Golding, Heron Leads SOFLO In Final Session Of Senior LCM Sectional Qualifier

By Sharon Robb

February 12, 2017—Kathleen Golding of South Florida Aquatic Club continued her winning ways in the second and final session of the Senior LCM Sectional Qualifier Saturday afternoon at Plantation Aquatics Complex.

Golding, 16, won the 100-meter freestyle in 59.00. Golding was also second in the 400-meter freestyle in 4:28.74, just getting out-touched by Mary Smutny of AquaKids Sharks in 4:28.48.

Golding was also seventh in the 100-meter backstroke in 1:09.38.

Other top SOFLO finishers were:

Kelley Heron was second in the 100-meter backstroke in 1:09.38.

Jessica Rodriguez was third in the 200-meter breaststroke in 2:52.31 and was closely followed by sister Jennifer, placing sixth in 2:55.85.

Jennifer Rodriguez was third in the 50-meter breaststroke in 37.70 and Jessica was fifth in 38.41.

Rafael Rodriguez was fifth in the 400-meter freestyle in 4:15.02.

Samuel Quintero was fifth in the 200-meter breaststroke in 2:33.35 and sixth in the 50-meter breaststroke in 32.96 with a time drop.

Leonardo Mateus was fifth in the 1500-meter freestyle in 17:41.32.

Ervin Marin was sixth in the 100-meter butterfly in 1:01.60.

SESSION TWO RESULTS

GIRLS

200-meter individual medley:

1.Allison Kopas, SFTL 2:27.24, 2. Jennifer Secrest, NPB 2:28.30, 3. Victoria Miyamoto, PC 2:29.22.

100-meter freestyle:

1.Kathleen Golding, SOFLO 59.00, 2. Jessica Nava, PC 59.78, 3. Solana Capalbo, Azura 1:00.34; SOFLO: 18. Kelley Heron 1:04.10, 26. Maya Coffey 1:06.02, time drop, 44. Alana Acevedo 1:08.23, 74. Stephanie Mlujeak 1:13.36.

100-meter butterfly:

1.Jessica Nava, Pine Crest 1:03.82, 2. Alexandra Meszaros, Pine Crest 1:04.03, 3. Mary Smutny, AquaKids Sharks 1:05.01; SOFLO: 21. Jessica Rodriguez 1:13.84, 30. Maya Coffey 1:16.49, 32. Alana Acevedo 1:16.75, 34. Alexandra Crespo 1:18.36.

400-meter freestyle:

1.Mary Smutny, AquaKids Sharks 4:28.48, 2. Kathleen Golding, SOFLO 4:28.74, 3. Alexandra Meszaros, Pine Crest 4:33.04; SOFLO: 10. Marianna Serrao 4:46.71, time drop, 19. Abby Oyetunji 4:59.64, 24. Alexandra Crespo 5:19.14.

200-meter breaststroke:

1.Anna Auld, East Coast 2:48.30, 2. Victoria Miyamoto, Pine Crest 2:48.94, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:52.31; SOFLO: 6. Jennifer Rodriguez 2:55.85.

100-meter backstroke:

1.Alexa Rivera, North Palm Beach 1:08.79, 2. Kelley Heron, SOFLO 1:09.38, 3. Mary Killman, STSA 1:09.99; SOFLO: 7. Kathleen Golding 1:10.73, 28. Stephanie Mlujeak 1:22.46.

50-meter breaststroke:

1.Chade Nersicio, East Coast 36.06, 2. Alberte Kjaersgaard, Hialeah 36.52, 3. Jennifer Rodriguez, SOFLO 37.70; SOFLO: 5. Jessica Rodriguez 38.41.

1500-meter freestyle:

1.Sidney Starman, Flying Fish 18:38.33, 2. Andrea Van Den Berg, Azura 18:57.62, 3. Adriana Rodriguez, Pompano Beach 19:40.35.

BOYS

200-meter individual medley:

1.Patrick Groters, Pine Crest 2:09.44, 2. Julio Horrego, Hialeah 2:11.63, 3. Nicholas Vale, ine Crest 2:16.71; SOFLO: 8. Rafael Rodrguez 29.51, 9. Samuel Quintero 2:20.54, time drop, 15. Leonardo Mateus 2:23.27, 22. Sebastian Lares 2:31.48, 26. Sebastian Sevilla 2:35.98.

100-meter freestyle:

1.Marcus Lavado, Azura 52.39, 2. Nikita Tretyakov, Swim Fort Lauderdale 52.91, 3. Philippe Marcoux, Swim Fort Lauderdale 54.01; SOFLO: 17. Luke Lezotte 57.49, 27. Heath Brames 58.35, 29. Max Asnis 58.45, 33. Juan Diaz 58.71, time drop, 35. Kevin Porto 58.87, 39. CJ Kopecki 59.01, 68. Tomas Pelaez 1:03.11.

100-meter butterfly:

1.Runar Borgen, PAQ 59.14, 2. Diego Machado, TSA 59.69, 3. Luis Villanueva, SOFLO 1:00.65; SOFLO: 6. Ervin Marin 1:01.60, 17. CJ Kopeci 1:04.20, 27. Luke Lezotte 1:06.78, 28. Juan Diaz 1:06.98.

400-meter freestyle:

1.Marcos Lavado, Azura 4:06.34, 2. Bernardo Abascal, Azura 4:13.20, 3. Andres Lares, Azura 4:13.80; SOFLO: 5. Rafael Rodriguez 4:15.02, 10. Ricardo Roche 4:23.52, 14. Luis Villanueva 4:28.00, time drop, 16. Max Asnis 4:32.77, 18. Juan Diaz 4:38.55, 22. Sebastian Sevilla 4:44.26, time drop.

200-meter breaststroke:

1.Adan Diaz, Azura 2:28.09, 2. Julio Horrego, Hialeah 2:28.24, 3. Brandon Moran, Azura 2:30.90; SOFLO: 5. Samuel Quintero 2:33.35, 11. Ervin Marin 2:43.04.

100-meter backstroke:

1.Patrick Groters, Pine Crest 1:00.06, 2. David Van Der Colff 1:01.53, 3. Philippe Marcoux, Swim Fort Lauderdale 1:03.76; SOFLO: 7. Ricardo Roche 1:04.83, 8. Rafael Rodriguez 1:05.24, time drop, 16. Leonardo Mateus 1:07.43, 20. Kevin Porto 1:08.13, 32. Heath Brames 1:11.78, 34. Sebastian Lares 1:12.80.

50-meter breaststroke:

1.Marcos Lavado, Azura 30.53, 2. Adan Diaz, Azura 30.86, 3. Izaak Bastian, SAS 31.24; SOFLO: 6. Samuel Quintero 32.96, time drop, 9. Ervin Marin 33.39, 25. Eiza Gantus 37.91, time drop.

1500-meter freestyle:

1.Bernardo Abascal, Azura 16:19.68, 2. Andres Lares, Azura 16:41.62, 3. Luis Bucaro, TSA 17:16.70; SOFLO: 5. Leonardo Mateus 17:41.32.

Mixed 200-meter freestyle relay:

1.East Coast Aquatic Club 1:45.15, 2. North Palm Beach B 1:46.66, 3. North Palm Beach A 1:47.06, 4. SOFLO A 1:48.68 (Kevin Porto, Kathleen Golding, Kelley Heron, Luke Lezotte), 13. SOFLO B 1:55.95, 14. SOFLO C 1:57.63, 17. SOFLO D 2:00.04.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements