By Sharon Robb

June 4, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers had a good showing at the Florida Gold Coast Sprint Invite Saturday at Miami-Dade North College Aquatic Center.

Several swimmers finished among the Top 10 with time drops.

Among some of the top swimmers were:

Madison Adkins, 10, third, 100-yard backstroke, 1:39.69; third in the 100-yard individual medley in 1:41.52, time drop and sixth in the 100-yard freestyle in 1:23.87, time drop.

Juan Vallmitjana, 8, third, 25-yard freestyle, 17.59; third, 25-yard butterfly, 20.81; fifth, 25-yard backstroke, 20.76, time drop; and seventh, 50-yard breaststroke, 53.11.

Diego Nazario-Vazquez, 11, 50-yard freestyle, third, 30.25, time drop; third, 100-yard backstroke, 1:32.05; fourth, 100-yard freestyle, 1:12.28, time drop; fifth, 50-yard butterfly, 39.57; and fifth, 50-yard breaststroke, 46.21, time drop.

Benjamin Kim, 9, second, 100-yard individual medley, 1:27.83, time drop; third, 100-yard backstroke, 1:25.29, time drop; third, 50-yard butterfly, 41.80; third, 50-yard breaststroke, 45.89, time drop, and ninth, 50-yard freestyle, 35.74, time drop.

Other Top 10 SOFLO finishers were:

Ahana Thakur, 12, 50-yard backstroke, fourth, 40.55, time drop; 100-yard backstroke, fifth, 1:32.62; 50-yard breaststroke, fifth, 46.52; 100-yard breaststroke, seventh, 1:39.93, time drop.

Annie Schulze, 10, 100-yard backstroke, fourth, 1:40.35; 50-yard breaststroke, fourth, 47.71, time drop; fourth, 100-yard individual medley, 1:43.12; 100-yard breaststroke, seventh, 1:45.12, time drop.

Karina Hernandez, 11, 100-yard backstroke, fourth, 1:26.06; 50-yard butterfly, sixth, 48.01; 50-yard breaststroke, tenth, 52.96.

Abby Scalzitti, 10, 100-yard backstroke, fifth, 1:41.68.

Kaitlyn Consuegra, 11, 200-yard freestyle, fourth, 2:49.13; 100-yard individual medley, fifth, 1:31.13, time drop; 100-yard freestyle, seventh, 1:17.57; 50-yard backstroke, eighth, 43.04, time drop; 50-yard freestyle, tenth, 34.51, time drop.

Gabriella Lissa, 11, 50-yard breaststroke, fourth, 46.08, time drop; 50-yard butterfly, fifth 44.45; 100-yard breaststroke, eighth, 1:44.01, time drop.

Mitchell Pecci, 14, 100-yard backstroke, fifth, 1:27.96; 50-yard breaststroke, eighth, 46.37; 100-yard freestyle, ninth, 1:07.62.

Gabriella Arauz, 12, 100-yard backstroke, seventh, 1:43.29, time drop; 50-yard butterfly, eighth, 50-yard butterfly, 54.50, time drop; 50-yard backstroke, tenth, 46.71, time drop.

Alan Cortinas, 11, 50-yard backstroke, seventh, 43.09; 50-yard butterfly, tenth, 47.93.

Brandon Rios, 10, 100-yard backstroke, seventh, 1:38.31; 100-yard individual medley, seventh, 1:47.83.

Brandon Lozano, 7, 25-yard breaststroke, eighth, 27.55, time drop.

Erick Esser, 10, 100-yard backstroke, ninth, 1:53.48; 50-yard breaststroke, tenth, 53.83.

Matthew Mendieta, 12, 200-yard freestyle, third, 2:42.84, time drop; 100-yard freestyle, sixth, 1:14.82, time drop; 50-yard breaststroke, seventh, 48.30, time drop; 50-yard backstroke, ninth, 44.76.

Martin Petkov, 8, 25-yard breaststroke, tenth, 28.67, time drop.

Sebastian Bozeman, 11, 50-yard breaststroke, tenth, 53.50.

North Miami Swim Team and City of North Miami hosted the one-day meet. Among other Florida Gold Coast teams competing were AquaKids Sharks, Blue Marlins, Flying Fish, Miami Swimming and North Miami Swim Team.

OPEN WATER SWIMMING

Rafael Rodriguez was South Florida Aquatic Club’s top finisher at the Southern Zone Open Water Championships Saturday in Lake Echo at Seven Lakes, N.C.

Rodriguez was third in the 13-and-over 5K (3.1 miles) in 56 minutes and 49 seconds. Leonardo Mateus was eighth in 58:26.

For the girls, Alana Acevedo was 21st in 1:09:23. Sarah Acevedo was right behind her in 22nd in 1:11:04. Mallory Schleicher swam well but was not in the official results because she swam 3K instead of 5K.

SOFLO age group coach Travis Lockie is a member of the coaching staff. The event was hosted by Sandhills Sandsharks.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, Blue Marlins 22.74; 7-8, 1. Dilcia Jimenez Pena, Blue Marlins 20.35.

200-yard backstroke: Open, 1. Giovanna Key, MCDA 2:36.59.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, Blue Marlins 30.87; 7-8, 1. Dilcia Jimenez-Pena, Blue Marlins 25.59.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Erika Duardo, Blue Marlins 37.97; 11-12, 1. Luna Balzano, Miami Swimming 32.96; SOFLO: 4. Ahana Thakur 40.55, time drop, 8. Kaitlyn Consuegra 43.04, time drop, 10. Gabriella Arauz 46.71, time drop; 13-14, 1. Jessica Mesa, MLB 34.65; 15-and-over, 1. Jessica Mesa, MLB 34.42.

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, Blue Marlins 23.81; 7-8, 1. Dilcia Jimenez Pena, Blue Marlins 20.69.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Anna Kline, Miami Swimming 1:29.82; SOFLO: 7. Annie Schulze 1:45.12, time drop; 11-12, 1. Paola Gonzalez, Flying Fish 1:14.95; SOFLO: 7. Ahana Thakur 1:39.93, time drop, 8. Gabriella Lissa 1:44.01, time drop, 15. Annie Schulze 1:45.12, time drop; 13-14, 1. Giovanna Key, MCDA 1:22.41; 15-and-over, 1. Sarah Feiler, Flying Fish 1:23.72.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, Blue Marlins 22.00; 7-8, 1. Dilcia Jimenez Pena, Blue Marlins 18.00.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Erika Duardo, Blue Marlins 32.40; SOFLO: 14. Annie Schulze 38.21, time drop, 20. Abby Scalzitti 40.02, 34. Elizabeth Volovich 45.04; 11-12, 1. Luna Balzano, Miami Swimming 28.45; SOFLO: 10. Kaitlyn Consuegra 34.51, time drop, 11. Gabriel Lissa 35.44, time drop, 12. Ahana Thakur 36.02, 13. Karina Hernandez 36.31, 19. Gabriella Arauz 40.78, time drop; 13-14, 1. Brooke Mundy, Miami Swimming 26.12; 15-and-over, 1. Raychel Fauntroy, Flying Fish 27.44.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Paola Negrin, Flying Fish 1:22.68; SOFLO: 3. Madison Adkins 1:39.69, 4. Annie Schulze 1:40.32, 5. Abby Scalzitti 1:41.68; 11-12, 1. Paola Gonzalez, Flying Fish 1:10.08; SOFLO: 4. Karina Hernandez 1:28.06, 5. Ahana Thakur 1:32.62, 7. Gabriella Arauz 1:43.29, time drop; 13-14, 1. Ruthie Kauffman, North Miami 1:16.41; 15-and-over, 1. Valentina Rios, Flying Fish 1:13.50.

200-yard breaststroke: 1. Sarah Feiler, Flying Fish 2:58.19.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Vivean Nieto, CM 40.32; SOFLO: 16. Elizabeth Volovich 58.58, 19. Abby Scalzitti 1:01.73; 11-12, 1. Sophia Caracciolo, North Miami 30.73; SOFLO: 5. Gabriella Lissa 44.45, 6. Karina Hernandez 48.01, 8. Gabriella Arauz 54.50, time drop; 13-14, 1. Brooke Mundy, Miami Swimming 29.67; 15-and-over, 1. Rachel Fauntroy, Flying Fish 32.12.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Paola Negrin, Flying Fish 1:15.44; SOFLO: 6. Madison Adkins 1:23.87, time drop; 11-12, 1. Paola Gonzalez, Flying Fish 1:01.14; SOFLO: 7. Kaitlyn Consuegra 1:17.57, 12. Gabriella Arauz 1:32.55; 13-14, 1. Brooke Mundy, Miami Swimming 58.40; 15-and-over, 1. Valentina Rios, Flying Fish 58.38.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Anna Kline, Miami Swimming 42.68; SOFLO: 4. Annie Schulze 47.71, time drop, 14. Abby Scalzitti 55.04, 15. Madison Adkins 55.42, 25. Elizabeth Volovich 1:09.26; 11-12, 1. Sophia Grubbs 37.50, 4. Gabriella Lissa 46.08, time drop, 5. Ahana Thakur 46.52, 10. Karina Hernandez 52.96; 13-14, 1. Ruthie Kauffman, North Miami 41.41; 15-and-over, 1. Sarah Feiler, Flying Fish 39.15.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Keira Mercado, Miami Swimming 1:29.80; SOFLO: 3. Madison Adkins 1:41.52, time drop, 4. Annie Schulze 1:43.12; 11-12, 1. Sara Frazier, Flying Fish 1:14.32; SOFLO: 5. Kaitlyn Consuegra 1:31.13, time drop.

200-yard individual medley: Open, 1. Theresa Leung, Unattached 3:19.30.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Anna Kline, Miami Swimming 2:34.42; 11-12, 1. Paola Gonzalez, Flying Fish 2:09.64; SOFLO: 4. Kaitlyn Consuegra 2:49.13; Open, 1. Valentina Rios, Flying Fish 2:06.10.

100-yard butterfly: 13-14, 1. Brooke Mundy, Miami Swimming 1:05.66; 15-and-over, 1. Raychel Fauntroy, Flying Fish 1:17.64.

200-yard freestyle relay: 1. North Miami (Sophia Caracciolo, Victoria Reveron, Samantha Boothe, Ruthie Kauffman) 2:00.87.

BOYS

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Max Bogatov, North Miami 24.92; 7-8, 1. Omar Panol, Blue Marlins 17.75; SOFLO: 5. Juan Vallmitjana 20.76, time drop, 11. Brandon Lozano 23.59, time drop, 13. Aryav Thakur 24.67, 14. Adrian Sowma 24.79, 16. Martin Petkov 25.50.

200-yard backstroke: Open, 1. Jason Lauzurique, Flying Fish 2:15.58.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Max Bogatov, North Miami 30.93; 7-8, 1. Omar Panol, Blue Marlins 20.95; SOFLO: 8. Brandon Lozano 27.55, time drop, 10. Martin Petkov 28.67, time drop.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Alfredo Dominguez, Blue Marlins 38.32; 11-12, 1. Will Cunningham, AquaKids Sharks 36.60; SOFLO: 7. Alan Cortinas 43.09, 9. Matthew Mendieta 44.76, 16. Juan-Esteban Ramirez 56.61; 13-14, 1. Gabriel Ramirez, MLB 29.74; SOFLO: 13. Mitchell Pecci 39.37, 18. Sebastien Bourjolly 48.63; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 27.31.

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Max Bogatov, North Miami 27.40; 7-8, 1. Omar Panol, Blue Marlins 18.07, time drop, 3. Juan Vallmitjana 20.81, 12. Aryav Thakur 26.80, 14. Adrian Sowma 27.81, 16. Brandon Lozano 30.43.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. George Gonzalez 1:16.90; 11-12, 1. Fabrice Touya, Flying Fish 1:25.22; 13-14, 1. Jason Lauzurique, Flying Fish 1:12.98; SOFLO: 11. Mitchell Pecci 1:37.50, 13. Sebastian Bourjolly 1:50.88; 15-and-over, 1. Andrea Milia, Miami Swimming 1:12.01.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Max Bogatov, North Miami 21.73; 7-8, 7-8, 1. Omar Panol, Blue Marlins 16.14; SOFLO: 3. Juan Vallmitjana 17.59, 14. Aryav Thakur 20.82, time drop, 21. Brandon Lozano 23.14, 24. Martin Petkov 23.48, time drop.

200-yard butterfly: 1. Chuli Martin, OSC 2:15.07.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alfredo Dominguez, Blue Marlins 30.78; SOFLO: 9. Benjamin Kim 35.74, time drop, 17. Juan Vallmitjana 39.24, 20. Brandon Rios 41.87, time drop, 25. Aryav Thakur 46.67, time drop , 31. Erick Esser 49.25, 33. Adrian Sowma 50.51; 11-12, 1. Gianfrenco Illas, Flying Fish 30.01; SOFLO: 3. Diego Nazario-Vazquez 30.25, time drop, 13. Matthew Mendieta 34.33, time drop, 18. Alan Cortinas 37.14, 26. Sebastian Bozeman 42.72, 27. Juan-Esteban Ramirez 53.43; 13-14, 1. Ricky Nguyen, Flying Fish 24.98; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 23.33.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 1:12.59; SOFLO: 3. Benjamin Kim 1:25.29, time drop, 7. Brandon Rios 1:38.31, 9. Erick Esser 1:53.48; 11-12, 1. Zachary Chichoni, Flying Fish 1:24.11, 3. Diego Nazario-Vazquez 1:32.05; 13-14, 1. Jason Lauzurique, Flying Fish 1:04.06, SOFLO: 5. Mitchell Pecci 1:27.96; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 1:05.42.

200-yard breaststroke: 1. Max Uttenreuther, North Miami 2:27.95.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Alfredo Dominguez, Blue Marlins 38.05; SOFLO: 3. Benjamin Kim 41.80, 13. Erick Esser 58.92, 15. Aryav Thakur 1:01.53, time drop; 11-12, 1. Ronny Rueda, MLB 31.30; SOFLO: 5. Diego Nazario-Vazquez 39.57, 10. Alan Cortinas 47.93, 15. Sebastian Bozeman 53.27; 13-14, 1. Ricky Nguyen, Flying Fish 27.02; SOFLO: 13. Sebastien Bourjolly 45.64; 15-and-over, 1. Sebastian Santiago, North Miami 29.38.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Joshua Barreto, North Miami 1:12.65; 11-12, 1. Diego Moreno, CM 1:05.67; SOFLO: 4. Diego Nazario-Vazquez 1:12.28, time drop, 6. Matthew Mendieta 1:14.82, time drop; 13-14, 1. Steven Portillo, CM 55.68, SOFLO: 9. Mitchell Pecci 1:07.62, time drop, 20. Sebastien Bourjolly 1:27.64; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 54.63.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 35.13; SOFLO: 3. Benjamin Kim 45.89, time drop, 7. Juan Vallmitjana 53.11, 10. Erick Esser 53.83, 12. Brandon Rios 56.61, time drop; 11-12, 1. Ronny Rueda, MLB 35.61; SOFLO: 5. Diego Nazario-Vazquez 46.21, time drop, 7. Matthew Mendieta 48.30, time drop, 10. Sebastian Bozeman 53.50, 14. Juan-Esteban Ramirez 1:13.68.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Dylan Ferguson, Flying Fish 2:52.05; 11-12, 1. Diego Moreno, CM 2:45.26; Open, 1. Ricky Nguyen, Flying Fish 2:19.75.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. George Gonzalez, Flying Fish 1:12.45.

50-yard breaststroke: 13-14, 1. Anthony Rodriguez, MSA 32.61; SOFLO: 8. Mitchell Pecci 46.37; 15-and-over, 1. Max Uttenreuther, North Miami 32.77.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Ernest Plokhotnichenko, North Miami 1:25.14; SOFLO: 2. Benjamin Kim 1:27.83, time drop, 7. Brandon Rios 1:47.83; 11-12, 1. Ronny Rueda, MLB 1:08.21.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Joshua Barreto, North Miami 2:39.98; 11-12, 1. Diego Moreno, CM 2:20.19; SOFLO: 3. Matthew Mendieta 2:42.84, time drop; Open, 1. Gianfranco Key, MCDA 1:59.49.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Dylan Ferguson, Flying Fish 2:52.05; 11-12, 1. Diego Moreno 2:45.26.

100-yard butterfly: 13-14, 1. Ricky Nguyen, Flying Fish 59.34.

200-yard freestyle relay: 1. North Miami (Max Uttenreuther, Jesus Lucas, Raphael Windmuller, Sebastian Santiago) 1:40.52, 2. Mater Lakes 1:43.73, 3. Miami Shores 1:45.47.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

ird

Advertisements