By Sharon Robb

June 10, 2017—-South Florida Aquatic Club put in another good day of racing despite the weather on Day Two of the GCST Summer Open Saturday at Lee County/Florida Gulf Coast Aquatics Center.

The 10-team meet continued to be a dual meet between SOFLO and Swim Florida on the second day of racing.

Swim Florida leads the combined team standings with 948 points. SOFLO is second with 786 and host Gulf Coast is a distant third with 328.

SOFLO boys, led by double winner Juan Serna and individual winner Ricardo Roche, lead the boys’ team standings with 444 points, 43 points ahead of Swim Florida.

SOFLO girls, led by double winners Paige Lane and individual winners Molly Golding, Mallory Schleicher and Kathleen Golding, are second with 342 behind Swim Florida with 547.

After morning sessions were cancelled because of bad weather, timed finals were held in the evening. Most of the 12-and-under finals were not held.

SOFLO’s depth came through which was evident in the results.

SOFLO’s top three finishers were:

Paige Lane, first, 100-meter freestyle, 1:02.09; first, 100-meter butterfly, 1:10.00.

Molly Golding, first, 200-meter breaststroke, 2:53.08.

Mallory Schleicher, first, 400-meter individual medley, 5:23.27, time drop.

Kathleen Golding, first, 400-meter individual medley, 5:04.63; second, 100-meter freestyle, 59.50; third, 100-meter butterfly, 1:07.17.

Juan Serna, first, 100-meter freestyle, 54.79, time drop; first, 100-meter butterfly, 59.19, time drop.

Ricardo Roche, first, 400-meter individual medley, 4:53.26.

Javier Colmenares, second, 400-meter freestyle, 5:09.75, time drop.

Luis Villanueva, second, 400-meter individual medley, 4:55.73.

Joseph Lee, second, 200-meter breaststroke, 2:48.38, time drop; second, 100-meter butterfly, 1:04.88; third, 400-meter individual medley, 5:14.28.

Anastasia Lutz, second, 400-meter freestyle, 6:14.74.

Lance Lesage, second, 100-meter freestyle, 1:00.09.

Katrina Del Vecchio, third, 100-meter freestyle, 1:05.29.

Daniela Curbelo, third, 100-meter butterfly, 1:10.88; third, 400-meter individual medley, 5:35.67.

Rafael Rodriguez, third, 100-meterbutterfly, 1:00.42.

The three-day meet concludes on Sunday, weather permitting.

SATURDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Swim Florida 948, 2. South Florida Aquatic Club 786, 3. Gulf Coast Swim Team 328, 4. Lakeland Area Swimming 121.5, 5. Academy Bullets 82.5, 6. Tampa Bay New Tampa 70, 7. City of Miami Parks 51, 8. Bloomington Normal Swim Club 25, 9. Rac-Plex Sharks 18, 10. Club Seminole 14.

BOYS TEAM TOTALS: 1. SOFLO 444, 2. Swim Florida 401, 3. Gulf Coast 200, 4. Lakeland Area 73, 5. Tampa Bay New Tampa 35.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Swim Florida 547, 2. SOFLO 342, 3. Gulf Coast 128, 4. Academy Bullets 66.5, 5. Lakeland Area 48.5.

GIRLS

50-meter freestyle: 8-and-under, 1. Addisyn Nadwodny, SWIM 42.40;

100-meter freestyle: 13-14, 1. Paige Lane, SOFLO 1:02.09; SOFLO: 3. Katrina Del Vecchio 1:05.29, 5. Kyana Castro 1:05.96, 6. Mallory Schleicher 1:06.01, time drop, 8. Molly Golding 1:06.65, time drop, 13. Kayla Cunningham 1:07.27, 14. Kalin Hubbard 1:07.31, time drop, 16. Emma Twombly 1:07.40, 30. Camelia Wieck 1:20.20, time drop; 15-and-over, 1. Hannah Burdge, SWIM 58.83; SOFLO: 2. Kathleen Golding 59.50, 15. Abby Oyetunji 1:05.25, 16. Jessica Rodriguez 1:06.01, 20. Jacqueline Lugo 1:06.88, 21. Jennifer Rodriguez 1:07.21, 34. Nora Mirabal 1:10.40, 39. Emily Lezotte 1:12.15, 41. Natasha Testa 1:13.30.

400-meter freestyle: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 5:24.84; SOFLO: 2. Anastasia Lutz 6:14.74.

50-meter breaststroke: 8-and-under, 1. Addisyn Nadwodny, SWIM 59.86.

200-meter breaststroke: 13-14, 1. Molly Golding, SOFLO 2:53.08; 15-and-over, 1. Christina Loh Yen Ling, Unattached 2:41.00; SOFLO: 5. Jennifer Rodriguez 2:59.15, 6. Jessica Rodriguez 3:01.30, 13. Natasha Testa 3:28.51.

100-meter butterfly: 13-14, 1. Paige Lane, SOFLO 1:10.00; SOFLO: 3. Daniela Curbelo 1:10.88, 5. Kyana Castro 1:13.05, 6. Mallory Schleicher, 1:13.34, time drop, 7. Kayla Cunningham 1:13.48, time drop, 8. Katrina Del Vecchio 1:13.70, 20. Kalin Hubbard 1:22.81, 24. Emma Twombly 1:28.30; 15-and-over, 1. Yee Wong, SWIM 1:04.35; SOFLO; 3. Kathleen Golding 1:07.17, 17. Jacqueline Lugo 1:13.91, 24. Natasha Testa 1:17.60, 27. Nora Mirabel 1:18.19.

400-meter individual medley: 13-14, 1. Mallory Schleicher, SOFLO 5:23.27, time drop; SOFLO: 3. Daniela Curbelo 5:35.67, 5. Kayla Cunningham 5:42.62, time drop; 15-and-over, 1. Kathleen Golding, SOFLO 5:04.63

BOYS

50-meter freestyle: 8-and-under, 1. Mack Menassa, SWIM 35.64; SOFLO: 4. Joseph-Blake Natino 42.05, time drop.

100-meter freestyle: 13-14, 1. Ryan Staunch, SWIM 57.89; SOFLO: 2. Lance Lesage 1:00.09, 5. Nicolas Rossi 1:03.09, 6. Ty Lezotte 1:05.00, time drop, 10. Chris Vasquez 1:08.48, 11. Alex Golding 1:09.22, time drop, 17. Mathias Cortinas 1:17.95; 15-and-over, 1. Juan Serna, SOFLO 54.79, time drop; SOFLO: 5. Heath Brames 56.79, 7. Luke Lezotte 56.92, 8. Rafael Rodriguez 57.06, 15. Juan Diaz 58.96, 16. Tomas Pelaez 59.08, 17. Max Asnis 59.19, 20. Kevin Porto 1:00.12, 26. Eiza Gantus 1:03.00.

400-meter freestyle: 10-and-under, 1. Nicholas Fabian, GCST 5:06.69; SOFLO: 2. Javier Colmenares 5:09.75, time drop, 9. Owen Smith 6:10.69.

50-meter breaststroke: 8-and-under, 1. Mack Menassa, SWIM 53.29.

200-meter breaststroke: 13-14, 1. Spencer Howery, SWIM 2:48.26; SOFLO: 2. Joseph Lee 2:48.38, time drop, 4. Alex Golding 3:14.22, 7. Chris Vasquez 3:30.18; 15-and-over, 1. Steven Rua, SWIM 2:40.37.

100-meter butterfly: 13-14, 1. Ryan Staunch, SWIM 1:04.17; SOFLO: 2. Joseph Lee 1:04.88, 5. Chris Vasquez 1:13.25, 8. Nicolas Rossi 1:16.12, time drop, 14. Mathias Cortinas 1:31.96; 15-and-over, 1. Juan Serna, SOFLO 59.19, time drop; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 1:00.42, 4. Luis Villanueva 1:00.67, 5. Max Asnis 1:01.38, 12. Luke Lezotte 1:04.42, 13. Ricardo Roche 1:04.82, 14. Heath Brames 1:05.57, 15. Juan Diaz 1:06.19, 20. Kevin Porto 1:08.34, 22. Eiza Gantus 1:11.21, 26. Tomas Pelaez 1:14.20.

400-meter individual medley: 13-14, 1. Ryan Staunch, SWIM 5:04.69; SOFLO: 3. Joseph Lee 5:14.28, 5. Nicolas Rossi 5:44.49; 15-and-over, 1. Ricardo Roche, SOFLO 4:53.26; SOFLO: 2. Luis Villanueva 4:55.73.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements