By Sharon Robb

March 4, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers continued to dominate the Florida Gold Coast Area 3 SCY Developmental Swimming Championship Meet Saturday at Academic Village Swimming Pool.

For the second night in a row, SOFLO girls and boys swept the top three spots in several individual events.

In the girls’ 11-12 100-yard individual medley, Mia Escudero won in 1:10.28 followed by Sofia Escudero in 1:10.36 and Sabrina Osorio in 1:10.79. All three were time drops.

In the boys’ 50-yard freestyle, SOFLO swept two age groups. In the 13-14 Nicolas Rossi won in a best time 24.81 followed by Juan Colmenares in 25.05 and Nicolas Munoz in 25.15.

In the 15-18 age group, SOFLO’s Alan Corvaia won in 24.30 closely followed by Samuel Quintero in 24.33 and David Avalos Aday in 24.42.

In the 11-12 100-yard individual medley, Alejandro Mateus (1:07.93), Aldo Zepeda (1:12.08) and Nathaniel Garrick (1:12.17) swept the top three places.

Other SOFLO winners were:

Alana Acevedo, 15-18, 100-yard backstroke, 1:07.95.

Mariann Catalasan, 7-10, 50-yard butterfly, 36.62, time drop.

Leah Pando, 7-10, 50-yard freestyle, 32.00.

Kellie Wilcox, 15-18, 100-yard individual medley, 1:10.20, time drop.

Sarah Acevedo, 13-14, 200-yard butterfly, 2:22.38, time drop.

Nicolas Munoz, 13-14, 100-yard backstroke, 1:01.72.

Jonathan Lozano, 7-10, 50-yard butterfly, 36.73, time drop.

Lucas Porven, 11-12, 50-yard butterfly, 32.67.

Sebastian Sevilla, 15-18, 100-yard individual medley, 59.24.

Samuel Quintero, 15-18, 200-yard butterfly, 2:05.78, time drop.

SOFLO girls and boys won the 11-12, 13-14, and 15-18 200-yard freestyle relays.

The three-day meet concludes on Sunday with prelims at 8:30 a.m. and finals at 6 p.m.

In addition to host SOFLO, other area teams competing are AquaKids Sharks, ACE Swim Club, Amphibius Assault Swim Team, Atlantis Swim Club, Bone Island Swim Club, Hurricane Swimming, City of Miami Swim Team, Devilrays Swim Club, FLA Aquatics, Florida Keys Swim Club, FIU, Gulliver Swimming, Hialeah, Metro Aquatics, Miami Beach Seahawks, Mater Lakes Bears Swim Team, Miami Country Day Aquatics, Miami Shores Aquatics, Miami Swimming, North Miami Swim Team, Shelton Doral Swim Team, Southern Wahoos Aquatic Team, Swim Gym Swim Team and University of Miami.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

100-yard backstroke:

7-10, 1. Alexa Avila, BMHG 1:17.47, 2. Abbie Sargent, FKSC 1:18.42, 3. Natalia Sibug, SOFLO 1:20.34; SOFLO: 8. Anastasia Lutz 1:25.52, time drop; 11-12, 1. Marlene Garijo, GRSC 1:11.99 Carmen Sanchez-Tembleque, MS 1:12.74, 3. Aria Torretta, GRSC 1:12.81; SOFLO: 6. Alexis Christensen, SOFLO 1:15.92, time drop; 13-14, 1. Sara Quintero, Unattached 1:05.33, 2. Lucy Smutny, AKS 1:05.47, 3. Rebekah Ling, SOFLO 1:06.87, time drop; SOFLO: 9. Sarah Acevedo 1:10.28, time drop; 10. Fabiana Avendano 1:10.78; 15-18, 1. Alana Acevedo, SOFLO 1:07.95, time drop, 2. Caroli De la Pena Fernandez, MAC 1:09.61, 3. Courtney Nelson, FKSC 1:09.67; SOFLO: 5. Zariya Harris 1:12.06.

50-yard butterfly:

7-10, 1. Mariann Catalasan, SOFLO 36.62, time drop, 2. Emiliana Chacon, CM 36.71, 3. Giada Porven, SOFLO 36.85, time drop; SOFLO: 4. Mary Sawyer 37.85, time drop, 6. Carleigh Schleicher 38.55; 11-12, 1. Camille Schechter, Hurricanes 31.47, 2. Sofia Osorio 31.49, 3. Maddie Smutny, AKS 31.92; SOFLO: 4. Luna Delgado 32.31, time drop, 9. Ava Kuznik 34.13; 13-14, 1. Giovanna Key, Unattached 28.91, 2. Deborah Alarcon, GRSC 29.45, 3. Caitlyn Coe, MAC 29.87; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 30.31, time drop, 8. Jena Legaspi 31.28; 15-18, 1. Nikki Llorente, MAC 30.78, 2. Caroli De la Pena Fernandez, MAC 32.24, 3. Cynthia Marrero, ASC 32.28; SOFLO: 5. Kellie Wilcox 32.81, time drop, 6. Paola Huerta 33.11, 7. Katherine DeBarros 33.46.

100-yard breaststroke:

7-10, 1. Mercedes Pelayes, SDST 1:32.66, 2. Anastasia Lutz, SOFLO 1:35.25, time drop, 3. Maria Grant, GRSC 1:36.62; 11-12, 1. Cristina Garcia, GRSC 1:24.26, 2. Anaveronica Rosano Sam, CM 1:25.23, 3. Kaitlyn Barrios, SOFLO 1:25.27, time drop; SOFLO: 6. Kathia Jaramillo 1:25.45, 9. Shayna Blitz 1:28.46, time drop; 13-14, 1. Angelic Hernandez, GRSC 1:15.68, 2. Sara Quintero, Unattached 1:16.17, 3. Iliana Ravelo, ASC 1:17.43; SOFLO: 5. Rebekah Ling 1:22.80; 15-18, 1. Nikki Llorente, MAC 1:22.04, 2. Alana Acevedo, SOFLO 1:22.77, 3. Jenna Nelson, AKS 1:23.50; SOFLO: 4. Amy-Nicole Toro 1:24.03.

50-yard freestyle:

7-10, 1. Leah Pando, SOFLO 32.00, 2. Emiliana Chacon, CM 32.14, 3. Natalia Sibug, SOFLO 32.21, time drop, 7. Giada Porven 33.00, time drop, 11. Mariann Catalasan 33.62; 11-12, 1. Camille Schechter, Hurricanes 28.63, 2. Mia Escudero, SOFLO 28.88, time drop, 3. Luna Balzano, MSA 29.04; SOFLO: 6. Victoria Torres 29.33, 9. Sabrina Osorio 29.48; 13-14, 1. Lauren Silva, MS 26.88, 2. Andrea Tinsley, ASC 27.13, 3. Brooke Mundy, MSA 27.26; SOFLO: 5. Rebekah Ling 27.59, time drop, 6. Sara Quintero 27.64; 15-18, 1. Molly Eisenhart, MAC 27.90, 2. Amy-Nicole Toro, SOFLO 28.14, 3. Zariya Harris, SOFLO 28.38; SOFLO: 5. Paola Huerta 28.80, time drop.

100-yard individual medley:

7-10, 1. Bianca Nieto, CM 1:13.82, 2. Victoria Reveron, NMST 1:17.99, 3. Natalia Sibug, SOFLO 1:20.37, time drop; SOFLO: 4. Giada Porven 1:25.09, time drop, 7. Carleigh Schelicher 1:29.98; 11-12, 1. Mia Escudero, SOFLO 1:10.28, time drop, 2. Sofia Escudero, SOFLO 1:10.36, time drop, 3. Sabrina Osorio, SOFLO 1:10.79, time drop; SOFLO: 6. Samantha Solis 1:18.34, time drop, 8. Luna Delgado 1:19.15; 13-14, 1. Giovanna Key,Unattached 1:08.29, 2. Angelic Hernandez, GRSC 1:08.58, 3. Valentina Rose, GRSC 1:09.36; SOFLO: 7. Jena Legaspi 1:10.12, 9. Michelle Ordonez 1:11.55; 15-18, 1. Kellie Wilcox, SOFLO 1:10.20, time drop, 2. Oriana Reta, MBS 1:14.38, 3. Manuela Tampied, Hurricanes 1:24.03.

200-yard butterfly:

11-12, 1. Beverly Muzii, MSA 2:45.51; 13-14, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 2:22.38, time drop, 2. Mallory Schleicher, SOFLO 2:24.74, time drop, 3. Valentina Rosa, GR 2:51.10; 15-18, 1. Caroline Rodriguez, ASC 2:20.98, 2. Zariya Harris, SOFLO 2:40.61.

200-yard freestyle relay:

7-10, 1. City of Miami Parks 2:09.61, 2. SOFLO B (Carleigh Schleicher, Mary Sawyer, Sarah Vasquez, Giada Porven) 2:20.04, 3. Miami Shores 2:25.00; 11-12, 1.SOFLO A (Mia Escudero, Kaitlyn Barrios, Samantha Solis, Victoria Torres) 1:57.34, 2. Gulliver 1:57.51, 3. SOFLO B (Sofia Osorio, Luna Delgado, Sabrina Osorio, Ava Kuznik) 1:57.57; 13-14, 1. SOFLO A (Mallory Schleicher, Rebekah Ling, Fabiana Avendano, Michelle Ordonez), 1:51.81, 2. City of Miami Parks 1:52.77, 3. SOFLO B (Camelia Wick, Mackenzie Ahearn, Jena Legaspi, Sarah Acevedo) 1:58.72; 15-18, 1. SOFLO A (Alana Acevedo, Zariya Harris, Paola Huerta, Kellie Wilcox) 1:54.11, 2. Metro Aquatics 1:55.88.

BOYS

100-yard backstroke:

7-10, 1. Joaquin Mestre, GRSC 1:21.78, 2. Dylan Ferguson, MAC 1:22.81,3. Omar Panol, BMHG 1:23.04; SOFLO TOP 10: 4. Owen Smith 1:24.10, time drop, 7. Benjamin Kim 1:27.16, time drop; 11-12, 1. Ronny Rueda, MLB 1:07.92, 2. David Chavez, MS 1:08.57, 3. Leonardo Leon, CM 1:11.72; SOFLO: 4. Matthew Kim 1:11.90, time drop; 13-14, 1. Nicolas Munoz, SOFLO 1:01.72, 2. Osmany Rivero, BMHG 1:01.85, 3. Steven Perdomo, BMHG 1:03.38; SOFLO: 4. John Paul Handal 1:03.54, 6. Marcos Vazquez 1:04.08, 7. Gabriel Quiros 1:05.36, time drop, 9. Ty Lezotte 1:06.26, time drop, 10. Mark Andre De Gracia 1:07.45, time drop; 15-18, 1. Yender Rojas, MAC 59.63, 2. Yonder Rojas, MAC 1:00.11, 3. Jelani Forde, Hurricanes 1:00.15.

50-yard butterfly:

7-10, 1. Jonathan Lozano, SOFLO 36.73, time drop, 2. Joshua Calvo, DRSC 36.73, 3. Liam Lesentier, MS 37.41; SOFLO TOP 10: 5. Owen Smith 38.40, 6. Luca Hincapie 38.81, time drop; 11-12, 1. Lucas Porven, SOFLO 32.67, 2. Matias Jaramillo, GRSC 32.78, 3. Alex Golding, SOFLO 32.99, time drop; SOFLO: 6. Nathaniel Garrick 33.41, time drop; 13-14, 1. Alejandro Runet, SWAT 26.74, 2. Gabrel Ramirez, MLB 27.26, 3. Daniel Ramos, MAC 27.47; SOFLO: 4. Marcos Vazquez 27.53, 10. Ryan Alonso 28.53; 15-18, 1. Brandon Acosta, MAC 25.96, 2. David Avalos Aday, SOFLO 26.20, time drop, 3. Samuel Quintero, SOFLO 26.45; SOFLO: 8. Alan Corvaia 28.00.

100-yard breaststroke:

7-10, 1. David Orozco, SGST 1:33.61, 2. Joshua Barreto, NMST 1:34.37, 3. Peter Roca, MS 1:35.19; SOFLO TOP 10: 9. Juan Vallmitjana 1:52.03, 11. Gavin Sheyda 1:53.59; 11-12, 1. Matias Jaramillo, GRSC 1:20.59, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 1:21.35, time drop, 3. Leo Andrada, CM 1:21.80; SOFLO: 4. Matthew Kim 1:23.12, time drop, 7. Aldo Zepeda 1:27.07, time drop; 13-14, 1. Alex Torres, MLB 1:07.91, 2. Antonio De Sousa, MBS 1:10.29, 3. Mark Andre De Gracia, SOFLO 1:13.12; 15-18, 1. Yonder Rojas, MAC 1:05.77, 2. Yander Rojas, MAC 1:06.84, 3. Sebastian Velaquez, Unattached 1:08.82.

50-yard freestyle:

7-10, 1. Miguel Bicas, SGST 30.54, 2. Joshua Calvo, DRSC 31.48, 3. Peyton Selts, GRSC 32.16; SOFLO TOP 10: 4. Jonathan Lozano 32.20, time drop; 11-12, 1. Ronny Rueda, MLB 26.41, 2. Alejandro Mateus, SOFLO 26.92, time drop, 3. Alex Golding, SOFLO 27.96, time drop; SOFLO: 10. Moises Rodriguez 29.51; 13-14, 1. Nicolas Rossi, SOFLO 24.81, time drop, 2. Juan Colmenares, SOFLO 25.05, 3. Nicolas Munoz 25.15; SOFLO: 5. Gabriel Quiros 25.31, 7. Brennan Binder 25.34, time drop; 15-18, 1. Alan Corvaia, SOFLO 24.30, 2. Samuel Quintero, SOFLO 24.33, 3. David Avalos Aday, SOFLO 24.42; SOFLO: 5. Eiza Gantus 24.76.

100-yard individual medley:

7-10, 1. Miguel Bicas, SGST 1:20.27, 2. Joshua Barreto, NMST 1:21.00, 3. Joshua Calvo, DRSC 1:21.92; SOFLO TOP 10: 7. Luca Hincapie 1:27.31, time drop; 11-12, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 1:07.93, time drop, 2. Aldo Zepeda, SOFLO 1:12.08, time drop, 3. Nathaniel Garrick, SOFLO 1:12.17, time drop, 9. Moises Rodriguez 1:17.48l 13-14, 1. Luis Acosta, MBS 1:00.46, 2. Nicolas Rossi, SOFLO 1:02.61, 3. Anthony Martinez, BM 1:03.17; SOFLO: 4. Brennan Binder 1:03.37, time drop, 5. tie, Marcos Vazquez 1:04.44, 5. Chris Vasquez 1:04.44, 7. Nicolas Munoz 1:04.50; 15-18, 1. Sebastian Sevilla, SOFLO 59.24, 2. Lauro Garza, CM 59.89, 3. Gianfranco Key, Unattached 1:01.42; SOFLO: 7. Eiza Gantus 1:02.87, time drop, 9. Alan Corvaia 1:03.69.

200-yard butterfly:

11-12, 1. David Chavez,, MS 2:28.24, 2. Fernanco Collazo, GRSC 2:41.78, 3. Lucas Porven, SOFLO 2:42.84; 13-14, 1. Byron Norris, CANE 2:15.53, 2. Jorge Opez, Unattached 2:23.17, 3. Luis Acosta, MBS 2:25.80; 15-18, 1. Samuel Quintero, SOFLO 2:05.78, time drop, 2. Claudio Reveron, NMST 2:18.06, 3. David Avalos Aday, SOFLO 2:21.00.

200-yard freestyle relay:

7-10, 1. Swim Gym 2:14.81, 2. Hialeah Swim Club 2:20.24, 3. SOFLO A (Owen Smith, Benjamin Kim, Gavin Sheyda, Jonathan Lozano) 2:22.26, 5. SOFLO B (Kevin Moya, Juan Vallmitjana, Lorenzo Laurentys, Matthew Escudero) 2:48.65; 11-12, 1. SOFLO A (Alejandro Mateus, Alex Golding, Aldo Zepeda, Logan Gonzalez) 1:53.56, 2. City of Miami Parks 1:55.60, 3. Gulliver 2:00.16, 4. SOFLO B (Lucas Porven, Matthew Kim, Matthew Mendieta, Moises Rodriguez) 2:05.62; 13-14, 1. SOFLO A (Nicolas Munoz, Juan Colmenares, Joseph Lee, Nicolas Rossi) 1:39.73, 2. SOFLO B (Gabriel Quiros, Brennan Binder, Ty Lezotte, John Paul Handal) 1:41.70, 3. Hurricane Aquatics 1:46.82; 15-18, 1. SOFLO A (Samuel Quintero, Eiza Gantus, Roberto Garrido, Sebastian Sevilla) 1:36.36, 2. Atlantis 1:38.32, 3. Metro Aquatics 1:42.66

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Area 3 SCY Developmental Swimming Championship Meet.

When: Saturday

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Schedule: Sunday, Session IV, 8:30 a.m.; Session V, 6 p.m.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are free and available on line or Meet Mobile. Parking is free. For more information call meet director Chris Anderson 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements