., Pembroke Pines

Admission: $5. Heat sheets are free and can be found online at the SOFLO website and Meet Mobile. For information call 954-538-3721 or SoFloMeets@swim4SoFlo.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

AQUATIC NOTEBOOK: USA Swimming Extends Sponsorship With TYR


By Sharon Robb

January 24, 2017—USA Swimming, the sport’s national governing body, has extended its’ sponsorship with TYR through 2020.

The global swimming brand will serve as an official sponsor of USA Swimming for technical products and performance apparel.

“TYR Sport is honored to continue its’ role as a sponsor of USA Swimming,” said CEO Matt DiLorenzo.

“Through our collaborative efforts we are confident that we will continue to advance the sport of swimming well into the future.”

South Florida Aquatic Club, one of the state’s largest and most diverse USA Swimming clubs, signed with TYR in July 2015. SOFLO was among the first teams in Florida to sign.

TYR, a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories, is one of the nation’s top companies.

TYR (pronounced tier) is named after a mythical Norse god of warriors and deity among all athletes.

The TYR brand embodies the competitive spirit of sports and is a symbol of courage, law, bravery and victory.

Since 1985, TYR has provided performance swimsuits to elite athletes.

Co-founded by 1972 Olympic medalist Steve Furniss, a USA Swimming co-captain of the 1976 U.S. Olympic team, and swim wear manufacturer Joseph DiLorenzo, TYR has been involved in full-body technical suit research and development for the past four Olympic Games.

TYR is known for its design of the customized iconic red swimsuit worn by the cast of the popular show Baywatch, featuring David Hasselhoff.

TYR is dedicated to redefining the next generation of performance and recreational swimwear and accessories.

TYR offers performance swim apparel for active enthusiasts of all ages from grass roots to masters, and interests.

TYR swim wear collections include performance, triathlon, children’s, men’s shorts and fitness.

The swim wear and accessory colors are vibrant and design is state-of-the-art. The swim wear features hydrosphere technology, speedy dry fabric and supersonic flex bonding.

TYR swim wear is made by swimmers for swimmers which makes its’ five-and-a-half year contract with SOFLO a perfect fit.

SOFLO is one of the best-dressed and well-equipped teams on the pool deck. TYR also sponsors SOFLO’s monthly TYR Swimmer of the Month.

TYR will be present at all top USA Swimming sanctioned events including the Phillips 66 National Championships, Winter National Championships and 2020 U.S. Olympic Trials.

TYR also sponsors the USA Swimming Foundation and has a key role in providing equipment at USA Swimming’s various camps and clinics.

College swimming
Pine Crest alum Brooke Bernstein of Fort Lauderdale was named to the Tufts NESCAC Conference team. The championship meet is Feb. 10-12 at Bowdoin College in Brunswick Maine. The sprint freestyler is a freshman….Adan Diaz of Westlake Prep School and Azura Florida Aquatics verbally committed to Nova Southeastern University…On Saturday morning, University of Florida will host its one and only home dual meet this season against Tennessee. The Gators will also honor their senior class before the meet…Pfeiffer University, latest member of Division III and USA South Conference, has reinstated its women’s swimming program. Amy Prior has been hired as head coach. The team will begin competition this fall.

Miscellaneous
PowerBar is featuring Olympic gold medalist Ryan Lochte in his new Clean Start campaign. The year-long Clean Start pledge is designed to inspire and motivate everyone to move forward from the past and better themselves in 2017. The brand is introducing the new Clean Whey Bars. Lochte is featured in 60, 30 and 15-second off-beat videos reflecting on his journey and hopes of wiping away the past and starting clean in 2017. Other Team PowerBar members will also share their Clean Start stories on social media. Lochte is awaiting the birth of his first child, a son in October with fiancé Kayla Rae Reid. Lochte, 32, is four months into his 10-month suspension from swimming for his infamous fake robbery scandal during the 2016 Rio Summer Olympics. Lochte expects to move with his family from Charlotte to Los Angeles to train with Conor Dwyer in the near future.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Healy, Fabian Win Overall Men’s, Women’s Swim Fort Lauderdale Race; SOFLO’s Martin Finishes 13th


By Sharon Robb

January 23, 2017—William Healy and Eva Fabian were overall men’s and women’s winners at the inaugural Swim Fort Lauderdale Beach this past weekend at Fort Lauderdale Beach Park.

Despite rough water conditions, Healy, 53, was first among a field of 144 swimmers in 15 minutes and 39 seconds.

Ricardo Valdivia, 52, was second in 15:45 and teenager Mattheus Santos, 15, was third overall in 15:47. Mattheus was also the top finisher among the 49-and-under swimmers.

World-class open water swimmer and national team member Eva Fabian, 23, of Yale won the women’s race in 16:09. Fabian has won gold and bronze medals at the World Aquatic Championships, gold at the Pan American Games and two silvers at Pan Pacs.

Summer Schulte, 14, was second in 16:39 and Rylie Barnhardt, 12, was third in 17:25.

Cynthia Henley won the 50-plus title in 21:52.

South Florida Aquatic Club masters swimmer Jennifer Martin, 36, was 13th among women and 55th overall in 20:05.

Martin, who will compete in this weekend’s Miami Marathon and Half Marathon, is training for the two-mile open water swim at the Aug. 7-16 World Police & Fire Games in Los Angeles. The Olympic-style competition attracts 10,000 athletes from 70 countries competing in 60 events.

Hawaii Ironman Hector Picard, 50, was 38th in 30:31. Picard of Fort Lauderdale is the first double-arm amputee to finish the Kailua-Kona event, the granddaddy of all Ironmans. He lost his right arm and most of his left arm in an electrocution accident 25 years ago.

The Swim Fort Lauderdale event featured a one-mile swim and kids’ race.

The remainder of the Swim Gym and Life Sports Fitness Swim Series is May 7th at Miami Marine Stadium and Aug. 13th in Miami Beach in front of the North Beach Bandshell.

Race proceeds benefit the H2Os Foundation whose mission is to eliminate drowning in South Florida by providing swimming lessons to those in need.

Every swimmer was presented a limited edition finisher medal. The medal is a custom jigsaw puzzle piece medal as part of the South Florida Swim Series. By completing all three, they will form together to read Swim Series on the back. For more information, go to swimmiami.net.

RESULTS

MEN

Overall Masters (50-and-over): 1. William Healy 15:39, 2. Ricardo Valdivia 15:45, 3. Alan Svensen 17:54.

Overall 49-and-under: 1. Mattheus Santos 15:47, 2. Ethan Roach 16:06, 3. Alex Marquez 16:32.

WOMEN

Overall Masters (50-and-over): 1. Cynthia Henley 21:52, 2. Carin Cohen 21:56, 3. Ilene Schnall 23:39.

Overall 49-and-under, 1. Eva Fabian 16:09, 2. Summer Schulte 16:39, 3. Rylie Barnhardt 17:25.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Finish On Winning Note On Final Day Of GCST Winter Invitational


By Sharon Robb

January 15, 2017—Yannai Michael and Alessandro Pereira of South Florida Aquatic Club finished strong against some stiff competition at the GCST Winter Invitational Sunday at Florida Gulf Coast University Aquatics Center in Fort Myers.

Michael won the 11-12 100-yard individual medley in a best time 1:04.02. Michael also had three runner-up finishes. He was second in the 50-yard breaststroke in a best time 33.24; 50-yard freestyle in a best time 26.30 and 50-yard butterfly in a best time 29.58.

Pereira won the 10-and-under 200-yard freestyle in a best time 2:13.50. Pereira was also third in the 50-yard breaststroke in 37.05, another best time and 50-yard freestyle in a best time 28.88. He was fourth in the 50-yard butterfly in a best time 31.96.

SOFLO also took a pair of thirds in the 200-yard medley relay competition. The boys team of Nathaniel Garrick, Samuel Bullen, Yannai Michael and Lucas Porven was third in 2:12.12.

The girls relay team of Kailey Smith, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios and Emma Twombly finished third in 2:20.35.

With only a handful of swimmers, SOFLO finished fifth among teams with 193 points in the combined and fourth in the boys competition with 150.

Gulf Coast Swim Team hosted eleven clubs and 609 swimmers, including 16 from SOFLO, for three days. The meet was SOFLO’s first road trip of the New Year.

SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 2,067, 2. Swim Florida 1,014, 3. Gulf Coast 456, 4. Greater Tampa Swim 262.5, 5. SOFLO 193, 6. Blue Wave 153.5, 7. Tornadoes 136, 8. Charlotte County 134, 9. Carrollwood Village 113, 10. YMCA Sea Dragons 53, 11. Swim Florida Unattached 19.

BOYS TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 1,280.50, 2. Swim Florida 525, 3. Gulf Coast 164.50, 4. SOFLO 150.

GIRLS TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 983.50, 2. Swim Florida 556, 3. Gulf Coast 324.50, 4. Greater Tampa 191, 5. Blue Wave 97, 6. SOFLO 84.

SOFLO HIGH POINT: (Girls) 8-and-under, 6. Giada Porven, 9; 10-and-under, 5. Leah Pando 38, 18. Giada Porven, 2; 11-12, 14. Mia Escudero 7, 19. Emma Twombly 4; 13-14, 25. Sarah Acevedo, 4; 15-and-over, None; (Boys) 8-and-under, None; 10-and-under, 2. Alessandro Pereira 60; 11-12, 1. Yannai Michael 58, 15. Nathaniel Garrick 7; 13-14, None; 15-and-over, None; Open, 32. Christian Vasquez 3.

GIRLS

100-yard individual medley:

11-12, 1. Natalie Stafford, Sarasota YMCA 1:06.30; SOFLO: 13. Mia Escudero 1:13.92, 24. Kaitlyn Barrios 1:18.71, best time.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 2:15.61; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 2:29.03; Open, 1. Maddy Burt, Swim Florida 2:14.48.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Maeve Eckerman, Sarasota YMCA 39.15; SOFLO: 6. Leah Pando 41.86, 26. Sarah Vasquez 50.14, best time; 11-12, 1. Evelyn Negrette, CCS 34.62; SOFLO: 6. Mia Escudero 37.41, 10. Emma Twombly 39.40, 24. Kailey Smith 44.73, best time.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 2:34.66; Open, 1. Shae Clifton, Swim Florida 2:30.44.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 32.15; SOFLO: 7. Leah Pando 36.47, best time, 40. Sarah Vasquez 48.93; 11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 30.14; SOFLO: 20. Kaitlyn Barrios 38.18, best time, 24. Kailey Smith 39.42.

100-yard backstroke:

13-14, 1. Reagan Flynn, GTSA 1:01.96; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 1:11.70; Open, 1. Paige Madden, Gulf Coast 1:03.10.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Maeve Eckerman, Sarasota YMCA 28.93; SOFLO: 12. Leah Pando 32.53, best time, 21. Giada Porven 34.18, best time, 45. Sarah Vasquez 39.01; 11-12, 1. Jewels Carlini, Swim Florida 26.12; SOFLO: 13. Emma Twombly 28.05, 24. Kaitlyn Barrios 30.37, 27. Mia Escudero 30.49, best time, 43. Kailey Smith 33.20; 13-14, 1. Maddy Burt, Swim Florida 24.73; Open, 1. Olivia McMurray, Swim Florida 25.05; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 28.36.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 30.96; SOFLO: 23. Giada Porven 42.62; 11-12, 1. Natalie Stafford, Sarasota YMCA 29.18; SOFLO: 26. Kaitlyn Barrios 36.53.

100-yard butterfly:

13-14, 1. Maddy Burt, Swim Florida 56.92; Open, 1. Miah Lopez, Sarasota YMCA 59.77; SOFLO: 15. Alana Acevedo 1:08.97.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 2:09.22; SOFLO: 4. Leah Pando 2:24.06, best time, 10. Giada Porven 2:35.32; 11-12, 1. Michaela Mattes, Sarasota YMCA 2:00.62; SOFLO: 6. Emma Twombly 2:14.16, 21. Kailey Smith 2:34.61, best time.

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA 2:17.76, 2. Greater Tampa 2:34.87, 3. Sarasota YMCA 2:37.83; 11-12, 1. Sarasota YMCA 2:01.75, 2. Swim Florida 2:07.41, 3. SOFLO 2:20.35 (Kailey Smith, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios, Emma Twombly); 1. Open, 1. Swim Florida 1:55.19, 2. Gulf Coast 1:57.46, 3. Greater Tampa 1:58.33.

BOYS

100-yard individual medley:

11-12, 1. Yannai Michael, SOFLO 1:04.02, best time; SOFLO: 13. Nathaniel Garrick 1:13.98, best time, 17. Samuel Bullen 1:16.06, best time.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Rene Strezenicky, Sarasota YMCA 2:05.66; SOFLO: 19. Christian Vasquez 2:33.24; Open, 1. Dylan Hacker, CCS 2:04.75.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Elias Corn, Sarasota YMCA 36.49; SOFLO: 3. Alessandro Pereira 37.05, best time; 11-12, 1. Nikolos Gordon-Somers, Tornadoes 31.88; SOFLO: 2. Yannai Michael 33.24, best time, 13. Samuel Bullen 37.35, best time.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Matt Stitzman, Sarasota YMCA 2:27.78; Open, 1. Sean-Douglas Gooden, Tornadoes 2:14.24.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 32.67; SOFLO: 16. Owen Smith 41.27; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YMCA 30.24; SOFLO: 16. Samuel Bullen 39.08, best time.

100-yard backstroke:

13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 56.82; SOFLO: 23. Christian Vasquez 1:12.44; Open, 1. Niko Milosavljevic, Blue Wave 54.55.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 27.89; SOFLO: 3. Alessandro Pereira 28.88, best time, 26. Owen Smith 34.84; 11-12, 1. Nikolos Gordon-Somers, Tornadoes 26.18, best time; SOFLO: 2. Yannai Michael 26.30, best time, 17. Nathaniel Garrick 29.61, best time, 26. Samuel Bullen 32.10; 13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 23.36; Open, 1. Patrick Amistoso, Sarasota YMCA 23.37.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 29.69; SOFLO: 4. Alessandro Pereira 31.96, best time, 17. Owen Smith 39.66; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YMCA 28.40; SOFLO: 2. Yannai Michael 29.58, 14. Lucas Porven 33.49, best time.

100-yard butterfly:

13-14, 1. Joshua Benzon, Gulf Coast 1:00.17, best time; SOFLO: 15. Christian Vasquez 1:11.22; Open, 1. Beau Hutchins, Sarasota YMCA 54.04, best time.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 2:13.50, best time; SOFLO: 18. Owen Smith 2:47.98, best time; 11-12, 1. Jordan Jansen, Blue Wave 2:06.45; SOFLO: 4. Nathaniel Garrick 2:14.85.

1000-yard freestyle: Open, SOFLO: 30. Lucas Porven 13:08.85.

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA “A” 2:13.43, 2. Sarasota YMCA “B” 2:27.54, 3. Swim Florida 2:29.02; 11-12, 1. Sarasota YMCA 2:00.61, 2. Sarasota YMCA B 2:05.06, 3. SOFLO 2:12.12 (Nathaniel Garrick, Samuel Bullen, Yannai Michael, Lucas Porven); Open, 1. Swim Florida 1:51.04, 2. Greater Tampa 1:52.64, 3. Swim Florida B 1:53.09.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com